Το νησί των γενναίων

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σήμερα


Κάθομαι σ’ ένα βράχο κι αγναντεύω την απεραντοσύνη του ωκεανού. Πόση δύναμη κρύβεται μέσα του! Και το ξέρει καλά: Οι περισσότεροι που τόλμησαν να την αμφισβητήσουν δεν έζησαν για να διηγηθούν το κατόρθωμά τους. Και κατά έναν περίεργο, μαγικό τρόπο, από τη στιγμή που θα το παραδεχθείς, θα το αποδεχθείς, θα του το αναγνωρίσεις, η δύναμη αυτή μεταφέρεται μέσα σου και σε γεμίζει με μιαν απίστευτη ηρεμία!

Ρουφάω με λαχτάρα το νοτισμένο αέρα που με δροσίζει ευχάριστα. Τον ευχαριστώ νοερά που χάρη σ’ αυτόν η ανάβαση μέχρι εδώ ήταν λιγότερο επώδυνη κάτω απ’ τον καυτό ήλιο. Το βλέμμα μου σταματάει λίγο στα τέσσερα μικρά νησάκια, ακατοίκητα, βραχονησίδες ουσιαστικά, που αχνογράφονται σε όχι μεγάλη απόσταση μέσα στην πρωινή αχλύ.

aimg268.imageshack.us_img268_1031_dscf0918k.jpg

Η θάλασσα δεν φαίνεται πολύ ταραγμένη αλλά τα φαινόμενα απατούν. Απόδειξη τα κύμματα που σκάζουν πάνω τους. Το ίδιο μ’ εκείνα μερικές δεκάδες μέτρα στο κενό, στο χάσμα κάτω απ’ τα πόδια μου.

Το κεφάλι μου είναι άδειο από σκέψεις. Από τα μικρά (και μεγάλα), καθημερινά, τετριμμένα προβλήματα που μας απασχολούν. Παρατηρώ έναν από τα εκατομμύρια γλάρους που δηλώνουν μόνιμη κατοικία το νησί. Κι αυτός παρατηρεί. Τι να σκέφτεται άραγε;

aimg845.imageshack.us_img845_8510_dscf0926s.jpg

Ή μήπως δεν παρατηρεί αλλά απλά καραδοκεί; Δε δείχνει αδιάφορος για την παρουσία μου, το αντίθετο μάλιστα. Έτοιμος για δράση – αν τυχόν πλησιάσω επικίνδυνα. Δεν έχω τέτοια πρόθεση – προς το παρόν τουλάχιστον. Αρκούμαι στον τηλεφακό της φωτογραφικής μου μηχανής για το πορτραίτο του. Αυτού αλλά και της παρέας του, λίγες εκατοντάδες μέτρα μακρύτερα που μοιάζουν πρωταγωνιστές σε remakeτης ταινίας “Τα πουλιά” του Χίτσκοκ. Έχουν επιτεθεί στους εισβολείς της επικρατείας τους που μοιάζουν να τά ‘χουν χαμένα και απομακρύνονται μάλλον εσπευσμένως.

aimg155.imageshack.us_img155_5766_dscf0930l.jpg

Με την άκρη του ματιού μου πιάνω μιαν άλλη κίνηση. Ανθρώπινη φιγούρα πάνω στο βράχο, αποθανατίζει μάλλον την ίδια σκηνή που κατέγραψα και ο ίδιος πριν λίγο. Δικιά μας είναι. Σε λίγο θα ‘ναι κοντά και θα συνεχίσουμε μαζί – κατά το μάλλον ή ήττον – την εξερεύνηση αυτού του νησιού. Του νησιού των γενναίων…

aimg171.imageshack.us_img171_1362_dscf0921.jpg
 

Attachments

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.749
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Από "νησί" σε νησί μας πάτε κύριε baba μας. Αναμένομεν!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Εισαγωγή που καθηλώνει! Εις αναμονή της συνέχειας!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Ποιο είναι όμως το νησί δε λέει.....!!! Να μας πει... Πες μας ... Πες μας ... Πες μας...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Ήδη από την αρχή, μας ταξιδεύεις..περιμένουμε τη συνέχεια !!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λυρικότατος στην εισαγωγή και με εξαιρετική γραφή. Δεν μπορώ παρά να ευχαριστήσω κι εγώ και να θρονιαστώ εκ νέου αναμένοντας όλο αγωνία το ξετύλιγμα του κουβαριού του μυστηρίου... ποιό είναι το άλλο νησί....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Να σου πω εσένα.
Δεν πιστεύω το νησί να είναι κάποιο απο αυτά που έχει γυρίσει ταινία ο Πρέκας με τους Γερμανούς (επος του 40 κλπ) ε?

Μπα..... είπες Ατλαντικός. Μόνο η Αντζελα θεωρεί την Κρητή νησί του Ατλαντικού.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μπα..... είπες Ατλαντικός.
Δε νομίζω να είπα κάτι τέτοιο.

@ όλους τους παραπάνω: Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κι ελπίζω να σας αρέσει και η συνέχεια και να διατηρήσει το ενδιαφέρον σας.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εξαιρετικό ξεκίνημα που δεν αφήνει αμφιβολίες για την ποιότητα της συνέχειας. Ελπίζω μόνο το εδώ νησί να μην έχει την τύχη του άλλου (ο νοών νοείτω, ε;), και ξεροσταλιάζουμε κάτι μήνες περιμένοντας τη συνέχεια!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σα να μου φαίνεται πως έχω πλεύσει κοντά απ αυτές τις ακτές.
λες ναρχίζει από Μ.!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εξαιρετικό ξεκίνημα που δεν αφήνει αμφιβολίες για την ποιότητα της συνέχειας. Ελπίζω μόνο το εδώ νησί να μην έχει την τύχη του άλλου (ο νοών νοείτω, ε;), και ξεροσταλιάζουμε κάτι μήνες περιμένοντας τη συνέχεια!
Ευχαριστώ πολύ, νά' σαι καλά. Μόνο, please, μη ξύνεις πληγές... Πίστεψέ με (άλλωστε, νομίζω ότι ισχύει το ίδιο και για σένα ;) ), στενοχωριέμαι κι εγώ για τις μισοτελειωμένες "αποστολές" που έχω αναλάβει - ίσως περισσότερο από εσάς τους αναγνώστες. Σημασία έχει ότι ξανα-ξεκίνησα να γράφω. Σιγά-σιγά τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους - ελπίζω! :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σα να μου φαίνεται πως έχω πλεύσει κοντά απ αυτές τις ακτές.
λες ναρχίζει από Μ.!!!
Θα το θεωρούσα απίθανο my captain να μην είχες πλεύσει. Χάριν του suspense, ωστόσο, θα σε παρακαλούσα (εσένα και όσους τυχόν γνωρίζουν) να μην αποκαλυφθεί το όνομα του νησιού μέχρι να έλθει η ώρα (κάπου στη μέση της ιστορίας).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom