Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Άλλο το να ταξιδέψεις 2-3 μέρες σε μια πόλη για να φας, να βολτάρεις και να περάσεις καλά, κι άλλο να ζεις. Για παράδειγμα Αθήνα και Νάπολη είναι μια χαρά για επίσκεψη αλλά για να ζεις μάλλον από τις χειρότερες πόλεις, πλην Βαλκανίων. Υπάρχουν αντικειμενικά δεκάδες ωραιότερες πόλεις μόνο στην Ευρώπη, αλλά είναι και θέμα γούστου για μόνο 2-3μ πως θες να περάσεις και τι να δεις. Επειδή αναφέρθηκε το Βερολίνο, προσωπικά και μου αρέσει παρά πολύ σαν επίσκεψη και για μένα είναι η ωραιότερη πόλη στην Ευρώπη να ζεις. Η Βιέννη για επίσκεψη δε μου αρέσει και τόσο αλλά για να ζεις είναι 1000 φορές καλύτερα από την Αθήνα. Όλα είναι σχετικά λοιπόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και βέβαια να μην ξεχνάμε και 2 ακόμα παράγοντες για την Αθήνα: 1) Σημαντικότατα και μοναδικά σε παγκόσμιο επίπεδο αξιοθέατα, που συμβάλλουν στην ομορφιά μιας πόλης, 2) Ύπαρξη θαλάσσιου μετώπου και γειτνίαση με νησιά (για κάποιους ίσως και να φαντάζει κάτι σαν ενιαίο σύνολο).
Σε κάθε πάντως περίπτωση, κάνει μπαμ τό ότι όσοι ψήφισαν την Αθήνα, μάλλον δεν βγήκαν και πολύ εκτός της τουριστικής πεπατημένης της.....
Eνώ όσοι ψήφισαν πχ την Πράγα έλιωσαν τα προάστιά της στο περπάτημα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εντάξει το Παρίσι είναι ποιο κάτω από Μιλάνο και Αθήνα... μη τρελαθούμε τωρα...
Δεν συμφωνώ με τη λίστα αλλά ως τουρίστα μου αρέσει πολύ περισσότερο η Αθήνα από το Παρίσι ή το Μιλάνο.

Η λίστα αφορά την άποψη κάποιων τουριστών και ως τέτοια πρέπει να γίνει σεβαστή και να της αποδοθεί η αξία που της αρμόζει. Καλό είναι να αξιοποιούνται για λόγους μάρκετινγκ από τις πόλεις που είναι ψηλά. Και να φροντίζουν οι αρμόδιοι για υποδομές και υπηρεσίες ώστε να μην χάνουν αυτούς που τις ψήφισαν και τις αγαπούν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Το μεγάλο πρόβλημα πια είναι ο υπέρ τουρισμός. Παράδειγμα η Ιταλία, είναι αφόρητη η κατάσταση σε πολλές πόλεις της.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μόλις απομακρυνθείς λίγο απο αυτά,βλέπεις και όλη την ασχήμια της.
Ναι ενώ αν βγεις έξω από το κέντρο της π.χ Πράγας, του Παρισιού, της Ρώμης είναι κούκλες. Χάλια είναι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Άσε την Πράγα. Παρίσι και Ρώμη πρέπει να απομακρυνθείς πάρα πολύ σε σχέση με Αθήνα.
Τηρουμενων των αναλογιων των πολεων, μια χαρα ειναι το ιστορικο κεντρο της Αθηνας. Η Αθηνα δεν ειναι ουτε Ρωμη, ουτε Παρισι. Εχοντας ταξιδεψει πλεον αρκετα, εχω την Αθηνα αρκετα ψηλα σε εκτιμηση (ως ταξιδιωτικο προορισμο μιλαω παντα) που πριν δεν την ειχα.
Δεν μιλαω για την Ελλαδα γενικοτερα, (θαλασσες νησια κτλ) που θεωρω τοπ σε παγκοσμιο επιπεδο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τηρουμενων των αναλογιων των πολεων, μια χαρα ειναι το ιστορικο κεντρο της Αθηνας. Η Αθηνα δεν ειναι ουτε Ρωμη, ουτε Παρισι. Εχοντας ταξιδεψει πλεον αρκετα, εχω την Αθηνα αρκετα ψηλα σε εκτιμηση (ως ταξιδιωτικο προορισμο μιλαω παντα) που πριν δεν την ειχα.
Δεν μιλαω για την Ελλαδα γενικοτερα, (θαλασσες νησια κτλ) που θεωρω τοπ σε παγκοσμιο επιπεδο.
Δεν είμαι καθόλου μίζερη με την Αθήνα, αλλά η μετάβαση από τη γραφική Πλάκα κτλ στην απόλυτη ασχήμια συμβαίνει ακαριαία. Δεν διανύεις καν 1 χιλιόμετρο.
Δεν συζητάω γιατί θεωρείται τουριστικός προορισμός, ούτε γιατί σε εμένα αρέσει να βγαίνω μόνο καρακέντρο μες στη μπίχλα και όχι στα τουριστικά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.571
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από που προκύπτει ρε παιδιά ότι ψήφισε κόσμος για αυτό το πράγμα; Έχει απλά κάποιες χώρες με ένα ποσοστό δίπλα που το ονομάζει beauty score και δεν εξηγεί πως προέκυψε. Αν βρήκατε πως προέκυψε ποσταρετε το να το δούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Από που προκύπτει ρε παιδιά ότι ψήφισε κόσμος για αυτό το πράγμα; Έχει απλά κάποιες χώρες με ένα ποσοστό δίπλα που το ονομάζει beauty score και δεν εξηγεί πως προέκυψε. Αν βρήκατε πως προέκυψε ποσταρετε το να το δούμε.
Και δεν ειναι η πρωτη φορα.
Αλλα η μεταφραση και αναδημοσιευση απο την επιστημονικη ομαδα του Marie Claire δεν πιστοποιει οτι προκειται για καποια παρα πολυ εγκυρη ερευνα? :p
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.571
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αλλα η μεταφραση και αναδημοσιευση απο την επιστημονικη ομαδα του Marie Claire δεν πιστοποιει οτι προκειται για καποια παρα πολυ εγκυρη ερευνα?
Εννοείται πως εμπιστεύομαι τυφλά τα ανυπογραφα άρθρα της marie claire απλά σκεφτόμουν στην απίθανη περίπτωση που είναι clickbait άρθρο μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβουμε τι πραγματικά δείχνει η λίστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom