Ινδονησία Τσουνάμι 2004. Σουμάτρα Ινδονησίας. Πόλη banda-aceh. Σημείο μηδέν.

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ πρέπει να ντρέπομαι που δεν έκανα κάτι τέτοιο ποτέ!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τα καλυτερα λογια που βρισκω να γραψω ειναι πολυ φτωχα για σενα Ρενατα.
Εισαι σπανιος ανθρωπος.Συγχαρητηρια και σε σενα και στην υπολοιπη ομαδα σου.
Οσο υπαρχουν ανθρωποι σαν και σενα η ελπιδα δεν σβηνει ποτε.
Συγκλονιστικες φωτογραφιες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τωρα ειδα τις φωτο..τι να πω , ολοκληρωτικη καταστροφη! Οι ανθρωποι αυτοι χρειαστηκαν τη μεγαλυτερη δυνατη βοηθεια και αμφιβαλλω αν και σημερα εχουν συνελθει εντελως απο το χτυπημα.
Χαιρομαι που στειλαμε αξιους αντιπροσωπους της χωρας μας και κυριως που ελαβες μερος - αν ειδα καλα σε μια φωτο - με τους γιατρους του κοσμου που ειμαι μελος κι εγω :D.
 

mak

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
μπραβο? συγχαρητηρια? εισαι αξιοθαυμαστη?
δεν ξερω τι να πω!οτι και να πω θα ειναι λιγο......
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μόλις διάβασα το κείμενό σου και είδα τις φωτογραφίες. Τι να πω; Είναι η πιο δυνατή γροθιά που έχω φάει στο στομάχι!! Συνεχίζεις να με καθηλώνεις και με τις περιγραφές σου και με τη στάση ζωής σου. Νάξερες πόσο σε ζηλεύω (με την καλή πάντα έννοια)!!!!!!!!!!!!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ρενατα εισαι αξιοθαυμαστη!!!σου αξιζουν πολλα πολλα συγχαρητηρια....να εισαι παντα καλα να απολαμβανεις τα ταξιδια σου και να προσφερεις μεσα απο αυτα ...
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Αν και λιγακι καθυστερημενα....... (γιατι ως σχετικα νεο μελος τωρα το διαβασα) Ρενατα δεν υπαρχουν λογια....... Συγχαρητηρια, εισαι αξιοθαυμαστη!!!!!!!!!!!!!! Ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι σαν εσενα για να λεμε οτι ζουμε σ'ενα κοσμο που υπαρχουν ακομα ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που προσφέρουν τόσα πολλά σ'αυτούς που έχουν ανάγκη, εμείς οι υπόλοιποι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ψαχθούμε καλύτερα μέσα μας...
 

karustos

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Lake of seven colours
Εισαι πραγματικά αξιοθαύμαστη για τη δύναμη ψυχής που εχεις μέσα σου και την απλόχερη συνεισφορά σου σε εκείνους που πραγματικά έχουν ανάγκη. Εύχομαι να γινει το παραδειγμά σου αφορμή για να ξεκινήσουμε κι εμείς να σκεφτόμαστε την αλληλοστήριξη και την απο καρδιάς προσφορά μας στο συνανθρωπο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ευχαριστώ karusto!
Η αλήθεια είναι οτι δεν θεωρώ τον εαυτό μου μεσσία:D
η προσφορά γίνεται κάθε στιγμή και λεπτό προς τους αδυνάτους απο όλους εμάς! --δεν πιστεύω στους καλούς σαμαρείτες,ούτε σε αυτους που τρέχουν με το παραμικρό να σώσουν τους πληγεντες...
θα μου πείς γιατί παω?? έ λίγο η περιπέτεια,η περιέργεια,η δουλειά,αυτα και μονο ειναι αρκετά για να πώ το ναί και να πάω στην άκρη του κοσμου!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Renata μου,
συγχαρητήρια για τη βοήθεια που έδωσες εκείνες τις μέρες.

Το 2004, όταν σπούδαζα Ιταλικά, ήταν το θέμα που επέλεξα για να σχολιάσω από ιταλική εφημερίδα....Μιλούσε για στοιχεία οικονομικά, προσφορές σε ευρώ ή δολλάρια, για νούμερα γενικά.

Δεν μιλούσε για τους ανθρώπους τόσο έντονα όσο μίλησες εσύ εδώ.

Δεν χρειάζονται χιλιάδες λέξεις για να περιγράψεις το δράμα ενός λαού....Λίγες δυνατές μόνο .... και αυτό έκανες εσύ.

Συγχαρητήρια και πάλι!!!!

Να μου επιτρέψεις να παραθέσω τις δικές σου κουβέντες που μαρκαρίστηκαν στο μυαλό μου :

Oμολογώ οτι τα έχασα και όσο προχωρούσαμε,τόσο το κακό μεγάλωνε ..θεέ μου που ήρθα!! είπα μέσα μου ..πώς θα τα βγάλω πέρα ...

Oi κάτοικοι μας είπαν μετά,ότι έπρεπε να ακολουθήσουν το ένστικτο των ελεφάντων που ξαφνικά άρχισαν να τρέχουν προς τα γύρω βουνά ..

καθόλου ύπνος γιατί διαρκώς και για 40 μέρες που μείναμε στο νησί,γινόταν ανά ώρα επίγειος σεισμός των 7-8 ρίχτερ .απλώς δεν υπήρχε και κατι άλλο για να γκρεμιστεί!ολοι λέγανε και για δεύτερο τσουνάμι ...

Ξημερώνει και αντικρύσαμε μιά πόλη κυριολεκτικά στο μπλέντερ!!!
Εικόνες ασύλληπτες! άνθρωποι,σπίτια,ζώα,ολα μια μάζα.Εζησαν μολις 150.000
άνθρωποι απο τους 400.000.


Παντού στρατός με όπλα που φρουρούσαν και περιπολούσαν για τυχόν επιθέσεις των ανταρτών GAM.

Εντύπωση μου έκανε το πως αντιμετώπιζαν αυτό το χαμό.Ήταν όλοι περήφανοι και αντιμετώπιζαν στωικά τον θάνατο,τον χαμό αγαπημένων προσώπων.Είχαν πολλά ψυχολογικά προβλήματα ,αλλά έχοντας έντονο το αίσθημα της αυτοσυντήρησης προχωρούσαν μπροστά.Διδάχτηκα πολλά απο την κατάσταση εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom