Το φαράγγι του Ρίχτη

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κατά την διάρκεια της πτήσης από την Λάρνακα στο Ηράκλειο, είχα προνοήσει να καβατζάρω αριστερό παράθυρο για να χαζέψω την Κρήτη από το Βάι μέχρι το Ηράκλειο. Κατά την προσέγγιση και λίγο μετά την Σητεία, πήρε το μάτι μου έναν ιδιόμορφο σχεδιασμό στο ανάγλυφο που μόνο φαράγγι θα μπορούσε να φανερώνει. Περισσότερο επειδή ως πιτσιρίκι μου είχαν κολλήσει οι γονείς μου την ταμπέλα του φυσιολάτρη και «ιχνηλάτη» και συνεχίζουν να την επαναλαμβάνουν ως τώρα, και όχι τόσο λόγω πραγματικής επιθυμίας, βάλθηκα να κρατήσω μια ατζέντα με χαρακτηριστικά σημεία ώστε να το εντοπίσω (…πούου???) στο Google Earth. Και το έκανα, και τα κατάφερα. Το φαράγγι του Ρίχτη έχει μήκος περίπου 4 χλμ και οι φωτογραφίες από το δίκτυο εμφάνιζαν σκηνές Σαμοθράκης με καταρράκτες, λίμνες, πυκνή βλάστηση και ποτάμια. Αυτό που έλλειπε τώρα ήταν η παρέα και καθώς καπαρώθηκε και τούτη, ξεκινήσαμε σήμερα το πρωί να το περάσουμε. Μερικά στοιχεία λοιπόν και φωτογραφίες από το φαράγγι:

Υπάρχουν δύο τρόποι να προσεγγίσεις το φαράγγι. Είτε από τον δρόμο που ξεκινάει μέσα από το χωρίο Έξω Μουλιανά και καταλήγει χαμηλά κοντά στην παραλία είτε από τον δρόμο έξω από το ίδιο χωριό (με κατεύθυνση προς Σητεία) όπου εκεί το πας ποδαράτο απ’ την αρχή του ως το τέλος του. Ακολουθούμε το δεύτερο σενάριο. Υπάρχει χώρος στάθμευσης επάνω στον κεντρικό δρόμο και ένας τσιμεντένιος στενός δρόμος που κατεβαίνει προς το φαράγγι. Πιστεύοντας πως υπάρχει χώρος στάθμευσης κοντά στην είσοδο του φαραγγιού, οδηγήσαμε για περίπου 1 χιλιόμετρο στον τσιμεντόδρομο. Τελικά το παρκάραμε σε σκιερό μέρος και συνεχίσαμε με τα πόδια μέχρι το δεύτερο χαρακτηριστικό σημείο της διαδρομής, ένα πέτρινο γεφυράκι (το πρώτο χαρακτηριστικό σημείο είναι ο χώρος στάθμευσης επάνω στον δρόμο). Η απόσταση μεταξύ των δύο σημείων είναι λίγο παραπάνω από 1 χιλιόμετρο. Η διαδρομή είναι εκτός φαραγγιού και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Από το γεφυράκι μέχρι τον καταρράκτη η απόσταση είναι 1,8 χλμ. κι εδώ βρίσκεται το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το ποτάμι ξεκινάει εντελώς ξέπνοα και σε πείθει αρχικά ότι δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα από δαύτο. Στην συνέχεια όμως, διάφορες πλαϊνές φλέβες νερού και κοιλάδες απορροής προσθέτουν ποσότητα. Πρέπει να γνωρίζετε ότι ορισμένα σημεία της πεζοπορίας δεν είναι εύκολα. Δεν εννοώ ότι πρέπει να είσαι ο Μόγλης για να το κατεβείς αλλά μια υποτυπώδεις καλή σωματική κατάσταση είναι επιθυμητή (όχι επιβεβλημένη). Τα μονοπάτια σε ορισμένες περιπτώσεις είναι δυσδιάκριτα άρα αν βρεθείτε σε αδιέξοδο, μην προσπαθήσετε να ανεβείτε τους καταραμένους βράχους με το ζόρι αλλά αναζητήσετε τον εύκολο δρόμο. Υπάρχει. Σε αυτή την διαδρομή, εντοπίστε και δύο πετρόχτιστα εγκαταλειμμένα σπίτια. Μπορείτε να μπείτε και μέσα για να δείτε την διαρρύθμιση των χώρων. Κατά τ’ άλλα, πυκνή βλάστηση
alh5.googleusercontent.com__kMy5f6tk4XE_TjsOGfvcVAI_AAAAAAAAAL4_oRYEIkRpJ6o_s720_DSC06939.JPG

alh3.googleusercontent.com__O2rL_kLmAhc_TjsORm_9SBI_AAAAAAAAAL8_hrhhIRGMzbY_s512_DSC06956.JPG

, μανιασμένα τζιτζίκια, πλειάδα Γάλλων να ανεβοκατεβαίνουν, καταρρακτάκια, μεταλλικές σκάλες σε διάφορα δύσκολα σημεία
alh3.googleusercontent.com__ND3KRsRvWdg_TjsOSnLhcyI_AAAAAAAAAMA__jroW4x_1dQ_s720_DSC06962.JPG

και μια συνεχή προσμονή για τον μεγάλο καταρράκτη. Και ενώ όλο το φαράγγι κατηφόριζε ήρεμα σε όλη του την πορεία, όταν φτάσετε πίσω από τον καταρράκτη, απλώνεται μπροστά σας χαράδρα περί των 15 μέτρων ύψους. Θα κατεβείτε από την ξύλινη σκάλα που βλέπετε παρακάτω
alh6.googleusercontent.com__MpaS7MDMP0o_TjsPGPRqKAI_AAAAAAAAAMQ_8SSExfrpjNo_s720_DSC06968.JPG

και θα απολαύσετε το θέαμα.
alh5.googleusercontent.com__KWIZV70ACLo_TjsPJbvYD_I_AAAAAAAAAMU_og66UBJ5uqI_s720_DSC06969.JPG

Στην βάση του καταρράκτη υπάρχει μικρή λιμνούλα όπου μπορείτε άνετα να βουτήξετε στα καθαρά νερά της.
alh4.googleusercontent.com__YeyhlEpeezM_TjsOtJ44jxI_AAAAAAAAAME_WQn7HjHH_1s_s512_DSC07016.JPG
alh6.googleusercontent.com__SlqvdCwoHqY_TjsPLwC3vlI_AAAAAAAAAMY_PnKzQNjkQBg_s720_DSC06972.JPG

alh6.googleusercontent.com__CefTjiPmp1s_TjsPTl_EcKI_AAAAAAAAAMc_hvJtZHMMjJM_s512_DSC07003.JPG

Από εδώ συνεχίζουμε μέχρι την παραλία όπου βρίσκεται στο 1,2 χιλιόμετρο μακριά. Εδώ είναι και το πιο «εμπορικό» κομμάτι του φαραγγιού (αν και εκ των πραγμάτων δεν είναι πολύ διαδεδομένο στις μάζες. Κάποιοι Γάλλοι με τους οποίους μιλήσαμε, μας είπαν ότι τα βρήκαν κάνοντας την εξής αναζήτηση στο Google: «Crete, landscape, nature, no tourist»). Ξύλινα γεφυράκια κι ακόμα περισσότερες μεταλλικές σκάλες, κάνουν την κατάβαση σαφώς ευκολότερη. Στο τέρμα της διαδρομής υπάρχει παραλία που λόγω χοντρού βότσαλου, δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο ενώ δεν είναι η θάλασσα ήρεμη.
alh3.googleusercontent.com___gowrC6lJfE_TjsOuAn7FAI_AAAAAAAAAMI_GlDpBl05om0_s720_DSC07015.JPG

και χώρος κατασκήνωσης με φωτισμό, πόσιμο νερό, κατσαρόλες, τηγάνια και αλάτια (Κάλλας!). Εκεί κοντά καταλήγει και ο πρώτος δρόμος που σας είπα παραπάνω ο οποίος σύμφωνα με μαρτυρίες είναι επικίνδυνος και υψοφοβικός. Ο πρώτος δρόμος ενδείκνυται αν δεν έχετε διάθεση για τρελές πεζοπορίες. Βλέπετε παραλία, μεγάλο καταρράκτη και φεύγετε.

Αυτά. Τι άλλα; Για ρωτάτε!
alh5.googleusercontent.com__odeDw02AuX0_TjsOvVcEYjI_AAAAAAAAAMM_Ia3KyYfZ7Zk_s720_DSC07020.JPG
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν ξέρω για το όνομα Αντώνη.

πως γίνεται η επιστροφή; χοχοχο! με τον ίδιο τρόπο! άσε, λιώσαμε! γι αυτό τον λόγο όποιος δεν είναι διατεθειμένος να κάνει 8 χλμ σκαρφαλώματα, καλύτερα να ακολουθήσει τον δρόμο από το κέντρο του χωριού προς παραλία Ρίχτη με το ΙΧ. Θα παρκάρει κοντά στην παραλία και με αυτό τον τρόπο θα κάνει μόνο 2 χιλιόμετρα μέχρι τον καταρράκτη και πίσω. Βέβαια όλο το φαράγγι αξίζει...


Οι χρόνοι:

Έξω Μουλινά - Γέφυρα Λαχανά: 20 λεπτά
Γέφυρα Λαχανά - Καταράκτης: 50 λεπτά
Καταράκτης - Παραλία Ριχτής: 40 λεπτά
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
θα γίνεται η επιστροφή και με οτο στοπ.
εφχ θα το βάλω στο πρόγραμμα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.957
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
κρυφοί παράδεισοι..
δεν ξέρω τίποτα φτού μου!!
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
ακόμα μαθαίνουμε στη κρήτη καινούρια μέρη!
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Είναι ένας κρυμένος παράδεισος!

Είχα κάνει την 1η εναλλακτική μια 1Μαγιά πριν από χρόνια! Ο δρόμος με το αυτοκίνητο ήταν αρκετά δύσκολος, αλλά ο οδηγός ήταν έμπειρος και το αμάξι συνηθισμένο (απλό επιβατικό!!!). Είναι ένα μέρος που δεν πίστευα πως υπάρχει στην Κρήτη και μάλιστα στην Ανατολική..Τώρα που όλο και γνωρίζω τον τόπο μου, ξέρω πως δεν είναι μοναδικό.. Είναι όμως ιδιαίτερο!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
η Κρητη ειναι γεματη εκπληξεις!
το χειμωνα,χαζευοντας στο Κτεο βρηκα ενα περιοδικο με την ιστορια του Ακρωτηριου στα Χανια.Εκει λοιπον ειδα κατι απιστευτες φωτογραφιες απο το μοναστηρι του Γουβερνετου που ειναι σε αυτην την περιοχη,βρηκα και εγω την παρεα και πηγα!
οταν φτασαμε στο παλιο μοναστηρι ανακαλυψαμε οτι ειχε ενα μικρο φαραγγι το οπποιο εφτανε σε ενα μικρο κολπισκο με καταγαλανα νερα!απιστευτο μερος!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
η Κρητη ειναι γεματη εκπληξεις!
το χειμωνα,χαζευοντας στο Κτεο βρηκα ενα περιοδικο με την ιστορια του Ακρωτηριου στα Χανια.Εκει λοιπον ειδα κατι απιστευτες φωτογραφιες απο το μοναστηρι του Γουβερνετου που ειναι σε αυτην την περιοχη,βρηκα και εγω την παρεα και πηγα!
οταν φτασαμε στο παλιο μοναστηρι ανακαλυψαμε οτι ειχε ενα μικρο φαραγγι το οπποιο εφτανε σε ενα μικρο κολπισκο με καταγαλανα νερα!απιστευτο μερος!
Αχ Εύα!! Χανιώτισσα και δεν ήξερες την περιοχή;;;Σ'εχουν ξελωγιάσει οι φαντάροι και δεν ξερεις που βρίσκεσαι..:bleh:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Αχ Εύα!! Χανιώτισσα και δεν ήξερες την περιοχή;;;Σ'εχουν ξελωγιάσει οι φαντάροι και δεν ξερεις που βρίσκεσαι..:bleh:
:haha::haha::haha:
και να φανταστεις οτι απο εκει περναω καθε μερα πηγαινοντας στην δουλεια τωρα και 10:shock: χρονια!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εκει λοιπον ειδα κατι απιστευτες φωτογραφιες απο το μοναστηρι του Γουβερνετου που ειναι σε αυτην την περιοχη,βρηκα και εγω την παρεα και πηγα!
Τη σπηλιά με την "Αρκούδα" την είδες;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.093
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom