Γενικά Φαγητο στα αεροπλανα

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το χειρότερο το έχει η alitalia.. Δεν έχει καταργηθεί το alisnack ποιος το είπε? Τον Αύγουστο πήγα και ήρθα Ρώμη με alitalia.. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει όνομα απλώς (αν λέγεται ή όχι alisnack.. δεν το πρόσεξα).. αλλά είναι απαίσιο.. Κάτι βλακίτσες μπισκοτάκια με κάτι μικρά τυριά και ψωμί..
Σε αντίθεση με την aegean πάλι από και προς Ρώμη που είχε κανονικό φαγητό πολύ ωραίο μαζί με γλυκό.
χρήσιμη η εμπειρία σου με την Alitalia. μόνο που είναι εκτός θέματος. εδώ το θέμα αφορά φαγητό που προφανώς δεν έφαγες της συγκεκριμμένης εταιρείας γιατί δεν προβλέπεται σε πτησεις < 3ωρών. όταν κάνεις διηπειρωτικό με την εταιρεία θα δοκιμάσεις κι εσύ το φαγητό της. ως τότε, απόλαυσε έναν από τους βασικούς λογους που δεν προσφέρεται γευμα σε κοντινές πτησεις: σταθερές και χαμηλές τιμές. δοκίμασε να ψάξεις εισητήρια για το Πάσχα του 2012 και θα καταλάβεις..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χρήσιμη η εμπειρία σου με την Alitalia. μόνο που είναι εκτός θέματος. εδώ το θέμα αφορά φαγητό που προφανώς δεν έφαγες της συγκεκριμμένης εταιρείας γιατί δεν προβλέπεται σε πτησεις < 3ωρών.
Άρα εντός θέματος. Και η ανυπαρξία φαγητού, (απολύτως) σχετική με το φαγητό είναι....

ΥΓ. Φτιάξε την αντίστροφη μέτρησή σου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Στη Λουφτβάφε πάντως, μάπα το φαγητό, μπορεί και το χειρότερο που έχω δοκιμάσει τελευταία...συναγωνίζεται άξια τη χάλια πρωϊνή ομελέτα της Α3.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στη Λουφτβάφε πάντως, μάπα το φαγητό, μπορεί και το χειρότερο που έχω δοκιμάσει τελευταία...συναγωνίζεται άξια τη χάλια πρωϊνή ομελέτα της Α3.
Αφού ρε κοιμόσουνα όλη την πτήση, πότε πρόλαβες να δοκιμάσεις το φαί? :bleh: :haha::haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Αφού ρε κοιμόσουνα όλη την πτήση, πότε πρόλαβες να δοκιμάσεις το φαί? :bleh: :haha::haha:
Φρανκφούρτη-Καράκας και τανάπαλιν τα δοκίμασα όλα, μην ανησυχείς. Καλή εταιρεία η Λουφτβάφε, μη λέμε ό,τι θέλουμε, αλλά καλύτερο φαγητό έχουν οι Ασιατικο-αραβικές (και λίγο οφ-τόπικ, γελοίο το IFE).

Το καλύτερο ήταν τα 400 Ευρώ του overbooking...:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άρα εντός θέματος. Και η ανυπαρξία φαγητού, (απολύτως) σχετική με το φαγητό είναι....
δεν παραπονέθηκε για την ανυπαρξία φαγητού (που και αυτό το βρίσκω εκτός θέματος, να πιάσει κάποιος όλες τις λοκο κλπ κλπ..) αλλά χρησιμοποίησε και επίθετο για φαγητό που δεν δοκίμασε. άρα εκτός θέματος..
Καλή εταιρεία η Λουφτβάφε, μη λέμε ό,τι θέλουμε, αλλά καλύτερο φαγητό έχουν:
πρώτη πρωτη η Alitalia. έκαστος στο είδος του εξάλλου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
πρώτη πρωτη η Alitalia. έκαστος στο είδος του εξάλλου...
Όταν θα κάνω μεγάλο ταξίδι με τη κυρία θα σου πω κι εσένα. Έχω βέβαια υψηλές προσδοκίες. Όταν έχεις να συναγωνιστείς Τούρκους και Εμίρηδες πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν θα κάνω μεγάλο ταξίδι με τη κυρία θα σου πω κι εσένα. Έχω βέβαια υψηλές προσδοκίες. Όταν έχεις να συναγωνιστείς Τούρκους και Εμίρηδες πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου.
ακόμα έχω στη μνήμη μου τη θεσπέσια γεύση του γευματος προς LAX..
1.antipasto misto: prosciutto crudo, parmiggiano, mozzarella κλπ.
2.insalata con pomodorini di Pacchino
3.fagottini con ricotta, spinaci e speck
4. gelato al caffe
είπαμε έκαστος στο είδος του. πολύ πιο μπροστά και από τις 2 εταιρείες που είπες. αυτοί πρέπει να βαλουν τα δυνατά τους. και ιταλούς σεφ εννοείται.
 
  • Like
Reactions: GTS

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Ρε παιδιά.. πραγματικά κάποιοι μιλάτε λες και μιλάμε με χαζούς και δεν καταλαβαινόμαστε.. Πού είναι το περίεργο σε αυτό που είπα??

Λέω.. έχω ταξιδέψει για Ρώμη. Έχω πάει με alitalia και με aegean.
Η aegean είχε ΚΑΝΟΝΙΚΟ φαγητό (μακαρόνια, ψωμί τυρί με κρέας ) και μετά γλυκό. Πέρα των ποτών (αυτό δηλαδή δεν θεωρείται κανονικό φαγητό σύμφωνα με κάποιον? Τι κουλά λέτε ότι καταργήθηκαν?? Δεν σας πιάνω
Από την άλλη με την alitalia την ίδια διαδρομή, και είχε μόνο κάτι snacks και καφέ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το χειρότερο το έχει η alitalia..
Ρε παιδιά.. πραγματικά κάποιοι μιλάτε λες και μιλάμε με χαζούς και δεν καταλαβαινόμαστε.. Πού είναι το περίεργο σε αυτό που είπα??
αγαπητέ η έκφραση που χρησιμοποίησες πιο πάνω πού αναφερόταν? στο φαγητό? αν είχες εκφραστεί καλύτερα δεν θα υπήρχαν παρεξηγήσεις. και καλά εμείς που ξέρουμε, αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν ξέρουν και αφήνεις να εννοηθεί ότι η Αλιτάλια έχει το χειρότερο φαγητό. πράγμα που δεν ισχύει φυσικά. Επαναλαμβάνω ακόμη μία φορά, ΔΕΝ προβλέπεται παροχή φαγητού στην Αλιτάλια για πτήσεις < 3ωρών.
αν θέλεις να μιλήσεις για το σέρβις κλπ σε άλλο θέμα.
έγινε σαφές τώρα?
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Τελευταια εμπειρια μου η turkish airlines σε πτηση απο ist-bkk. Το φαγητο οταν πηγαιναμε 1η επιλογη ηταν σολωμος , κοτοπουλο με ρυζι το οποιο και πηρα, αρκετα καλο. Η δευτερη επιλογη δε θυμαμαι πια ηταν. Πρωινο ομελετα με σπανακι, μετριο.
Στην επιστροφη ομως τα ειδα ολα!
1η επιλογη ψαρι
2η επιλογη thai food
Κανω το λαθος και παιρνω το δευτερο! Καυτερο ως εκει που δεν παει, ετρεχε η μυτι μου! Επισης ηταν μια αηδια, κατι σαν μπριαμ ολο λαχανικα! Πρωινο παλι ομελετα με σπανακι παλι αηδια.
Αυτα
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Πρόσφατη πτήση ΑΤΗ-LHR με Aegean. Γεύμα με εξαιρετικά τόσο στην οσμή ( που διαχεόταν σαδιστικά σε όλο το μήκος της καμπίνας προκαλώντας ακατάσχετη... σιελόρροια στους επιβάτες ) όσο και στη γεύση σουτζουκάκια με ρύζι, σαλάτα λάχανο-καρότο, τα γνωστά τυράκια-βουτυράκια κτλ κι εύγεστο μπακλαβαδάκι για επιδόρπιο. Μακράν η καλύτερη κουζίνα για μικρές-μεσαίες αποστάσεις από ευρωπαϊκό αερομεταφορέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.425
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom