Τσα! Νά'μαι κι εγώ...

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
σόρρυ που τη βάζω εδώ, αλλά, φαίνεται, πρέπει να "παλιώσω" λιγάκι για να μπορέσω να "ποστάρω" στα ανάλογα topics...
Πραγματι,εχεις πολυ ωραιες αναμνησεις :pαπο το γαμηλιο σου...
Οσον αφορα,τα ποστ σου,μπορεις να ποσταρεις σε οποιο τοπικ θελεις,αυτο που δεν μπορεις,ειναι να στελνεις προσωπικα μηνυματα στα μελη...αν δεν "παλιωσεις"...
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Πραγματι,εχεις πολυ ωραιες αναμνησεις :pαπο το γαμηλιο σου...
Οσον αφορα,τα ποστ σου,μπορεις να ποσταρεις σε οποιο τοπικ θελεις,αυτο που δεν μπορεις,ειναι να στελνεις προσωπικα μηνυματα στα μελη...αν δεν "παλιωσεις"...
Μωρέ, μπήκα στο σχετικά topics της Ασίας και μου έλεγε ότι τα προνόμιά μου είναι μή επαρκή για να δημοσιεύσω κάτι...
(Και πού να δείτε τί έπαθα ο κακομοίρης στο Cardiff!!!)
Σ' ευχαριστώ πολύ!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.716
Likes
6.358
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αν πήγες "Ιστορίες για Ασία" δεν έχει το δικαίωμα. Να πας "Ιστορίες σε εξέλιξη"
μπορείς να πας και ¨πληροφορίες/Ασία" αν το θέμα σου είναι πληροφορίες.
όσο για το ψαράκι ήτανε κολαούζος. δηλ απ αυτά που κολλάνε κάτω από το καρχαρία και τους ταξιδεύει. τέτοιον σε πέρασε...
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Αν πήγες "Ιστορίες για Ασία" δεν έχει το δικαίωμα. Να πας "Ιστορίες σε εξέλιξη"
μπορείς να πας και ¨πληροφορίες/Ασία" αν το θέμα σου είναι πληροφορίες.
όσο για το ψαράκι ήτανε κολαούζος. δηλ απ αυτά που κολλάνε κάτω από το καρχαρία και τους ταξιδεύει. τέτοιον σε πέρασε...
Αμ, πες μου έτσι, ντε! Είπα κι εγώ... (Στο "Ιστορίες" πήγα, αφού ήταν κάτι σαν εμπειρία παύλα ευτράπελο).
Θα ψάξω, που λες, μπας και βρω τη φωτό που έβγαλα το ψαράκι, για να την "σκανάρω", να την ποστάρω και να τη δεις- δεν είχα ψηφιακή μηχανή μαζί μου. Και μακάρι να ήταν αυτό που μου είπες! Όσο νά'ναι, μια ελαφριά ανατριχίλα τη νοιώθω ακόμη, όταν θυμάμαι το γεγονός. Ειλικρινά σου λέω, θα το χαρώ πολύ να είναι οτιδήποτε άλλο! Μα την Παναγία, σου μιλάω!
Νά'σαι καλά!!!
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Εγώ έτσι όπως το βλέπω... όσο περισσότερο πιάνουν κάποιον κότσο τόσο λιγότερο το καταλαβαίνει, και τόσο περισσότερο νομίζει πως δεν πέτυχε πολλούς απατεώνες στο Πεκίνο. Υπάρχει και η πιθανότητα να μην του έτυχε, βέβαια με τόσα που είδα (και μου έδειξαν άνθρωποι που είναι καιρό εκεί) όταν πήγα μάλλον δύσκολο το βλέπω αφού οι απατεώνες είναι πραγματικά παντού. Όπως και να'χει, αυτό που ανέφερες ως παράδειγμα δεν είναι δείγμα απατεωνιάς, είναι το τυπικό παζάρι.

Τα Ελληνικά νησιά δεν είναι μόνο Μύκονος & Σαντορίνη, και "στο Ελλάντα" (έλεος απλά) όπως γράφεις πληρώνεις 15 ευρώ την πίτσα;; Μήπως παίρνεις μόνο XL pizza hut;; (!) Μήπως τα τεράστια γυαλιά που φοράς σε κάνουν να βλέπεις τις τιμές διπλάσιες+;; :p Όσων αφορά το θέμα ποιότητας της πίτσας δεν ξέρω πως έβγαλες συμπεράσματα, με τι δεδομένα. Θέμα γεύσης... για την Ιταλία μιλάς, δεν ξέρω γιατί αυτό σου κάνει εντύπωση. Είναι σαν να συγκρίνεις την πάπια Πεκίνου που μπορεί να έφαγες στο Πεκίνο με αυτή που μπορείς να φας στην Ελλάδα, και να προσπαθείς να βγάλεις απ'αυτή τη σύγκριση πόρισμα για την κοροϊδία στην Ελλάδα.

Απο'κει και πέρα, ναι... Τι να πουν τα Ελληνικά νησιά μπροστά στο Πουκέτ;; Δεν έχεις άδικο. Τι να την κάνεις π.χ. την αστροπαλιά που'χει κορίτσια έμορφα, το αμοργιανό μας πέραμα που κάνει καλό ξημέρωμα ή τις ζευκαλίδες της νικαριάς κλπ όταν μπορείς να πας στο Πουκέτ;; :D

Πέρα απ'την πλάκα... είναι σαν να συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα, άλλα έχει να προσφέρει το Πουκετ και άλλα τα Ελληνικά νησιά, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση για κάποιον μη Έλληνα. Για έναν Έλληνα όμως η κοντινή απόσταση, η συμβατότητα του τρόπου ζωής, τα ήθη και τα έθιμα κλπ κλπ θα έπρεπε να είναι αρκετά ώστε να τον ωθήσουν να προτιμήσει τα Ελληνικά νησιά. Εδώ είναι το σημείο στο οποίο αναγκαστικά δυστυχώς επιστρέφουμε στα περί παγκοσμιοποίησης κλπ που ανέφερα στο προηγούμενο μου μήνυμα.
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Μα... περίμενα να βρω την ιταλική πίτσα πολύ πιο ακριβή απ' ότι εδώ. Κι όμως, την βρήκα πολύ φτηνότερη! Με 11 ευρώ παίρναμε πίτσα και αναψυκτικό 1,5 λίτρου και χορταίναμε 2 άτομα. Εδώ, η ανάλογη λεπτή ζύμη σε πίτσα, των 8 κομματίων, μου "πήγαινε"πολύ πιο πάνω - και την "κατάφερνα" και μοναχός μου.
Και το παζάρι... δεν είναι - κατά κάποιον τρόπο - αποφυγή της κοροϊδίας; Έτσι το θεωρώ εγώ... Αν είναι να πάρω κάτι που μου αρέσει, κάτι που με "τράβηξε", κάτι που θέλω και το πληρώσω σε μια πολύ λογική τιμή (αν όχι "τιμή ευκαιρίας), τότε αισθάνομαι κερδισμένος.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα τί θεωρώ κοροϊδία για μένα - όχι τίποτα άλλο, αλλά για να δεις το σκεπτικό μου: Να, οι φούρνοι για παράδειγμα που "κατεβάσανε" το ψωμί στα 50 λεπτά, τώρα την περίοδο της κρίσης. Αισθάνομαι κορόϊδο, γιατί τόσα χρόνια πριν το πλήρωνα 80 λεπτά, ενώ, τους "έπαιρνε" να το πουλήσουν 50.
Και τέλος... εντάξει, δε λέω. Σίγουρα έχουμε κάπια όμορφα μέρη εδώ... Εάν, όμως, εμένα μου κοστίζει λιγότερο να επισκεφτώ κάποιο μέρος έξω, γιατί να μην το κάνω; Και τις γνώσεις μου διευρύνω και άλλο κόσμο γνωρίζω, και, και, και...
(Πάπια Πεκίνου πρωτόφαγα στο Πεκίνο... Εδώ στην Ελλάδα, μόνο ένα εστιατόριο έχω βρει που την πλησιάζει όσο περισσότερο γίνεται. Από τη "συνοδεία" της, μέχρι τον τρόπο που στην σερβίρουν... Πώωω, ρε, φιλαράκι, τί μου θύμισες τώρα! Μου τρέχουν τα σάλια, μιλάμε! Χα χα χα!)
Νά'σαι καλά!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Για έναν Έλληνα όμως η κοντινή απόσταση, η συμβατότητα του τρόπου ζωής, τα ήθη και τα έθιμα κλπ κλπ θα έπρεπε να είναι αρκετά ώστε να τον ωθήσουν να προτιμήσει τα Ελληνικά νησιά.
και για εναν κουβανό ο τσε θα ηταν αρκετός να τον κρατήσει στην κουβα. Και για εναν γαλλο ικανα τα κρασιά να τον κρατησουν στην γαλλία. Και για εναν αιγυπτιο οι πυραμιδες ικανες να τον κρατησουν στην αυγυπτο....και για εναν ινδό το ταζ μαχαλ να τον κρατησει σην ινδία...
αλλα... τοτε... γιατί ταξιδευουμε? ειχα την εντυπωση για το ακριβως αντιθετο. Να σπασουμε στερεοτυπα,να δουμε διαφορετικα 'ηθη , εθιμα κλπ... και να ξεφυγουμε απο την υποκουλτουρα μας. Προφανως εχω λαθος. Τα νησιά είναι ικανά να διευρύνουν τους ταξιωτικούς μας ορίζοντες και διαθέτουν και βρώσιμα είδη παραπλήσια με τις διατροφικές μας συνήθειες, και είναι και κοντά. Που να τρέχεις..... Ο Οδυσσεας είχε προφανως λάθος και εγω είμαι χομο σαπιενς που αφήνω την μυκονο για να ταξιδεψω σε νέες χωρες.
Εκτός αν εκανες λαθος επιλογή λέξεων αγαπητε oktodate, αλλα αυτό προκύπτει απο το παραπάνω συμπέρασμά σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μάλλον εννοεί για καλοκαιρινά μπάνια και συ παραδόπιστη
Αλλοιώς συγκρίνεται η τραγίλα της κιργίσιας γιουρτ με το σικάτο ενοικιαζόμενο της Μυκόνου για τα ανήσυχα πνεύματα;
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
dikr θα έπρεπε να είναι προφανές απ'την αγάπη που τρέφω προς την Ιαπωνία πως και εμένα με ενδιαφέρει το διαφορετικό κλπ. Όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν αγαπάω και το οικείο, δηλαδή αυτό που είναι κοντά μου με τους διάφορους τρόπους που περιγράφω παραπάνω. π.χ. Πως να το κάνουμε δηλαδή όσο και αν μου αρέσει η Ιαπωνία τα Matsuri (παραδοσιακά Ιαπωνικά φεστιβάλ) είναι λογικό να έχουν περισσότερη αξία για τους Ιάπωνες, όπως και τα πανηγύρια κλπ περισσότερη αξία για τους Έλληνες.

Βέβαια απομονώνοντας μια πρόταση απ'τα λεγόμενα του άλλου τα οποία υπάρχουν στο πλαίσιο μιας συζήτησης χάνει κανείς εύκολα το νόημα. Βλέποντας το γενικότερο πλαίσιο όμως εύκολα διαπιστώνει πως υπάρχει απόσταση απ'το "Ελλάντα", το να σνομπάρει κανείς την χώρα του ηθελημένα κλπ στο "εγω είμαι χομο σαπιενς που αφήνω την μυκονο για να ταξιδεψω σε νέες χωρες." που έγραψες εσύ που ήταν κάτι που έβγαλες εντελώς απ'το κεφάλι σου αφού η έκφραση "ωθήσουν να προτιμήσει" που χρησιμοποίησα ακόμα και out of context δεν σημαίνει αυτό που περιγράφεις.

Pan Kai> Όχι, το παζάρι δεν είναι αποφυγή κοροϊδίας. Εσύ προφανώς έχεις κάνει μια δυτική ανάγνωση του. Το παζάρι είναι τρόπος ζωής για τους Κινέζους, γι'αυτό δεν μπορεί να είναι ποτέ κοροϊδία.

Εάν, όμως, εμένα μου κοστίζει λιγότερο να επισκεφτώ κάποιο μέρος έξω, γιατί να μην το κάνω;
Εσύ έγραφες για περισσότερο στα προηγούμενα σου μηνύματα τώρα το γύρισες στο λιγότερο;; Μου φαίνεται πως τα επιχειρήματα μου έχουν προκαλέσει κάμψη στις αντιστάσεις σου. :p


Τέλος, βλέπω πως γενικότερα υπάρχει μια εμμονή στη συζήτηση που κάνουμε με την Μύκονο. Μάλλον για να υποστηριχτεί η άποψη περί υποκουλτούρας, "ελλάντας" κλπ οι επιλογές είναι περιορισμένες όσων αφορά τα νησιά μας. Κρίμα δηλαδή, τόσο πάθος που έχουν μερικοί στο να βρίσκουν τρόπους να θάβουν τον τόπο τους μακάρι να το είχαν για να πάρουν έστω και μια οσμή απ'την πραγματικότητα.
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Εσύ έγραφες για περισσότερο στα προηγούμενα σου μηνύματα τώρα το γύρισες στο λιγότερο;; Μου φαίνεται πως τα επιχειρήματα μου έχουν προκαλέσει κάμψη στις αντιστάσεις σου. :p
Πρόσεξε να δεις, φίλε Μάκη...
Όπως όλοι μας, σχεδόν, έτσι κι εγώ έχω κάποια κριτήρια για τα ταξίδια που πραγματοποιώ: Οι προορισμοί που επιλέγω χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:
1) Φτηνό "πακέτο" (ειδιτήρια/ξενοδοχείο), πράγμα που σημαίνει ακριβή διαμονή (μετακινήσεις, φαγητό, ψώνια). Παράδειγμα: Βερολίνο, Μεγάλη Βρεττανία.
2) Ακριβό "πακέτο", άρα και φτηνή διαμονή. Π.χ. Κίνα, Μαλδίβες.
Το ιδανικό, όπως καταλαβαίνεις, για μένα είναι "φτηνό πακέτο και φτηνή διαμονή"... Μέχρι τώρα μόνο η Αίγυπτος έχει ανταποκριθεί σε αυτό.
Από την άλλη, προσπαθώ ν' αποφεύγω το άκρως αντίθετο (ήτοι "ακριβό πακέτο και ακριβή διαμονή). Τί να κάνουμε, όμως; Κάπου-κάπου, χρειάζεται κι αυτό! (Π.χ. Δανία, Γαλλία)
Με αυτό τον τρόπο, που λες, προσπαθώ να "ισσοροπώ". Γι αυτό και, μέχρι τώρα, δεν έχω μετανοιώσει και πάρα πολύ για τις τυχόν "άστοχες" επιλογές μου.
Νά'σαι καλά!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(Πάπια Πεκίνου πρωτόφαγα στο Πεκίνο... Εδώ στην Ελλάδα, μόνο ένα εστιατόριο έχω βρει που την πλησιάζει όσο περισσότερο γίνεται. Από τη "συνοδεία" της, μέχρι τον τρόπο που στην σερβίρουν...
Ε δεν θα μας πεις ποιο ειναι τωρα που μας ανοιξες την ορεξη? για πες για πες...
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
East Pearl... Δεν λέω παραπάνω, για να μη θεωρηθεί (τρανταχτή) διαφήμιση.
Έχουν και site...
Εντάξει, μπορεί το μαγαζί να είναι ασιατικό και όχι καθαρά κινέζικο, αλλά στα λίγα - σχετικά - χρόνια που λειτουργεί έχει δημιουργήσει όνομα για την πάπια Πεκίνου!
(Tip: Σερβίρει και μισή πάπια)
Να ευχηθώ καλή όρεξη; ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.854
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom