Τριημερο στην Κρητη το Δεκεμβριο

Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα! Πρωτη μου φορα ως μελος στο χωρο αυτο, αν και το συμβουλευτηκα 2-3 φορες σε σχεση με καποια ταξιδια μου. Εγω και η γυναικα μου εχουμε ενα 3ημερο αρχες Δεκεμβριου στην Κρήτη, και θα θελαμε να το περασουμε -με τη βοηθεια ενος ενοικιαζομενου αυτοκινητου - απολαμβανωντας τη φυση και καταληγωντας σε καποιο καταλυμα για το βραδυ, ισως και διαφορετικο για καθε φορα. Μικρα χωρια, με παραδοσιακους και φιλοξενους - καθαρους ξενωνες θα ηταν ιδανικο. Επειδη περασαμε ξανα απο Κρήτη και ενθουσιαστηκαμε με τη φιλοξενια και την κουζινα, και αφου ειμαστε και λατρεις του κρασιου, επισκεψεις σε μικρα οινοποιεια θα ηταν τελειος συνδυασμος για το 3ημερο μας. Αν μπορουσαμε να περιοριστουμε σε Κεντρικη και Δυτικη Κρητη, θα ηταν καλυτερα. Μπορει μηπως κάποιος να βοηθησει, με καποιο δρομολογιο ή ονοματα χωριων, οινοποιειων, τυροκομιων, καταλυματων κτλ? Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπερα! Πρωτη μου φορα ως μελος στο χωρο αυτο, αν και το συμβουλευτηκα 2-3 φορες σε σχεση με καποια ταξιδια μου. Εγω και η γυναικα μου εχουμε ενα 3ημερο αρχες Δεκεμβριου στην Κρήτη, και θα θελαμε να το περασουμε -με τη βοηθεια ενος ενοικιαζομενου αυτοκινητου - απολαμβανωντας τη φυση και καταληγωντας σε καποιο καταλυμα για το βραδυ, ισως και διαφορετικο για καθε φορα. Μικρα χωρια, με παραδοσιακους και φιλοξενους - καθαρους ξενωνες θα ηταν ιδανικο. Επειδη περασαμε ξανα απο Κρήτη και ενθουσιαστηκαμε με τη φιλοξενια και την κουζινα, και αφου ειμαστε και λατρεις του κρασιου, επισκεψεις σε μικρα οινοποιεια θα ηταν τελειος συνδυασμος για το 3ημερο μας. Αν μπορουσαμε να περιοριστουμε σε Κεντρικη και Δυτικη Κρητη, θα ηταν καλυτερα. Μπορει μηπως κάποιος να βοηθησει, με καποιο δρομολογιο ή ονοματα χωριων, οινοποιειων, τυροκομιων, καταλυματων κτλ? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Κοίτα τρεις μέρες είναι λίγες.....οπότε θα συνοψίσουμε το πρόγραμμα σου θα σου δώσω μερικές επιλογές για το χειμερινό νομό Χανίων, και αν σου επιτρέψουν οι συνθήκες αφιερώνεις ένα απόγευμα επίσκεψη στο Ρέθυμνο, να δεις τη παλιά πόλη και το κάστρο της Φορτέζας
Γράψε μας πια μέρη έχεις δει για να αποκλειστούν.....
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Οταν πηγαμε ξανα ητανε καλοκαιρι και περασαμε 3 μερες στην πολη των Χανιων, 3 μερες στο Λουτρο, αφου περασαμε το φαραγγι της Σαμαριας και 3 μερες στην Αγ. Μαρινα, οπου απ'εκει εξορμησαμε σε καποιες παραλιες
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
στα Χανια οινοποια ..Ντουράκη στο Αλικαμπο, οινοποια Μανουσακη, οινοποια Καραβιτακη .. ειναι και το ελαιουργει του Αρχοντακη Γιαννη που διαθετει γκαλερι, εκθεσεις, οινοβραδιες και ξεναγησεις ξενωνες
e-mai: [email protected]
website: www.olivepress.eu
Άυτα για τα οινοποιια..
Τωρα στο Βαμο, Πεμονια, Κοκκινο χωριο γενικα στο Αποκορωνα θα βρεις καταλυματα το χειμωνα ανοικτα οχι πολλα αλλα θα βρεις.Στα Νοτια του νομου θα δυσκολευτεις πολυ πρεπει να το ψαξεις...
αυτα...
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Πολυ ωραια! Ευχαριστω πολυ Lullu! Θα ηθελα επισης να ρωτησω, για τα καταλυματα στα διαφορα χωρια, με συμβουλευεις να κανω κρατηση απο πριν, ή οπου μας βρει η νυχτα? Προτιμω το δευτερο για να ειναι πιο φλου το προγραμμα. Ειναι εφικτο, μιας και συμπεριλαμβανονται Σαββατο και Κυριακη βραδυ?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Οταν πηγαμε ξανα ητανε καλοκαιρι και περασαμε 3 μερες στην πολη των Χανιων, 3 μερες στο Λουτρο, αφου περασαμε το φαραγγι της Σαμαριας και 3 μερες στην Αγ. Μαρινα, οπου απ'εκει εξορμησαμε σε καποιες παραλιες
Οπότε μπορείτε να πάτε εκδρομή στο Θέρισσο πολλές ταβέρνες εκεί με Κρητική κουζίνα(γενέτειρα του Βενιζέλου )η διαδρομή είναι υπέροχη, να προχωρήσετε και να ανεβήτε στο βουνό Ζούρβα, και μετά επιστροφή από Μεσκλά, Φουρνές,Αγιά, Χανιά
Πρίν τα Μεσκλά θα βρεις τη ταβέρνα Ρηζινία ίσως η καλλίτερη του νομου.Γενικά η διαδρομή αυτή είναι όμορφη όλες τις εποχές.

Πάμε στο Βοτανικό πάρκο...
http://www.botanical-park.com/PagesNc.aspx?id=265&lang=el

Τώρα για ξενώνες που μπορείς να μείνεις...
http://www.hotelsline.gr/root/newhotel/dialogi.asp?pid=19625
http://www.botanical-park.com/PagesNc.aspx?id=265&lang=el
Εχω μείνει εδώ και μου άρεσε πάρα πολύ...υπέροχοι ιδιοκτήτες, κέντρο Χανίων, πεντακάθαρο, με πολύ καλό πρωινό....
http://www.booking.com/hotel/gr/archontiki.el.html
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κατατοπιστικοτατη Rethimno, σε ευχαριστουμε παρα πολυ!
Τούς τάφους των Βενιζέλων ελπίζω να τους έχετε δει για την φανταστική τους θέα στα Χανιά και για τα πολύ όμορφα καφέ που υπάρχουν εκεί γύρω (Όστρια,Κουκουβάγια,Νύμφες ) Για τη λεμονόπιτα και μόνο θα ψηφίσω Νύμφες...
Για το βραδινό σας φαγητό στη Χατζημηχάλη Νταλιάνη ακριβώς στο κέντρο θα βρεις πολλά μεζεδοπωλεία, δες το Ονειροδρόμιο, και εκεί κοντά είναι ένα καφέ το πρωί, μπαράκι το βράδυ που λέγεται ''το μοναστήρι του Καρόλου''
Επίσης τέρμα στο λιμάνι μετά τα Νεώρεια θα βρεις τη βραβευμένη ταβέρνα ''Χρισόστομος''
http://www.gastronomos.gr/estiatoria/4524/Chrusostomos-Chania
Αν θέλεις κάτι σε ψαρικά οι Γλωσσίτσες στο παλιό λιμάνι είναι η λύση.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.825
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πολυ ωραια! Ευχαριστω πολυ Lullu! Θα ηθελα επισης να ρωτησω, για τα καταλυματα στα διαφορα χωρια, με συμβουλευεις να κανω κρατηση απο πριν, ή οπου μας βρει η νυχτα? Προτιμω το δευτερο για να ειναι πιο φλου το προγραμμα. Ειναι εφικτο, μιας και συμπεριλαμβανονται Σαββατο και Κυριακη βραδυ?
μαλλον να κλεισεις απο πριν για να εισαι σιγουρος οτι θαβρεις ανοικτα κυριως οσο αφορα τη επαρχια..Σιγουρα ανοικτα ειναι τα ξενοδοχεια στο ομαλο, τα ασκυφου στο δρομονερο, στο Βαμο (οχι ολα) αλλα στα νοτια μαλλον κλειστα θα ειναι ολα...Για φαγητο σου ειπε η Ρεθυμνο... συμπληρωσε ομως και τη ταβερνα Ηλεκτρα στα Περιβόλια στη πλατεια, τη Αρχοντισα στη Δρακώνα, στο Βαφε τη Σκορτσα και στη Καλυβιανη τη Γραμβουσα και στο λιμανι στα Χανια τις Γλωσιτσες....αυτα για την ωρα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom