Ιταλία Τοσκάνη ναι αλλά ποιά χωριά???

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καταπληκτικό ταξίδι , γεμάτο εικόνες, γεύσεις, αρώματα...Φλωρεντία, ΄Λούκα, Πίζα, Καστελίνα ντι Κιάντι και όλος ο SS222 δρόμος του κρασιού , Σάν Τζιμινιάνο , Μοντεριτζιόνι, Σιένα, Βενετία , Βερόνα, Σιρμιόνε , Μιλάνο , Κόμο , Μπελλάτζιο ... πανέμορφη Ιταλία!!!!
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Όσες φορές το άφησα έξω (για Βόρεια Ιταλία), το ξαναβρήκα :) και ήταν πιο καινούριο από το δικό σου.
Γενικά είναι λίγο μύθος, δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμη και όταν το άφηνα σε δημόσιο parking κατά τη διάρκεια της μέρας. Θα σου έλεγα να προτιμήσεις ξενοδοχείο με parking για τις βραδυνές ώρες, κατά τα άλλα ό,τι κάνεις και εδώ. Μεγαλύτερη προσοχή στα agip κατά μήκος των αυτοκινητόδρομων.
Παιδιά καλησπέρα σας πρόκειτε να ταξιδέψω το σεπτέβρη ρώμη, φλωρεντία τοσκάνη. θα ήθελα να ρωτήσω:
1) τι είναι το agip που αναφέρει ο shristod και
2) θα μείνουμε 2 μέρες σιένα και 4 φλωρεντία μπορείτε να μου προτείνετε τα επικρατέστερα χωριά και πόλεις που θα βέλω στο προγραμμά μου. το ρωτάω γιατί π.χ ο maltakias στο θέμα :150 Anni Unità d'Italia αναφέρει ότι δεν άξιζε ιδιαίτερα η επίσκεψη στο Montalcino.
ευχαριστώ προκαταβολικά:clap:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
2) θα μείνουμε 2 μέρες σιένα και 4 φλωρεντία μπορείτε να μου προτείνετε τα επικρατέστερα χωριά και πόλεις που θα βέλω στο προγραμμά μου. το ρωτάω γιατί π.χ ο maltakias στο θέμα :150 Anni Unità d'Italia αναφέρει ότι δεν άξιζε ιδιαίτερα η επίσκεψη στο Montalcino.
ευχαριστώ προκαταβολικά:clap:
αχ Ιταλια!
Λοιπον! μην χασετε το San Gimignano και νομιζω εχετε 3 επιλογες
1.Chianti (O δρομος του κρασιου)
2.Μοntepulciano Pienza Montalcino
3.Προς Urbino που εχω ακουσει καλα αλλα δεν εχω αποψη...
αν σας βγαλει ο δρομος περαστε απο το μικρο αλλα τρισχαριτωμενο San Gusme και δειτε και το γλυκουλι Monteriggioni....
Δες και εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5%F5%F1%FE%F0%E7/31940-un-sogno-italiano.html αν θες ειναι 3-4 μερες που σε αφορουν και οτι θες εδω ειμαστε....
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
elenara88 σε ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!!!, θα το διαβάσω το τόπικ που αναφέρεις , η αλήθεια είναι ότι όλη την ημέρα διαβάζω τα του φόρουμ για να οργανωθώ!!!! θα κάνουμε εξορμήσεις την 1 ημέρα από σιέννα και 2 από φλωρεντία και προσπαθώ να εντοπίσω τα μέρη που θα μας μείνουν αξέχαστα γιατί υποψιάζομαι ότι ναι μεν οι αποστάσεις είναι κοντινές αλλά χρόνο όλα χρειάζονται.
το Montalcino να το επισκεφθούμε κατά την αποψή σου ή να περιοριστούμε στο Monteriggioni, επίσης την pienza να την επισκεφθούμε?

φιλάκια πολλά
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
το Montalcino να το επισκεφθούμε κατά την αποψή σου ή να περιοριστούμε στο Monteriggioni, επίσης την pienza να την επισκεφθούμε?
δεν εχω παει στο Montalcino δεν ξερω να σου πω!
το San Gimignano μην ξεχνας ε;:bleh:
μπορεις να κανεις φευγοντας για Σιενα απο Φλωρεντια: Firenze - Chianti- San Gimignano - Monteriggioni - Siena.
https://maps.google.com/maps?saddr=...Q&oq=mont&mra=dpe&mrsp=1&sz=10&via=1&t=m&z=10
εμενα η Pienza μου αρεσε πολυ οπως και το Montepulciano! αν πατε προς τα κει τελικα καντε το με αφετηρια Σιενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.552
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom