Τρομοκράτες ετοιμάζουν «χριστουγεννιάτικη» επίθεση στη Γερμανία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως, οι έλεγχοι στα αεροδρόμια πιο χρονοβόροι, στο μετρό δεν είδα τίποτε το ιδιαίτερο. Ακόμη και μπροστά από την αμερικάνικη πρεσβεία ή σε άλλους στόχους, έχει 5-6 ένοπλους να σουλατσάρουν, αλλά μη φανταστεί κανείς πως υπάρχει καμία υστερία και η κάλυψη της "απειλής" από τα τοπικά μέσα είναι πολύ ψύχραιμη, ούτε θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν σε κάποια άλλη, μεσογειακή χώρα...
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
ενώ το κλου είναι η φύλαξη και της πρεσβείας της Βορείου Κορέας, μάλλον για το φόβο διαμαρτυρίας της Νοτιοκορεάτικης κοινότητας μπροστά από την πρεσβεία των "άλλων".
Αυτό θα πεί ωμή στοχοποίηση και δεν είναι καθόλου τυχαία.......!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ χθες ταξίδεψα για Lufthansa για Φρανκφούρτη και ο έλεγχος στο αεροδρόμιο ήταν ενδελεχέστατος (σε σχέση με άλλες φορές).
Οι έλεγχοι στα περισσότερα αεροδρόμια (όπως π.χ. στο Ελ. Βενιζέλος) είναι για να μπεις στην "airside" ζώνη του terminal, απ΄όπου αναχωρούν όλες οι πτήσεις. Τον ίδιο έλεγχο περνάς π.χ. στο Ελ. Βενιζέλος είτε ταξιδεύεις για Φρανκφούρτη είτε για Καβάλα.

Αντίθετα σε αεροδρόμια με security "at the gate" (όπως π.χ. στη Βιέννη, την Κωνσταντινούπολη και σε μετρημένα ακόμη αεροδρόμια) υπάρχει δυνατότητα διαφορετικού ελέγχου ανάλογα με τον προορισμό (αλλά χθές Τετάρτη δε διαπίστωσα καμμια διαφορά στην πτήση μου Βιέννη - Φρανκφούρτη, όπως άλλωστε δε διαπίστωσα και τη Δευτέρα που επίσης ταξίδευα Αθήνα - Φρανκφούρτη, και μάλλον δε θα διαπιστώσω και σε λίγες ώρες που ταξιδεύω και πάλι για κει).
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Υ.Γ. Είναι και το Bahari μας εκεί...;)
Γύρισα, γύρισα! :lol:

Γιώργο και Μαρία...σας μισώ και τους δύο!! :mad:
Ο ένας είναι ήδη στο Βερολίνο και η άλλη θα πάει το Σάββατο???
Μα με τον πόνο μου παίζετε??? :klaps::klaps:
Astral, δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά ήμουν κι εγώ στο Βερολίνο για 6 μέρες :D Επέστρεψα το απόγευμα.


Ο Θόλος και ο εξωτερικός χώρος του Ράιχσταγκ στο Βερολίνο, έκλεισαν τη Δευτέρα για τους επισκέπτες και τους τουρίστες, μέχρι νεωτέρας.
Ευτυχώς πρόλαβα και πήγα την Κυριακή :lol:

Στο Βερολίνο πάντως που είμαι τώρα, έχει αρκετή ασφάλεια, ειδικά σε στόχους εβραϊκού ενδιαφέροντος (από συναγωγές μέχρι μνημεία και νεκροταφεία), αρκετούτσικους αλλά ευγενικούς ελέγχους
Από όλα τα αξιοθέατα που επισκέφθηκα μόνο στο Ράιχσταγκ και στη Συναγωγή έκαναν εξονυχιστικούς ελέγχους, αλλά νομίζω ότι αυτό θα έκαναν και προηγουμένως.


δεν μου λες, στους σταθμους μετρο/s-bahn πώς είναι τα πράγματα;
Φυσιολογικά... Δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο.


Όντως, οι έλεγχοι στα αεροδρόμια πιο χρονοβόροι, στο μετρό δεν είδα τίποτε το ιδιαίτερο. Ακόμη και μπροστά από την αμερικάνικη πρεσβεία ή σε άλλους στόχους, έχει 5-6 ένοπλους να σουλατσάρουν, αλλά μη φανταστεί κανείς πως υπάρχει καμία υστερία και η κάλυψη της "απειλής" από τα τοπικά μέσα είναι πολύ ψύχραιμη, ούτε θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν σε κάποια άλλη, μεσογειακή χώρα...
Στην τηλεόραση που παρακολουθούσα ειδήσεις το βράδυ πριν 2-3 μέρες, έδειξε κάποιες συνεντεύξεις που έπαιρναν οι δημοσιογράφοι στο δρόμο από περαστικούς και όλοι έλεγαν ότι δεν φοβούνται και ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητά τους μετά τις απειλές για τρομοκρατικό κτύπημα. Απ' ότι μου είπαν όμως στην Ελλάδα κάποιες συνεντεύξεις Βερολινέζων που έπαιξαν εδώ, στα δικά μας κανάλια, έλεγαν ακριβώς τα αντίθετα :roll:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Οι έλεγχοι στα περισσότερα αεροδρόμια (όπως π.χ. στο Ελ. Βενιζέλος) είναι για να μπεις στην "airside" ζώνη του terminal, απ΄όπου αναχωρούν όλες οι πτήσεις. Τον ίδιο έλεγχο περνάς π.χ. στο Ελ. Βενιζέλος είτε ταξιδεύεις για Φρανκφούρτη είτε για Καβάλα.

Αντίθετα σε αεροδρόμια με security "at the gate" (όπως π.χ. στη Βιέννη, την Κωνσταντινούπολη και σε μετρημένα ακόμη αεροδρόμια) υπάρχει δυνατότητα διαφορετικού ελέγχου ανάλογα με τον προορισμό (αλλά χθές Τετάρτη δε διαπίστωσα καμμια διαφορά στην πτήση μου Βιέννη - Φρανκφούρτη, όπως άλλωστε δε διαπίστωσα και τη Δευτέρα που επίσης ταξίδευα Αθήνα - Φρανκφούρτη, και μάλλον δε θα διαπιστώσω και σε λίγες ώρες που ταξιδεύω και πάλι για κει).
Πιθανότητα ήταν τυχαίο που αυτή την φορά με "έψαξαν" περισσότερο και με ξεπαπούτσωσαν!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.289
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom