Υπέρυθρες Φωτογραφίες

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πάνε κάποια χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με την υπέρυθρη φωτογραφία, και παρότι κάποιες λίγες φωτογραφίες υπάρχουν εδώ στη γκάλερυ του Travelstories, δεν είχα γράψει ποτέ πολλά πράγματα.

Εδώ και 2 μέρες όμως ξεκίνησα μια εμπορική απόπειρα, στήνοντας ένα site με ένα κομμάτι της συλλογής μου από υπέρυθρες φωτογραφίες από όλο τον κόσμο, τις οποίες μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει σε canvas prints. Οι φωτογραφίες τυπώνονται σε εργαστήριο στις ΗΠΑ και αποστέλλονται απευθείας από αυτούς.

Ρίξτε μια ματιά, σίγουρα εκτός από υπέρυθρες οι φωτογραφίες ειναι και ταξιδιωτικές, και πείτε μου τη γνώμη σας:

http://www.infraredphotography.net

:)
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Πάνε κάποια χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με την υπέρυθρη φωτογραφία, και παρότι κάποιες λίγες φωτογραφίες υπάρχουν εδώ στη γκάλερυ του Travelstories, δεν είχα γράψει ποτέ πολλά πράγματα.

Εδώ και 2 μέρες όμως ξεκίνησα μια εμπορική απόπειρα, στήνοντας ένα site με ένα κομμάτι της συλλογής μου από υπέρυθρες φωτογραφίες από όλο τον κόσμο, τις οποίες μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει σε canvas prints. Οι φωτογραφίες τυπώνονται σε εργαστήριο στις ΗΠΑ και αποστέλλονται απευθείας από αυτούς.

Ρίξτε μια ματιά, σίγουρα εκτός από υπέρυθρες οι φωτογραφίες ειναι και ταξιδιωτικές, και πείτε μου τη γνώμη σας:

http://www.infraredphotography.net

:)
Μου άρεσαν πολύ, παρόλο που δεν είμαι ειδική! Μπράβο και για τις φωτογραφίες και για την ιδέα του site!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Eνδιαφερουσες οι φωτο Defkalion, αν καποια στιγμη βρεις το χρονο γραψε μας δυο γραμμες και για το τι ειναι η υπερυθρη φωτογραφια γενικα, πχ χρειαζεται ειδικη καμερα, ειδικο φακο που προσαρμοζεται σε ολες τις καμερες, πλεονεκτηματα κτλ. Εγω δεν το γνωριζα μεχρι τωρα, το ψιλοχαζεψα βεβαια στο google, αλλα αφου ασχολησε γενικα αν εχεις την ορεξη να μας διαφωτισεις λιγο θα ειχε ενδιαφερον.
Τα ασπρα φοινικακια ειναι σαν πουπουλα! :icon_wink:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φέρνουν στο μυαλό gothic σκηνικά ή σαν εκείνων σε ταινίες τύπου "Μετά την καταστροφή". Πολύ εντυπωσιακές - σίγουρα - κρατάνε το βλέμμα πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες με "νορμάλ" χρώματα. Θα μ΄ενδιέφερε κι εμένα ν' ακούσω λίγα πράγματα από έναν επαγγελματία.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφού υπάρχει ενδιαφέρον για πληροφορίες από @niax και @babaduma ας ρίξουμε μια ματιά στο φάσμα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας:




Αυτό που κοιτάμε στο παραπάνω σχήμα είναι το μήκος κύματος (wavelength). Στη μέση περίπου του σχήματος βλέπουμε το ορατό φως (visible), που κινείται μεταξύ 400 και 700 νανόμετρα σε μέγεθος. Όπως βλέπετε στο σχήμα, το ορατό φως που αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος είναι ένα πολύ πολύ μικρό κομμάτι του πλήρους φάσματος της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.

Δεξιά του ορατού φωτός, έχουμε το υπεριώδες, τις ακτίνες Χ και τις ακτίνες γάμμα, με μήκη κύματος πολύ μικρότερα του ορατού φωτός. Αριστερά του έχουμε την υπέρυθρη ακτινοβολία, τα μικροκύματα, κλπ.

Η υπέρυθρη φωτογραφία αποτυπώνει ένα γειτονικό κομμάτι του ορατού φωτός, και πιο συγκεκριμένα το κανάλι του NIR = Near Infrared = Εγγύς Υπέρυθρο. Με αυτόν τον τρόπο η φωτογραφία μπορεί να αποτυπώσει πράγματα που εμείς με κοινό μάτι δε βλέπουμε. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η καταγραφή της υγιούς βλάστησης και ο διαχωρισμός της από την ψεύτικη/νεκρή βλάστηση, κάτι που με γυμνό μάτι δε φαίνεται (αφού είναι όλα πράσινα) - η υπέρυθρη φωτογραφία εμφανίζει άσπρη την υγιή βλάστηση και πιο σκούρα τη νεκρή. Καθόλου περίεργο λοιπόν που η πρώτη εφαρμογή του υπέρυθρου φιλμ έγινε στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο για τον εντοπισμό καμουφλάζ από βλάστηση :)

Στην τωρινή εποχή, παρότι υπάρχουν ακόμα υπέρυθρα φιλμ, είναι πολύ εύκολο κάποιος να φωτογραφίσει με ψηφιακά μέσα. Συνήθως αυτό που χρειάζεται είναι μια φωτογραφική μηχανή που να μην έχει φίλτρο αποκοπής του υπέρυθρου (IR-cut filter) και ένα υπέρυθρο φίλτρο. Το φίλτρο βιδώνει στο φακό της μηχανής όπως οποιοδήποτε άλλο φωτογραφικό φίλτρο, και εμποδίζει τη διέλευση ορατού φωτός. Το φίλτρο που χρησιμοποιώ εγώ επιτρέπει τη διέλευση ακτινοβολίας από τα 720 νανόμετρα και πάνω, ακριβώς έξω από το φάσμα του ορατού φωτός επομένως.

Το πρόβλημα όταν βιδώνεις ένα τέτοιο φίλτρο είναι βεβαίως ότι δε βλέπεις τίποτα από τη μηχανή, άρα θέλει προετοιμασία για να βγάλεις μια τέτοια φωτογραφία, καθώς και τρίποδο απαραίτητα, αφού ο χρόνος έκθεσης μπορεί να εκτείνεται σε αρκετά δευτερόλεπτα. Αυτά τα προβλήματα λύνονται με ένα πιο δραστικό τρόπο, μετατρέποντας μια φωτογραφική μηχανή σε αποκλειστικά infrared camera, τοποθετώντας το υπέρυθρο φίλτρο μέσα στη μηχανή μπροστά στον αισθητήρα - κάτι που καθιστά φυσικά τη μηχανή άχρηστη για κανονικές φωτογραφίες. Εμένα με έχει βολέψει πολύ όμως :D

Προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον ως αντικείμενο και πολύ δημιουργικό. Ξεκίνησα το 2006 και έβγαλα τις πρώτες μου υπέρυθρες φωτογραφίες στην Πάρνηθα και στην Κηφισιά (αυτές δεν είναι δημοσιευμένες στο site ακόμα), και σήμερα έχω μια σχετικά καλή συλλογή από υπέρυθρες φωτογραφίες από πολλά μέρη του κόσμου, αφού πάντα κουβάλαγα μαζί τα απαραίτητα συμπράγκαλα :haha:

Ελπίζω το site να πάει καλά και να μπορέσω να υποστηρίξω μια ανανέωση της συλλογής κατά καιρούς. Αν έχετε φίλους ή γνωστούς που θα ενδιαφέρονταν να βάλουν κάποιες από αυτές τις φωτογραφίες στο χώρο τους (υποψιάζομαι περισσότερο επαγγελματικοί χώροι, μαγαζιά, ιατρεία, γραφεία κλπ) πείτε τους να μπουν να ρίξουν μια ματιά.

Ερωτήσεις / απορίες / διαμαρτυρίες / κραυγές απόγνωσης, ρίχτε :)
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Αφού υπάρχει ενδιαφέρον για πληροφορίες από @niax και @babaduma ας ρίξουμε μια ματιά στο φάσμα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας:




Αυτό που κοιτάμε στο παραπάνω σχήμα είναι το μήκος κύματος (wavelength). Στη μέση περίπου του σχήματος βλέπουμε το ορατό φως (visible), που κινείται μεταξύ 400 και 700 νανόμετρα σε μέγεθος. Όπως βλέπετε στο σχήμα, το ορατό φως που αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος είναι ένα πολύ πολύ μικρό κομμάτι του πλήρους φάσματος της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.

Δεξιά του ορατού φωτός, έχουμε το υπεριώδες, τις ακτίνες Χ και τις ακτίνες γάμμα, με μήκη κύματος πολύ μικρότερα του ορατού φωτός. Αριστερά του έχουμε την υπέρυθρη ακτινοβολία, τα μικροκύματα, κλπ.

Η υπέρυθρη φωτογραφία αποτυπώνει ένα γειτονικό κομμάτι του ορατού φωτός, και πιο συγκεκριμένα το κανάλι του NIR = Near Infrared = Εγγύς Υπέρυθρο. Με αυτόν τον τρόπο η φωτογραφία μπορεί να αποτυπώσει πράγματα που εμείς με κοινό μάτι δε βλέπουμε. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η καταγραφή της υγιούς βλάστησης και ο διαχωρισμός της από την ψεύτικη/νεκρή βλάστηση, κάτι που με γυμνό μάτι δε φαίνεται (αφού είναι όλα πράσινα) - η υπέρυθρη φωτογραφία εμφανίζει άσπρη την υγιή βλάστηση και πιο σκούρα τη νεκρή. Καθόλου περίεργο λοιπόν που η πρώτη εφαρμογή του υπέρυθρου φιλμ έγινε στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο για τον εντοπισμό καμουφλάζ από βλάστηση :)

Στην τωρινή εποχή, παρότι υπάρχουν ακόμα υπέρυθρα φιλμ, είναι πολύ εύκολο κάποιος να φωτογραφίσει με ψηφιακά μέσα. Συνήθως αυτό που χρειάζεται είναι μια φωτογραφική μηχανή που να μην έχει φίλτρο αποκοπής του υπέρυθρου (IR-cut filter) και ένα υπέρυθρο φίλτρο. Το φίλτρο βιδώνει στο φακό της μηχανής όπως οποιοδήποτε άλλο φωτογραφικό φίλτρο, και εμποδίζει τη διέλευση ορατού φωτός. Το φίλτρο που χρησιμοποιώ εγώ επιτρέπει τη διέλευση ακτινοβολίας από τα 720 νανόμετρα και πάνω, ακριβώς έξω από το φάσμα του ορατού φωτός επομένως.

Το πρόβλημα όταν βιδώνεις ένα τέτοιο φίλτρο είναι βεβαίως ότι δε βλέπεις τίποτα από τη μηχανή, άρα θέλει προετοιμασία για να βγάλεις μια τέτοια φωτογραφία, καθώς και τρίποδο απαραίτητα, αφού ο χρόνος έκθεσης μπορεί να εκτείνεται σε αρκετά δευτερόλεπτα. Αυτά τα προβλήματα λύνονται με ένα πιο δραστικό τρόπο, μετατρέποντας μια φωτογραφική μηχανή σε αποκλειστικά infrared camera, τοποθετώντας το υπέρυθρο φίλτρο μέσα στη μηχανή μπροστά στον αισθητήρα - κάτι που καθιστά φυσικά τη μηχανή άχρηστη για κανονικές φωτογραφίες. Εμένα με έχει βολέψει πολύ όμως :D

Προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον ως αντικείμενο και πολύ δημιουργικό. Ξεκίνησα το 2006 και έβγαλα τις πρώτες μου υπέρυθρες φωτογραφίες στην Πάρνηθα και στην Κηφισιά (αυτές δεν είναι δημοσιευμένες στο site ακόμα), και σήμερα έχω μια σχετικά καλή συλλογή από υπέρυθρες φωτογραφίες από πολλά μέρη του κόσμου, αφού πάντα κουβάλαγα μαζί τα απαραίτητα συμπράγκαλα :haha:

Ελπίζω το site να πάει καλά και να μπορέσω να υποστηρίξω μια ανανέωση της συλλογής κατά καιρούς. Αν έχετε φίλους ή γνωστούς που θα ενδιαφέρονταν να βάλουν κάποιες από αυτές τις φωτογραφίες στο χώρο τους (υποψιάζομαι περισσότερο επαγγελματικοί χώροι, μαγαζιά, ιατρεία, γραφεία κλπ) πείτε τους να μπουν να ρίξουν μια ματιά.

Ερωτήσεις / απορίες / διαμαρτυρίες / κραυγές απόγνωσης, ρίχτε :)

Που ησουνα χριστιανε μου οταν τα εδινα σε τεστ στη σχολη? Ωραιοτατο copy-paste χωρις πολυ-πολυ διαβασμα!! :p
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εχμ...ξέχασες να αναφέρεις την εμπειρία και τις ώρες που θες μετά στην επεξεργασία για να γυρίσεις την κοκκινίλα που λαμβάνεις σε μπλε ουρανό (ελέγχοντας χρώμα, WB, contrast, θόρυβο).
Εκεί είναι η μαγκιά όσων ασχολείστε με το άθλημα.

Η converted μηχανή σου το κάνει λίιιιγο πιο εύκολο, αλλά και πάλι νομίζω τις έχεις φάει τις ώρες σου. Σωστά ;

fun tip
φωτογραφίστε φίλο σας που φοράει μαύρα αδιαφανή γυαλιά ηλίου
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι βέβαια, ποιες ώρες τι λες; η μόνη επεξεργασία που γίνεται είναι η αντιστροφή του μπλε καναλιού με το κόκκινο, τίποτα άλλο, δηλαδή 1 λεπτό υπόθεση. Κοκκινίλα σε μπλε ουρανό δεν είχα ποτέ οπότε δε ξέρω σε τι αναφέρεσαι, το WB το κάνεις set πριν φωτογραφίσεις, και με contrast και θόρυβο δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Είτε είσαι τυχερός (μηχανή+φακό) είτε η converted μηχανή σου κάνει την ζωή εύκολη.
Τα (IR-cut) φίλτρα που βάζουν στις νέες μηχανές είναι ισχυρά και οι περισσότεροι φακοί με τις εξαιρετικές τους επιστρώσεις κάνουν την διαδικασία πολύπλοκη.
Με το απλό 1-κλικ invert δεν κάθεται σωστά το μπλε με το κόκκινο και παλεύεις.
Με τις αλλαγές αυτές ενισχύεις τον θόρυβο οπότε επίσης πρέπει ο αισθητήρας να το "έχει".

Για αυτό ένα απλό R72 φίλτρο με μια σημερινή καλή μηχανή δεν κάνει τόσο καλή δουλειά όσο οι δικές σου. Επίσης εμένα μου έχουν σπάσει τα νεύρα οι φακοί μου (2 στους 3 έχουν και hotspots).

να και μία που δεν βγήκε με απλό Invert αλλά τουλάχιστον βλέπεται :)



υγ. WB δεν χρειάζεται να κάνεις απο πριν. Άστο για μετά μιας και έτσι κι αλλιώς το raw δεν έχει WB. Χρήσιμο μεν να έχεις μια ρύθμιση αλλά όχι απαραίτητο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ούτε με το R72 είχα παλιότερα πρόβλημα, απλά τώρα έχω άνεση στους χρόνους έκθεσης - και φυσικά βλέπω τι στο καλό τραβάω χωρίς να πρέπει να καδράρω με τρίποδο. Μήπως έχεις πέσει σε περίπτωση με τη μηχανή σου; το έγραψα ήδη παραπάνω ότι αν έχει ισχυρό IR-cut φίλτρο δε κάνεις δουλειά εύκολα (ή καθόλου). Εγώ πχ τέτοια εικόνα που μου δείχνεις δεν έχω πάρει ποτέ με καμία μηχανή ή φίλτρο που έχω παίξει, πάντα ο ουρανός έβγαινε σκούρο μπλε/μαύρο.

Ποια μηχανή έχεις; μου μυρίζει canon :haha: καπου έχω ένα κατάλογο με τις καλύτερες μηχανές για IR.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Χρόνια χρήστης Nikon αλλά τώρα oly.
Το μεγάλο κακό το κάνουν οι φακοί.

Και μιας και το πιάσαμε, να μια ωραία σελίδα για όποιον θέλει να διαβάσει κι άλλα:
http://www.kolarivision.com/index.html

Για κάποιον περίεργο λόγο (γκαντεμιά το λέω) όλοι οι σοβαροί φακοί μου (πάντα) ήταν στην στήλη "poor performers" :(
Μισή ώρα στην φωτογραφία θέλω και πάλι ο διαχωρισμός είναι κακός (και με κοροϊδεύουν τα άλλα παιδάκια στην τάξη :D ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom