Γενικά Φαγητο στα αεροπλανα

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στη Ryanair επιτρεπεται φαγητο στη χειραποσκευη?
Αν έχεις γιουβαρλάκια όχι!Αν έχεις κεφτεδάκια επιτρέπετε όπως επίσης και σαντουιτς! Γενικά αν είναι σε στερεα μορφή δεν θα έχεις πρόβλημα. Έτυχε να συνταξιδευω με άτομο που εχει πολυ ιδιαίτερο πρόβλημα με το φαγητο και είχε μαζι του ενα ταπερακι στην χεριαποσκευη. Δεν του είπαν τίποτα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να ρωτήσω κάτι: μπορούμε σε οποιαδήποτε εταιρεία να κάνουμε αίτημα ειδικού γεύματος ή μόνο όπου έχουμε λογαριασμό; Ας πούμε στην aegean όπου έχω λογαριασμό και μαζεύω μίλια έχω κάνει και ενίοτε μου το προσφέρουν (όχι πάντα όμως πρέπει να πω), αλλά στις υπόλοιπες;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.431
Likes
14.419
Να ρωτήσω κάτι: μπορούμε σε οποιαδήποτε εταιρεία να κάνουμε αίτημα ειδικού γεύματος ή μόνο όπου έχουμε λογαριασμό; Ας πούμε στην aegean όπου έχω λογαριασμό και μαζεύω μίλια έχω κάνει και ενίοτε μου το προσφέρουν (όχι πάντα όμως πρέπει να πω), αλλά στις υπόλοιπες;
Το ειδικό γεύμα δεν έχει να κάνει με τον λογαριασμό.Μπορείς να κάνεις το αίτημα στην διαδικασία της κράτησης αρκεί να το υποστηρίζει και να έχει γεύμα η εταιρεία.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την Aegean.Πάντα μου δίνουν αυτό που ζητώ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την Aegean.Πάντα μου δίνουν αυτό που ζητώ.
Η περίπτωση που δεν μου ικανοποίησαν το αίτημα ήταν σε πτήση για Βουκουρέστι που εικάζω πως ο λόγος ήταν η μικρή διάρκειά της και το γεγονός ότι σέρβιραν απλά ένα σάντουιτς. Από την άλλη δεν είχα και πρόβλημα για να το ψάξω επειδή στα υλικά του σάντουιτς (το οποίο ήταν κοινό για όλους) δεν περιλαμβανόταν κάποιο υλικό που δεν τρώω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.431
Likes
14.419
Η περίπτωση που δεν μου ικανοποίησαν το αίτημα ήταν σε πτήση για Βουκουρέστι που εικάζω πως ο λόγος ήταν η μικρή διάρκειά της και το γεγονός ότι σέρβιραν απλά ένα σάντουιτς. Από την άλλη δεν είχα και πρόβλημα για να το ψάξω επειδή στα υλικά του σάντουιτς (το οποίο ήταν κοινό για όλους) δεν περιλαμβανόταν κάποιο υλικό που δεν τρώω.
Στην περίπτωση που είναι σνάκ μάλλον δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Είναι το ίδιο για όλους.Η επιλογή είναι όταν προσφέρεται κανονικό φαγητό.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.771
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Με διαφορα το καλυτερο φαγητο ,οικονομικη doha-bangkok με την qatar ...Αψογη εταιρεία...
Η turkish ηταν ενα επιπεδο κατω στο φαγητό, αν και το περίμενα αναποδα .
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.904
Likes
14.698
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η περίπτωση που δεν μου ικανοποίησαν το αίτημα ήταν σε πτήση για Βουκουρέστι που εικάζω πως ο λόγος ήταν η μικρή διάρκειά της και το γεγονός ότι σέρβιραν απλά ένα σάντουιτς. Από την άλλη δεν είχα και πρόβλημα για να το ψάξω επειδή στα υλικά του σάντουιτς (το οποίο ήταν κοινό για όλους) δεν περιλαμβανόταν κάποιο υλικό που δεν τρώω.
Σωστά εικάζεις . Η δεύτερη περίπτωση να μη λάβεις το γεύμα σου ειναι να κλείσεις πτήση την τελευταία στιγμή δηλαδή δυο εικοσιτετράωρα πριν την πτήση .
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σωστά εικάζεις . Η δεύτερη περίπτωση να μη λάβεις το γεύμα σου ειναι να κλείσεις πτήση την τελευταία στιγμή δηλαδή δυο εικοσιτετράωρα πριν την πτήση .
Ναι, αυτό το θυμόμουν! ;)
Τα σνακ στην aegean είναι πάντα vegetarian ή έτυχε στη δική μου περίπτωση;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.904
Likes
14.698
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.783
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με διαφορα το καλυτερο φαγητο ,οικονομικη doha-bangkok με την qatar ...Αψογη εταιρεία...
Κι εγώ ταξίδεψα για πρώτη φορά με Qatar πριν λίγο καιρό και έμεινα εν γένει πολύ ικανοποημένη με το φαγητό! Ειδικά με τα σοκολατάκια και την προθυμία των αεροσυνοδών να ξαναγεμίσουν το ποτήρι με κρασί ("Άλλο κρασί θέλετε;" "Θέλουμε, θέλουμε!"). Απλά με χάλασε το γεγονός ότι οι πτήσεις από/προς Ελλάδα δεν είχαν vegetarian επιλογή, ενώ από/προς Σρι Λάνκα είχαν (ειδικά το κάρυ της μίας πτήσης ήταν πολύ καλό!). Βέβαια βάσει όσων ειπώθηκαν παραπάνω θα μπορούσα να έχω αιτηθεί ειδικό γεύμα! My fault!

Επίσης θυμάμαι παλιά που σπούδαζα UK κι έπαιρνα συχνά British μου άρεσε πολύ το φαγητό (και η ίδια η εταιρεία). Έχω χρόνια να ταξιδέψω μαζί της όμως.
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.026
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Απλά με χάλασε το γεγονός ότι οι πτήσεις από/προς Ελλάδα δεν είχαν vegetarian επιλογή, ενώ από/προς Σρι Λάνκα είχαν (ειδικά το κάρυ της μίας πτήσης ήταν πολύ καλό!). Βέβαια βάσει όσων ειπώθηκαν παραπάνω θα μπορούσα να έχω αιτηθεί ειδικό γεύμα. My fault! :p

Επίσης θυμάμαι παλιά που σπούδαζα UK κι έπαιρνα συχνά British μου άρεσε πολύ το φαγητό (και η ίδια η εταιρεία). Έχω χρόνια να ταξιδέψω μαζί της όμως.
Πριν 3 μερες στην πτηση Ντοχα-Αθηνα ειχε επιλογη vegeterian pasta.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επίσης θυμάμαι παλιά που σπούδαζα UK κι έπαιρνα συχνά British μου άρεσε πολύ το φαγητό (και η ίδια η εταιρεία). Έχω χρόνια να ταξιδέψω μαζί της όμως.
Δυστυχώς μας έχει ταράξει στα 'enhancements' το 2016, κόβωντας, μεταξύ άλλων, το ζεστό φαγητό στις πτήσεις από/προς Αθήνα, προσφέροντας μια βόμβα υδατανθράκων αντ'αυτού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.069
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom