Τόπος διαμονής στα Χανιά για φοιτητές

paefstra

Member
Μηνύματα
13.075
Likes
41.299
Καλυτερη επενδυση ειναι η αγορα γκαρσονιερας για Arbnb στην Κρητη και μαυρα λεφτα για μια ζωη, παρα 40.000 για 4 χρονια σπουδων εκπαιδευτικου σε αλλη πολη και μετα να τσονταρει η οικογενεια για μια δεκαετια για να πληρωνεις μονο ενοικιο και λογαριασμους .

Σορι για το οφ τοπικ αλλα αυτη ειναι η ζοφερη αληθεια. Γι αυτο περνας φιλολογος με 10ρια πλεον. Σημεια των καιρων.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Καλυτερη επενδυση ειναι η αγορα γκαρσονιερας για Arbnb στην Κρητη και μαυρα λεφτα για μια ζωη, παρα 40.000 για 4 χρονια σπουδων εκπαιδευτικου σε αλλη πολη και μετα να τσονταρει η οικογενεια για μια δεκαετια για να πληρωνεις μονο ενοικιο και λογαριασμους .

Σορι για το οφ τοπικ αλλα αυτη ειναι η ζοφερη αληθεια. Γι αυτο περνας φιλολογος με 10ρια πλεον. Σημεια των καιρων.
Πόσο νομίζετε ότι κοστίζει η γκαρσονιέρα αυτή; Οι τιμές αγοράς συσχετίζονται σημαντικά με τις τιμές ενοικίασης. Για 57 τετραγωνικά στο κέντρο το Χανίων και σχετικά καινούργιο σπίτι, το 200αρι κοντοζυγώνει.

Ο φοιτητής και ο αναπληρωτής μπορεί να συμβιβαστεί με την 10μηνη ενοικίαση, αν και σαφώς και δεν είναι το ιδανικό. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται και μια χαμηλότερη τιμή. Το πρόβλημα είναι εντονότερο για αυτούς που η διαμονή τους δεν παρουσιάζει εποχικότητα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.376
Πόσο νομίζετε ότι κοστίζει η γκαρσονιέρα αυτή; Οι τιμές αγοράς συσχετίζονται σημαντικά με τις τιμές ενοικίασης. Για 57 τετραγωνικά στο κέντρο το Χανίων και σχετικά καινούργιο σπίτι, το 200αρι κοντοζυγώνει.

Ο φοιτητής και ο αναπληρωτής μπορεί να συμβιβαστεί με την 10μηνη ενοικίαση, αν και σαφώς και δεν είναι το ιδανικό. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται και μια χαμηλότερη τιμή. Το πρόβλημα είναι εντονότερο για αυτούς που η διαμονή τους δεν παρουσιάζει εποχικότητα.
Και ποιος είναι ο βλάκας που θα πουλήσει ακίνητο σε τέτοια περιοχή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.075
Likes
41.299
Πόσο νομίζετε ότι κοστίζει η γκαρσονιέρα αυτή; Οι τιμές αγοράς συσχετίζονται σημαντικά με τις τιμές ενοικίασης. Για 57 τετραγωνικά στο κέντρο το Χανίων και σχετικά καινούργιο σπίτι, το 200αρι κοντοζυγώνει.

Ο φοιτητής και ο αναπληρωτής μπορεί να συμβιβαστεί με την 10μηνη ενοικίαση, αν και σαφώς και δεν είναι το ιδανικό. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται και μια χαμηλότερη τιμή. Το πρόβλημα είναι εντονότερο για αυτούς που η διαμονή τους δεν παρουσιάζει εποχικότητα.
Μετα απο αυτη τη συζητηση, οι σχολες σε Σουφλι, Κοζανη, Αγρινιο, Τριπολη μου φαινονται πολυ ελκυστικες για τον δικο μου.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.705
Likes
6.331
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η καλύτερη περιοχή είναι. Δύο κήποι δίπλα και το στάδιο
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη από κοντά. Κατεβήκαμε αμέσως μόλις βγήκαν οι βάσεις και δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα να δούμε. Είχαμε νοικιάσει αυτές τις 5 μέρες που θα μέναμε Airbnb στα Κουνουπιδιανά. Με το που ήρθαμε αποκλείσαμε και τη διαμονή εκεί και αρχίσαμε να ψάχνουμε στο κέντρο. Ελάχιστα διαμερίσματα, τρώγλες τα περισσότερα και οι περισσότεροι σου ζητούσαν να φεύγεις Ιούλιο Αύγουστο για να το κάνουν Airbnb. Αν ήταν άλλη σχολή θα το σκεφτόμασταν αλλά η κόρη μου θα έχει σχεδιαστήριο κα. Τι θα τα κάνει; Τελικά νοικιάσαμε στο κέντρο κοντά στο γήπεδο και τη στάση για το Πολυτεχνείο στην αστρονομική τιμή των 550 ευρώ 57 τετραγωνικά με όλες τις ηλεκτρικές και μοντέρνα κουζίνα και μπάνιο. Κατά τα άλλα υπέροχη πόλη. Ωραίο και το κάμπους. Δυστυχώς όμως αν θες να μη βρεθείς σε υπόγειο ( μόνο αυτά είχαν 400 ) αν τα βρεις κι αυτά θα πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη.
Ο δημοτικός κήπος με το ιστορικό καφενείο το οποίο ανήκει στον ομάδα των ιστορικών καφενείων της Ευρώπης (2,30 ο ελληνικός) και με το θερινός δημοτικό κινηματογράφο με τα κουλτουριάρικα έργα είναι κοντά σας. Το δημοτικό στάδιο ανοικτό για όλο τον κόσμο είναι δίπλα σας καθώς και το πρώτο tenis club στην πόλη όπου μπορεί να γραφτεί έτσι για ξεμούδιασμα, εδώ πληρώνεις. Στα 150 μ. ανατολικά είναι το πατρικό μου κι έστειλα στη Θεσ/κη τρεις φοιτητές, γι αυτό καλές σπουδές κι όλα τα συνηθίζουμε...
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Αν μου επιτραπεί το off topic έχει καλώς,αλλιως delete
Το 2005,όταν πέρασα για να σπούδασω στην Πάτρα,προσπάθησα να πείσω τους δικούς μου να αγοράσουμε ένα σπιτάκι,μια μικρή γκαρσονιέρα.Το απέφυγαν τεχνιντως, προβάλλοντας διάφορες προφασεις.Στην έσχατη θα την ειχαμε δώσει το 2010 στην τιμή που το αγόρασαμε.Σημερα η μία γκαρσονιέρα θα είχαν γίνει τρεις,αν τα πράγματα πήγαιναν όπως πήγαν.
Τώρα,εγώ με τη σειρά μου, ψάχνω να αγορασω μια για να κάνω μια αρχή και θα τα είχα καταφέρει αν δεν έπεφτα σε περίεργους μεσίτες.
Ο ανιψιος μου πέρασε φέτος στο Πα.Δ.Α. και ανέβηκε τη προηγούμενη Κυριακή όπου βρήκαν σε μια αποδεκτή τιμή στο Αιγάλεω.Στον κουνιάδο μου έδωσα την παραπάνω συμβουλή,της αγοράς,μιας και ακολουθούν άλλα δύο παιδιά.Συντασσομαι πλήρως με την @paefstra .
@Μάγδα καλή πρόοδο και καλή σταδιοδρομία στο παιδί σου και να το καμαρωσεις όπως θέλεις.Δεν μπορώ να σε βοηθήσω που πρέπει να νοικιάσει,μόνο σαν επισκέπτης έχω βρεθεί στη λεβεντογεννα.Το μόνο σίγουρο πως θα τα περάσει σούπερ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.075
Likes
41.299
Αν μου επιτραπεί το off topic έχει καλώς,αλλιως delete
Το 2005,όταν πέρασα για να σπούδασω στην Πάτρα,προσπάθησα να πείσω τους δικούς μου να αγοράσουμε ένα σπιτάκι,μια μικρή γκαρσονιέρα.Το απέφυγαν τεχνιντως, προβάλλοντας διάφορες προφασεις.Στην έσχατη θα την ειχαμε δώσει το 2010 στην τιμή που το αγόρασαμε.Σημερα η μία γκαρσονιέρα θα είχαν γίνει τρεις,αν τα πράγματα πήγαιναν όπως πήγαν.
Τώρα,εγώ με τη σειρά μου, ψάχνω να αγορασω μια για να κάνω μια αρχή και θα τα είχα καταφέρει αν δεν έπεφτα σε περίεργους μεσίτες.
Ο ανιψιος μου πέρασε φέτος στο Πα.Δ.Α. και ανέβηκε τη προηγούμενη Κυριακή όπου βρήκαν σε μια αποδεκτή τιμή στο Αιγάλεω.Στον κουνιάδο μου έδωσα την παραπάνω συμβουλή,της αγοράς,μιας και ακολουθούν άλλα δύο παιδιά.Συντασσομαι πλήρως με την @paefstra .
@Μάγδα καλή πρόοδο και καλή σταδιοδρομία στο παιδί σου και να το καμαρωσεις όπως θέλεις.Δεν μπορώ να σε βοηθήσω που πρέπει να νοικιάσει,μόνο σαν επισκέπτης έχω βρεθεί στη λεβεντογεννα.Το μόνο σίγουρο πως θα τα περάσει σούπερ!
Βεβαια τωρα ειναι η χειροτερη περιοδος για να αγορασεις, το 2005-10 ηταν καλη. Αλλα ειναι και για να νοικιασεις. Και για να αναπνεεις γενικοτερα.
Καλη συνεχεια στα σχεδια σου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.075
Likes
41.299
Να μια πρόσφατη εμπειρία του ηθοποιού Γιώργου Παρτσαλακη με το γιο του που μόλις πέρασε Γιάννενα, για να δείτε το "ωραίο κλίμα"
Γιώργος Παρτσαλάκης: "Ο γιος μου πέρασε Φιλοσοφική στα Ιωάννινα, έψαξα να βρω ένα σπίτι και ο ιδιοκτήτης…" | NEWS | fthis.gr
Ειναι καταθλιπτικο ολο αυτο, αλλα θα σου πει ο Greek Host οτι αυτες ειναι οι τιμες και στο Μανχατταν και μπορεις να πηγαινοερχεσαι απο τη Βονιτσα που τα σπιτια ειναι πιο φθηνα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.705
Likes
6.331
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η καλύτερη περιοχή είναι. Δύο κήποι δίπλα και το στάδιο

Ο δημοτικός κήπος με το ιστορικό καφενείο το οποίο ανήκει στον ομάδα των ιστορικών καφενείων της Ευρώπης (2,30 ο ελληνικός) και με το θερινός δημοτικό κινηματογράφο με τα κουλτουριάρικα έργα είναι κοντά σας. Το δημοτικό στάδιο ανοικτό για όλο τον κόσμο είναι δίπλα σας καθώς και το πρώτο tenis club στην πόλη όπου μπορεί να γραφτεί έτσι για ξεμούδιασμα, εδώ πληρώνεις. Στα 150 μ. ανατολικά είναι το πατρικό μου κι έστειλα στη Θεσ/κη τρεις φοιτητές, γι αυτό καλές σπουδές κι όλα τα συνηθίζουμε...
Και κάτι πολύ σπουδαίο και χρήσιμο. Όταν δε μαγειρεύετε σπίτι, ξεχάστε κέντρο και λιμάνι όπου πάνε οι ξένοι. Σαν νέοι ντόπιοι εσείς θα πηγαίνετε στην πλατεία των δικαστηρίων που είναι κοντά σας, εκεί υπάρχει το "Πατριδογευσία" με μαγειρευτά έτοιμα αλλά και κρεατικά της ώρας. . Επίσης το "Θράκα" στην απέναντι πλευρά με ψητά κυρίως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.624
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom