Γεωργία Φλερταροντας τη Γεωργία

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιατί μπλέκεις με μετακινήσεις και θες παραπάνω μέρες. Μπλέκεις επίσης με τη wizz.. :haha:
Αλλά όπως το βλέπω είναι μονόδρομος.
Μωρέ δεν πειράζουν οι μετακινήσεις θαρρώ.
Η Γεωργία άλλωστε δεν είναι χώρα του 3ημερου για να δεις μόνο Τιφλίδα.
Έχω πάει ήδη 2 φορές (5 και 8 μέρες αντίστοιχα) και έχω ακόμα εκκρεμότητες.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Μωρέ δεν πειράζουν οι μετακινήσεις θαρρώ.
Η Γεωργία άλλωστε δεν είναι χώρα του 3ημερου για να δεις μόνο Τιφλίδα.
Έχω πάει ήδη 2 φορές (5 και 8 μέρες αντίστοιχα) και έχω ακόμα εκκρεμότητες.
Συμφωνώ απόλυτα, η Γεωργία είναι υποτιμημένος τουριστικός προορισμός. Μπορεί άνετα να γεμίσει από 2 εβδομάδες εώς 2 μήνες.
 

kara2234

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα !
Πρόκειται να επισκεφτώ την Γεωργία συντομα . Εχω μόνο ταυτότητα , ειανι καλυμμένη ; Επισης χρειάζεται κάποιο άλλο ταξιδιωτικό έγγραφο όπως βίζα η ασφάλεια ; Γιατί διαβαζω διαφορά περίεργα 😂
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλημερα !
Πρόκειται να επισκεφτώ την Γεωργία συντομα . Εχω μόνο ταυτότητα , ειανι καλυμμένη ; Επισης χρειάζεται κάποιο άλλο ταξιδιωτικό έγγραφο όπως βίζα η ασφάλεια ; Γιατί διαβαζω διαφορά περίεργα 😂
Με ταυτότητα (10ετίας πλέον) είσαι ΟΚ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημερα !
Πρόκειται να επισκεφτώ την Γεωργία συντομα . Εχω μόνο ταυτότητα , ειανι καλυμμένη ; Επισης χρειάζεται κάποιο άλλο ταξιδιωτικό έγγραφο όπως βίζα η ασφάλεια ; Γιατί διαβαζω διαφορά περίεργα 😂
Έχω ταξιδέψει Γεωργία και με διαβατήριο και με ταυτότητα.
Να ξέρεις απλά ότι με ταυτότητα είναι λίγο αργές οι διαδικασίες στο αεροδρόμιο κλπ. (στο τέλος είχα δώσει στον έλεγχο το ληγμένο μου διαβατήριο για να περάσει πιο εύκολα τα στοιχεία μου 😄)
Επίσης στο Κουτάισι που πήγα να κάνω λιγο συνάλλαγμα σε τράπεζα (σε αντίθεση με Τιφλίδα δεν είχε παντού ανταλλακτηρια, ούτε δέχονταν παντού κάρτα) δε μου έκαναν χωρίς ταυτότητα και είχαμε χρησιμοποιήσει το διαβατήριό του συνταξιδιώτη μου. Σε ανταλλακτηρια δε συνάντησα κάποια δυσκολία.
Οπότε ναι μεν μπαίνεις, αλλά μπορεί να ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Μιλια, φιλε μου. Παει κι η kvloWizzair αλλα οχι, πρεπει να εχει αυτοκτονικες τασεις καποιος για να βασιστει στη συνεπεια της Wizz.
Έχω πάει πολλές φορές στη γεωργία και μόνο με τη γουιζ. Είναι λίρα100 σε αυτό το δρομολόγιο από Θεσσαλονίκη. Λεωφορείο που σε πάει Τιφλίδα και λεωφορείο που σε φέρνει πίσω. Είναι μανίκι η επιστροφή άλλα δεν γίνετε διαφορετικά. Το φτηνότερο τρανσφερ το πουλάει η γουΐζ και τα δρομολόγια γίνονται με τζιορτζιαν μπας.

Βέβαια δεν είναι πλέον ο φτηνότερος προορισμός όπως ήταν πριν την πανδημία.
Όσο για τα χινκαλι που διαφημίζουν οι γευσιγνώστες στο φόρουμ και τα κρασιά, απορώ αν τα έχουν δοκιμάσει και αν πραγματικά τους άρεσαν. Δεν θα μιλήσω για τις τσόχες που αποκαλούν κρέατα ούτε για την έλλειψη λαδιού από παντού. Εξαίρεση το αζερικό χατσιαπουρι με το αυγό στη μέση άλλα ποσό να φας πχια. Το δοκίμασα και με τρούφα την τελευταία φορά και με αυγά ορτυκιού. Πιασοκωλε 100 γιούρια με ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί, αμφιλεγόμενης προέλευσης και γεύσης.
IMG_8986.jpg

Ούτε για την κατάντια του κεντρικού δρόμου στην παλιά πόλη (3 χρόνια μετά) που ξεκινάει από την πλατεία ελευθερίας μέχρι την γέφυρα. Στα 10 μαγαζιά τα 8 πουλάνε κρασί το ένα σουβενίρ και το άλλο βαλίτσες, το δε πλακόστρωτο είναι αιτία να σκοντάψεις άνετα αν έχεις γόβες.
Ούτε για τα τουρ που έχουν στο πρόγραμμα δωρεάν φαγητό η επίσκεψη σε οινοποιείο, χαμένος χρόνος και ανακατωμένο στομάχι.

Βέβαια έμεινα σε ένα καταπληκτικό κατάλυμα που είχα δει να το ανακατασκευάζουν την τελευταία φορά και όλως τυχαίως το βρήκα και το έκλεισα σε πάρα πολύ καλή τιμή 3 βράδια 120 εύρω ολόκληρο διαμέρισμα.
IMG_8987.jpg


Όταν το φτιάχνανε πριν μερικά χρόνια.
IMG_05F69530F85E-1.jpeg



Αξίζει όμως μια επίσκεψη γιατί έχει καταπληκτικά πράγματα να δεις στη πόλη άλλα και στα πέριξ, Όμορφα χαλαρωτικά λουτρά και αίσθηση μιας άλλης εποχής.
IMG_9B37F9AF989F-1.jpeg



Η παλιά πόλη τα σπάει συνιστώ επίσκεψη όπως και δήποτε.
IMG_F6150EE13E84-1.jpeg
 
Last edited:

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
[/QUOTE]
Εγώ απορώ αν όντως δοκίμασες χινκάλι, κρασιά και τα κρέατα τους, γιατί η τόσο υποτιμητικη γνώμη σου, απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Όσο για τα χινκαλι που διαφημίζουν οι γευσιγνώστες στο φόρουμ και τα κρασιά, απορώ αν τα έχουν δοκιμάσει και αν πραγματικά τους άρεσαν. Δεν θα μιλήσω για τις τσόχες που αποκαλούν κρέατα ούτε για την έλλειψη λαδιού από παντού. Εξαίρεση το αζερικό χατσιαπουρι με το αυγό στη μέση άλλα ποσό να φας πχια
Εγώ απορώ αν όντως δοκίμασες, χινκάλι, κρασί και τα κρέατα τους γιατί, η πολύ υποτιμητικη άποψη σου, απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
 
Last edited by a moderator:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Εγώ απορώ αν όντως δοκίμασες χινκάλι, κρασιά και τα κρέατα τους, γιατί η τόσο υποτιμητικη γνώμη σου, απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Εγώ απορώ αν όντως δοκίμασες, χινκάλι, κρασί και τα κρέατα τους γιατί, η πολύ υποτιμητικη άποψη σου, απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Όχι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, ούτε έχω πάει στην τηλεόραση τα είδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εγώ απορώ αν όντως δοκίμασες χινκάλι, κρασιά και τα κρέατα τους, γιατί η τόσο υποτιμητικη γνώμη σου, απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Εγώ απορώ αν όντως δοκίμασες, χινκάλι, κρασί και τα κρέατα τους γιατί, η πολύ υποτιμητικη άποψη σου, απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Γεωργιανο φαγητο τρωμε και στην Αθηνα. Δεν ειναι καμια υψηλη γαστρονομια, ειναι βασικα χορταστικο φαγητο και κατι διαφορετικο. Σε καμια περιπτωση δεν θα ξεκινουσα γι αυτον τον λογο. Το εχω παθει και με αλλες χωρες αυτο, ουτε κρυο ουτε ζεστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom