Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Έχεις απαυδήσει. Μάλλον. Δεν είμαι φιλόλογος.... Και αν δε με έβαζες να το ψάξω, απηυδίσει θα έγραφα κι εγώ.
Κ εγω νομιζω πως ειναι εχω απαυδησει γιατι το απηυδησα χρησιμοποιειται μονο στην οριστικη αοριστου αλλα δεν ειμαι και σιγουρη!!!
Μου εχει μεινει ψυχολογικο τραυμα με ενα ορθογραφικο λαθος που εκανα και με διορθωσες και ειπα να σε προλαβω αν εκανα κ αυτη την φορα λαθος:haha: αλλα κ εσυ δεν το ηξερες!!:cool:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
την Κυριλλική Αλφάβητο την έμαθα σε 2-3 βδομάδες τα καλλιγραφικά και τα τυπογραφημένα ;) δε είναι δύσκολα ;)
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
την Κυριλλική Αλφάβητο την έμαθα σε 2-3 βδομάδες τα καλλιγραφικά και τα τυπογραφημένα ;) δε είναι δύσκολα ;)
Τωρα γιατι μου το ειπες αυτο...για να αισθανθω παντελως αχρηστη;;:bleh:
Ε ενταξει δεν καναμε και καθε μερα Ρωσικα στο πανεπιστημιο και η καθηγητρια που ειχαμε τα ηθελε τε-λει-α,μονο μετα απο κανα μηνα μας ειπε οτι κατι καναμε...!!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εμενα η γραφη των αραβικων δε με δυσκολεψε, ισα ισα τρελαθηκα απο τη χαρα μου...σα ζωγραφιες
 

kleanthis17

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Αγγλικα πολυ καλα ,ιταλικα καλα,τα βασικα σε ισπανικα και γερμανικα...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εγω όταν έκανα μαθήματα για να δώσω πτυχία στα Αγγλικά δεν μπορούσα να αρθρωσω τρεις προτάσεις στη σειρα. Παρα το proficiency, μέχρι να βγω απο το ελληνικο κλουβί δεν μιλαγα αγγλικά. Όταν έφυγα απο την Ελλάδα για 3 χρονια τότε άρχισα να έχω fluency γιατί σε οποία χώρα και να πήγαινα έπρεπε να συννενοηθώ στα αγγλικά.

Γερμανικά κουτσομιλαω, έχω κι ένα χαρτί, προφορά έχω αρκετα καλη για το επίπεδο μου(3 χρονια Deutschland άλλωστε), θέλω στο εγγύς μέλλον να τα τελειοποιησω.

Όταν πήγα Ολλανδία και Βέλγιο συνειδητοποίησα ότι καταλάβαινα πολλα γραπτά Ολλανδικα, και λίγα προφορικά(ελεω Γερμανικών). Άλλωστε μοιάζουν αρκετά σαν γλώσσες. Θα ήθελα να τα συνεχίσω, είναι σαν πολιτισμένα Γερμανικά με αγγλικές επιρροές, αλλα στην Ελλάδα είναι λιγο δύσκολο. Κατέβασα κι ένα πρόγραμμα εκμάθησης γλωσσών, έμαθα καμία 100ρια λέξεις και μέχρι εκει.

Γαλλία παρόλο που έχω παει ουκ ολίγες φορές δεν μπορω να συγκρατησω ούτε 10 λέξεις. Δεν μ'αρεσει και σαν γλώσσα, και με χαλάει κι ο σοβινισμός των Γάλλων που ενω βλέπουν ότι δεν μιλάς γαλλικά, κάνουν ελάχιστες εώς μηδαμινές προσπάθειες να μιλήσουν αγγλικα, κι όταν καταλαβαίνουν τα αγγλικα που τους μιλάς εσύ σου απαντούν στα γαλλικά. Σε δουλεύουν ψιλό γαζί έν ολίγοις.

Αν μάθαινα μια γλώσσα για πλάκα αυτη θα ήταν ιταλικά στα οποία ξέρω πολυ βασικά πράγματα, να παραγγελνω πχ.

Πάντως άμα μάθεις μια γλώσσα απο μια οικογένεια πολυ καλα, πχ Γερμανικά, μετά μπορείς με μικρο κόπο να μάθεις άλλες 2-3 τουλάχιστον πχ Ολλανδικα, Δανεζικα και Σουηδικά

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ υποτίθεται οτι έχω άριστη γνώση αγγλικών, γαλλικών και ισπανικών (επίπεδο C2) αλλά λόγω του οτι με τα ισπανικά τελείωσα πρόσφατα, θα έλεγα πως τα χειρίζομαι με μεγαλύτερη άνεση λόγω συνήθειας. Βέβαια εντάξει και στις 3 γλώσσες μπορώ να συνενοηθώ και να συμμετέχω σε συζήτηση.
Γενικώς πάντως παρατηρώ πως όσο την αφήνεις μία γλώσσα σε αφήνει κι εκείνη όσο καλά κι αν την ξέρεις. Δηλαδή, την περίοδο που έμενα στις Βρυξέλλες (6 μήνες λόγω Εράσμους) τα γαλλικά πηγαίνανε ροδάνι, όσο έκανα παρέα με κάτι λατινοαμερικάνους, το ίδιο με τα ισπανικά τα οποία και γι' αυτό το λόγο έμαθα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Τώρα τα αγγλικά ήταν η πρώτη μου ξένη γλώσσα και θα έλεγα οτι από άποψη λεξιλογίου πχ είναι εκείνη που έχω τις περισσότερες γνώσεις αλλά για κάποιο λόγο ενώ μιλάω σωστά, χρειάζεται να σκεφτώ λίγο περισσότερο το τί θέλω να πω σε σχέση με τις άλλες 2 γλώσσες. Προφανώς επειδή τα τελευταία 2 χρόνοα ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με τις άλλες 2.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
αγγλικα, ισπανικα τελεια!
γαλλικα πολυ καλα!
γερμανικα μετριουτσικα!

επομενος στοχος:αραβικα!
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Θεωρητικά άριστα αγγλικά και γαλλικά (που υποτίθεται μπορώ να διδάξω κιόλας).. Ωστόσο λόγω μη εξάσκησης με δυσκολία μπορώ να μιλήσω λίγα γαλλικά.. Αγγλικά αντίθετα, λίγο να ναι καλά το ίντερνετ, λίγο οι σπουδές, λίγο τα ξενόγλωσσα βιβλία, λίγο τα σίριαλ, λίγο οι ταινίες νομίζω έχουν φτάσει σε τέλειο επίπεδο.
Επόμενος στόχος, τα γερμανικά!
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Υπαρχει καποιος που να εχει κανει μαθηματα αραβικων στην Αθηνα, και να γνωριζει σχετικα κεντρα εκμαθησης? Εχω βρει το αιγυπτιακο κεντρο Αθηνων της πρεσβειας Αιγυπτου. Εχει καποιος καποια σχετικη πληροφορια???
Shukran (ευχαριστω)
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Υπαρχει καποιος που να εχει κανει μαθηματα αραβικων στην Αθηνα, και να γνωριζει σχετικα κεντρα εκμαθησης? Εχω βρει το αιγυπτιακο κεντρο Αθηνων της πρεσβειας Αιγυπτου. Εχει καποιος καποια σχετικη πληροφορια???
Shukran (ευχαριστω)
κ γω θέλω να μάθω! αν βρεις καμιά άκρη πες μας κ εμάς:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.339
Μέλη
38.972
Νεότερο μέλος
matgal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom