Το ξεχασμένο Λάος

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Χαίρομαι που σας άρεσαν τα βιντεάκια. Προσωπικά, videos τέτοιου τύπου τα βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέροντα από τα αποστειρωμένα διαφημιστικά σποτ του ΕΟΤ κάθε χώρας. Αφενός γιατί έχουν διαφορετικό ύφος και στυλ, ανάλογα με τον δημιουργό, ενώ είναι και πιο καλλιτεχνικά και αφετέρου γιατί δεν αναλώνονται στις συνήθεις τουριστικές εικόνες που ανακυκλώνονται στα τουριστικές διαφημιστικές καμπάνιες. :)

Θα βρω και θα βάλω και άλλα σιγά σιγά. Περιμένω να βάλετε και κανείς άλλος όμως! ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Χαίρομαι που σας άρεσαν τα βιντεάκια. Προσωπικά, videos τέτοιου τύπου τα βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέροντα από τα αποστειρωμένα διαφημιστικά σποτ του ΕΟΤ κάθε χώρας. Αφενός γιατί έχουν διαφορετικό ύφος και στυλ, ανάλογα με τον δημιουργό, ενώ είναι και πιο καλλιτεχνικά και αφετέρου γιατί δεν αναλώνονται στις συνήθεις τουριστικές εικόνες που ανακυκλώνονται στα τουριστικές διαφημιστικές καμπάνιες. :)

Θα βρω και θα βάλω και άλλα σιγά σιγά. Περιμένω να βάλετε και κανείς άλλος όμως! ;)
Α, δεν έχεις δίκιο! Δεν είδες φέτος το εμπνευσμένο σπότ για την Ελλάδα??? :bleh::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
για τους εραστές της ινδοκίνας και του γλυκύτατου laos!

 
Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ανυπομονω για την εξερευνηση του Λαος mpiftex ειναι εξαλλου και μελλοντικος προορισμος για μενα.
Μ`αρεσει η λεξη ξεχασμενο και ευχομαι να μεινει ξεχασμενο απο τον μαζικο τουρισμο πολλα χρονια ακομα.

Πολυ ομορφα τα βιντεο!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ένα όμορφο video με την πραγματική ζωή στο laos ...enjoy!

 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Α, δεν έχεις δίκιο! Δεν είδες φέτος το εμπνευσμένο σπότ για την Ελλάδα??? :bleh::haha:
Δεν το είχα δει και έτσι το έψαξα στο Youtube. Έχει κάποιες καλές ιδέες και εικόνες αλλά όπως πάντα είναι "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου". Λίγο το ζευγαράκι στην παραλία, λίγο αρχαία, λίγο greek tavern, λίγο post-Olympic Games syndrome. Εντάξει δε λέω, η πλειοψηφία των ξένων τουριστών αυτά θέλουν να δουν αλλά και λίγο φαντασία δεν βλάπτει ρε γαμώτο. Γι'αυτό εγώ προτιμώ τα βιντεάκια που δείχνουν την καθημερινή ζωή και που δεν προσπαθούν να πουλήσουν κάτι. ;)

Μ`αρεσει η λεξη ξεχασμενο και ευχομαι να μεινει ξεχασμενο απο τον μαζικο τουρισμο πολλα χρονια ακομα.
Και εγώ εύχομαι να μείνει για πολλά χρόνια ακόμα ξεχασμένο από τον μαζικό τουρισμό. Όπως έγραψε και ο Vagantos, όλο και περισσότεροι είναι οι επισκέπτες της χώρας αλλά ευτυχώς ακόμη δεν υπάρχει μαζικός τουρισμός. Το πιο "μαζικό" που είδα όσο ήμουν εκεί ήταν ένα περιπετειώδες group Γάλλων οι οποίοι παρόλο που κινούνταν με πουλμανάκι και είχαν μαζί τους ξεναγό, κάθε άλλο παρά σε "οργανωμένο" ήταν. Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε και να μην αλλάξουν και σύντομα.

ένα όμορφο video με την πραγματική ζωή στο laos ...enjoy
Ωραία τα βιντεάκια. Ειδικά το 2ο μου έφερε πολλές αναμνήσεις. Είδα μια τέτοια βρύση σαν αυτή που δείχνει να κατασκευάζουν, σε ένα χωριό στο βορρά. Είναι στη μέση του χωριού και είναι η μόνη πηγή τρεχούμενου νερού μέσα στο χωριό. Πιο πριν έπρεπε να περπατήσουν ως το ποτάμι για να πλυθούν, να πλύνουν τα πιάτα τους ή να πάρουν νερό για μαγείρεμα. Πλέον όλα αυτά τα κάνουν μέσα στη μέση του χωριού, ομαδικώς! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να προστεθώ κι εγώ στους φανς του Λάος. Εκπληκτικοί άνθρωποι, φανταστικοί χώρα για ταξίδι με μοτοσικλέτα (με μοτοσικλέτΕΣ, δεν αντέχει μία μόνο τους δρόμοους, είναι λίγο rough, αλλά καλύτεροι από την Καμπότζη), πανέμορφη φύση κι αν βγάλει κανείς τα τρία-τέσσερα σημεία που πάνε όλοι οι backpackers (1000 νησιά, Luang Prabang κλπ) η υπόλοιπη χώρα δεν παίζεται. Τα περίεργα αρχαία μου άρεσαν πάρα πολύ.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ας κατηφορίσουμε τώρα ως τη Vientiane, την πιο γλυκιά πρωτεύουσα της Ασίας!

[ame="http://www.vimeo.com/924176"]Three little CMOS in Laos. Part 1. on Vimeo
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Το ταξιδι στο Λαος για μενα ηταν απο τα πιο ομορφα.Ενιωσα τα ιδια συναισθηματα που ειχα νιωσει παλιοτερα στο Νεπαλ.Ισως λογω της αυθεντικοτητας και της καλοσυνης των ανθρωπων, της μοναδικης ομορφιας των τοπιων,δεν μπορω να το προσδιορισω ακριβως.Παντως ενα ειναι το σιγουρο , οτι και στα δυο αυτα μερη ενιωσα μια μαγεια.Κατι που δεν εκφραζεται ευκολα με λογια.Οταν διαβασα τη λεξη ξεχασμενο,μου ηρθε στο νου εκεινο το ομοχλωδες πρωινο στο Pak Beng.Οσοι εχουν κανει το ταξιδι με το πλοιαριο στον Μεκονγκ θα το ξερουν.Ενα χωριουδακι στο πουθενα.
Μοναδικα ομορφη και γοητευτικη και η Luang Prabang.Aξεχαστα μερη!!!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Άλλο έψαχνα να βρω εδώ μέσα, και άλλο βρήκα... και ξαναθυμήθηκα μια παλιά μου καψούρα με την γαλήνια, όμορφη, μικρή, ξεχασμένη "πίσω πλευρά" της Ινδοκίνας..

Και μια μέρα θα ξυπνήσω εδώ

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom