Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι σου κάνει ένα άγαλμα στην πλατεία ε; να γίνεσαι μέχρι και νονος σε νέα ονοματα:haha::haha::haha:
Πιό άγαλμα; Εγώ δεν θυμάμαι άγαλμα εκεί πάνω...μία στήλη είχε, γύρω γύρω κάγκελα κάτι σκαλιά κτλ κτλ.....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
χιλια ευχαριστω παιδια με βοηθατ ε τοσο πολυ!!!συνεχιστε κ πειτε μου!!!κατι ιδιαιτερο μα δω που θα πετυχω το πασχα στην φλωρεντια;;;
Να πάς και στο Santa Croce! Εκεί βρίσκονται οι ταφοί των Michelangelo, Galileo Galilei, Machiavelli, Dante Alighieri (αυτος είναι κενός) και άλλων!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Να πάς και στο Santa Croce! Εκεί βρίσκονται οι ταφοί των Michelangelo, Galileo Galilei, Machiavelli, Dante Alighieri (αυτος είναι κενός) και άλλων!
Τελευταία φορά που πέρασα από κει είχαν βάλει εισοδο
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ναι, 8€ για τους τουρίστες! Υπάρχουν και ώρες ελεύθερες για τους πιστούς όμως
Δεν θυμάμαι τιμή, διότι δεν πήγα καν να μπω, απλά περπατούσα στην πλατεία και το είδα.
8 ευρώ ε; μάλιστα... χαίρομαι που έχω πάει κάμποσες φορές όταν έμπαινες ελεύθερα και χαζεύες ανενόχλητος
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
κατι ιδιαιτερο μα δω που θα πετυχω το πασχα στην φλωρεντια;;;
Επειδή εχω βρεθεί κι εγώ Καθολικό Πάσχα στη Φλωρεντία σε διαβεβαιώ οτι δεν θα καταλάβεις τίποτα. Απ'οτι θυμάμαι τα μαγαζιά τους (στο τουριστικό κομμάτι) ήταν ανοιχτά
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Κι εγώ στο Hotel Paris είχα μείνει, δίπλα στον σταθμό και στο κέντρο, και είχα βρει μια σούπερ προσφορά μέσω του skyscanner.

Τα εισιτήρια του τρένου τα κλείσαμε επί τόπου στο σταθμό της Ρώμης, αλλά δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι από το γεγονός ότι τότε θα είναι το Πάσχα τους. Μπορείς να δεις τη διαθεσιμότητα των τρένων και τις τιμές των εισιτηρίων σε αυτό το site: http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=4ddd1a035296f310VgnVCM1000005817f90aRCRD

Το ξενοδοχείο μας πρότεινε την εκδρομή στην Τοσκάνη με τοπικό πρακτορείο. Έψαξε να μας βρει αυτοκίνητο για ενοικίαση αλλά κόστιζε 95 ευρώ την ημέρα συν την βενζίνη. Οπότε μας πρότειναν, και όντως είχαν δίκιο, να πάμε με το πρακτορείο. Ήταν το mytours και με 55 ευρώ σε έπαιρναν το πρωί στις 8 από το ξενοδοχείο, σε πήγαιναν στο πούλμαν, το πούλμαν σε πήγαινε San Gimignano, Sienna, Monterrigioni και για μεσημεριανό σε έναν αμπελώνα για wine tasting και μετά σε πήγαιναν πίσω Φλωρεντία. Άξιζε πάρα πολύ, είχε ξεναγό για μισάωρο στη Sienna και σε άφηναν σε κάθε σημείο 2-3 ώρες ανάλογα και ο χρόνος που σου άφηναν ήταν επαρκής για αυτά που είχες να δεις.


Δύο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ εστιατόρια στην Φλωρεντία (ιδίως το πρώτο) ήταν τα εξής:

1. το πρώτο είχε σπεσιαλιτέ την κουζίνα της Τοσκάνης κ ιδίως την μπιστέκα: http://www.tripadvisor.com.gr/ShowUserReviews-g187895-d1580679-r118615529-Trattoria_Osteria_Da_Que_Ganzi-Florence_Tuscany.html.

2. το δεύτερο είναι το Acqua al 2, πολύ ωραίο κρέας, μαγειρεμένο με ωραίες σάλτσες, ιδίως αυτό με τη σάλτσα από μύρτιλλα κ την σάλτσα με μπαλσάμικο

Τελευταίο tip: συμφωνώ με κάποιον που το είπε πιο πάνω, στην γκαλερί Uffizi καλό είναι να έχει κάποιος κλείσει τα εισιτήριά του από πριν online γιατί επί τόπου έχει αδιανόητα μεγάλη ουρά.
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας κ γνωμες σας!!εκλεισα κντο τραινο τωρα μου μενει ξενοδοχειο το οποιο βλεπω να μου κοστιζει ενα ματι λογω του πασχα!!μια ερωτηση παρακαλω για οποιον ξερει,για την πινακοθηκη uffizi απο που να κλεισω;;;σε ενα σαιτ που βρηκα μεσω του φορουμ μου βαζει 57€ για 2 ατομα κ γενικα αλλαζουν τιμες αναλογα την ωρα κ μερα;;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
μια ερωτηση παρακαλω για οποιον ξερει,για την πινακοθηκη uffizi απο που να κλεισω;;;σε ενα σαιτ που βρηκα μεσω του φορουμ μου βαζει 57€ για 2 ατομα κ γενικα αλλαζουν τιμες αναλογα την ωρα κ μερα;;;
Η τιμη που λες εχει καπελο. Κλεισε τηλεφωνικα στο τηλεφωνο του μουσειου δυο εισιτηρια, δεν πληρωνεις τιποτε και εκει και θα αποφυγεις την ουρα και θα πληρωσεις την επισημη τιμη, που ειναι πολυ πολυ χαμηλοτερη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
σε ενα σαιτ που βρηκα μεσω του φορουμ μου βαζει 57€ για 2 ατομα κ γενικα αλλαζουν τιμες αναλογα την ωρα κ μερα;;;
Πόσο;;;;; 57€;;;;.....:eek:
12€/άτομο είναι το κανονικό!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ βλέπω ότι στο επίσημο site, ενώ λέει τιμή 12€, όταν πας να κλείσεις σου το βγάζει 24€ το άτομο. Εγώ δεν θυμάμαι πόσο είχαμε δώσει, γιατί κάναμε το λάθος να μην κλείσουμε online από πριν, και βρεθήκαμε να περιμένουμε σε μια ουρά με 100 άτομα, και μας πλησίασε ένας από πρακτορείο και μας πούλησε δύο προ-κλεισμένα εισιτήρια, με προμήθεια μεν αλλά όχι τραγική, και γλυτώσαμε 1 ώρα αναμονή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ βλέπω ότι στο επίσημο site, ενώ λέει τιμή 12€, όταν πας να κλείσεις σου το βγάζει 24€ το άτομο. Εγώ δεν θυμάμαι πόσο είχαμε δώσει, γιατί κάναμε το λάθος να μην κλείσουμε online από πριν, και βρεθήκαμε να περιμένουμε σε μια ουρά με 100 άτομα, και μας πλησίασε ένας από πρακτορείο και μας πούλησε δύο προ-κλεισμένα εισιτήρια, με προμήθεια μεν αλλά όχι τραγική, και γλυτώσαμε 1 ώρα αναμονή.
Τότε δεν είναι το επίσημο site!
https://webshop.b-ticket.com/webshop/webticket/shoppingcart?tokenName=CSRFTOKEN
Και εγώ δεν το είχα βγάλει απο το επίσημο site (μου το υπέδειξαν εδώ στο forum) αλλά είχα πληρώσει ένα μικρό καπέλο των 1,5€
Επίσης στο Uffizi έχει πολλές περιοδικές εκθέσεις. Για αυτές πληρώνεις 4€ επιπλέον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.958
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom