Φωτογραφία & Ταξίδι: απόλαυση ή υπαρξιακό πρόβλημα;

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Παιδία σκέφτομαι για Ινδία αρχές Γενάρη,έχει η μητέρα μου μια φωτ.μηχανή ,την είχε πάρει την άνοιξη ..είναι ψηφιακή sony γύρω στα 300 ευρώ δεν έχω το μοντέλο τώρα αν όμως το χρειάζεστε να σας το γράψω...
Κάνει η μηχανή αυτή για Ινδία?...θέλω να βγάλω πρόσωπα βλέμματα χρώματα....!
Είμαι άσχετη αλλά επειδη Ινδία δεν πας κάθε χρόνο σκοπευω να εξασκηθω (με λίγη βοήθεια) τι μου προτείνετε ?
Υπάρχει συγκεκριμένος τύπος μηχανης που πρέπει να έχω πχ φακό μεγάλο κλπ.
Αν γράφω πατάτες sorry αλλά δεν ξέρω πολλά.
Είχαν οι γονείς μου παλία μια canon με φιλμ και μετά από χρόνια χρησιμοποιoύσα μια ψηφιακή sony ενός φίλου αλλά έβγαζα πολλές κουνημένες....δεν τα πηγαινα καλά με φωτισμούς....τον σκύλο πχ τον έβγαζα με γυαλιστερό τρίχωμα και μου έλεγε ο φίλος μου να το βγάλω να φαίνεται ματ και δεν μπορούσα.
Μην πάω Ινδία και πάθω καμιά νίλα και γυρίσω πίσω με βλακίες φώτο.Βοηθείστε please.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Μίλησα και με ένα παλικάρι εδω στο forum και με συμβούλεψε να μην πάρω κάτι ακριβό γιατί θα είναι και βαρυ....
Να πάω με τη sony λεω...ή όχι ?
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Να πας με την sony, οταν εισαι απειρος , ο "βαρυς" εξοπλισμος θα σε δυσκολεψει.
Οι ψηφιακες τυπου sony και στα πιο αρχαρια χερια, εχουν αξιοπρεπεστατα αποτελεσματα.
 

Alexis K

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Μίλησα και με ένα παλικάρι εδω στο forum και με συμβούλεψε να μην πάρω κάτι ακριβό γιατί θα είναι και βαρυ....
Να πάω με τη sony λεω...ή όχι ?
Το θέμα δεν είναι αν θα είναι βαρύ και ακριβό (μόνο)....
Είναι να πάρεις τη κατάλληλη μηχανή για τις ανάγκες σου, και να ξέρεις να τη δουλέψεις...

Στο Νεπάλ είδα Ιταλίδα που φωτογράφιζε με επαγγελματική Nikon, στο "αυτόματο", ( δεν ήξερε τι είναι το Α,P,S κλπ) αργούς φακούς και διαβάζοντας τις οδηγίες χρήσης και στη ίδια παρέα ένας άλλος με ερασιτεχνική Nikon(D70 νομίζω) "ζωγράφιζε"...

:xmas_cool::xmas_cool::xmas_cool:
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Έχετε νιώσει ποτέ στα ταξίδια σας ότι προσπαθείτε υπερβολικά να φωτογραφίσετε τοπία, ανθρώπους, στιγμές;

Ανήκουμε σε μια κατηγορία ανθρώπων που δεν φωτογραφίζει μόνο τις "αναμνηστικές" πόζες, αλλά απολαμβάνει τη φωτογράφηση ως ένα κομμάτι του ταξιδιού.

Μήπως όμως προσπαθώντας να αποτυπώσουμε τα πάντα σε ένα ταξίδι μας με τη φωτογραφική μας μηχανή, τελικά "χάνουμε" τις στιγμές που φωτογραφίζουμε; δηλαδή κρατάμε την ανάμνηση με τη φωτογραφία αλλά δε "ζούμε" τη στιγμή;

Τι λέτε;

Σε κάθε ταξίδι βγάζω περίπου 500 φωτος και μερικά βιντεάκια.
Νομίζω μπορείς να τα συνδυάσεις όλα.
Και να ζήσεις τη στιγμή και να την αποτυπώσεις και να την κρατήσεις για πάντα!:xmas_cheesygrin:
 

Alexis K

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Ένα καλό που μου έχει κάνει η φωτογράφιση είναι οτι μου αύξησε τη παρατηρητικότητα. Έτσι απολαμβάνω στιγμές και εικόνες που άλλοι δεν πρόσεξαν.
Επίσης για να πετύχω το κατάλληλο φως ή τη κατάλληλη ευκαιρεία, θα ξυπνήσω πολύ νωρίς ή θα κοιμηθώ αργά, έτσι πάλι κερδίζω "εικόνες" και εικόνες, σε σύγκριση με τον μη φωτογράφο ταξιδευτή.
Ακόμα υπάρχουν και αυτές οι μοναδικές στιγμές της αναμονής για να "πιάσω" το θέμα. Είτε καθισμένος πάνω σε κάποια κορυφή, είτε δίπλα σε ένα ποταμάκι στο δάσος, είτε κάπου αλλού.
Θέλω να πω με αυτά ότι είμαι αντίθετος με αυτούς που νομίζουν ότι φωτογραφίζοντας χάνουμε την απόλαυση του ταξιδιού. Ειλικρινά πιστεύω το αντίθετο.
Τέλος μου αρέσει να κοιτάζω μπροστά και να σχεδιάζω, αλλά μου αρέσει εξ' ίσου να αναπολώ και να ξαναβλέπω κάποιες "στιγμές"...

:xmas_cool:
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι με φωτογραφική μηχανή ή χωρίς;

Συνηθίζουμε σχεδόν πάντα να συνοδεύουμε τα ταξίδια μας με φωτογραφική μηχανή ή κάμερα. Το ίδιο κάνω κι εγώ, είμαι λάτρης της φωτογραφίας.
Όσες φορές όμως δεν το έκανα, είτε γιατί το ξέχασα είτε επί τούτω, όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά το χάρηκα κιόλας. Θεωρώ ότι ο καλύτερος φωτογραφικός θάλαμος είνια το μυαλό μας. Αυτές οι εικόνες που περνάνε αβίαστα μπροστά από τα μάτια μας χρόνια μετά...
Άσε που έπαψα να βλέπω τα αξιοθέατα μόνο μέσα από μια μικρή τρύπα. Ακόμα κι αν παίρνω μαζί μου μηχανή αποφάσισα πλέον να τη χρησιμοποιώ ελάχιστα.
Απολαμβάνω καλύτερα τα ταξίδια μου. Εξάλλου πόσες φορές ανατρέχουμε στις φωτογραφίες των περασμένων ταξιδιών...
Ποια είναι η γνώμη σας άραγε;
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Οι μέσες λύσεις συνήθως είναι οι καλύτερες...

Βγάζω αρκετές φωτογραφίες, αλλά όχι σε βαθμό που να κουράζει την παρέα μου ή που να με αναγκάζει να σταματάω κάθε πέντε μέτρα για να απαθανατίσω το οτιδήποτε.

Βλέποντας φωτογραφίες μου μετά από καιρό (ειδικά μετά από κάνα-δυο χρόνια) ανακαλύπτω ότι έζησα πράγματα που εκ πρώτης δεν ερχόντουσαν στο μυαλό μου και συνήθως νιώθω ένα ευχάριστο ξάφνιασμα. Επιπλέον από φωτογραφίες έχω ανακαλύψει μοναδικές λεπτομέρειες, που δεν υπήρχε περίπτωση να παρατηρήσω σε ένα τεραστίων διαστάσεων τοπίο (σε αντίθεση με την απόμόνωση τους σε λίγα τετραγωνικά εκατοστά...)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ωωω όχι Biko! θα διαφωνήσω κάθετα στις τελευταίες σου σειρές! Πάρα πολλές φορές ανατρέχω! Αλλά δεν βγάζω μόνο αξιοθέατα, αλλά και καθημερινές στιγμές, ανθρώπους, παράξενα κλπ.
Σίγουρα, μέσα στο μυαλό μας όλα γίνονται πιο όμορφα, γιατί ζωντανεύουν οι μνήμες, αλλά υπάρχουν φορές που χωρίς το ερεθισμα (τη φωτογραφια την ιδια), δεν υπήρχε περιπτωση να ανακαλέσω κάποιες μνήμες και να ταξιδέψω πάλι νοερά σε εκείνες τις στιγμές.
Η αλήθεια όμως είναι ότι αλλιώς βλέπεις εσύ ο ίδιος τις φωτογραφίες σου και αλλιώς κάποιος άλλος. Για αυτό δεν ανεβάζω εδώ για παράδειγμα. Γιατί για εμένα κάθε φωτογραφία έχει ολόκληρη ιστορια από πίσω, αλλά για τους άλλους θα είναι απλώς ένα ποτήρι μπύρα, ή ένα μέρος, ή κάποιοι άγνωστοι άνθρωποι...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Οι μέσες λύσεις συνήθως είναι οι καλύτερες...

Βγάζω αρκετές φωτογραφίες, αλλά όχι σε βαθμό που να κουράζει την παρέα μου ή που να με αναγκάζει να σταματάω κάθε πέντε μέτρα για να απαθανατίσω το οτιδήποτε.

Βλέποντας φωτογραφίες μου μετά από καιρό (ειδικά μετά από κάνα-δυο χρόνια) ανακαλύπτω ότι έζησα πράγματα που εκ πρώτης δεν ερχόντουσαν στο μυαλό μου και συνήθως νιώθω ένα ευχάριστο ξάφνιασμα. Επιπλέον από φωτογραφίες έχω ανακαλύψει μοναδικές λεπτομέρειες, που δεν υπήρχε περίπτωση να παρατηρήσω σε ένα τεραστίων διαστάσεων τοπίο (σε αντίθεση με την απόμόνωση τους σε λίγα τετραγωνικά εκατοστά...)
με κάλυψες.
έτσι κάνω και εγώ!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Είμαι από αυτούς που κοιτάνε πολλές φορές σε τυχαίες μέρες και στιγμές τις φωτογραφίες τους από παλιότερα ταξίδια, οπότε δε μπορώ χωρίς φωτογραφική μηχανή. Αλλά δεν το κουράζω ούτε εγώ το θέμα, δε τραβάω ποτέ πάνω από 20-30 φωτογραφίες τη μέρα, γιατί με ενοχλεί να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι για να απαθανατίσω το παραμικρό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βασικά δε μπορώ να το βρώ, αλλά αυτό το θέμα υπάρχει ήδη... για το αν προτιμάμε να έχουμε ή να μήν έχουμε μαζί μας φωτογραφική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.795
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom