Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια οπότε πιστεύω πως κ μια καλή φωτογραφική μηχανή επιβάλλεται.
Πέρισυ αγόρασα την nikon P510 με 42!!! οπτικό zoom κ έμεινα πολύ ικανοποιημένη (οι φωτογραφίες στην ιστορία μου Λονδίνο-Παρίσι-Νίκαια-Βερολίνο είναι τραβηγμένες με αυτή την μηχανή)
Φέτος όμως για τα 30α μου γενέθλια αγόρασα την Nikon d7100 με φακό 18-140mm...είπα να ανέβω επίπεδο!!! Όσο ασχολούμαι τόσο με μαγεύει.. (Επειδή η διαφορά στην τιμή όμως έιναι μεγάλη συστήνω ανεπιφύλακτα την p510)
Να αναφέρω πως το θέμα μεγέθους απασχολούσε το φίλο μου αλλά σε όλα τα ταξίδια μας οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, είχαν dslr..οπότε μήπως εμείς είμαστε λίγο καλομαθημένοι??
 
Last edited:

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Εχω την D3200 με εναν NIKON 18-140. Ειναι φακος all around για τις περισσοτερες χρησεις εκτος αν θες κατι εξιδεικευμενο
Ψαχνω τοσο καιρο και καταληγω στην D3200 περιμενω αν κατεβει και η τιμη λογω ελευσης της D3300,θα μπορουσες να μου στειλεις σε πμ αν θες,φωτο δειγματα να δω πως τραβα σε βραδυ και σκοτεινες συνθηκες,και κατι που δεν καταλαβαινω πως μπορω να τραβηξω πιο ευρεια φωτογραφια,να εχει μεγαλυτερη δηλαδη διασταση μηκους?εβαλα στο flirck d3200 Μου εβγαλε φωτο χρηστων,απιθανες,αλλα δνε καταλαβαινω μερικες πως τις τραβηξαν.Αυτα,σε ευχαριστω ειτε μπορεσεις ειτε οχι.Τουλαχιστον αν μπορεις να μου απαντησεις για το ''μακρος'' των φωτογραφιων.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Απο το κινητο δεν μπορω να τις δω σωστα,αυριο απο το σταθερο.ευχαριστω,θα επανελθω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
Ψαχνω τοσο καιρο και καταληγω στην D3200 περιμενω αν κατεβει και η τιμη λογω ελευσης της D3300,θα μπορουσες να μου στειλεις σε πμ αν θες,φωτο δειγματα να δω πως τραβα σε βραδυ και σκοτεινες συνθηκες,και κατι που δεν καταλαβαινω πως μπορω να τραβηξω πιο ευρεια φωτογραφια,να εχει μεγαλυτερη δηλαδη διασταση μηκους?εβαλα στο flirck d3200 Μου εβγαλε φωτο χρηστων,απιθανες,αλλα δνε καταλαβαινω μερικες πως τις τραβηξαν.Αυτα,σε ευχαριστω ειτε μπορεσεις ειτε οχι.Τουλαχιστον αν μπορεις να μου απαντησεις για το ''μακρος'' των φωτογραφιων.

Tι εννοεις "μακρος"?
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
varioAthens εννοω αυτο:
http://www.flickr.com/photos/85414149@N04/9634801726

Varg83 σε ευχαριστω,αυτη με την πολη μου φαινεται εκπληκτικη.
Ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα κοντευω να καταληξω στην D3200,το κακο ειναι οτι εδω στην επαρχια μαθηματα φωτογραφιας δεν γινονται(εκανα δυο μαθηματα) και αμα γινονται ειναι αστα βραστα...και η Θεσσαλονικη εχει τα μεταφορικα...
Αμα γνωριζει καποιος,καποιο αξιοπιστο σεμιναριο,Θεσσαλονικη-για να μην ξοδευουμαι και τζαμπα- ας με πληροφορησει.Ευχαριστω.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Λεπτομερειες πλιζ...τι φακο να παρω εξτρα;
 

Nte

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
ενα πολυ καλο βιβλιο για να μαθεις αρκετα πραγμαα γυρω απο την φωτογραφια..
http://photoeidolo.gr/ebook.pdf
η φωτο που εβαλες ειναιτραβηγμενη με τον kit φακο 18-55μμ απλα εχει εκθεση 5 δευτερολεπτα και ειναι επεξεργασμενη στο Photoshop
http://www.flickr.com/photos/sebrendel/9634801726/meta/
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
Λεπτομερειες πλιζ...τι φακο να παρω εξτρα;
Αν εχεις τον 18-55, στο 18 ειναι ευρυγωνιος και στο 55 τηλεφακος. Αν τραβας λοιπον στο 18 οι ληψεις θα ειναι ευρειες σαν την φωτο που σου αρεσει. Βεβαια στη συγκεκριμενη φωτο εχει χρησιμοποιηθει και τριποδο και εχει γινει και επεξεργασια μετα.
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Για φακο εξτρα: Αναλογα τι θες να τραβηξεις. Εχεις ξεκαθαρισει τι θες να τραβας; Αν οχι σου προτεινω να κατσεις λιγο καιρο με τον 18-55 να βρεις το ''δρομο'' σου.
Αν τον εχεις βρει, πες τον μας και σε μας να πουμε γνωμη.
Παντως επιμενω ο 18-140 ειναι φοβερος all around
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom