Φολέγανδρος Φολέγανδρος

Μηνύματα
422
Likes
1.377
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
εκλεισα τελικα (χωρις να πληρωσω ομως ακομα) για Φολεγανδρο.Εχω τρελαθει με την Χωρα και σαν λατρης των Κυκλαδων και των σοκακιων πιστευω θα μου αρεσει.Παρολα αυτα μιας και δεν θα παω και αλλου για καλοκαιρι,διαβασω οτι υστερει σε παραλιες και λιγο αυτο με προβληματιζει.Μεγαλες αμμωδης και λοιπα να το ξεχασω μαλλον.Επισης πιστευω 5 βραδια θα βαρεθω,?Εχουμε κλεισει στο Solaris hotel συνολο βγαινει 600 ευρω για 5 βραδια 2 ατομα ,λιγο τσιμπημενο αλλα ειναι οτι πιο φτηνο βρηκα για το συγκεκριμενο νησι,κατα τα αλλα ειναι πολυ ομορφο με την πισινουλα του και ολα.
Παραλιες μιας και δεν θα εχω ολες τις μερες αμαξι,που μπορεις να πας με καραβακι ,εχω ακουσει για πολλες παραλιες απο Αγκαλη(Κατεργο,Αγιο Νικολαο)κατατοπιστε με λιγο εδω πως παει μεσω θαλασσας και απο που και αν εχει συχνα.


Τελος στο γυρισμο θα μαστε με το αγαπημενο zante ferries ,στο πηγαινε ομως θα παμε με το καθολου αγαπημενο και ειδικα απο την μεριας της συντροφου Seajets Speedrunner Jet .Eιχαμε παει παλιοτερα με seajet 2 και η δικια μου ως κλειστοφοβικια δεν μπορεσε να το αντεξει (το λεγαμε ταφο) ασε που πηγαινε πανω απο τα κυματα και κοντεψαμε ολοι να ξερασουμε λιγο rollercoaster αισθηση επι 3μιση ωρες,
Ειναι ιδια φαση και το συγκεκριμενο πλοιο ή ειναι κατι αναμεσα σε speed και συμβατικο πλοιο που σηκωνεσε και κλπ βγαινεις εξω ,οποιος γνωρισεις ας μου πει.Γιατι και πανακριβο ειναι και δραμαμινες θελουμε.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.204
Likes
5.579
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπερα,
εκλεισα τελικα (χωρις να πληρωσω ομως ακομα) για Φολεγανδρο.Εχω τρελαθει με την Χωρα και σαν λατρης των Κυκλαδων και των σοκακιων πιστευω θα μου αρεσει.Παρολα αυτα μιας και δεν θα παω και αλλου για καλοκαιρι,διαβασω οτι υστερει σε παραλιες και λιγο αυτο με προβληματιζει.Μεγαλες αμμωδης και λοιπα να το ξεχασω μαλλον.Επισης πιστευω 5 βραδια θα βαρεθω,?Εχουμε κλεισει στο Solaris hotel συνολο βγαινει 600 ευρω για 5 βραδια 2 ατομα ,λιγο τσιμπημενο αλλα ειναι οτι πιο φτηνο βρηκα για το συγκεκριμενο νησι,κατα τα αλλα ειναι πολυ ομορφο με την πισινουλα του και ολα.
Παραλιες μιας και δεν θα εχω ολες τις μερες αμαξι,που μπορεις να πας με καραβακι ,εχω ακουσει για πολλες παραλιες απο Αγκαλη(Κατεργο,Αγιο Νικολαο)κατατοπιστε με λιγο εδω πως παει μεσω θαλασσας και απο που και αν εχει συχνα.


Τελος στο γυρισμο θα μαστε με το αγαπημενο zante ferries ,στο πηγαινε ομως θα παμε με το καθολου αγαπημενο και ειδικα απο την μεριας της συντροφου Seajets Speedrunner Jet .Eιχαμε παει παλιοτερα με seajet 2 και η δικια μου ως κλειστοφοβικια δεν μπορεσε να το αντεξει (το λεγαμε ταφο) ασε που πηγαινε πανω απο τα κυματα και κοντεψαμε ολοι να ξερασουμε λιγο rollercoaster αισθηση επι 3μιση ωρες,
Ειναι ιδια φαση και το συγκεκριμενο πλοιο ή ειναι κατι αναμεσα σε speed και συμβατικο πλοιο που σηκωνεσε και κλπ βγαινεις εξω ,οποιος γνωρισεις ας μου πει.Γιατι και πανακριβο ειναι και δραμαμινες θελουμε.
Ειναι διπλασιο σε μηκος και χωρητικοτητα - τυπου monohull , δεν θα εχεις προβλημα αλλα εξω δεν βγαινεις.
Παραλιες μικρες,χωρις αμμο. Απο Αγκαλη παει καραβακι στον Αγ.Νικολαο και Λιβαδακι και απο Καραβοσταση στο Κατεργο
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.262
Το καραβάκι έφευγε 11 πέρυσι κ πήγαινε σε παραλίες ΧΩΡΙΣ σκιά. Προτιμήσαμε να ξυπνήσουμε νωρίς κ να κάνουμε πεζοπορία σε όσες μπορούσαμε,παρά να γυρίσουμε με εγκαύματα από τον ήλιο.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
111
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Την βοηθεια σας ταξιδιαρικες ψυχες.
Επειδη το πηραμε αποφαση κ θα κλεισουμε διαμονη το διλημμα ειναι το εξης.4 η 5 βραδια?
Ευχαριστω
 
Μηνύματα
41
Likes
190
Καλησπερα,
εκλεισα τελικα (χωρις να πληρωσω ομως ακομα) για Φολεγανδρο.Εχω τρελαθει με την Χωρα και σαν λατρης των Κυκλαδων και των σοκακιων πιστευω θα μου αρεσει.Παρολα αυτα μιας και δεν θα παω και αλλου για καλοκαιρι,διαβασω οτι υστερει σε παραλιες και λιγο αυτο με προβληματιζει.Μεγαλες αμμωδης και λοιπα να το ξεχασω μαλλον.Επισης πιστευω 5 βραδια θα βαρεθω,?Εχουμε κλεισει στο Solaris hotel συνολο βγαινει 600 ευρω για 5 βραδια 2 ατομα ,λιγο τσιμπημενο αλλα ειναι οτι πιο φτηνο βρηκα για το συγκεκριμενο νησι,κατα τα αλλα ειναι πολυ ομορφο με την πισινουλα του και ολα.
Παραλιες μιας και δεν θα εχω ολες τις μερες αμαξι,που μπορεις να πας με καραβακι ,εχω ακουσει για πολλες παραλιες απο Αγκαλη(Κατεργο,Αγιο Νικολαο)κατατοπιστε με λιγο εδω πως παει μεσω θαλασσας και απο που και αν εχει συχνα.


Τελος στο γυρισμο θα μαστε με το αγαπημενο zante ferries ,στο πηγαινε ομως θα παμε με το καθολου αγαπημενο και ειδικα απο την μεριας της συντροφου Seajets Speedrunner Jet .Eιχαμε παει παλιοτερα με seajet 2 και η δικια μου ως κλειστοφοβικια δεν μπορεσε να το αντεξει (το λεγαμε ταφο) ασε που πηγαινε πανω απο τα κυματα και κοντεψαμε ολοι να ξερασουμε λιγο rollercoaster αισθηση επι 3μιση ωρες,
Ειναι ιδια φαση και το συγκεκριμενο πλοιο ή ειναι κατι αναμεσα σε speed και συμβατικο πλοιο που σηκωνεσε και κλπ βγαινεις εξω ,οποιος γνωρισεις ας μου πει.Γιατι και πανακριβο ειναι και δραμαμινες θελουμε.
Θα είσαστε μια χαρά με το speedrunner.
Το seajet2 είναι μικρό και κουνάει πολύ. Το χρησιμοποιώ πολλές φορές τον χρόνο καθώς είμαι από το νησί.
5 βραδυα είναι καλά κατα την γνώμη μου ώστε να δεις τα σημεία ενδιαφέροντος που έχεις επιλέξει και να χαλαρώσεις κιόλας.
Κάτεργο πας από Καραβοσταση σίγουρα.
Άγιο Νικόλαο από αγκάλη.
Με αυτοκίνητο πας Καραβοσταση, Λιβάδι, Βάρδια συν κάτι άλλες μικρότερες που έχει στην περιοχή του λιμανιού.
Επίσης πας Αγκάλη, Βορεινα με πεζοπορία για τα καταγάλανα νερά καθώς και Άγιο Γεώργιο.
Όπου μπορώ να βοηθήσω μου λες.
 
Μηνύματα
41
Likes
190
Την βοηθεια σας ταξιδιαρικες ψυχες.
Επειδη το πηραμε αποφαση κ θα κλεισουμε διαμονη το διλημμα ειναι το εξης.4 η 5 βραδια?
Ευχαριστω
4 θα σας φτάσουν σίγουρα απλά με 5 θα είσαστε χαλαροί και θα έχετε περισσότερη ξεκούραση στο πρόγραμμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.106
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom