Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
echo ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! θα το κοιτάξουμε και αυτό το ενδεχόμενο!
Μία άλλη ερώτηση ! Ρε παιδιά τα εισιτήρια για τα μουσεία τον Ιούλιο είναι όντως τόσο τσιμπημένα ( 20 ευρώ το κανονικό σε academia και uffizzi) η κάνω εγώ κάτι λάθος?? Οι τιμές είναι από το site του αντίστοιχου μουσείου δλδ uffizzi.org Και accademia.org! Βρήκα και στο www.florence-museum.com εισιτήρια με καλύτερες τιμές (ελάχιστα πιο χαμηλές...5 ευρώ στο σύνολο για ένα κανονικό και ένα μειωμένο εισιτήριο)!
Μήπως κοιτάω σε λάθος sites ή απλά είναι όντως τόσο φαρμακείο για τον Ιούλιο?? Ίσως να πέφτουμε πάνω σε κάποια επίδειξη ?
Θα τα κλείσουμε έτσι και αλλιώς από το Internet για να γλυτώσουμε τις άπειρες ουρές..απλά ρωτάω για να σιγουρευτώ ότι είναι αυτές οι τιμές που παίζουν για τότε!
ευχαριστώ πολύ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Αυτές είναι οι τιμές. Π'αρα πολλά μουσεία στο εξωτερικό έχουν αντίστοιχες τιμές ~15 ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι οι ελληνικοί μισθοί είναι χαμηλοί, προφανώς.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
echo ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! θα το κοιτάξουμε και αυτό το ενδεχόμενο!
Μία άλλη ερώτηση ! Ρε παιδιά τα εισιτήρια για τα μουσεία τον Ιούλιο είναι όντως τόσο τσιμπημένα ( 20 ευρώ το κανονικό σε academia και uffizzi) η κάνω εγώ κάτι λάθος?? Οι τιμές είναι από το site του αντίστοιχου μουσείου δλδ uffizzi.org Και accademia.org! Βρήκα και στο www.florence-museum.com εισιτήρια με καλύτερες τιμές (ελάχιστα πιο χαμηλές...5 ευρώ στο σύνολο για ένα κανονικό και ένα μειωμένο εισιτήριο)!
Μήπως κοιτάω σε λάθος sites ή απλά είναι όντως τόσο φαρμακείο για τον Ιούλιο?? Ίσως να πέφτουμε πάνω σε κάποια επίδειξη ?
Θα τα κλείσουμε έτσι και αλλιώς από το Internet για να γλυτώσουμε τις άπειρες ουρές..απλά ρωτάω για να σιγουρευτώ ότι είναι αυτές οι τιμές που παίζουν για τότε!
ευχαριστώ πολύ!
Δυστυχώς εκεί γύρω κυμαίνονται οι τιμές. Όσο για το site, κάντε κράτηση σ' αυτό. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πιο φτηνό αλλά και αξιόπιστο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ειδικά για την Ιταλία δεν έχω κοιτάξει ποτέ αν υπάρχουν ημέρες με ελεύθερη είσοδο στα Μουσεία όπως συμβαίνει παντού, αν το ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
Είναι προφανές ότι με την αλματώδη αύξηση των ταξιδιωτών μερικοί είναι αποφασισμένοι να λύσουν όλα τα οικονομικά τους προβλήματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Τα κρατικά μουσεία είναι δωρεάν την πρώτη Κυριακή του μήνα. Επίσης είναι πάντα μειωμένα κατά 30% περίπου τα εισιτήρια με διεθνή κάρτα εκπαιδευτικού.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ρε παιδιά τα εισιτήρια για τα μουσεία τον Ιούλιο είναι όντως τόσο τσιμπημένα
Δεν καταλαβαινω...οι τιμες στα μουσεια ανεβαινουν τον Ιουλιο;εχεις δει πιο χαμηλες τιμες τον χειμωνα;...τα μουσεια εχουν τις ιδιες τιμες χειμωνα-καλοκαιρι....εκτος αν εχουν καποια αυξηση,αλλα και παλι ειναι για ολο το χρονο...στη φλωρεντια ειναι αλλιως;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καρφίτσα, δεν ισχύει αυτό που λες. Σε πολλές χώρες τη θερινή σεζόν τα μουσεία είναι πιο ακριβά σε σχέση με τη χειμερινή.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καρφίτσα, δεν ισχύει αυτό που λες. Σε πολλές χώρες τη θερινή σεζόν τα μουσεία είναι πιο ακριβά σε σχέση με τη χειμερινή.
Δεν το ηξερα...εκπλησσομαι,ομως.
ε παιδιά τα εισιτήρια για τα μουσεία τον Ιούλιο είναι όντως τόσο τσιμπημένα ( 20 ευρώ το κανονικό σε academia και uffizzi) η κάνω εγώ κάτι λάθος?? Οι τιμές είναι από το site του αντίστοιχου μουσείου δλδ uffizzi.org Και accademia.org! Βρήκα και στο www.florence-museum.com εισιτήρια με καλύτερες τιμές (ελάχιστα πιο χαμηλές...5 ευρώ στο σύνολο για ένα κανονικό και ένα μειωμένο εισιτήριο)!
Καταρχην,εννοεις 20 ευρω και για τα 2 μουσεια;...δεν ξερω ποιο ειναι το official,αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτα που τελειωνουν σε .org,δεν ειναι...αλλα καποιος αλλος ξερει καλυτερα...εδω,λεει οτι το εισιτηριο για το καθενα ειναι 8 ευρω,το κανονικο και παει εξτρα για καποια περιοδικη εκθεση...http://www.uffizi.firenze.it/en/index.php
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Δεν το ηξερα...εκπλησσομαι,ομως.

Καταρχην,εννοεις 20 ευρω και για τα 2 μουσεια;...δεν ξερω ποιο ειναι το official,αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτα που τελειωνουν σε .org,δεν ειναι...αλλα καποιος αλλος ξερει καλυτερα...εδω,λεει οτι το εισιτηριο για το καθενα ειναι 8 ευρω,το κανονικο και παει εξτρα για καποια περιοδικη εκθεση...http://www.uffizi.firenze.it/en/index.php
Αυτή η τιμή με τα 8 ευρώ δεν υπάρχει πουθενά και ποτέ, τουλάχιστον όσες φορές έχω δει εγώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.644
Likes
12.477
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχει δίκιο η @karfitsa, τα site που κοιτάς δεν είναι τα επίσημα των μουσείων. Από το site που σου έδωσε παραπάνω (που μάλλον είναι το επίσημο) το εισιτήριο για καθένα από τα μουσεία φαίνεται να είναι 16,5 ευρώ για τον Ιούλιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom