Τι σας ενοχλεί στους συνεπιβάτες σας;

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε τρίωρη πτήση προς Zurich καθόταν ένας δίπλα που ξυνόταν όλη την ώρα.Παντού όμως..:mad:
Ε, δεν είναι εκνευριστικό αυτό??
Αν ηξερες οτι δεν ειχε καποια απο τις πανω απο 50 ασθενειες που προκαλουν εντονο κνησμο, ναι.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Σου εδωσα ενα λογο. Απο κει κ περα μετρανε κι αλλα πραγματα. Υπαρχει η καθυστερηση, να φυγεις με το πρωτο και οχι με το τριτο λεωφορειο, η θεση στην εξοδο του λεωφορειου ακομα κι οταν δεν υπαρχει φυσουνα ,κλπ κλπ.
Αν κάποιος βιάζεται πολύ, μπορεί να κλείνει θέση μπροστά. Ή να σηκώνεται νωρίτερα από τους υπόλοιπους. Το να στριμώχνεται με τους υπόλοιπους, που μπορεί να μην έχουν λόγο να στριμωχθούν, δεν βοηθάει. Επίσης το άγχος και ο εκνευρισμός δεν βοηθάει.

Και στο γηπεδο ειναι ολοι ορθιοι στα τελευταια λεπτα χωρις να υπαρχει λογος.
Ε δεν νομίζω ότι μπορούμε/πρέπει να παραλληλίσουμε το αεροπλάνο με το γήπεδο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Δεν είχα και εγώ κανένα πρόβλημα με τα παιδάκια μέχρι το ταξίδι στη Ρώμη. Το κοριτσάκι έκλαιγε με τόσο πάθος και δύναμη σε όλη την διαδρομή από το Ciampino μέχρι την πόλη που ήμουν έτοιμος να το πιάσω και να το πετάξω από το παράθυρο μαζί με την μητέρα του. Είναι να μην σου τύχει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.760
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο καθε συνεπιβατης μας εχει αλλα πραγματα απο μας στο μυαλο του και αξιζει σεβασμου
Σεβασμό αξίζουν όλοι, αλλά η ερώτηση δεν ήταν "ποιοι δεν αξίζουν σεβασμό" αλλά "τι σας εκνευρίζει", μπορεί να με εκνευρίζει κάποιος κι ας τον σέβομαι, δεν τον προσβάλω. Αλλά εκνευριστικός είναι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σεβασμό αξίζουν όλοι, αλλά η ερώτηση δεν ήταν "ποιοι δεν αξίζουν σεβασμό" αλλά "τι σας εκνευρίζει", μπορεί να με εκνευρίζει κάποιος κι ας τον σέβομαι, δεν τον προσβάλω. Αλλά εκνευριστικός είναι.
Ουτε αυτη ηταν η ερωτηση. Ηταν τι σας ενοχλει. Και απαντησες τα παιδια αν δεν κανω λαθος. Εμενα με ενοχλουν αυτοι που τους ενοχλουν τα παιδια. Και το πολυ μπλα μπλα. Το πολυ το Κυριε ελεησον...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα πάλι με ενοχλούν αυτοί που (όντας άγνωστοι) πιάνουν κουβέντα την ώρα που προσπαθείς να κλείσεις κάνα βλέφαρο... Πρόσφατα σε ένα LCY-ZRH ένας Ελβετός (υποθέτω σημαίνον πρόσωπο, γιατί τον χαιρέτησε το μισό πλήρωμα) ήθελε να μου αναλύσει το γιατί κατά τη γνώμη του η Ελλάδα έπρεπε να έχει βγει από το Ευρώ, την ώρα που μετα βίας κράταγα τα μάτια μου ανοικτά...
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
@HummingBird εγω που πασχω απο ενα ειδος συνδρομου ασφυξιας οταν βλεπω ολο τον κοσμο ορθιο στο διαδρομο ΠΡΕΠΕΙ να σηκωθω γιατι αλλιως εχω ταχυκαρδια ιδρωνω κ μπορω χασω κ τις αισθησεις μου!αυτο σημαινει κατεπεκταση οτι θα σηκωθω ακομα κι αν ειναι φουλ γεματος ο διαδρομος!!
νομιζω λοιπον πως δεν πρεπει να μας πειραζουν ολα!δεν ξερει κανενας μας τι εχει ο αλλος διπλα του κ σηκωνεται,ξυνεται,φτερνιζεται....αρκει να μην ενοχλει με την συμπεριφορα του τον διπλανο του κ αυτο σημαινει να τον σπρωχνει για να σηκωθει,να μη χρησιμοποιει χαρτομαντηλο στο φτερνισμα,να σκουνταει διαρκως τον διπλανο του κατα το ξυσιμο του....αντιστοιχα στα παραδειγματα που εθεσα....οταν ταξιδευει καποιος με κοσμο ειναι λογικο κι επομενο να μην εχει την ησυχια κ την ανεση που θα ειχε αν ταξιδευε με ιδιωτικη πτηση ή δρομολογιο πλοιου ή.......
σημασια εχει να ειμαστε ευγενικοι κ κοσμιοι ο καθενας ξεχωριστα δειχνοντας πολιτισμενοι κ ανθρωποι με παιδεία!αυτο δε χρειαζεται μορφωση απαρατητα!η παιδεία αποκταται κ χωρις μεταπτυχιακα,διδακτορικα κλπ!
καθως κ να μην υιοθετουμε αναγωγη συμπεριφορα επειδη "κι αλλοι το κανουν" οταν απογοητευομαστε απο τις συμπεριφορες των αλλων!!!!ατομικη προσπαθεια απο τον καθενα μεχρι να το μεταλαμπαδευσουμε αυτο τον τροπο συμπεριφορας στα παιδια μας!!

ας ειμαστε ανεκτικοι σε ο,τι δε μας ενοχλει πολυ!αλλα κ ευγενικοι οταν ζητουμε να σταματησει να κανει καποιος αυτο που μας ενοχλει.κ αν η αλλη πλευρα απαντησει με βρισιες κ εριστικα λογια για καβγα τοτε κ παλι ευγενικα δειξτε το επιπεδο σας!κ φυσικα καντε αυτο που θεωρειται σωστο!εν αναγκη καλεστε την αεροσυνοδο,καποιον υπευθυνο πληρωματος στο πλοιο....
απο προσωπικη πειρα μιλωντας κ μονο ενιωσα καλυτερα που διεκδικησα το δικαιωμα μου κ δεν το καταπιεσα ακομη μια φορα εξαιτιας ανθρωπων που δεν εχουν παιδεία!
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εμένα πάλι με ενοχλούν αυτοί που (όντας άγνωστοι) πιάνουν κουβέντα την ώρα που προσπαθείς να κλείσεις κάνα βλέφαρο... Πρόσφατα σε ένα LCY-ZRH ένας Ελβετός (υποθέτω σημαίνον πρόσωπο, γιατί τον χαιρέτησε το μισό πλήρωμα) ήθελε να μου αναλύσει το γιατί κατά τη γνώμη του η Ελλάδα έπρεπε να έχει βγει από το Ευρώ, την ώρα που μετα βίας κράταγα τα μάτια μου ανοικτά...
Συμφωνώ με taver! Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές, κυρίως όταν ταξιδεύω με το τρένο. Εκεί που λέω: επιτέλους τώρα μπορώ να ρίξω έναν υπνάκο με την ησυχία μου, αρχίζει η άλλη την ιστορία της ζωής της.

Μια άλλη φορά που ταξίδευα με πούλμαν και είχα ήδη ζαλιστεί ελαφρά από τις στροφές, έρχεται και κάθεται δίπλα μου μία και αρχίζει να με "εξομολογεί". "Από πού είσαι, πού πας, τι κάνεις σε αυτή τη ζωή κλπ κλπ". Της εξηγώ λοιπόν ευγενικά ότι θα ήθελα να κλείσω λίγο τα ματάκια μου και, αν είναι δυνατόν, να κοιμηθώ γιατί έχω ζαλιστεί από τις στροφές. Κι εκείνη μου απαντά όλο χαρά: Μα γι' αυτό πρέπει να συνεχίσω να σου μιλάω, για να μην το σκέφτεσαι! Εννοείται ότι ακολούθησε μια μικρή διαμάχη επί του θέματος, αλλά εκείνη συνέχισε απτόητη να μιλάει. Ε, κι εγώ που, ευτυχώς, δεν είμαι καθόλου δύσκολη στον ύπνο, έκλεισα τα μάτια μου και κοιμήθηκα κανονικά! Όταν ξύπνησα δεν τη βρήκα δίπλα μου. Ή είχε κατέβει ή είχε πάει να κάτσει κοντά σε κάποιον άλλο λιγότερο υπναρά:D
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Να μην έχουν κάνει μπάνιο πριν από το ταξίδι. Όλα τ' αντέχω, παιδάκια να κλαίνε, κόσμο να μιλάει μεταξύ τους και με εμένα χωρίς να τους ξέρω, ανθρώπους να απλώνουν τα πόδια τους, να βγάζουν τις κάλτσες τους, να ξαπλώνουν πάνω μου(!), αρκεί να έχουν κάνει μπάνιο...

Υπάρχει και κάτι άλλο τώρα που το σκέφτηκα. Αυτοί οι αγενείς που καταλαμβάνουν ολόκληρο το ντουλαπάκι μόνοι τους και οι υπόλοιποι της σειράς πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε αλλού... Τι ανταποκρίσεις ή ανταπόκριση, γι' αυτούς ο μήνας έχει 9!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
@HummingBird εγω που πασχω απο ενα ειδος συνδρομου ασφυξιας οταν βλεπω ολο τον κοσμο ορθιο στο διαδρομο ΠΡΕΠΕΙ να σηκωθω γιατι αλλιως εχω ταχυκαρδια ιδρωνω κ μπορω χασω κ τις αισθησεις μου!αυτο σημαινει κατεπεκταση οτι θα σηκωθω ακομα κι αν ειναι φουλ γεματος ο διαδρομος!!
νομιζω λοιπον πως δεν πρεπει να μας πειραζουν ολα!δεν ξερει κανενας μας τι εχει ο αλλος διπλα του κ σηκωνεται,ξυνεται,φτερνιζεται....αρκει να μην ενοχλει με την συμπεριφορα του τον διπλανο του
Δεν είπα ότι με ενοχλεί όταν σηκώνονται, άλλωστε εμένα δεν με επηρεάζει κάπως, απλώς το θεωρώ χαζό. Που βέβαια δεν ξέρω τι λόγο μπορεί να έχει ο καθένας για να σηκωθεί, αλλά σίγουρα μεγάλο ποσοστό σηκώνεται χωρίς λόγο και αυτό είναι που θεωρώ χαζό.
Συμφωνώ με όσα είπες όμως. Ειδικά με αυτό:
"ας ειμαστε ανεκτικοι σε ο,τι δε μας ενοχλει πολυ!αλλα κ ευγενικοι οταν ζητουμε να σταματησει να κανει καποιος αυτο που μας ενοχλει."
Το παρόν topic ξεκίνησε ως "τι σας ενοχλεί" αλλά εξελίχθηκε σε αναφορά γενικώς συμπεριφορών που μας φαίνονται "κάπως" είτε αυτές μας ενοχλούν, είτε τις θεωρούμε χαζές ή αστείες ή οτιδήποτε.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εμένα πάλι με ενοχλεί το ροχαλητό.Απλό, συνηθισμένο και τραγικά ενοχλητικό!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεν νομίζω πως το να σηκωθούν και να περιμένουν όρθιοι στο διάδρομο θα τους βοηθήσει σε αυτό. Ειδικά όταν δεν υπάρχει φυσούνα και πρόκειται να επιβιβαστούν στο λεωφορείο του αεροδρομίου.
Άσε που, κατά τη γνώμη μου, αν κλείνεις ανταποκρίσεις όπου μετράει ακόμα και το 2λεπτο που κερδίζεις περιμένοντας στο διάδρομο, τότε κάτι κάνεις λάθος.
Όταν παίζει ανταπόκριση ιδιαίτερα κάτω της μιας ώρας τότε είναι λογικό κάποιος να έχει άγχος. Επίσης πολλές φορές προτιμαμε μια πτήση με ανταπόκριση λόγω χρημάτων. Ε αυξάνεις που αυξάνεις το ταξίδι σου, να κλείσεις και με μεγάλη αναμονή για να μην σπρώξεις κάποιον που απλά είναι χαλαρός;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom