Κέρκυρα Φαγητό στην Κέρκυρα

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Το βενετσιάνικο πηγάδι είναι απίστευτα ρομαντικό εστιατόριο. Το φαγητό του δεν με ξετρελαίνει αλλά επιστρέφω πάντα για την υπέροχη ατμόσφαιρα!
 

Pemuteran

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ποιά είναι τα αγαπημένα σας μέρη για φαγητό στην Κέρκυρα;

Για μένα πρώτα απ' όλα η ψαροταβέρνα Ρούλα στου Κοντόκαλη και νούμερο δύο η κληματαριά(γνωστό ως στου Μπέλλου) στις Μπενίτσες.
Είμαι λάτρης της Ελληνικής κουζίνας, εαν μου ητο δυνατον θα προτιμουσα μονον Ελληνικά προιόντα στην Γερμανία δύσκολα βρίσκεις καλο ελληνικό φαγητό η κρασί της προκοπης ,μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τι ιδιαίτερες γεύσεις έχει το νησί της Κέρκυρας τι μαγειρεύουν συνήθως οι άνθρωποι τoυ Nησιού της Κέρκυρας,δεν την επισκέφθηκα ποτε μου και ίσος θα ήτανε ένας λόγος για να το επιδιώξω κάποτε, σας ευχαριστώ εκ τον προτερων
Chris.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Το βενετσιάνικο πηγάδι είναι απίστευτα ρομαντικό εστιατόριο. Το φαγητό του δεν με ξετρελαίνει αλλά επιστρέφω πάντα για την υπέροχη ατμόσφαιρα!
Συμφωνώ,ωραία πιάτα,όχι πολλές επιλογές,ίσως και λίγο υπερτιμημένα,δεν ξετρελάθηκα,αλλα όπως είπα σ αποζημιώνει η ατμόσφαιρα...

Είμαι λάτρης της Ελληνικής κουζίνας, εαν μου ητο δυνατον θα προτιμουσα μονον Ελληνικά προιόντα στην Γερμανία δύσκολα βρίσκεις καλο ελληνικό φαγητό η κρασί της προκοπης ,μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τι ιδιαίτερες γεύσεις έχει το νησί της Κέρκυρας τι μαγειρεύουν συνήθως οι άνθρωποι τoυ Nησιού της Κέρκυρας,δεν την επισκέφθηκα ποτε μου και ίσος θα ήτανε ένας λόγος για να το επιδιώξω κάποτε, σας ευχαριστώ εκ τον προτερων
Chris.
Τα πιο φημισμένα Κερκυραϊκά πιάτα είναι το μπουρδέτο,το σοφρίτο,η παστιτσάδα κι η μανέστρα κολοπίμπιρι...
Αν θέλεις δες το παρακάτω link...
Ταυτότητα Κερκυραϊκών Προϊόντων
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Εμενα μου αρεσε πολυ(οχι το ιδιο & στον αντρα μου...)το βενετσιανικο πηγαδι,οχι τοσο για το φαγητο(καλουτσικο ηταν)αλλα για το τοσο ρομαντικο βραδακι στο ομορφο πλατεακι που σε "παει" σ αλλες εποχες....:cool:
 

josephine

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Μια αγαπημένη ταβέρνα είναι η "Αροκάρια" στην περιοχή Τσάκι μετά τις Μπενίτσες αλλά και ο "Καφέσας" στην περιοχή Αγ. Γεώργης Αργυράδων.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Να προσθέσουμε επίσης το Βεζούβιο στον Ποταμό, για καταπληκτικές Ιταλικές γεύσεις!!!
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Κι εγώ απο τη μεριά μου, να συμφωνήσω με πολλούς απο τους παραπάνω. Ιδιαίτερα δε με τη Sapienza όσον αφορά τον Βεζούβιο στον Ποταμό. Αυθεντικές Ιταλικές γεύσεις για όλα τα γούστα. Ο ιδιοκτήτης μάλιστα είναι Ναπολιτάνος. Μην ξεχάσετε επίσης το Fisherman's στον Αγ.Γεώργιο Πάγων, στην παραλία. Καταπληκτικά φρέσκα ψάρια. Επίσης για ωραίο παραδοσιακό φαγητό κοντά στην πόλη, θα συνιστούσα την ταβέρνα των αδερφών Θεοτόκη στη Γαρίτσα.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Τις καλυτερες πιτσες στην παλια πολη της Κερκυρας που μπορει να τις φαει κανεις;Στον Βεζουβιο; Μπορειτε να προτεινετε μερικες καλες πιτσαριες στην παλια πολη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
η ταβέρνα "Ζέφυρος" του Μάριου Κοσκινά,που μαζί με την μητέρα του κα Μαρίνα,προσφέρουν απίστευτα σπιτικά πιάτα..

+1Συμφωνώ για το βενετσιάνικο πηγάδι, από τα καλύτερα locations εστιατορίου που έχω δει στην Ελλάδα, μέχρι και στην Κομποστέλα θα στεκόταν... Κάποια από τα πιάτα καλά, κάποια ΟΚ, θέλει κάτι παραπάνω, αλλά με τέτοια ατμόσφαιρα τα αξίζει τα λεφτά του χαλαρά, ειδικά αν κάτσεις έξω.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Μόλις γύρισα από Κέρκυρα και η προσωπική μου γνώμη είναι ότι όποιος επισκευτεί το νησί και δεν φάει μία φορά στον Fisherman, είναι εγκληματίας και πρέπει να τον κλείσουν πίσω από κάγκελα (φυλακής ή ψυχιατρείου) :bleh::bleh::bleh:
Εγώ έχω μείνει άναυδη από την ποιότητα του φαγητού του και τις τιμές του. Τι να πρωτοπώ; Για τα φρεσκότατα ψάρια του; Για τις νοστιμότατες συνταγές; Για τις απίστευτα φτηνές τιμές;
Πήγαμε δύο (!) φορές μέσα στην βδομάδα που κάτσαμε Κέρκυρα. Την πρώτη πήραμε γαριδομακαρονάδα με γάμπαρες (για δύο άτομα με 5 γαρίδες 25 ευρώ) και στο καπάκι κι ένα μπουρδέτο με σκορπίνα (για δύο άτομα, περίπου 400γρ 30 ευρώ) που το θυμάμαι και γλύφω τα δάχτυλά μου ακόμα. Και εδώ να σημειώσω και το εξής πολύ σημαντικό: το μπουρδέτο φτιάχτηκε ΕΠΙΤΟΠΟΥ! Δλδ (όπως μας ενημέρωσε και ο ιδιοκτήτης) με την παραγγελία καθαρίζεται το ψάρι και μπαίνει στην κατσαρόλα, γι αυτό και έκανε περίπου 1 ώρα για να έρθει στο τραπέζι (εμείς τσακίζαμε την μακαρονάδα μέχρι τότε). Πιο φρέσκο φαγητό από αυτό δεν γίνεται!!!
Την δεύτερη φορά πήραμε μόνο ένα πιάτο και καλό ;). Μία μακαρονάδα με κωλοχτύπα (για δύο άτομα, 500γρ 48 ευρώ).
Πολύ καλή εντύπωση επίσης μου έκανε και ο μαγαζάτορας, ο οποίος την πρώτη φορά, μιας και πήγαμε ορεξάτοι και περίεργοι να δοκιμάσουμε όλο τον κατάλογο, μας καθοδήγησε με πολύ υπομονή και όταν έφτασε η ώρα να διαλέξουμε σαλάτα και τον ρωτούσαμε για κάτι "περίεργα" που έχει, όπως θαλασσινό φύκι και κάτι άλλα (είπαμε, θέλαμε να φάμε όλο το μενού :D) μας σύστησε μια απλή αγγουροντοματα γιατί τα άλλα λέει δεν πηγαίναν με το κρασί που θέλαμε να πιούμε, είναι για ούζο, και επειδή είχαμε παραγγείλει μεγάλη ποσότητα φαγητού. Δλδ προτίμησε να μην πάρει τα 5 ευρώ παραπάνω που έκαναν οι άλλες σαλάτες, παρόλο που ήμασταν τόσο ενθουσιώδεις που θα μπορούσε οποιοσδήποτε μαγαζάτορας να μας πασάρει ότι θέλει εκείνη την ώρα. Όχι ότι φύγαμε με μικρό λογαριασμό (κοντά 60 ευρώ συνολικά την πρώτη φορά, και κοντά 50 την δεύτερη), αλλά ότι φάγαμε το άξιζε και με το παραπάνω.

Ένα χειροκρότημα για τον Fisherman :clap::clap::clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το φαγητό στη Κέρκυρα είναι εμπειρία....Αν προσέξεις που θα φας, όπως έγραψαν τις εξαιρετικές τους προτάσεις τα παιδιά, δε θα βγεις χαμένος...Μάλλον χορτασμένος και χωρίς να "κλάψεις" ευρώ- αν και γενικώς οι τιμές είναι value for money..
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα υπόλοιπα μαγαζιά που κάτσαμε. Βέβαια συνειδητά αποφύγαμε τα πιο τσιμπημένα που έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα γιατί προσπαθούσαμε να κάνουμε μία στοιχειώδη οικονομία (διότι αφού τα σκάσαμε στον fisherman δεν γινόταν να σκάσουμε τόσα λεφτά και αλλού). Όλα τα υπόλοιπα εστιατόρια μου φάνηκαν πολύ ακριβά, γιατί έχω συνηθίσει και σε τιμές Πάτρας (15ε/άτομο), όχι Αθήνας (20ε/άτομο).
Κάτσαμε στα "Κοκκόρια" στην παλιά πόλη, στους "Αδερφοί Θεοτόκη" κοντά στον ανεμόμυλο και στο "Απόβραδο" (νομίζω) στο Κομμένο. Το πρώτο πολύ μέτριο, ακριβό για την ποιότητά του. Το δεύτερο πολύ μέτριο, τεράστιες μερίδες, ευτυχώς που το ξέραμε και πήραμε ένα κυρίως και για τους δύο, φυσιολογικές τιμές εάν ακολουθήσεις την ίδια τακτική, αλλά ακριβό αν πάρει ένα πιάτο ο καθένας. Το τρίτο λίγο πάνω του μετρίου (ποικιλία θαλασσινών), ακριβό, αλλά πληρώνεις θέα.

Έχω ξεχάσει όμως να αναφερθώ στα ζαχαροπλαστεία και ειδικά στους μπολσεβίκους του Βουλισμά, που είναι το αντίστοιχο του μπουρδέτου του fisherman στα γλυκά!!! Και δοκιμάστε τον χωρίς κρέμα , την οποία την βρήκα ανούσια βαριά και γλυκιά (ίσως μία απλή άγλυκη σαντιγύ να ήταν πολύ καλύτερη). Χειροκρότημα και για τον Βουλισμά :clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.449
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom