Υπερτιμημένα μνημεία: Τα "must" που δε χρειάζεται να δούμε

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Argiro δεν πιστεύω να παρεξήγησες τη λέξη,γι'αυτό την έβαλα σε εισαγωγικά.

Κι εγώ σαν γνήσιο "ψώνιο" ας πούμε έφαγα δύο από τις υπερπολύτιμες ώρες μου στο μουσείο της επανάστασης στην Αβάνα,γιατί αν δεν το έκανα δεν θα συγχωρούσα ποτέ τον εαυτό μου.

Και για να το προχωρήσω και παρακάτω το θέμα.

Ποιό μέρος θεωρείτε ότι σπαταλήσατε δυσανάλογα πολύ χρόνο για αυτό που τελικά απολαύσατε-αποκομίσατε ως εμπειρία;

Θυμάμαι μια τρελή φόλα που έφαγα με το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων στη Βαρκελώνη.
Μα τι μου'ρθε να μπω εκει μέσα;

Φυσικά και δεν παρεξήγησα..συζήτηση κάνουμε όλοι εδώ! Απλά ήθελα να δούμε πώς ακούγεται τελικά... ;);)
χμμμμμ μουσείο κέρινων ομοιωμάτων στο Άμστερνταμ..."Madame Tussauds" παρακαλώ :rolleyes: 3 ώρες...έπρεπε βλέπεις να επιλέξω...coffeeshop ή μουσείο και σαν φανατική αντικαπνίστρια ( όλων των ειδών ) επέλεξα μουσείο :haha:
τρελλό χάσιμο χρόνου...όρθιος ο Tom Cruise, ξαπλωμένος ο άλλος κοκ......
έτσι την επόμενη φορά...έφαγα το space cake μου και δεν μίλησα :haha::haha::haha:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Αργυρώ
Καλά , θα την ενσωματώσω και την καλύβα, αλλά να ξέρεις δεν είναι μόνο οι τουρίστες-πρόβατα και η ετέραν κατηγορία ταξιδευτών, υπάρχει και άλλη μια κατηγορία (σπάνια αλήθεια)
(το ίδιο πράγμα λέμε αλλά διαφορετικά η κάθεμια ;))
Δεν αμφιβάλλω για τις κατηγορίες..εξάλλου είμαστε τόσοι πολλοί και διαφορετικοί:p ...Ποιά είναι αυτή η κατηγορία?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ποιό μέρος θεωρείτε ότι σπαταλήσατε δυσανάλογα πολύ χρόνο για αυτό που τελικά απολαύσατε-αποκομίσατε ως εμπειρία;

Θυμάμαι μια τρελή φόλα που έφαγα με το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων στη Βαρκελώνη.
Μα τι μου'ρθε να μπω εκει μέσα;

Θα έλεγα το madame tussauds. Εντάξει πλάκα είχε αλλά νομίζω θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Maybe next time.....
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Και του Λονδίνου το madame tussauds εξίσου μάπα είναι, ειδικά αν συνυπολογίσεις τις ουρές που συχνά πρέπει να υπομείνεις. εγώ το είχα αγνοήσει επί ένα χρόνο διαμονής στην πόλη, αλλά τελικά πήγα συνοδεύοντας επισκέπτες. δεν πίστευα ότι έχει τόσο λίγα ομοιώματα!
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
άλλη απογοήτευση ήταν το Manneken Pis, το γνωστό παιδάκι που κατουράει στις Βρυξέλλες. όχι ότι το είχα όνειρο να δω ένα άγαλμα να κατουράει, αλλά το περίμενα λίγο πιο μεγάλο, λίγο να δεσπόζει βρε παιδί μου. την πρώτη φορά που πέρασα από μπροστά του δεν το πρόσεξα καν (και πέρναγα ψάχνοντας αυτό!)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Και του Λονδίνου το madame tussauds εξίσου μάπα είναι, ειδικά αν συνυπολογίσεις τις ουρές που συχνά πρέπει να υπομείνεις. εγώ το είχα αγνοήσει επί ένα χρόνο διαμονής στην πόλη, αλλά τελικά πήγα συνοδεύοντας επισκέπτες. δεν πίστευα ότι έχει τόσο λίγα ομοιώματα!

έχει και στο Λονδίνο?? Άμστερνταμ, Λονδίνο, Νέα Υόρκη...και ποιός ξέρει που αλλού...
ολόκληρη αλυσίδα η γιαγιούλα :lol:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
άλλη απογοήτευση ήταν το Manneken Pis, το γνωστό παιδάκι που κατουράει στις Βρυξέλλες. όχι ότι το είχα όνειρο να δω ένα άγαλμα να κατουράει, αλλά το περίμενα λίγο πιο μεγάλο, λίγο να δεσπόζει βρε παιδί μου. την πρώτη φορά που πέρασα από μπροστά του δεν το πρόσεξα καν (και πέρναγα ψάχνοντας αυτό!)

Και πήγες μέχρι τις Βρυξέλες να δεις το άγαλμα του παιδιού που κατουράει? Έχει πάρομοιο άγαλμα στα Τρίκαλα. :haha::haha::haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.894
Likes
26.989
Θυμάμαι μια τρελή φόλα που έφαγα με το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων στη Βαρκελώνη.
Μα τι μου'ρθε να μπω εκει μέσα;

Ελα ντε ,τι ηθελες εκει μεσα???
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
επόμενο ταξίδι Τρίκαλα λοιπόν!
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
και μια και μιλάμε για ηλίθια αγαλματάκια που θεωρούνται σήματα κατατεθέντα μιας χώρας, άλλη μούφα είναι η γοργόνα στην Κοπεγχάγη. όχι ότι είχα προσδοκίες, αλλά δεν την περίμενα τόσο μικρή και κακομοιριασμένη
 

vendetta

Member
Μηνύματα
21
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα Madame Tussaud's είναι βλέπω γενικώς απογοητευτικά. Το αντίστοιχο που είχα επισκεφτεί στη Νέα Υόρκη ήταν το πιο ακριβό στην πόλη και πολύ μικρό. Εκτός του ότι η Madonna υπήρχε σε δύο διαφορετικές πόζες όπως αν θυμάμαι καλά και κάποιοι άλλοι διάσημοι. Από τα ομοιώματα δεν μπορώ να πω πως είχα ενθουσιαστεί με κάποιο αλλά ήταν εντυπωσιακό ένα "γλυπτο" του Hulk στην είσοδο όπου έβγαζες φωτογραφία με την παρέα σου και ο φωτογράφος σε καλούσε να πάρεις την ανάλογη στάση. Νομίζω μία από τις καλύτερες φωτογραφίες που έχω.
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
το πιο ακυρο παντως ειναι το μουσειο στο Αμστερνταμ με ....ελληνικα εκθεματα.
μπαινοντας ειχε τις Καρυάτιδες :shock: .γυψινες βεβαια.
και γενικα ολα ηταν αντιγραφες σε γυψινα,ελαχιστα μονο αληθινα μικρο αντικειμενα τα οποια οποιο ελληνικο χωραφι σκαψεις θα βρεις :D
και ευτυχως για τον φιλο μου που επεμενε να παμε δεν ειχε εισοδο,ηταν τσαμπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.664
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom