Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Pentax K-X και ξερό ψωμί!

[IMGA="http://www.google.co.in/imgres?imgurl=http://kxuser.com/wp-content/uploads/2010/04/a4b16_white-pentax-k_x.jpg&imgrefurl=http://kxuser.com/2010/04/stormtrooper-pentax-k-x/&usg=__tLpwlH1n6ZwnbH5ln9HhkILUvfc=&h=422&w=468&sz=34&hl=en&start=0&sig2=QIICoIEGkj6T_BdoTfmWMg&zoom=1&tbnid=X7wD74A78EUtLM:&tbnh=169&tbnw=187&ei=gWbrTJrWEcODOpapldIB&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25A0%25CE%25B5%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B1%25CF%2587%2B%25CE%25BA-%25CF%2587%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26biw%3D1280%26bih%3D619%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=299&oei=gWbrTJrWEcODOpapldIB&esq=1&page=1&ndsp=17&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=59&ty=59"][/IMGA]
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Δεν ξερω τη συγκεκριμενη μηχανη αλλα δεν σου προτεινω να αποφασιζεις για αγορα φωτογραφικων απο τετοια καταστηματα, οι πωλητες κατα 90% δεν ξεχωριζουν αν πουλανε λεμονια ή φωτογραφικες. Θα σου προτεινα να αρχισεις την ερευνα απο εξειδικευμενα φωτογραφικα καταστηματα, να πιασεις τη μηχανη με τα χερια σου και να τη δοκιμασεις. Ακομα καλυτερα αν εχεις μαζι σου και μια καρτα μνημης ωστε να τραβηξεις δοκιμαστικες φωτογραφιες απο διαφορες μηχανες, να τις δεις μετα με ησυχια και να αποφασισεις. Στα περισσοτερα σοβαρα καταστηματα στο επιτρεπουν.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Έχεις απόλυτο δίκιο!
Έχει μια φίλη μου την Nikon D3000 και είναι φανταστική! Μου αρέσουν πολύ και οι φώτο....οπότε είμαι σίγουρη για την Nikon D3100!
Άλλαξα γνώμη όμως για το κατάστημα....θα προτιμήσω κάποιο που ασχολείται μόνο με μηχανές και θα έχω και την ανάλογη αντιμετώπιση!
:p
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Εγώ αν θα αγόραζα ξανά DSLR, θα αγόραζα πάλι την Κ-Χ, αλλά χωρίς φακό και θα αγόραζα ξεχωριστά τους φακούς...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
619 ειναι κατα τη γνωμη μου πολλα για να παρεισ την 3100....με αυτα τα λεφτα σιγουρα παιρνεις κατι καλυτερο....Αλλιως παρε την 3000 με πολυ λιγοτερα...σε φωτογραφικα καταστηματα τη βρισκεις ακομα

Nikon D3000 Kits - Skroutz.gr
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
619 ειναι κατα τη γνωμη μου πολλα για να παρεισ την 3100....με αυτα τα λεφτα σιγουρα παιρνεις κατι καλυτερο....Αλλιως παρε την 3000 με πολυ λιγοτερα...σε φωτογραφικα καταστηματα τη βρισκεις ακομα

Nikon D3000 Kits - Skroutz.gr
Τα 619 ήταν στον γερμανό αλλά το έψαξα καλύτερα και την βρίσκω 100 ευρώ φτηνότερη περίπου!
Η 3000 είναι φτηνή γιατί βγήκε τον Αύγουστο του 2009, ενώ η 3100 το Σεπτέμβριο που μας πέρασε!.....Έχει επιπλέον και video...οκ δεν είναι απαραίτητο αλλά αφού το έχει ;);)
Νομίζω στο μοντέλο έχω καταλήξει...τώρα ψάχνω από πού θα την παραγγείλω!!!
Ευχαριστώ για το μήνυμα σου! :p Το Skroutz.gr έχει ακόμη καλύτερες τιμές! :clap:
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Lumic DMC FZ8
Eνθουσιασμένος με το 18X αλλά κυρίως με τον φακό...LEICA



awww.photoscala.de_grafik_2007_Lumix_FZ18_Back.jpg
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Νομιζω πρεπει να καταλαβεις αν θελεις να πιασεις DSLR η αν προτιμας κατι πιο...αυτοματο.

Η Pentax k-x, ειναι για μενα η καλυτερη φωτογραφικη για καποιο που θελει να μπει στον κοσμο των DSLR. Φτηνη και με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα.
Οτι και να πιασεις, θα ειναι καλο φυσικα, μονο οταν εσυ για χρησιμοποιας και βγαζεις καλες φωτογραφιες! :)

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
photografiki

kalimera. Einai to proto mou sxolio sto forum kai eimai en8usiasmenos. Loipon me aformi to taksidi pou 8a kanw ta Xristougennamsti Vienni, molis prin ligo kairo agorasa tin CANON EOS 500D.




TO FORUM EINAI APEXTO!!!!!!!!!!!!!:clap:
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
kalimera. Einai to proto mou sxolio sto forum kai eimai en8usiasmenos. Loipon me aformi to taksidi pou 8a kanw ta Xristougennamsti Vienni, molis prin ligo kairo agorasa tin CANON EOS 500D.




TO FORUM EINAI APEXTO!!!!!!!!!!!!!:clap:
και γω θα κάνω χριστουγεννα στην Βιεννη! Πότε πας εσύ; Εγώ 22-26.

Ετοιμάστηκα με τους 3 φακούς μου ήδη εγω!
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Βιεννη

Εγώ θα πάω 23-28. Σκεύτομαι να αγοράσω έναν ακόμα φακό αλλά δεν ξέρω τι να πάρω: ευρυγωνιο ή τηλεφακό?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εγώ θα πάω 23-28. Σκεύτομαι να αγοράσω έναν ακόμα φακό αλλά δεν ξέρω τι να πάρω: ευρυγωνιο ή τηλεφακό?
Εξαρταται τι φακους εχεις ηδη και τι σου αρεσει να φωτογραφιζεις. Στον τηλεφακο υπολογισε και το βαρος, ειδικα αν ειναι καλος.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Το θέμα είναι οι ανάγκες σου.

Εγώ ήθελα πιο πολλή zoom, και πήρα 50-300mm, αλλά και ένα παλιό 50mm για να δω την διαφορά των primes. (η ποιότητα των primes είναι απιστευτη).

Αυτό είναι το καλό των Pentax, αγοράζεις παλιούς φακούς σε τιμές εξευτελιστικές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.596
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom