Γενικά Φεύγουμε επιτέλους, αλλά για που;

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Είμαστε ζευγάρι 45+ ετών και ως τώρα από Αιγαίο έχουμε πάει Πάρο, Νάξο (3 φορές), Ιο, Σαντορίνη (5 φορές), Σύρο, Τήνο, Μύκονο (μονοήμερη), Φολέγανδρο, Σκιάθο, Σκόπελο, Αλλόνησο (μονοήμερη), Μήλο (μονοήμερη).

Μας άρεσε περισσότερο Νάξος, Σαντορίνη, Τήνος, Φολέγανδρος.


Φέτος λέγαμε για Κύθνο, Αμοργό, Αστυπάλαια, Πάτμο κλπ κλπ
Αμοργό και Αστυπάλαια μας προβληματίζουν όμως διότι είναι αρκετά μακριά και με περίεργες ώρες.

Από θάλασσες δεν καιγόμαστε διότι ζούμε σε παραθαλάσσια πόλη (Καλαμάτα) με ωραίες παραλίες. Αυτό πάντως μας κάνει ταυτόχρονα και απαιτητικούς για πραγματικά καλές θάλασσες!

Δώστε μια βοήθεια να φύγουμε τη Δευτέρα!!!
 

arnoldbet

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ονειρεμενος προορισμος
Ταξίδι-Όνειρο
επομενο ταξιδι
Αμοργος!

Αμοργος φυσικα... Απεραντο γαλάζιο κ ενέργεια μοναδική!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Μήπως είναι λίγο οριακά για να κλείσετε για κάποιο από αυτά τα νησιά; Εννοώ μήπως δεν βρείτε σίγουρα...Οπότε αποφασίστε γρήγορα! :)
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Είναι σίγουρα οριακά, γι αυτό ζήτησα βοήθεια.

Απλώς εδώ που μένουμε είναι πολύ καλά (κάθε βράδυ σε άλλο φαγάδικο/ποτάδικο και περιοχή) και έτσι δεν καταφέρνουμε να πιάσουμε ζεστά το θέμα και να φύγουμε!
Το θέμα είναι ότι μόλις πλησιάσει ο Σεπτέμβρης θα μας πιάσει αγωνία ότι μας έφυγε το καλοκαίρι....
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Σκεφτείτε και για Ιόνιο που είναι πιο κοντά σας και έχει ένα σωρό επιλογές, αν και φαντάζομαι θα έχετε πάει.
Αν πάλι, επιμένετε Αιγαίο και σας προβληματίζουν οι πολλές ώρες ταξιδίου στους προορισμούς που αναφέρατε, σκεφτείτε την εναλλακτική της Σερίφου (ειδικά στο φόρουμ έχει πολλούς υποστηρικτές και θα εντοπίσετε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες) και φυσικά παραμένει η Σκύρος πρόταση για φέτος, που από Αθήνα με την Aegean κοστίζει 28 ευρώ πήγαινε-έλα.
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ιόνιο το έχουμε ζήσει κυριολεκτικά (κατοικούσαμε Κέρκυρα ένα καιρό).

Σκύρο (ξέχασα να την αναφέρω) έχουμε μείνει νια εβδομάδα και περάσαμε καταπληκτικά! Οχι τόσο λόγω θάλασσας όσο λόγω του τρόπου νυχτερινής διασκέδασης όπου όλοι γίνονται μια μεγάλη παρέα στη χώρα.

Σέριφο δεν έχουμε πάει και ενδεχομένως μας βολεύει, αλλά από συμπατριώτες μου δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Οχι ότι δεν είναι καλό νησί αλλά ότι το βαριέσαι πολύ γρήγορα. "Κόβεις φλέβες" θυμάμαι μας έλεγαν.
Πάντως αν είναι σαν τη Σιφνο εμείς δεν έχουμε πρόβλημα διότι η Σίφνος μας άρεσε πολύ!
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Ζάκυνθο ή Λευκάδα, θα τα έχετε γυρίσει επίσης, φαντάζομαι; :)

Η Σέριφος δεν νομίζω ότι είναι βαρετή. Εντάξει, σίγουρα αν κάποιος ψάχνει τη Μύκονο στις δυτικές Κυκλάδες, δε θα ικανοποιηθεί, όμως και οι παραλίες της είναι όμορφες και η Χώρα προσφέρει αρκετές επιλογές. Η Σίφνος, νομίζω ότι τη θυμίζει σε κάποια σημεία, αν κρίνω από τις περιγραφές που μου έχουν κάνει φίλοι (προσωπικά δεν την έχω επισκεφτεί- ακόμα).
Υπάρχουν βέβαια και τα Κύθηρα, αλλά υποπτεύομαι ότι θα ήταν από τα πρώτα νησιά που πήγατε, καθότι δίπλα σχετικά στη Μεσσηνία. :p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν Δευτέρα εννοείς αύριο, τότε δεν έχει νόημα να ρωτάς.
Για όπου βρεις τελευταία στιγμή ευκολότερα εισιτήρια και διαμονή.
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Εντάξει, ελεύθεροι είμαστε από ημερομηνίες. Όποτε και να φύγουμε μέσα στη βδομάδα εντάξει είμαστε.

Σέριφος, Μήλος, Νάξος, Σαντορίνη μας βολεύουν από δρομολόγια τελικά.

Σέριφο δεν έχουμε πάει, Μήλο (πήγαμε ημερήσια), Νάξο (έχουμε πάει 3 φορές αλλά μας αρέσει πολύ), Σαντορίνη (πολλές φορές και επίσης μας αρέσει πολύ).

Και η Μύκονος μας βολεύει και μας άρεσε (ημερήσια) αλλά με τόσα που ακούμε φοβόμαστε ότι δεν θα περάσουμε καλά και ότι δεν θα βρούμε σε νορμαλ τιμές διαμονή.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
ΣΚΥΡΟ-ΣΚΥΡΟ ΟΛΟΙ...όπως λέει και το διαφημιστικό σποτ της Aegean. Βουλιάζει φέτος το νησί.
 

Kostas.b

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
H Κρητη ειναι απεναντι.
Μεγαλη επιβλητικη και πανεμορφη.Οσες φορες και να πας θα εχεις να δεις κατι καινουργιο.
Εχω παει τεσσερεις φορες και ακομα τους νομους του Αγιου Νικολαου και των Χανιων δεν τους εχω γνωρισει πολυ καλα.
Κι εκεινο το φαραγγι (της Σαμαριας ) ολο λεω να το περασω κι ολο το αναβαλω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.789
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom