Γερμανία Φρανκφούρτη- Κοιλάδα Μέσου Ρήνου.

makisg

Member
Μηνύματα
4.778
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κανείς;
Χάθηκαν όλοι οι "Γερμανογνώστες" του φόρουμ;

@makisg εσύ τελικά πήγες στην περιοχή;
@chris7 εσύ που συνέχεια γυρνάς στην Γερμανία, καμιά γνώμη;
@europexplorer αν δεν κάνω λάθος στην Φρανκφούρτη δεν μένεις; Λογικά θα τα έχεις δει καλά αυτά τα μέρη.
Δεν πήγα ακόμη. Θα πάμε αρχές Μαίου. Με πρόλαβες στις ερωτήσεις μου για την περιοχή. Ακόμη ασχολούμαι με το ταξίδι στην Γαλλία.
Ξέρω όμως τι πρέπει να κάνουμε για να παίρνουμε άμεσες απαντήσεις.
Θα στέλνουμε προσωπικό μήνυμα στον @Yorgos με τις ερωτήσεις μας και να ανοίγει αυτός το θέμα. Οι απαντήσεις θα είναι πολλές και άμεσες😂😂
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.288
Likes
7.001
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν πήγα ακόμη. Θα πάμε αρχές Μαίου. Με πρόλαβες στις ερωτήσεις μου για την περιοχή. Ακόμη ασχολούμαι με το ταξίδι στην Γαλλία.
Ξέρω όμως τι πρέπει να κάνουμε για να παίρνουμε άμεσες απαντήσεις.
Θα στέλνουμε προσωπικό μήνυμα στον @Yorgos με τις ερωτήσεις μας και να ανοίγει αυτός το θέμα. Οι απαντήσεις θα είναι πολλές και άμεσες😂😂
Σωστοοοός
Εγώ, εκτός απροόπτου, θα πάω γύρω στις 20 Μάρτη οπότε θα σου δώσω πληροφορίες, μέσω του @Yorgos! :haha:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.778
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κανείς;
Χάθηκαν όλοι οι "Γερμανογνώστες" του φόρουμ;

@makisg εσύ τελικά πήγες στην περιοχή;
@chris7 εσύ που συνέχεια γυρνάς στην Γερμανία, καμιά γνώμη;
@europexplorer αν δεν κάνω λάθος στην Φρανκφούρτη δεν μένεις; Λογικά θα τα έχεις δει καλά αυτά τα μέρη.

Δεν ξέρω αν διαπίστωσες ότι ο @chris7 είναι πάλι στα ίδια μέρη και δεν λέει κουβέντα. Λοιπόν του την έχω στημένη στο αεροδρόμιο, για να μην σου πω ότι δεν θα τον αφήσω να κατέβει από το αεροπλάνο :haha:, εκτός εάν υποσχεθεί ότι θα έρθει στο κόψιμο της πίτας στην Θεσσαλονίκη να μου τα πει αναλυτικά οπότε θα τον συγχωρήσω. :xalara:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.288
Likes
7.001
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν ξέρω αν διαπίστωσες ότι ο @chris7 είναι πάλι στα ίδια μέρη και δεν λέει κουβέντα. Λοιπόν του την έχω στημένη στο αεροδρόμιο, για να μην σου πω ότι δεν θα τον αφήσω να κατέβει από το αεροπλάνο :haha:, εκτός εάν υποσχεθεί ότι θα έρθει στο κόψιμο της πίτας στην Θεσσαλονίκη να μου τα πει αναλυτικά οπότε θα τον συγχωρήσω. :xalara:
Τον είδα τον άτιμο!
Εγώ πάντως απογοητεύτηκα και άλλαξα ελαφρώς τα σχέδια μου. Θα πάω τελικά Φρανκφούρτη, Ντάρμσταντ, Χαϊδελβέργη και Μόναχο. Οπότε ούτε εγώ θα μπορώ να βοηθήσω.
Στήσου στο αεροδρόμιο και περίμενέ τον!!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.418
Likes
4.515
Σκεπτόμαστε με την σύζυγο για ένα 7-8 ήμερο οδικό ταξίδι προς το τέλος Μάϊου στην χωριά και τις κωμοπόλεις της κοιλάδας του Ρήνου με αφετηρία και αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης.
Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η Φρανκφούρτη (ίσως μόνο για την τελευταία διανυκτέρευση λόγω παράδοσης του αυτοκινήτου το πρωί στο αεροδρόμιο) ούτε και άλλες μεγαλουπόλεις.
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια των μελών που πιθανόν να μένουν στην γύρω περιοχή καθώς και των φίλων που την έχουν επισκεφθεί, δηλαδή ποιες πόλεις αξίζουν διανυκτέρευσης και ποιες αξίζουν επίσκεψης.
Θυμάμαι ότι πολύ παλιά ο @taver είχε αναφερθεί στην περιοχή χωρίς να κατονομάσει πόλεις ή χωριά.
Επίσης ο @8avos και ο @chris7 νομίζω θα μπορούσαν να βοηθήσουν.
Διαδρομή Μοζέλα, από Κόμπλεντζ μέχρι Τρίερ. κάστρα, οινοποιία, μικρές πόλεις, κρουαζιέρες, πεζοπορία κλπ

προτάσεις
1. Αξίζει να πας στο Κόμπλεντζ όπου υπάρχει ένα τελεφερίκ μέχρι το φρούριο από όπου έχει ωραία θέα προς το Deutsches Eck, το σημείο όπου ενώνεται ο Ρήνος με τον Μοζέλα. Σε κοντινή απόσταση από το Κόμπλεντζ υπάρχει και ένα πανέμορφο κάστρο το Schloss Stolzenfels
2. Κάστρο ELTZ, το πιο διάσημο στο Μοζέλα
3. Bernkastel Kues, πόλη στις 2 όχθες του Μοζέλα μεταξύ Τρίερ και Cochem που δεν έχει σιδηροδρομικό σταθμό
4 πόλη Cochem με το κάστρο της στο μοζέλα
5. Άχαστο το Τρίερ, η αρχαιότερη πόλη της Γερμανίας και γενέτειρα πόλη του Καρλ Μαρξ και πολλά μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO
6. Από Τρίερ είναι πολύ κοντά το Λουξεμβούργο που αξίζει και για ημερήσια εάν δεν έχεις πάει.

Διαδρομή Ρήνου, Μαιντζ-Κόμπλεντζ. Ενδιαφέροντα σημεία για μελέτη, ψαξιμο και επιλογή. Ύπάρχουν και πολλές διαδρομές πεζοπορίας.
1. Rudesheim + Assmannshausen + Niederwald monument (εχει κ τελεφερικ)
2. Bingen + Klopp Castle + νησάκι με τον Bingen Mouse Tower
3. Trechtingshausen + Rheinstein Castle + Reichenstein Castle + Sooneck Castle
4. Bacharach + Stahleck Castle
5. Kaub + Gutenfels Castle
6. Oberwesel
7. Katz Castle
8 St. Goarshausen + St. Goar + Rheinfels Castle
9. Wellmich + Maus Castle
10. Boppard υπάρχει τελεφερίκ που πάει σε σημείο θέασης
11. Braubach + Marksburg fortress
12. Rhens + Königsstuhl Rhens
13. Stolzenfels Castle

ΥΓ1. Εαν τελικά πας και Χαϊδελβέργη στο μισάωρο είναι το Σπάγιερ, μικρό και πανέμορφο.
ΥΓ 2. Η Ryan πετάει σχετικά οικονομικά από Σόφια προς Κολωνία-Βόννη
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.778
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Διαδρομή Μοζέλα, από Κόμπλεντζ μέχρι Τρίερ. κάστρα, οινοποιία, μικρές πόλεις, κρουαζιέρες, πεζοπορία κλπ

προτάσεις
1. Αξίζει να πας στο Κόμπλεντζ όπου υπάρχει ένα τελεφερίκ μέχρι το φρούριο από όπου έχει ωραία θέα προς το Deutsches Eck, το σημείο όπου ενώνεται ο Ρήνος με τον Μοζέλα. Σε κοντινή απόσταση από το Κόμπλεντζ υπάρχει και ένα πανέμορφο κάστρο το Schloss Stolzenfels
2. Κάστρο ELTZ, το πιο διάσημο στο Μοζέλα
3. Bernkastel Kues, πόλη στις 2 όχθες του Μοζέλα μεταξύ Τρίερ και Cochem που δεν έχει σιδηροδρομικό σταθμό
4 πόλη Cochem με το κάστρο της στο μοζέλα
5. Άχαστο το Τρίερ, η αρχαιότερη πόλη της Γερμανίας και γενέτειρα πόλη του Καρλ Μαρξ και πολλά μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO
6. Από Τρίερ είναι πολύ κοντά το Λουξεμβούργο που αξίζει και για ημερήσια εάν δεν έχεις πάει.

Διαδρομή Ρήνου, Μαιντζ-Κόμπλεντζ. Ενδιαφέροντα σημεία για μελέτη, ψαξιμο και επιλογή. Ύπάρχουν και πολλές διαδρομές πεζοπορίας.
1. Rudesheim + Assmannshausen + Niederwald monument (εχει κ τελεφερικ)
2. Bingen + Klopp Castle + νησάκι με τον Bingen Mouse Tower
3. Trechtingshausen + Rheinstein Castle + Reichenstein Castle + Sooneck Castle
4. Bacharach + Stahleck Castle
5. Kaub + Gutenfels Castle
6. Oberwesel
7. Katz Castle
8 St. Goarshausen + St. Goar + Rheinfels Castle
9. Wellmich + Maus Castle
10. Boppard υπάρχει τελεφερίκ που πάει σε σημείο θέασης
11. Braubach + Marksburg fortress
12. Rhens + Königsstuhl Rhens
13. Stolzenfels Castle

ΥΓ1. Εαν τελικά πας και Χαϊδελβέργη στο μισάωρο είναι το Σπάγιερ, μικρό και πανέμορφο.
ΥΓ 2. Η Ryan πετάει σχετικά οικονομικά από Σόφια προς Κολωνία-Βόννη

Δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω. Πάρα πολλές οι προτάσεις σου με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Θα τις μελετήσω και θα επανέλθω με ερωτήσεις.
Το ταξίδι κλείστηκε για αρχές Μαίου με άφιξη και αναχώρηση σε Φρανκφούρτη για 8 διανυκτερεύσεις.
Σκέφτομαι να φτάσουμε μέχρι Τρίερ να ανέβουμε τον μοζέλα μέχρι το Κοχεμ και μετά να κατέβουμε τον Ρήνο.
Που θα πρότεινες να γίνουν διανυκτερεύσεις??
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.418
Likes
4.515
Δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω. Πάρα πολλές οι προτάσεις σου με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Θα τις μελετήσω και θα επανέλθω με ερωτήσεις.
Το ταξίδι κλείστηκε για αρχές Μαίου με άφιξη και αναχώρηση σε Φρανκφούρτη για 8 διανυκτερεύσεις.
Σκέφτομαι να φτάσουμε μέχρι Τρίερ να ανέβουμε τον μοζέλα μέχρι το Κοχεμ και μετά να κατέβουμε τον Ρήνο.
Που θα πρότεινες να γίνουν διανυκτερεύσεις??
Οι διανυκτερεύσεις θα προκύψουν αφού καταλήξεις σε κάποιο πρόγραμμα σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας, τις ώρες των πτήσεων και τις τιμές των καταλυμάτων ανάλογα το μπάτζετ σας. Εγώ γενικά προτιμώ για διανυκτερεύσεις τις μεγαλύτερες πόλεις. Πάντως υπάρχουν σχεδόν παντού μέρη για να μείνετε είτε στις μεγάλες πόλεις είτε στις μικρές. Με 8 διανυκτερεύσεις θα δείτε πολλά μέρη και χρειάζεται καλή οργάνωση, αλλά πλέον με ένα γκουγκλάρισμα βρίσκεις τα πάντα στο διαδίκτυο.. Να κάνετε και κάποιες διαδρομές με ποταμόπλοιο, καθώς και διαδρομές πεζοπορίας. Η περίοδος που θα πάτε είναι ιδανική. Εάν επισκεφτείτε οινοποιία και κάστρα και για όλα τα αξιοθέατα σημειώστε ώρες λειτουργίας. Στη Φρανκφούρτη βάλτε 1 διανυκτέρευση όποτε βολεύει στο πήγαινε ή στο έλα. Επίσης 2 στο Τρίερ και είναι ευκαιρία να πάτε και Λουξεμβούργο που είναι πολύ κοντά,. Το Κόμπλεντζ μην το αφήσετε εκτός. Έχω αρκετά χρόνια που πήγα στην περιοχή σε 2 διαφορετικές εκδρομές,, σίγουρα πολλά θα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο εκτός από τις τιμές που για π.χ. είχα μείνει στο IBIS STYLES TRIER με 65 ευρώ τη βραδιά ενώ τώρα κοστίζει τα διπλάσια!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.113
Likes
24.219
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν ξέρω αν διαπίστωσες ότι ο @chris7 είναι πάλι στα ίδια μέρη και δεν λέει κουβέντα. Λοιπόν του την έχω στημένη στο αεροδρόμιο, για να μην σου πω ότι δεν θα τον αφήσω να κατέβει από το αεροπλάνο :haha:, εκτός εάν υποσχεθεί ότι θα έρθει στο κόψιμο της πίτας στην Θεσσαλονίκη να μου τα πει αναλυτικά οπότε θα τον συγχωρήσω. :xalara:
@makisg @gkalla καλημέρα
Σας τα είπε θαυμάσια το μέλος @escursione.
Ακολουθήστε τις οδηγίες του και θα περάσετε υπέροχα. 😉😉😉😉😉
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.778
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Οι διανυκτερεύσεις θα προκύψουν αφού καταλήξεις σε κάποιο πρόγραμμα σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας, τις ώρες των πτήσεων και τις τιμές των καταλυμάτων ανάλογα το μπάτζετ σας. Εγώ γενικά προτιμώ για διανυκτερεύσεις τις μεγαλύτερες πόλεις. Πάντως υπάρχουν σχεδόν παντού μέρη για να μείνετε είτε στις μεγάλες πόλεις είτε στις μικρές. Με 8 διανυκτερεύσεις θα δείτε πολλά μέρη και χρειάζεται καλή οργάνωση, αλλά πλέον με ένα γκουγκλάρισμα βρίσκεις τα πάντα στο διαδίκτυο.. Να κάνετε και κάποιες διαδρομές με ποταμόπλοιο, καθώς και διαδρομές πεζοπορίας. Η περίοδος που θα πάτε είναι ιδανική. Εάν επισκεφτείτε οινοποιία και κάστρα και για όλα τα αξιοθέατα σημειώστε ώρες λειτουργίας. Στη Φρανκφούρτη βάλτε 1 διανυκτέρευση όποτε βολεύει στο πήγαινε ή στο έλα. Επίσης 2 στο Τρίερ και είναι ευκαιρία να πάτε και Λουξεμβούργο που είναι πολύ κοντά,. Το Κόμπλεντζ μην το αφήσετε εκτός. Έχω αρκετά χρόνια που πήγα στην περιοχή σε 2 διαφορετικές εκδρομές,, σίγουρα πολλά θα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο εκτός από τις τιμές που για π.χ. είχα μείνει στο IBIS STYLES TRIER με 65 ευρώ τη βραδιά ενώ τώρα κοστίζει τα διπλάσια!!

@escursione να σε ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σου.
Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις την περιοχή θα ήθελα όταν θα έχεις χρόνο να με συμβουλέψεις στο πρόγραμμα που έχω στο περίπου στο μυαλό μου.
Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Φτάνουμε στις 10 το πρωί και πιστεύω ότι κατά τις 11 θα έχουμε τελειώσει με την ενοικίαση και θα ήμαστε στον δρόμο και λέω να κάνουμε το εξής.
Την πρώτη μέρα λέω να την περάσουμε σε μία εκ των Wiesbaden ή Mainz με διανυκτέρευση,
εδώ θα ήθελα την γνώμη σου για το ποια να επιλέξω με κριτήριο το όμορφο ιστορικό κέντρο, όμορφους πεζόδρομους για περπάτημα κλπ.
Την επόμενη μέρα λέω να φύγουμε για Τριερ με 2 διανυκτερεύσεις και την μια από αυτές να κάνουμε μια ημερήσια σε Λουξεμβούργο. Το ξενοδοχείο Ibis που έμεινες και εσύ βλέπω ότι είναι κεντρικό και εάν έμεινες ευχαριστημένος θα το επιλέξω και εγώ. Στο Λουξεμβούργο πιο είναι το κεντρικό σημείο αναφοράς πχ η Place d' Armes ώστε να βρω΄κάπου εκεί να παρκάρω και να ξεκινήσω την περιήγηση μου στη πόλη??
Την επόμενη λέω να ακολουθήσω τον Μοζέλα και περνώντας από Betnkastel-Kaes, Beilstein και άλλα χωριουδάκια να καταλήξω στο Cochem στο οποίο θα κάνω και διανυκτέρευση. Εδώ να σε ρωτήσω εάν αξίζει να γίνει και μία διανυκτέρευση κάπου ενδιάμεσα ή να κάνω 2 διανυκτερεύσεις στο Cochem??
Φεύγοντας από Cochem λέω να κατευθυνθώ προς Koblenz με διανυκτέρευση και μετά να κατηφορίσω δίπλα από τα χωριά του Ρήνου και την προηγούμενη της αναχώρησης να διανυκτερεύσω στο Idstein ώστε να είμαι κοντά στο αεροδρόμιο για να παραδώσω το αυτοκίνητο γύρω στις 8 με 9 το πρωί. Εδώ θα ήθελα την γνώμη σου για το που θα άξιζε μια διανυκτέρευση στην διαδρομή από Koblenz έως Idstein. πχ Boppard, Bacharach.

Σε παρακαλώ @chris7 εάν και εσύ γνωρίζεις κάτι από τα παραπάνω πες μου την γνώμη σου.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.113
Likes
24.219
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Στο Λουξεμβούργο πιο είναι το κεντρικό σημείο αναφοράς πχ η Place d' Armes ώστε να βρω΄κάπου εκεί να παρκάρω και να ξεκινήσω την περιήγηση μου στη πόλη??
@makisg καλημέρα
Στο Λουξεμβούργο η πλατεία που αναφέρεις είναι το πλέον κατάλληλο μέρος για περιήγηση της πόλης.
Το πρόγραμμα σου μου φαίνεται πολύ ωραίο.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω για καταλύματα γιατί εγώ μένω σε συγγενείς μου.
Να περάσετε τέλεια.
:) :) :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.778
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@chris7 καλημέρα,
θα ήθελα να σε ρωτήσω,( εκτός βέβαια από την Trier που ξέρω ότι είναι η αγαπημένη σου πόλη), εάν γνωρίζεις κάποιες από τις πόλεις ή τα χωριά που αναφέρω παραπάνω εάν δηλαδή κάποια από αυτά αξίζουν διανυκτέρευσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom