ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ - ΠΛΟΥΣΙΑ ΔΩΡΑ

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kαι προτιμάς να μη δεις την Ινδία που είναι μια ολόκληρη ήπειρος;
Πρέπει να κάνουμε κάτι να την πείσουμε.
Να βάλω μια φωτο από εργαστήρι μεταξωτών ή χαλιών;
Ούτε κι εγώ ψωνίζω ποτέ.:haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Vagantos , απ'οτι εχω ακουσει , επειδη το Κουσκο βρισκεται σε μεγαλο υψομετρο , λενε οτι πρεπει να παρειs κατι χαπια για να το αντεξειs.Τι εχειs να μαs πειs επ'αυτου?
Η να υποψιαστω οτι ηπιεs το γνωστο τσαι με φυλλα κοκαs ωστε να διαβειs με αξιοπρεπεια τα μονοπατια των Ινκαs?:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:xalara:Kαι το τσαγάκι μου όλο το έπινα και διπλή δόση φύλλα μάσησα:bounce:
Το Κούσκο ειναι λίγο κάτω απ τις 3000 μέτρα.
Φτάσαμε εκει αεροπορικά από το Ικίτος ( Αμαζόνιος), δηλαδή απο πολύ χαμηλότερο υψόμετρο.
Αυτό που νοιώθεις είναι βαρύ κεφάλι. Δεν χρειάζεται να πάρεις κάποιο φάρμακο, φτάνουν αυτά που θα χεις πάρει για την πτήση.
Α, συνηθισμένο σύμπτωμα είναι και η διάρροια ( το υψόμετρο, η βαρύτητα :D τέλος πάντων).
Ο οργανισμός λέει, θέλει 3 μέρες να συνηθίσει. ομως πραγματικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η γυναίκα μου, μόλις μου θύμισε την συνταγή των ντόπιων για το υψόμετρο:
Να τρως λίγο, να περπατάς αργά και να κοιμάσαι μόνος.
Σχετικά με τα φύλλα. Στην τελετή με τον μάγο (σαμάνο) μας εδωσε να μασήσουμε φύλλα κόκας. Πραγματικά δεν ένοιωσα τίποτε, ούτε και κανείς άλλος. Ζήτησα και περίσσευμα, αλλά πάλι τίποτε..
Το τσάι κόκας υπάρχει σε μόνιμη βάση στους χώρους υποδοχής και αναμονής των ξενοδοχείων.
Θα το χαρακτήριζα ως σχετικά άγευστο, αν το συνέκρινα με τα αντίστοιχα ροφήματα της Ανατολής.
Όποιος όμως θέλει να το δοκιμάσει, ας κοπιάσει σπίτι μου. Έχω φέρει για να κάνω πλάκα με τους φίλους
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα μέρη όλα. Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες.
Περού-Βολιβία έχει πάει φίλος μου και από τις πολλές φωτογραφίες που είδα, περισσότερο με εντυπωσίασε η Λα Παζ. Απίστευτες εικόνες. Έκανε και το Inca trail. Θα σας δώσω link με φωτογραφίες.
Μου έφερε και καραμέλα σχετική ;-)
Προφανώς τα φύλλα στην φυσική τους μορφή έχουν ελάχιστη σχέση με το χημικό προϊόν που πουλιέται στη δύση.
Ωστόσο δε φοβόσασταν πιθανό έλεγχο σε ευρωπαϊκό αεροδρόμιο? Άντε να τους πείσεις ...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το ήξερα και δεν έφερα φύλλα.
Μόνο το τσάι.
Ιnca trail ε ;; Φοβερό. Την αλλη φορά ίσως.
Στη διαδρομή με το τρενο κατεβαιναν διάφοροι για να πάρουν το μονοπάτι. Υπάρχει σε τουλάχιστον 2 εκδοχές ( σύντομη και μακριά)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ipanag τι ωραιεs φωτο!!Κολλησα με το Εκουαδορ!!Το 2ο lodge στη ζουγκλα ειναι τελειο :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Φανταστικές οι φωτογραφίες ipanag.
Πολύ θα μου άρεσε να μάθαινα τις εντυπώσεις του φίλου σου, κυρίως για το μονοπάτι των Ίνκας, αλλά και για την Αρεκίπα και την τρομερή Τσαν τσαν.
Επίσης πολύ εντυπωσιακό, το όχημα μεταφοράς.
Δεν τον κάνεις μέλος τον φίλο, να μας τα γράψει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom