Φτηνές διακοπές στην Ελλάδα

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ξαφνική στροφή των Γερμανών υπέρ της Ελλάδας​

“Φέτος, είναι φθηνότερο να κάνει κάποιος διακοπές στην Ελλάδα από το να μείνει στο σπίτι του”, γράφουν γερμανικές εφημερίδες, προτρέποντας τους Γερμανούς να επισκεφθούν τη χώρα μας.

Η εφημερίδα “BILD am Sonntag” προβάλλει την Ελλάδα ως μια χώρα ελκυστική για φθηνές διακοπές, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και μεγάλα ταξιδιωτικά πρακτορεία.

“Μια εβδομάδα στην Ελλάδα μόνο με 188 ευρώ, μαζί με τα αεροπορικά εισιτήρια” είναι το κόστος των διακοπών, σύμφωνα με έρευνα της εφημερίδας, ενώ ο συντάκτης επισημαίνει ότι “είναι σχεδόν φθηνότερα να κάνει κανείς διακοπές στην Ελλάδα από το να μείνει σπίτι του”.

“Αυτό το καλοκαίρι η Ελλάδα συμφέρει όσο ποτέ τα τελευταία χρόνια”, δηλώνει από την πλευρά του, ο Μάριο Κόπερς, εκπρόσωπος του μεγάλου τουριστικού πρακτορείου TUI, που ήδη έχει μειώσει κατά 10% τις τιμές σε σχέση με πέρυσι.

Σημειώνεται ότι οι τιμές είναι κατά μέσο όρο χαμηλότερες κατά 15%, ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις που η έκπτωση φθάνει το 40%.

Η πτώση των τιμών οφείλεται αφενός στην οικονομική κρίση και τα επεισόδια του Μαΐου, αφετέρου στο ότι “είχε πλέον προκύψει αναντιστοιχία παρεχομένων υπηρεσιών και κόστους διακοπών. Στην Ελλάδα, σε αντίθεση με την Τουρκία, συχνά χρεώνουν επιπλέον λ.χ. τις ομπρελοξαπλώστρες”, επισημαίνει διευθύντρια τουριστικού γραφείου στο Βερολίνο.



Εκπτώσεις από TUI-Thomas Cook

Η TUI επιδιώκει τώρα να αναστρέψει την αρνητική τάση και προσφέρει έκπτωση μέχρι και 100 ευρώ το άτομο, σε 70 ξενοδοχεία της Ελλάδας, σε όποιον κλείσει μέχρι τις 10 Ιουλίου. Η όλη εκστρατεία φαίνεται ότι αποδίδει, καθώς όιπως δηλώνει εκπρόσωπος του γραφείου, “πριν από μια εβδομάδα, ήμασταν 5% πίσω σε σχέση με την περσινή περίοδο. Τώρα το ποσοστό έχει ήδη κατέβει στο 2%”.

Τη θετική τάση επιβεβαιώνει και ο τουριστικός οργανισμός Thomas Cook, εκτιμώντας ότι “οι κρατήσεις υστερούν τώρα μόνο κατά 3,5% σε σχέση με πέρυσι. Πολλά ξενοδοχεία μας παρέχουν τώρα έκπτωση, μεταξύ 20% και 30%, την οποία με την σειρά μας μεταφέρουμε στους πελάτες μας”, αναφέρουν εκπρόσωποί του.

Πρόβλημα πάντως, εξακολουθεί να αποτελεί το κόστος των διαφόρων, εκτός πακέτου εξόδων κατά τις διακοπές, μια και η αγοραστική δύναμη του ευρώ για τον Γερμανό τουρίστα είναι στο 96%.

"Πατρίς" 24-6-10
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Σε συμφωνία με όσα λες έχω να παραθέσω το εξής: μόλις γύρισα από διακοπές στη Ζάκυνθο. Μέναμε σε ένα κατάλυμα με 13 ξεχωριστά σπιτάκια! Στο 1 έμενα εγώ με το αγόρι μου, στα άλλα 12 Γερμανοί τουρίστες!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξαφνική στροφή των Γερμανών υπέρ της Ελλάδας​



“Μια εβδομάδα στην Ελλάδα μόνο με 188 ευρώ, μαζί με τα αεροπορικά εισιτήρια” είναι το κόστος των διακοπών, σύμφωνα με έρευνα της εφημερίδας, ενώ ο συντάκτης επισημαίνει ότι “είναι σχεδόν φθηνότερα να κάνει κανείς διακοπές στην Ελλάδα από το να μείνει σπίτι του”.

“Αυτό το καλοκαίρι η Ελλάδα συμφέρει όσο ποτέ τα τελευταία χρόνια”, δηλώνει από την πλευρά του, ο Μάριο Κόπερς, εκπρόσωπος του μεγάλου τουριστικού πρακτορείου TUI, που ήδη έχει μειώσει κατά 10% τις τιμές σε σχέση με πέρυσι.



:shock:Μια βδομάδα γι αυτούς στοιχίζει οσο για μάς 1-2 βράδυα σε ξενοδοχεία ,τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα εγώ από επικοινωνία που είχα με 3 ξενοδοχεία της Χαλκιδικής :Dαλλά και κάποιων νησιών(μακάρι να είναι τυχαίο γεγονός και όντως αρκετοί ξενοδόχοι νάχουν ρίξει τις τιμές)όπου παρά το χάλι μας και την κρίση μας οι τιμές είναι ΑΚΑΤΕΒΑΤΕς για να μην πώ και ψηλότερες από τις περσινές!και μη χειρότερα...
Οι ξένοι λοιπόν επωφελούνται της κρισης και εμείς ψάχνουμε να επωφεληθούμε από την κρίση κάποιων άλλων μου φαίνεται...
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Και γω που κάνω μια έρευνα σε τιμές και ξενοδοχεία ελάχιστες προσφορές βλέπω σε low κατηγορίας δωμάτια... Μπορεί για τους ξένους η Ελλάδα να συμφέρει αλλά για μας τους Έλληνες ακόμη... φαρμακείο είναι!

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο σάιτ να κλείνω ον λάιν ξενοδοχεία (π.χ. booking.com) και να βλέπω προσφορές;

Ευχαριστώ!:cool:
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
καταλαβαν οι γερμανοι οτι ετσι και αλλιως αυτοι θα πληρωσουν τον λογαριασμο οποτε χαλαρωσαν και ειπαν να ερθουν για διακοπες.
αφου θα τα δωσουμε που θα τα δωσουμε ας κανουμε και τα μπανια μας:surf1:
clever
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ξαφνική στροφή των Γερμανών υπέρ της Ελλάδας​




“Μια εβδομάδα στην Ελλάδα μόνο με 188 ευρώ, μαζί με τα αεροπορικά εισιτήρια” είναι το κόστος των διακοπών, σύμφωνα με έρευνα της εφημερίδας, ενώ ο συντάκτης επισημαίνει ότι “είναι σχεδόν φθηνότερα να κάνει κανείς διακοπές στην Ελλάδα από το να μείνει σπίτι του”.

“Αυτό το καλοκαίρι η Ελλάδα συμφέρει όσο ποτέ τα τελευταία χρόνια”, δηλώνει από την πλευρά του, ο Μάριο Κόπερς, εκπρόσωπος του μεγάλου τουριστικού πρακτορείου TUI, που ήδη έχει μειώσει κατά 10% τις τιμές σε σχέση με πέρυσι.



:shock:Μια βδομάδα γι αυτούς στοιχίζει οσο για μάς 1-2 βράδυα σε ξενοδοχεία ,τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα εγώ από επικοινωνία που είχα με 3 ξενοδοχεία της Χαλκιδικής :Dαλλά και κάποιων νησιών(μακάρι να είναι τυχαίο γεγονός και όντως αρκετοί ξενοδόχοι νάχουν ρίξει τις τιμές)όπου παρά το χάλι μας και την κρίση μας οι τιμές είναι ΑΚΑΤΕΒΑΤΕς για να μην πώ και ψηλότερες από τις περσινές!και μη χειρότερα...
Οι ξένοι λοιπόν επωφελούνται της κρισης και εμείς ψάχνουμε να επωφεληθούμε από την κρίση κάποιων άλλων μου φαίνεται...


Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου .
Και γω το ιδιο εχω διαπιστωσει ειτε ψαχνοντας για να κλεισω μεμονομενα ειτε κοιτωντας προσφορες -πακετα πρακτορειων σε Κρητη-Ηπειρωτικη Ελλαδα.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Σε συμφωνία με όσα λες έχω να παραθέσω το εξής: μόλις γύρισα από διακοπές στη Ζάκυνθο. Μέναμε σε ένα κατάλυμα με 13 ξεχωριστά σπιτάκια! Στο 1 έμενα εγώ με το αγόρι μου, στα άλλα 12 Γερμανοί τουρίστες!
Pattyyyyyyyyy καλωσήρθες!!!!! Δεν περνάς από το topic της Ζακύνθου να μας δώσεις καμμιά φρέσκια πληροφορία που ψαχνόμαστε?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για τους ξένους μπόρει να είναι φθηνά να έρθουν στην Ελλάδα, για έμας όμως δεν είναι καθόλου φθηνό να κάνουμε αξιοπρεπείς διακοπές σε κάποιο νησί!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εκλεισα δωμάτιο πριν από 2 βδομάδες στη Σκύρο και πριν βάλω προκαταβολή είπα να κάνω μια έρευνα για το που κυμαίνονται τώρα οι τιμές!!!Οχι απλά δεν κατέβηκαν αλλά δεν είχε καν δωμάτια...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γιατί δεν επωφελείστε και σεις από εκεί που κλείνουν οι Άγγλοι και οι Γερμανοί;
Δείτε στην Thomson. Μια εβδομάδα στην Χαλκιδική αρχές Ιουλίου από 107 λίρες (130 ευρώ) με πρωινό το δίκλινο!!!!
Μην ψάχνετε παραπέρα, κάντε ό,τι κάνουν κι αυτοί.
 

tath

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γιατί δεν επωφελείστε και σεις από εκεί που κλείνουν οι Άγγλοι και οι Γερμανοί;
Δείτε στην Thomson. Μια εβδομάδα στην Χαλκιδική αρχές Ιουλίου από 107 λίρες (130 ευρώ) με πρωινό το δίκλινο!!!!
Μην ψάχνετε παραπέρα, κάντε ό,τι κάνουν κι αυτοί.
Καλησπέρα...μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά..μπορούμε?Δεν χρειαζόμαστε διευθυνση ή πιστωτική του εξωτερικού?Και μετά με τον ξενοδόχο δεν υπάρχει ρπόβλημα που είμαστε..Έλληνες?Είναι απίστευτες οι διαφορές και το σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή σου αλλά...μπορώ?Το έχεις κάνει?Ευχαριστώ...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλησπέρα...μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά..μπορούμε?Δεν χρειαζόμαστε διευθυνση ή πιστωτική του εξωτερικού?Και μετά με τον ξενοδόχο δεν υπάρχει ρπόβλημα που είμαστε..Έλληνες?Είναι απίστευτες οι διαφορές και το σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή σου αλλά...μπορώ?Το έχεις κάνει?Ευχαριστώ...
Μπορείς. Σκέψου ότι και αεροπορικά εισιτήρια κλείνεις απο το διαδίκτυο και είναι ξένες οι εταιρείες, και ξενοδοχεία στο εξωτερικό και αγορές και πολλά άλλα. Συνέχισε και μη φοβού, όσο για τον ξενοδόχο, αυτός έχει πουλήσει στις ξένες εταιρείες τα δωμάτια από την προηγούμενη σεζόν και δεν τον νοιάζει που θα τα διοχετεύσει αυτή, δικά της είναι και τα δίνει όπου θέλει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom