Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Στις ερωτήσεις σου έχεις ήδη απαντήσει μόνος σου :) Κλείσε τα εισιτήρια!
Για την τοποθεσία των ξενοδοχείων κοίτα έναν χάρτη.
Αν ειχα τις απαντησεις, δε θα ρωτουσα...οπως κ να χει, σ' ευχαριστω!! Θα περιμενω κ τους υπολοιπους. Αααα...και ειμαι μονη, οχι μονος:confused:.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν ειχα τις απαντησεις, δε θα ρωτουσα...οπως κ να χει, σ' ευχαριστω!! Θα περιμενω κ τους υπολοιπους. Αααα...και ειμαι μονη, οχι μονος:confused:.
οπως ορθα σου απαντησαν, απαντησες μονη σου σχεδον σε ολα. πιο ξεκαθαρες ερωτησεις λαμβανουν ξεκαθαρες απαντησεις και οχι γενικολογιες. εδω ειμαστε για ολα.
1.Ειναι πολυ λιγες οι μερες? συμφερει να επιστρεψουμε απο Ρωμη για να κερδισουμε κ τη Δευτερα...
2. Μαλλον για καποια εκδρομη δε σκεφτομαι γιατι δε νομιζω να προλαβαινουμε...
3.Απο καιρο τι να περιμενουμε? Αντιστοιχη εποχη στη Ρωμη ειχαμε "φαει" πολληη βροχη.
4. Κ επισης βρισκω αρκετα οικονομικα ξενοδοχεια στο "κεντρο" (ισως λογω εποχης?), αλλα δν ξερω μεχρι που ας πουμε ειναι καλα να μεινει καποιος για να θεωρειται κεντρο. στα ορια της ZTL, χαρτη στο γκουγκλ..
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
οπως ορθα σου απαντησαν, απαντησες μονη σου σχεδον σε ολα. πιο ξεκαθαρες ερωτησεις λαμβανουν ξεκαθαρες απαντησεις και οχι γενικολογιες. εδω ειμαστε για ολα.
Καταρχην να σε ευχαριστησω. Κατα δευτερον, ναι αυτες τις ειχα αλλα δν ηξερα αν εινα σωστες...γιατι σε διαφορες ιστοριες κ μηνυματα εδω διαβασα οτι ειναι μικρο το κεντρο κ δε χρειαζονται πολλες μερες ειδικα αν δε σκοπευει καποιος να δει πολλα μουσεια κλπ. Επισης, καποιοι σε αυτο το διαστημα χωρεσαν κ ημερησιες εκδρομες σε Σιενα/ Σαν Τζιμινιανο. Γι' αυτο προβληματιζομουν... Χρησιμο αυτο με τη ζωνη ZTL που μου ειπες, θα κοιταξω εκει. Τελος, αν εχει κανεις κανενα καλο καταλυμα να προτεινει μεχρι 60€/ διανυκτερευση, θα με βοηθουσε.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους.

Προσωπική μου άποψη είναι να ευχαριστηθείτε τις μέρες που έχετε στη Φλωρεντία.

Δεν ξέρω εάν γνωρίζεις η ενδιαφέρεσε για κατάλυμα μέσω Airbnb.

Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό -> https://www.airbnb.com/rooms/1384181

Από θέμα τοποθεσίας βρίσκεται 5 λεπτά με τα πόδια από Ponte Vecchio και σε όμορφη γειτονιά . Η τιμή του είναι στα 38 ευρώ η βραδιά για τον Νοέμβριο . Πάντως νομίζω ότι μπορείτε να βρείτε αρκετά καταλύματα και σε καλές τιμές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δε χρειαζονται πολλες μερες
ειναι πολυ σχετικο αυτο και ο καθενας δινει αλλη απαντηση. οταν καποιος λεει οτι για 3 ιονια νησια ειναι υπεραρκετη μια βδομαδα (αν ξεκινας απο Αλεξανδρουπολη...) τι περιμενεις να πει για Φλωρεντια χωρις μουσεια? ε μερικες ωρες φτανουν..επι τοπου αποφασιζεις.
. Επισης, καποιοι σε αυτο το διαστημα χωρεσαν κ ημερησιες εκδρομες
και καποιοι κανουν υπεραντλαντικο ημερησιο. (στη Ρωμη ημερησιο εχει γινει μπαναλ ηδη). και λοιπον? επι τοπου αναλογα με τα γουστα σου και τις συνθηκες αποφασιζεις, ποιος ο λογος να σκεφτεσαι τωρα?
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
ειναι πολυ σχετικο αυτο και ο καθενας δινει αλλη απαντηση. οταν καποιος λεει οτι για 3 ιονια νησια ειναι υπεραρκετη μια βδομαδα (αν ξεκινας απο Αλεξανδρουπολη...) τι περιμενεις να πει για Φλωρεντια χωρις μουσεια? ε μερικες ωρες φτανουν..επι τοπου αποφασιζεις.

και καποιοι κανουν υπεραντλαντικο ημερησιο. (στη Ρωμη ημερησιο εχει γινει μπαναλ ηδη). και λοιπον? επι τοπου αναλογα με τα γουστα σου και τις συνθηκες αποφασιζεις, ποιος ο λογος να σκεφτεσαι τωρα?
Γενικα ειμαι ανθρωπος του προγραμματος και θελω να κανονιζω απο πριν αλλα ισως εχεις δικιο...το βλεπουμε εκει. Μηπως εχεις να μου συστησεις κ κανενα καταλυμα? Αν δν εχεις εσυ...τοτε ποιος?;).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Φτανουμε μεσημερι Παρασκευης αλλα φευγει πρωι Δευτερας απο εκει. Ειναι πολυ λιγες οι μερες? Θα κοιταξω μηπως συμφερει να επιστρεψουμε απο Ρωμη για να κερδισουμε κ τη Δευτερα..
Δεν νομίζω οτι μπορείς να βρείς οικονομικό εισιτηριο για πτήση με άλλη πόλη αφιξη και άλλη αναχώρηση.
Τώρα αν φτάνετε μεσημέρι Παρασκευής,μεχρι να βρείτε το δωμάτιο σας θα φτάσει απόγευμα...ουσιαστικά έχεις δύο μέρες...χαρείτε την πόλη,είναι πανέμορφη.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Δεν νομίζω οτι μπορείς να βρείς οικονομικό εισιτηριο για πτήση με άλλη πόλη αφιξη και άλλη αναχώρηση.
Τώρα αν φτάνετε μεσημέρι Παρασκευής,μεχρι να βρείτε το δωμάτιο σας θα φτάσει απόγευμα...ουσιαστικά έχεις δύο μέρες...χαρείτε την πόλη,είναι πανέμορφη.
Βρισκω περιπου με το ιδιο συνολικο κοστος, με Ryanair παλι εννοειται, με αναχωρηση απο Ρωμη. Ομως η τελευταια πτηση φευγει 18:15, οποτε αν βαλεις κ τη διαδρομη με το τρενο μεχρι Ρωμη, να πας στο αεροδρομιο κλπ..νομιζω οτι δν κερδιζουμε κ πολλα πραγματα...και σκεφτομαι μηπως δν αξιζει την ταλαιπωρια. Μηπως εχεις να μου προτεινεις κ κανενα καταλυμα μεχρι 60€ περιπου/ βραδυ? Σ' ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom