Φτηνά ξενοδοχεία στην Αθηνα

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
οχι καλε απλα δεν μπορεις να ανεβαζεις ατομα επανω και στις 11 κλειδωνουν κ πρεπει να χτυπησει κουδουνι για να σε ανοιξουν.. τουλαχιστον ετσι ηταν πριν 3 χρονια περιπου ποθ εμεινα εκει
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δυστυχώς, πρέπει οι γονείς μου για ένα άσχημο γεγονός ν'ανέβουν Αθήνα την Κυριακή. Θα ήθελα να γνωρίζει κανείς ξενοδοχείο κοντά στην Λ.Αλεξάνδρας, στο ύψος του (μάλλον πρέπει να χει αλλάξει ονομασία) πρώην Γ.Γεννηματά, δηλαδή Αλεξάνδρας 119 και σχετικά οικονομικό. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει ''οικονομικό'' στην Αθήνα. Επίσης, δε θα είχαν πρόβλημα να μην είναι εκεί ακριβώς το ξενοδοχείο και να μπορούν να μετακινηθούν με μετρό γιατί νομίζω έχει στάση μετρό πολύ κοντά στο Γεννηματάς. Απλά να έχει στάση μετρό και κοντά στο ξενοδοχείο. Ευχαριστώ πολύ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δυστυχώς, πρέπει οι γονείς μου για ένα άσχημο γεγονός ν'ανέβουν Αθήνα την Κυριακή. Θα ήθελα να γνωρίζει κανείς ξενοδοχείο κοντά στην Λ.Αλεξάνδρας, στο ύψος του (μάλλον πρέπει να χει αλλάξει ονομασία) πρώην Γ.Γεννηματά, δηλαδή Αλεξάνδρας 119 και σχετικά οικονομικό. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει ''οικονομικό'' στην Αθήνα. Επίσης, δε θα είχαν πρόβλημα να μην είναι εκεί ακριβώς το ξενοδοχείο και να μπορούν να μετακινηθούν με μετρό γιατί νομίζω έχει στάση μετρό πολύ κοντά στο Γεννηματάς. Απλά να έχει στάση μετρό και κοντά στο ξενοδοχείο. Ευχαριστώ πολύ.

Το Νοσοκομείο που ψάχνεις είναι το Ογκολογικό του ΙΚΑ και λέγεται ακόμα "Γ.Γεννηματάς", απλά αναφέρεται συνήθως ως Ογκολογικό ΙΚΑ. Μετρό δεν έχει πολύ κοντά (κοντινότερη είναι η στάση Αμπελοκήπων και μετά πρέπει να χρησιμοποιήσουν τρόλλευ ή λεωφορείο προς το πεδίο του Αρεως), Εξω από το Νοσοκομείο υπάρχει στάση λεωφορείων και τρόλλευ. Η στάση λέγεται ΣΟΝΙΑ και βρίσκεται επί της Λ. Αλεξάνδρας. Η είσοδος του Νοσοκομείου είναι στο πλάι πίσω από το παρκάκι στην οδό Ασωπίου.

Πιο βολικά από άποψη απόστασης και ευκολίας ξενοδοχεία είναι το Ζαφόλια ZAFOLIA City HOTEL, ATHENS Center: Official Web Site επί της Αλεξάνδρας και το Παρκ, το οποίο όμως είναι πολύ πιο ακριβό.
Οι επόμενες φθηνότερες και σε λογική απόσταση επιλογές είναι το Athinais ATHINAIS HOTEL στη Β.Σοφίας στο ύψος της πλατείας Μαβίλη, το President President Hotel Athens στην Κηφισίας ή προς Ομόνοια βλ. προτάσεις σε παραπάνω μηνύματα (σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, για τη μετακίνηση θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν τρόλλευ ή λεωφορείο για Λ.Αλεξάνδρας)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πολύ!
Ναί, είδα σε έναν χάρτη ότι με τρόλλευ ή λεωφορείο μπορούν να πηγαίνουν εύκολα.
Αν ξέρετε κάτι σχετικά καλό και με Πατησίων ή τριγύρω θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ και πάλι!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καμιά ιδέα για οικονομική διαμονή για 8 διανυκτερεύσεις
για την περιοχή του ΟΑΚΑ η σε κοντινές περιοχές που να υπάρχει ομως γρήγορη πρόσβαση με μετρό,ηλεκτρικό η άλλο ΜΜΜ προς το Ολυμπιακό Στάδιο

στην Αθήνα αλήθεια υπάρχουν hostels?:rolleyes:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
στην Αθήνα αλήθεια υπάρχουν hostels?:rolleyes:
Υπάρχουν και τα περισσότερα βρίσκονται στο κέντρο όμως. Ειδικά Μοναστηράκι, Πλάκα και κοντά στο μουσείο της Ακρόπολης έχει πολύ σξιοπρεπή. Ομόνοια,Βικτώρια κτλ δε σου προτείνω γιατί τα περισσότερα είναι πάτοι και φουλ στα πιτσιρίκια που ψάχνουν κάτι πολύ φτηνό. Ειδικά στο Μοναστηράκι όπου έχει στάση και ο ΗΣΑΠ και το Μετρό έχω δει ένα πολύ συμπαθητικό με ωραία θέα και στην Ακρόπολη.
Athen style Rooms - Hotel and Hostel in Athens
και κοντά στο μουσείο της Ακρόπολης υπάρχει κι αυτό http://www.backpackers.gr/
Δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύουν σαν περιοχές αλλά εγώ θα προτιμούσα να έμενα κέντρο ώστε στον ελεύθερο χρόνο σου να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για βόλτα. Αν πάλι έρχεσαι για δουλειά και ο προσωπικός χρόνος είναι ελάχιστος τότε ίσως καλύτερα να μείνεις κοντά στο ΟΑΚΑ.
Ρίξε πάντως μια ματιά στο www.hostelword.com & www.hostebookers.com
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ευχαριστώ για τις απαντήσεις ;-)

Μια εξαιρετική πρόταση για οικονομική κ όχι μόνο διαμονή είναι το καθ όλα αξιοπρεπές ξενοδοχείο Ξενοφων
www.xenophon-hotel.com το οποίο κ προτίμησα

Η σχέση τιμή απόδοσης δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη , από 25Ε κ άνω που υπό ιδιαίτερες συνθήκες όπως πχ διανυκτερεύσεις άνω των 7 σε μη ανακαινισμένο αλλά κατά τα αλλά μια χαρά δωμάτιο,μπορεί να γίνει κ 20Ε προπληρωμένα,


λίγα μέτρα μακρυά από το σταθμό του Ηλεκτρικού κάτω Πατήσια με ουκ ολίγα χρήσιμα καταστήματα από πάνω , βλ. everest goodys γερμανός κ.α.

Υ.Γ.: θερμα ευχαριστώ στον xeno για το εξαιρετικό τιπ ;-)

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Travel stories
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Εχει 4-5 ξενοδοχεια, στην εισοδο της Αθηνας στο Δαφνι, απεναντι απο το copa copana, πολύ κοντα στη στροφή για 'σχιστό'.
Γνωρίζει κανεις τιποτε γι' αυτα, αν αξιζουν, τιμες, και κυριως, αν ειναι κανονικά ξενοδοχεία ή τυχόν (το απευχομαι) ημιδιαμονης;
Τα εχω δει, λογω του οτι περνω συχνα απο την περιοχη, πολλες φορες, και παντα εχω την απορια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Γαμ***ώνες του χειρίστου είδους....σε καλτ γειτονιά (Σκαραμαγκάς). Όπως τη βρίσκει ο καθένας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom