Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Στο λινκ που γράφεις πήγα κι εγώ κι αν πατήσεις το βγάζει 24€!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.320
Likes
17.410
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
χιλια ευχαριστω παιδια με βοηθατ ε τοσο πολυ!!!συνεχιστε κ πειτε μου!!!κατι ιδιαιτερο μα δω που θα πετυχω το πασχα στην φλωρεντια;;;
Ανήμερα την Κυριακή του Πάσχα στην πλατεία του Duomo γίνεται ένα Πασχαλινό happening. Scoppio del Carro λέγεται και πρόκειται για την ανατίναξη μιας άμαξας, ακριβώς μπροστά στις πύλες του Duomo, με μια ρουκέτα που πετυχαίνει τα πυροτεχνήματα που κουβαλάει.
Το παραπάνω δεν το έχω πετύχει, αλλά ελπίζω να το πετύχω γιατί έχω κλείσει και εγώ να βρίσκομαι εκεί περίπου τις ίδιες ημέρες. Επειδή η επιθυμία μου να γνωρίσω κάτι που να έχει σχέση με τα έθιμα των Καθολικών με έκανε να ψάξω να βρω κάτι σχετικό και ανακάλυψα αυτήν τη γιορτή, η οποία ελπίζω να πραγματοποιείται και να μην είναι μόνο στα "χαρτιά".
Τώρα όσον αφορά τις άλλες ημέρες δεν νομίζω να γίνεται τίποτα άλλο. Παλαιότερα είχα πετύχει Μ. Παρασκευή στη Ρώμη και παρακολούθησα συγκέντρωση των πιστών στο Κολοσσαίο με ψαλμωδίες και φλεγόμενους σταυρούς. Μακάρι να έχει και κάτι αντίστοιχο και στην Τοσκάνη ή στην Μπολόνια (που θα επιλέξω μάλλον να διανυκτερεύσω).
Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω ότι η Κυριακή του Πάσχα είναι η πρώτη Κυριακή του μήνα και η είσοδος και στο Ufizzi και στο Palazzo Pitti είναι δωρεάν.
Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα άλλο για τυχόν happening ή γιορτές τις ημέρες του Καθολικού Πάσχα, θα το εκτιμούσα αν ενημέρωνε σχετικά.
Επίσης ευπρόσδεκτες είναι και οι όποιες πληροφορίες σχετικά με φαγητό σε Μπολόνια ή Ραβένα (που μπορεί να γίνουν ημερήσιες).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο λινκ που γράφεις πήγα κι εγώ κι αν πατήσεις το βγάζει 24€!
Με συγχωρείς, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς! Εγώ επέλεξα ένα εισιτήριο full, για μία τυχαία ημερομηνία μέσα στο Φεβρουάριο και προχωρώντας τη διαδικασία μετά θέλει τα στοιχεία μου και δεν μπορώ να το συνεχίσω για ευνόητους λόγους!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Γράψε λάθος, είχε πατηθεί εισιτήριο για 2 άτομα, άρα το έβγαζε 24€!
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
αρα στο συγκεκριμενο σαιτ θα μου τα βγαλει 24€;;χρειαζεται να τα χω πληρωσει κ εκτυπωσει οπως εκανα κ στην ρωμη;;η απλα κρατηση;;
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Τότε δεν είναι το επίσημο site!
https://webshop.b-ticket.com/webshop/webticket/shoppingcart?tokenName=CSRFTOKEN
Και εγώ δεν το είχα βγάλει απο το επίσημο site (μου το υπέδειξαν εδώ στο forum) αλλά είχα πληρώσει ένα μικρό καπέλο των 1,5€
Επίσης στο Uffizi έχει πολλές περιοδικές εκθέσεις. Για αυτές πληρώνεις 4€ επιπλέον
μπορεις σε πρακαλω να μου πεις γιατι ακομη κ στο λινκ που μου εδωσες τα εισητηρια στις 29-30-31/3 που θα μαι φλωρεντια εχουν 24€ το ενα κ οχι 12;;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Yota G.

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα! Ταξιδεύουμε στην Τοσκάνη με το αυτοκίνητο μας αυτό το Πάσχα και μέσα στα σχέδια είναι η Φλωρεντία. Δεν σκοπεύουμε να βάλουμε το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη για να αποφύγουμε όλα αυτά τα ωραία πρόστιμα που πολλοί αναφέρετε, αλλά να φτάσουμε Φλωρεντία και να το αφήσουμε σε κάποιο πάρκιν έξω από τη πόλη και να πάρουμε λεωφορείο. Όσοι είστε γνώστες, μπορείτε να μας προτείνετε τι συμφέρει να προτιμήσουμε; Κάποιο φυλασσόμενο ίσως; Πόσο κοστίζει άραγε; Και ποια γραμμή λεωφορείου παίρνουμε μετά; Σε πόση απόσταση θα είναι το κέντρο;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ποιό είναι το νόημα να κάνετε τόσα έξοδα να πάτε με το αυτοκίνητο σας μέχρι έξω από τη Φλωρεντία και να κινήστε σε όλη την εκδρομή σας με λεωφορεία!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
2-3 φορές που βρέθηκα με δικό μου αυτοκίνητο στην Φλωρεντία, το πάρκαρα στο υπόγειο πάρκινγκ του κεντρικού σιδηροδρομικού σταθμού. δυστυχώς κόστος δεν θυμάμαι . από εκεί πας στο κέντρο με τα πόδια.
 

Yota G.

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Ποιό είναι το νόημα να κάνετε τόσα έξοδα να πάτε με το αυτοκίνητο σας μέχρι έξω από τη Φλωρεντία και να κινήστε σε όλη την εκδρομή σας με λεωφορεία![
Η βάση μας θα είναι το Σαν Τζιμινιάνο με στόχο να περιηγηθούμε στην ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης. Ξέρουμε ότι η Φλωρεντία έχει δακτύλιο οπότε είναι μονόδρομος η επιλογή λεωφορείο.

2-3 φορές που βρέθηκα με δικό μου αυτοκίνητο στην Φλωρεντία, το πάρκαρα στο υπόγειο πάρκινγκ του κεντρικού σιδηροδρομικού σταθμού. δυστυχώς κόστος δεν θυμάμαι . από εκεί πας στο κέντρο με τα πόδια.
Πολύ χρήσιμη πληροφορία για εμάς. Σε ευχαριστώ! Αν είναι και φυλασσόμενο μάλλον ακούγεται πολύ καλή επιλογή το υπόγειο πάρκιν του σταθμού.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πολύ χρήσιμη πληροφορία για εμάς. Σε ευχαριστώ! Αν είναι και φυλασσόμενο μάλλον ακούγεται πολύ καλή επιλογή το υπόγειο πάρκιν του σταθμού.

δεν ξέρω τι εννοείς φυλασσόμενο, είναι ένα κλασικό κλειστό υπόγειο πάρκινγκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom