Φιλοξενία μεταξύ ταξιδιωτών

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ πάντως που είχα παρόμοιο πρόβλημα, ντράπηκα να το αναφέρω. Αν και είμαι σίγουρη ότι θα το ξανακάνει ο συγκεκριμένος.
Και είχε πάρα πολλές καλές κριτικές.
ρε συ Φενια δεν κανεις κατι κακο αμα γραψεις ενα bad report γιατι λες την αληθεια ...Αλλωστε ετσι βελτιωνεται και το site γιατι απομονωνει τους μακακες ... εστω κανεις ενα neutral οπου ειναι πιο κομψο γιατι για παραδειγμα αυτος μπορει σαν οικοδεσποτης να ειναι φοβερος,αλλα να την πεφτει στις γυναικες .. Ομως αμα παει ενας αντρας δεν θα συναντησει αυτο το προβλημα ..
Ελπιζω να μην συναντησω ποτε προβλημα,αλλα αμα συναντησω θα το αναφερω ..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ασε, εγώ χτες ήμουν με έναν Κορεάτη παππού που έζησε σε όλο τον κόσμο και μας έλεγε ιστορίες πώς κινδύνεψε να πεθάνει στα Ιμαλάια. Τα ακους και λες : "δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου".
Ρε Φένια όχι και πρότυπο η ζωή ενός superhippie Κορεάτη παππού που κάνει couchsurfing σε τέτοια ηλικία:rolleyes:
 

Anna92

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Ποσο ασφαλες ειναι να μενεις με αλλους ταξιδιοτες? Με την κριση ειναι ο μονος τροπος να ταξιδεψουμε και εμεις:(:(
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ρε Φένια όχι και πρότυπο η ζωή ενός superhippie Κορεάτη παππού που κάνει couchsurfing σε τέτοια ηλικία:rolleyes:
δεν ειπε οτι ειναι προτυπο,ειπε οτι ακους κατι τετοιες ιστοριες και λες οτι δεν εχω κανει τιποτα στην ζωη μου ... Εγω λεω οτι ακους κατι τετοιες ιστοριες μου δινουν "δυναμη" και θαρρος να εξευρενησω τον κοσμο ολο σπιθαμη προς σπιθαμη ...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ποσο ασφαλες ειναι να μενεις με αλλους ταξιδιοτες? Με την κριση ειναι ο μονος τροπος να ταξιδεψουμε και εμεις:(:(
μια χαρά είναι ;) ;) αν θα θες, στις διακοπές των χριστουγένων θα κάνουμε συνάντηση, αμά θες μπορείς να έρθεις, κι να μας ρωτήσεις για όποια απορία θες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
δεν ειπε οτι ειναι προτυπο,ειπε οτι ακους κατι τετοιες ιστοριες και λες οτι δεν εχω κανει τιποτα στην ζωη μου ... Εγω λεω οτι ακους κατι τετοιες ιστοριες μου δινουν "δυναμη" και θαρρος να εξευρενησω τον κοσμο ολο σπιθαμη προς σπιθαμη ...
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το λεγόμενο couchsurfing spirit που διακατέχει τα μέλη της κοινότητας (όπως τα ίδια διατείνονται) δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αναζήτηση τζάμπα στέγης και όχι η ανταλλαγή εμπειριών και ιστοριών. Υπάρχουν άλλα δίκτυα όπως το GlobalFreeloaders ή το Hospitality Club που αυτοχαρακτηρίζονται ως δίκτυα εύρεσης δωρεάν διαμονής και δε λειτουργούν κάτω απ' το μανδύα του λεγόμενου couchsurfing spirit και της ανταλλαγής εμπειριών. Αυτά είναι πολύ πιο τίμια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το λεγόμενο couchsurfing spirit που διακατέχει τα μέλη της κοινότητας (όπως τα ίδια διατείνονται) δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αναζήτηση τζάμπα στέγης και όχι η ανταλλαγή εμπειριών και ιστοριών. Υπάρχουν άλλα δίκτυα όπως το GlobalFreeloaders ή το Hospitality Club που αυτοχαρακτηρίζονται ως δίκτυα εύρεσης δωρεάν διαμονής και δε λειτουργούν κάτω απ' το μανδύα του λεγόμενου couchsurfing spirit και της ανταλλαγής εμπειριών. Αυτά είναι πολύ πιο τίμια.
Εσύ.
Και αφού δεν έχεις εμπειρία, σου λέω απλά ότι δε θα πρεπε και να εκφέρεις γνώμη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εσύ.
Και αφού δεν έχεις εμπειρία, σου λέω απλά ότι δε θα πρεπε και να εκφέρεις γνώμη.
Αν δεν είχα εμπειρία, πώς θα ήξερα αυτά που γράφω στο post#66?
Mπορεί να μην έχω κάνει couchsurfing προσωπικά έχουν κάνει όμως πολλοί γνωστοί μου (Έλληνες και ξένοι) και έχουμε συζητήσει αρκετά θέματα πάνω στα κατά του couchsurfing (πχ verification), επειδή πριν χρόνια το έψαχνα το θέμα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν δεν είχα εμπειρία, πώς θα ήξερα αυτά που γράφω στο post#66?
Mπορεί να μην έχω κάνει couchsurfing προσωπικά έχουν κάνει όμως πολλοί γνωστοί μου (Έλληνες και ξένοι) και έχουμε συζητήσει αρκετά θέματα πάνω στα κατά του couchsurfing (πχ verification), επειδή πριν χρόνια το έψαχνα το θέμα.
Αν οι φίλοι σου είναι τζαμπατζήδες όπως προανέφερες για την εν λόγω κοινότητα, δε σημαίνει πως όλοι είναι έτσι.
Έκανα 7 ταξίδια μες το 2011 (εκτός Ελλάδας) , λες να μην είχα λεφτά να πληρώσω ξενοδοχείο στη Στοκχόλμη;
Και αφετέρου πώς θα χαρακτήριζες αυτούς που φιλοξενούν;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Eννοώ πώς θα τους χαρακτήριζες ως προς αυτό που κάνουν αφιλοκερδώς.
Αλλά αν θέλεις να λέμε μπούρδες πάμε σε πμ κι όχι εδώ.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δεν φιλοξενήθηκα ποτέ, αλλά φιλοξένησα αρκετούς....

όχι ότι έχεις άδικο Νορθ, το'χεις και με το παραπάνω, αρκετοί είναι έτσι, αλλά όχι ότι είναι όλοι και ότι θα μπορούσαμε να γενικεύσουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.021
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom