Τοπ-8 ως 10 ΕΥΡΩΠΗ

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
(Επιφυλάσσομαι όμως,γιατί δεν έχω πάει Πολωνία κ ακούω τα καλύτερα.Ε, @psilos3 ;)
Αυτό να λέγεται! :)

Στη δική μου περίπτωση πάντως θ' αποφύγω προς το παρόν ν' απαντήσω, μιας και τα ταξίδια μου είναι κυρίως σε πόλεις, δεν έχω γνωρίσει κάποια άλλη χώρα σε βάθος (πέρα από την Ελλάδα) οπότε ίσως είναι μια επιπόλαιη προσέγγιση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αυτό να λέγεται! :)

Στη δική μου περίπτωση πάντως θ' αποφύγω προς το παρόν ν' απαντήσω, μιας και τα ταξίδια μου είναι κυρίως σε πόλεις, δεν έχω γνωρίσει κάποια άλλη χώρα σε βάθος (πέρα από την Ελλάδα) οπότε ίσως είναι μια επιπόλαιη προσέγγιση.
Καμιά φορά όντως οι μεγαλες πόλεις ή οι πρωτεύουσες δεν είναι ενδεικτικές(ειδικά αν μιλάμε για μεγάλες χώρες,αν μιλάμε για κρατίδια η πρωτεύουσα παίζει τεράστια ρόλο για το βαθμό μου).

Ας πούμε για μένα το Βουκουρέστι είναι από τις ασχημότερες πρωτεύουσες του κόσμου,αλλά η Ρουμανία πολύ μου άρεσε.Κάστρα,φύση κλπ.Κ ας μη μπαίνει στο τοπ-10 μου.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
1.Ελβετία
2.Ελλάδα
3.Σλοβενία
4.Ιταλία
5.Γαλλία
6.Γερμανία
7.Ηνωμένο Βασίλειο
8.Πολωνία
Αυτή η σειρά είναι ξεκάθαρα αυθόρμητη απάντηση στην ερώτηση τοπ 8-10 Ευρώπης.
Υ.Γ. Για τα 2,4,6 έχω πιο ξεκάθαρη κρίση γιατί έχω επισκεφτεί αρκετές μεγάλες πόλεις, χωριά, βουνά ,λιμάνια κλπ , έχω χρησιμοποιήσει διάφορα μέσα μεταφοράς , έχω συζητήσει και συναναστραφεί με κατοίκους τους και τις έχω επισκεφτεί σε διάφορες χρονικές και ηλικιακές περιόδους .
Αν πρόσθετα 9 και 10 θα έβαζα Ισπανία και Σερβία .
Τέλος για μένα το τοπ είναι λίγο αντιφατικό γιατί τοπ μπορεί να είναι ένα κακάσχημο μέρος με τέλεια παρέα ή ένα μέρος που λόγω κούρασης και εξάντλησης το βλέπεις ιδανικό ενώ μπορεί να το υπερεκτιμάς και λίγο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάααααααρα πολλά χρόνια να πάω εκτός πόλης στην Ελβετία. Έχει σκουριάσει λίγο η μνήμη μου, αλλά στα μάτια μου από πλευράς φυσικής ομορφιάς ήταν ό,τι πιο όμορφο έχω δει τότε (είμαι και βουνάκιας και κοιλαδάκιας, οι παραλίες δε με ενθουσιάζουν τόσο).
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Με τυχαία σειρά:
  1. Ελλάδα (αυτό καθόλου τυχαίο! Πραγματικά μένουμε σε πανέμορφη χώρα... Όπου και να πάω στο εξωτερικό λέω "σιγά το ταδε μερος της Ελλαδας είναι καλύτερο) :lol:
  2. Γαλλία (την θεωρώ πολύ όμορφη χώρα)
  3. Ουγγαρία (Λατρεύω Βουδαπέστη, αλλά και η επαρχία της είναι όμορφη)
  4. Ελβετία (φανταστικά φυσικά τοπία)
  5. Μάλτα (προσωπικά μου φάνηκε πολύ ιδιαίτερη, διαφορετική από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες)
  6. Πολωνία (όσες φορές και να πάω, θα ξαναπήγαινα)
  7. Ιταλία (πολλές επιλογές τοπίων)
  8. Πορτογαλλία (έχω πάει αρκετά παλιά, αλλά η Λισαβώνα είναι κούκλα)
  9. Τσεχία (κουκλίστικες πόλεις)

Αν μιλάγαμε για πόλεις θα έβαζα και Λονδίνο και Στοκχόλμη. Ωστόσο, δεν έχω πάει κάπου αλλού εκτός από τις πρωτεύουσες οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω.

Επίσης, σίγουρα Φινλανδία, Ισλανία, Ιρλανδία θα είναι πανέμορφα, αλλά ακόμα δεν έχω πάει :(
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ουγγαρία (Λατρεύω Βουδαπέστη, αλλά και η επαρχία της είναι όμορφη)
Η Ουγγαρία είναι εξαιρετική και η επαρχία της δεν έχει τον τουριστικό χαμό της πρωτεύουσας.Χάνει όποιος δεν δει κωμοπόλεις κ χωριά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πολύς κόσμος αγνοεί/ξεχνάει τη Σλοβενία, που είναι όνειρο.

Ελβετία
Νορβηγία
Σλοβενία
Ισπανία
Ιταλία
Πορτογαλία
Σερβία
Ιρλανδία (το νησί ολόκληρο)

Ευελπιστώ να μπουν σε αυτή την 8αδα και η Ισλανδία και Σκωτία όταν με το καλό, που λογικά θα εκθρονίσουν Σερβία/Ιρλανδία και εξαρτάται το πόσο ψηλά θα μπουν μετά στη λίστα.

Η Γαλλία εκτός 8αδας γιατί έχω δει λίγα μέρη της. Παγερά αδιάφορες οι φλατ χώρες της κεντρικοανατολικής Ευρώπης με το μοτίβο ποταμάκι/καθεδρικός ναός/old town, μόνη εξαίρεση η Ολλανδία που μπαίνει στη 10αδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ισπανία
Ελλάδα
Γαλλία
Πορτογαλία
Μάλτα
Σλοβενία
Ελβετία
Ολλανδία
Βέλγιο
Δανία

Με κατάταξη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ισπανία
Ελλάδα
Γαλλία
Πορτογαλία
Μάλτα
Σλοβενία
Ελβετία
Ολλανδία
Βέλγιο
Δανία

Με κατάταξη
Η παγκοσμιως γνωστη ολλανδια, δανια, βελγιο πανω απο Ιταλια. Καλο τρολαρισμα.
Ιταλος η ιταλιδα στην εκανε?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η παγκοσμιως γνωστη ολλανδια, δανια, βελγιο πανω απο Ιταλια. Καλο τρολαρισμα.
Ιταλος η ιταλιδα στην εκανε?
Υποκειμενικη δεν ειναι η λιστα; Πρεπει ολοι να ειμαστε ξετρελαμενοι με την Ιταλια υποχρεωτικα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom