Φωτογραφίες από τις Μονές του Αγίου Όρους

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οδηγός Αγίου Όρους

Menu:
Mount Athos Infos . gr

awww.mountathosinfos.gr_images_bg_logo.gif


awww.mountathosinfos.gr_images_global_g_flag_greece.gif awww.mountathosinfos.gr_images_global_g_flag_english.gif awww.mountathosinfos.gr_images_global_g_flag_german.gif
Πληροφορίες για το Άγιον Όρος

Άγιο Όρος

Το Άγιον Όρος είναι αυτόνομη και αυτοδιοίκητη περιοχή του ελληνικού κράτους. Καταλαμβάνει ολόκληρη σχεδόν την ανατολική χερσόνησο της Χαλκιδικής και αρχίζει από το Φραγγόκαστρο ή Μονή Ζυγού. Έχει έκταση 336τ.χλμ., μήκος περίπου 50χλμ. και πλάτος περίπου 10χλμ. Στο τέλος της χερσονήσου υπάρχει το όρος Άθως με ύψος 2033μ.
Σύμφωνα με τη μυθολογία, ο Άθως ήταν ένας γίγαντας από τη Θράκη, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Ποσειδώνα, ο Ποσειδώνας τον νίκησε και τον έθαψε κάτω από ένα μεγάλο βράχο, ο οποίος ονομάστηκε Όρος Άθως.
Το Άγιο Όρος έχει προστάτιδα την Παναγία και κατά την παράδοση πήρε την ονομασία «το περιβόλι της Παναγιάς». Όταν η Παναγία ταξίδευε με τον Ευαγγελιστή Ιωάννη τον Λάζαρο στην Κύπρο, μία θαλασσοταραχή τους ανάγκασε να προσαράξουν στο Άγιο Όρος. Η Θεοτόκος ενθουσιάστηκε με το φυσικό τοπίο και ζήτησε από τον Υιό της να της το κάνει δώρο. Η φωνή του Υιού της ακούστηκε να λέει: Έστω ο τόπος ούτος κλήρος σός και περιβόλαιον σόν και παράδεισος, έτι δε και λιμήν σωτήριος των θελόντων σωθήναι».
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ | ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ | ΟΥΡΑΝΟΥΠΟΛΗ | ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ | ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΒΟΗΘΕΙΑ | ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τελεια δημητρη ο mister moy θα το ψαξει γαι μελλοντικη επισκεψη
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ειναι πολυ χρησιμες πληροφοριες.
Βαγγελη διαβασε τα και κανονιζουμε.Εμεις εχουμε παραμονητηριο για να μπουμε μεσα 1 Μαιου ημερα Πεμπτη και Κυριακη πρωι επιστρεφουμε.

ΥΓ.Την Τεταρτη 30/4 θα διανυκτερευσουμε στο hotel της σελιδας.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Επ! τι είναι αυτό το μπανεράκι εδώ κάτω;
apagead2_googlesyndication_com_pagead_imgad_72796765f230e75276ab66a24fd0220c._.jpg

Το γυρίσαμε σε σελίδα γνωριμιών; Για βάλε καμιά τάξη αφεντικό!:haha::haha:



Edit by spor_os: Σε παρακαλώ, αφού βάζεις που βάζεις το banner, τουλάχιστον βγάλε το link.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ειναι πολυ χρησιμες πληροφοριες.
Βαγγελη διαβασε τα και κανονιζουμε.Εμεις εχουμε παραμονητηριο για να μπουμε μεσα 1 Μαιου ημερα Πεμπτη και Κυριακη πρωι επιστρεφουμε.

ΥΓ.Την Τεταρτη 30/4 θα διανυκτερευσουμε στο hotel της σελιδας.
Γενικά αν θέλεις να μείνεις παραπάνω δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζουν. Απλά προσπαθούν να ελέξουν τους αριθμούς για να μη γίνεται χαμός
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γενικά αν θέλεις να μείνεις παραπάνω δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζουν. Απλά προσπαθούν να ελέξουν τους αριθμούς για να μη γίνεται χαμός
Δημο,το γνωριζω απλα δεν μπορω να λειψω απο τη δουλεια μου.Θα παρω ρεπο μονο την Παρασκευη.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάντως μια χαρά είναι οι 4 μέρες για πρώτη φορά στο Όρος.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Eπειδή η προσπάθεια μου να εοισκεφθώ το Αγιο Ορος δεν φαίνεται να πετυχαινει αποφάσισα να τονώσω το θρησκευτικο μου συναίσθημα προτου ξαναπροσπαθήσω.
Δεστε το συνημμένο
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Eπειδή η προσπάθεια μου να εοισκεφθώ το Αγιο Ορος δεν φαίνεται να πετυχαινει αποφάσισα να τονώσω το θρησκευτικο μου συναίσθημα προτου ξαναπροσπαθήσω.
Δεστε το συνημμένο
Καταπληκτική η φωτό.:clap::clap:
Δήμήτρη και για όποιον άλλο ενδιαφέρεται απ'ότι είδα το ΓΕΩΤΡΟΠΙΟ του Σαββάτου 22/3/08, το ένθετο της Ελευθεροτυπίας έχει αφιέρωμα στο Όρος. Ελπίζω να είναι καλό.
Πολύ ενδιαφέροντες οδηγοί είναι 1. της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ και 2. της ΕΚΔΟΤΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ (αυτόν χρησιμοποίησα και τις δύο φορές που πήγα)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δημο,σ'ευχαριστω εχω και τους 2 τομους explorer(νομιζω αυτους εδινε η καθημερινη)και ηδη εχω αρχισει και διαβαζω.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αντε Δημητρη, εχεις και μια προσωπικη ιστορια-εμπειρια να μας γραψεις... οργανωσου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.144
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom