Υπερεκτιμημένες πόλεις

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φτάνει με την Πράγα. Δεν πάει άλλο. Έχω βαρεθεί να βλέπω threads για αυτή. Για μένα είναι από τις πιο υπερεκτιμημένες πόλεις στην Ευρώπη. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφες πόλεις και με πιο ωραίους ανθρώπους.
Άλλη μια υπερεκτιμημένη πόλη είναι και η Βαρκελώνη. Καλή χρυσή, αλλά όχι τόσο ωραία για να πορώνεστε τόσο πολύ. Βασικός λόγος που την επισκεύφθηκα είναι αυτά που διάβασα εδώ μέσα. Υπόλοιπες πόλεις της Ισπανίας πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερες και σαφώς πιο αυθεντικές.
Αυτά από εμένα.
Let the war begin :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ειλικρινά μιλάω ότι ο fitziano και εγώ είμαστε δύο διαφορετικά πρόσωπα... επίσης ορκίζομαι ότι δεν είμαστε συνενοημένοι... απλά μόλις βρήκα κάποιον που να με καταλαβαίνει...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Φτάνει με την Πράγα. Δεν πάει άλλο. Έχω βαρεθεί να βλέπω threads για αυτή. Για μένα είναι από τις πιο υπερεκτιμημένες πόλεις στην Ευρώπη. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφες πόλεις και με πιο ωραίους ανθρώπους.
Άλλη μια υπερεκτιμημένη πόλη είναι και η Βαρκελώνη. Καλή χρυσή, αλλά όχι τόσο ωραία για να πορώνεστε τόσο πολύ. Βασικός λόγος που την επισκεύφθηκα είναι αυτά που διάβασα εδώ μέσα. Υπόλοιπες πόλεις της Ισπανίας πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερες και σαφώς πιο αυθεντικές.
Αυτά από εμένα.
Let the war begin :D
πόσο χρονών είσαι? και που συχνάζεις?:bleh: η Πράγα μιά χαρά είναι και Βαρκελώνη κι αυτή μια χαρά, είπε κανείς ότι είναι οι ομορφότερες? όσο υπάρχει παρίσι-βενετία-φλωρεντία- θα βάλω και την σιένα για να σκάσετε.......:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το οτι υπερεκτιμω και υπεραγαπω το Βερολινο και το Λονδινο mister fitziano ειναι κακο??
Μαστιγωστε με!!
Ασε καποιους να υπερεκτιμουν και να υπεραγαπουν οτι γουσταρουν!!
Μην φιμωνεις τον πολυπαθο λαο του φορουμ!! Ασε τον κοσμο να βγαλει το αχτι του.
Για μερικους ειναι η μονη διεξοδος.....
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ ξέρω ότι ο Traveller συμφωνεί μαζί μου. Οι υπόλοιποι πείτε ό,τι θέλετε. Πλέον θα ακούω(διαβάζω) μόνο αυτόν, α και τον Yorgo. :)
Σοβαρά τώρα. Δεν είναι κακό να σου αρέσει μια πόλη ή ένα μέρος. Θεωρώ όμως ότι η υπερβολή βλάπτει. Όταν ακούς τόσο καλά λόγια για μια πόλη και αυτά που έχεις ακούσει δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τότε όταν πηγαίνεις απογοητεύεσαι.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εγώ ξέρω ότι ο Traveller συμφωνεί μαζί μου. Οι υπόλοιποι πείτε ό,τι θέλετε. Πλέον θα ακούω μόνο αυτόν, α και τον Yorgo. :)
Σοβαρά τώρα. Δεν είναι κακό να σου αρέσει μια πόλη ή ένα μέρος. Θεωρώ όμως ότι η υπερβολή βλάπτει. Όταν ακούς τόσο καλά λόγια για μια πόλη και αυτά που έχεις ακούσει δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τότε όταν πηγαίνεις απογοητεύεσαι.
Η πραγματικοτητα οπως και αλλα πραγματα στον ματαιο κοσμο που ζουμε ειναι αντικειμενικη.
Για να ακους τον Traveller α και τον Yorgo πρεπει να εχεις και τα αυτια...
Τωρα προς το παρον μονο διαβαζεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ ξέρω ότι ο Traveller συμφωνεί μαζί μου. Οι υπόλοιποι πείτε ό,τι θέλετε. Πλέον θα ακούω μόνο αυτόν, α και τον Yorgo. :)
Όχι και τους δυο μαζί, μόνο, γιατί έτσι όπως διαφωνούν τελευταία, κινδυνέυεις να αποκτίσεις σχιζοφρενικές τάσεις :)

Σοβαρά τώρα. Δεν είναι κακό να σου αρέσει μια πόλη ή ένα μέρος. Θεωρώ όμως ότι η υπερβολή βλάπτει. Όταν ακούς τόσο καλά λόγια για μια πόλη και αυτά που έχεις ακούσει δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τότε όταν πηγαίνεις απογοητεύεσαι.
Κάθε υπερβολή βλάπτει, μόνο αν την παίρνεις σοβαρά...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αυτό το "σοκάκι των αλχημιστών" πρέπει να είναι από τις μεγαλύτερες απάτες του αιώνα....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΌΧΙ ΆΛΛΗ ΠΡΑΓΑ! Αλλά όχι και μούφα η Πράγα? C'mon, αν η Πράγα ήταν η δεύτερη (και άγνωστη) μεγαλύτερη πόλη της... Εστονίας π.χ., όλοι θα μιλάγαμε για το κρυφό διαμάντι της Βαλτικής και θα προσπαθούσαμε να μη το διαδώσουμε (για να μην γίνει σαν την πραγματική Πράγα). Η πόλη όμως, θεωρώ ότι τηρεί τις προϋποθέσεις στο να ονομαστεί «όμορφη πόλη».
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Όχι δεν είναι και μούφα, προς θεού.....αλλά έχει κάτι turist traps σαν κι αυτή που λέω πιο πάνω.....επίσης, σε εμένα μοιάζει μια πόλη φτιαγμένη για τους τουρίστες....λες και είμαστε στο Τρούμαν σόου, μια σταλιά γραφικότητα και το υπόλοιπο καμία σχέση. Σε αυτό τον τομέα η Βουδαπέστη μου φάνηκε πιο αυθεντική, περισσότερο πόλη για τους Ούγγρους παρά για τους τουρίστες....

Ιδίως αυτό το κάστρο της Πράγας, με τα μιλούνια των γκρουπ (με τις σημαιούλες μη χαθούν τα παιδιά) μου προκαλεί θυμηδία....έχει μέρη λίγο πιο εκεί που είναι απείρως ωραιότερα και τα προσπερνούν οι πουλμαντζήδες τουρίστες.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
για τους ξεναγούς με τα σημαιάκια σαφώς δεν φταίει η ίδια η πράγα. το λονδίνο και το παρίσι μετά βεβαιότητας έχουν μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από την πράγα και όμως στο λονδίνο σημαιάκια δεν θα δεις. αυτό γιατί απλά το ζουμί της πράγας είναι όσο το σίτι του λονδίνου. έτσι τόσο απλά.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Άαα βέβαια! Πήγα χωρίς τουριστικό και την έζησα στην καθημερινότητά της! την καταχάρηκα! παίρναμε το αμάξι και χανόμασταν σε κάτι καφετεριούλες στα ανατολικά του κέντρου μετά τον πύργο τηλεόρασης! και στην συνέχεια ένα πέρασμα από το κέντρο ήταν πάντα ιδανικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom