Τουριστοπαγίδες

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό να χαρακτηρίζεται μια ολόκληρη πόλη τουριστοπαγίδα επειδή και μόνο την προωθούν οι τουριστικοί πράκτορες.

Αν υπάρχει μια πόλη που θα μπορούσε πάντως να κερδίσει επάξια τον τίτλο,αυτή είναι το Las Vegas κατά τη γνώμη μου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό να χαρακτηρίζεται μια ολόκληρη πόλη τουριστοπαγίδα επειδή και μόνο την προωθούν οι τουριστικοί πράκτορες.

Αν υπάρχει μια πόλη που θα μπορούσε πάντως να κερδίσει επάξια τον τίτλο,αυτή είναι το Las Vegas κατά τη γνώμη μου.
Συμφωνούμε απόλυτα και στα 2.

Nera, και μας που πηγαίνουμε στην Πράγα 6 φορές το χρόνο απλά γιατί έτσι μας αρέσει, μας ενοχλούν πολύ όλοι αυτοί που λες...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχει διαφημιστεί τόσο πολύ και σπεύδουν εκεί υπερβολικά πολλοί τουρίστες για μια πόλη τέτοιου μεγέθους,
Αγαπητη nera αν και δεν εχω παει στη Πραγα θα σου παραθεσω τι μου εχει πει φιλος που ασχολειται με τα τουριστικα γραφεια για πανω απο 20 χρονια. Σε παρομοια ερωτηση μου για τη Μαλτα πριν απο 14 χρονια, και στο ποιος καθοριζει ποιοι προορισμοι ειναι hot μου απηντησε το εξης. Οπως στα 80's ηταν must το Λονδινο, στα 90's ηταν η ταυλανδη,αργοτερα Μαλδιβες / Ντουμπαι, και τωρα Βιετναμ, κλπ., ετσι οταν καποιο γραφειο βρει (συνηθως ταο βρισκει μεσω φτηνων προσφορων μεγαλων ξενων πρακτορειων) καποιο καλο πακετο σε καποιο νεο προορισμο, ψαχνει να βρει πι φτηνα ξενοδοχεια. Επειτα "πουλωντας" το πακετο του σε αλλα πρακτορεια, εκεινα μεσω της διαφημιστικης τους καμπανιας το κανουν hot προορισμο. Το αν αξιζει τελικα ο καθε προορισμος παζετα. Αναλογα τι θελει ο καθενας.

Ετσι εγινε και με τη Πραγα - και τωρα μου φαινεται οτι παιζει Ντουμπρονβικ.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, είναι όντως υπερβολικό αυτό που είπα πάντως ελπίζω να καταλάβατε τι εννοούσα. Κι εμένα μου αρέσει η Πράγα και θα ήθελα να ξαναπάω, δεν είπα ότι οποιος πηγαίνει την αντιμετωπίζει ως τουρίστας.
Και η Μύκονος είναι πολύ ωραίο νησί, θεωρώ όμως ότι έχει εξελιχθεί σε tourist trap, τουλάχιστον για 2-3 μήνες το χρόνο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης,μιας και το ανέφερε η nera,αντιλαμβάνομαι την αρνητική χροιά που δίνετε μέσα σε συγκεκριμένες προτάσεις στη λέξη "τουρίστας" αλλά γενικότερα δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο κακό στην έννοια.Εκτός αν έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου.

Εξάλλου,το ίδιο μνημείο που χαζεύω εγώ το χαζεύει δίπλα μου κι ο "τουρίστας",τι με κάνει εμένα ανώτερο από αυτόν;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρήκα βέβαια και αυτό το τσιτάτο που μου άρεσε....."Ο ταξιδιώτης βλέπει ότι βλέπει, ο τουρίστας βλέπει ότι έχει έρθει να δεί" .
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εξάλλου,το ίδιο μνημείο που χαζεύω εγώ το χαζεύει δίπλα μου κι ο "τουρίστας",τι με κάνει εμένα ανώτερο από αυτόν;
Ο τουριστας χαζευει απλα ενα μνημειο και βγαζει φωτογραφιες, καποιος που θελει να λεγεται ταξιδιωτης εχει φροντισει να μαθει πεντε πραγματα για την ιστορια του και την εποχη που χτιστηκε τουλαχιστον.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τη λέξη "χαζεύω" τη χρησιμοποίησα με την έννοια του δέους που νοιώθουμε όλοι,ταξιδιώτες και τουρίστες,μπροστά σε κάτι εντυπωσιακό.Μη πιάνεστε κι από το τελευταίο κόμμα....

Αλλά ξέχασα,η Lyda μου "χρωστάει" από αλλού :bleh:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Απο που;;;;;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από παλιότερο θέμα που παραδέχτηκα ότι σε πικάριζα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
H έννοια του 'tourist trap' δεν είναι παρά ακόμα ένας αστικός μύθος. Για τον συνειδητοποιημένο και διαβασμένο ταξιδιώτη, δεν υπάρχουν τουριστοπαγίδες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.519
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom