Αυστρία Χαμένη βαλίτσα στην Βιέννη-υπάρχει ελπίς;

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.931
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ωχ βρε Θανο μου! Ελπιζω να βρεθει. Να ζητησεις και καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας ωστε να μπορεις να επικοινωνεις μαζι τους αργοτερα, αν δεν εχει βρεθει μεχρι την Τεταρτη που θα φυγεις. Φανταζομαι οτι ισως θα τη μαζεψε καποια υπηρεσια ασφαλειας τη βαλιτσα σου. Συνηθως υπαρχει μια φοβια απο τον κοσμο να μαζευει αποσκευες απο σιδηροδρομικους σταθμους, μετρο και αεροδρομια. Μηπως να επικοινωνησεις με την ασφαλεια του μετρο να μαθεις αν εχει βρει κατι;
ευχαριστω ερση για την συμβουλή σου!:cool:
θα ρωτησω σε λιγο. Αυτοι της ασφάλειας αρα που θα την παραδώσουν; στα απωλεσθέντα του μετρό η του αεροδρομίου, μιας και η βαλίτσα δεν έγραφε τα στοιχεία μου, και 2ον είχε την πράσινη κορδελίτσα απο το τσεκ ιν της Θεσσαλονίκης!

οπως κ να εχει σε λιγο αρχίζει το νικολούλειο ψάξιμο της χαμένης-ξεχασμένης βαλίτσας...
Ευχαριστώ ολους σας και για τα λόγια συμπαράστασης σας κ για τις συμβουλές σας!!!
:cool:
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καλη δυναμη κανε και καμια προσευχη και θετικη σκεψη οτι την βρισκεις...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.429
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θανο λυπαμαι για την αναποδια και μαλιστα την πρωτη μερα του ταξιδιου σου αλλα μη χασεις το κεφι σου! Ευχομαι ολα να πανε καλα και να το θυμασαι καποτε σαν αστειο:)

ΥΓ. Οποιον δεις με τραβελστορικο μπλουζακι στη Βιεννη , αυτος βρηκε τη βαλιτσα σου :lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ευχαριστω ερση για την συμβουλή σου!:cool:
θα ρωτησω σε λιγο. Αυτοι της ασφάλειας αρα που θα την παραδώσουν; στα απωλεσθέντα του μετρό η του αεροδρομίου, μιας και η βαλίτσα δεν έγραφε τα στοιχεία μου, και 2ον είχε την πράσινη κορδελίτσα απο το τσεκ ιν της Θεσσαλονίκης!

οπως κ να εχει σε λιγο αρχίζει το νικολούλειο ψάξιμο της χαμένης-ξεχασμένης βαλίτσας...
Ευχαριστώ ολους σας και για τα λόγια συμπαράστασης σας κ για τις συμβουλές σας!!!
:cool:
Καταρχήν εφόσον την έχασες στο μετρό λογικό είναι να την παραδόσουν τη Δευτέρα που ανοίγει στο γραφείο απωλεσθέντων του μετρό. Αν όμως έχουν όρεξη να ψάξουν να σε βρούν μπορούν μέσω της πράσινης χάρτινης κορδέλας να σε εντοπίσουν μια και η κορδέλα περιέχει έναν μοναδικό αριθμό ο οποίος έχει καταγραφεί στο δικό σου όνομα στα κομπιούτερ της εταιρείας με την οποία πέταξες. Αυτά όμως μόνο μέσω αεροδρομίου μπορούν να τα κάνουν οπότε και τηλεφωνείς και στην εκεί υπηρεσία. Άρα καταρχήν ξεκινάς να μάθεις αν βρεθηκε κάτι από την υπηρεσία ασφαλείας του μετρο και μετά ότι σου πουν. Καλά ξεμπερδέματα. Ελπίζω η βαλίτσα να μην περιείχε πράγματα αξίας ούτως ή άλλως. Και καλό ταξίδι ούτως ή άλλως.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.931
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
είναι οπως τα λες Ερση.
Πηγα στον τερματικό σταθμό του μετρό και με ενημέρωσαν οτι δεν βρηκαν χτες εκει κάτι.
Αυτο δεν σημαινει οτι η βαλιτσα μπορεί να μην εχει παραδωθεί.
Απ δευτέρα ομως απωλεσθείσες βαλίτσες κ λοιπά αντικείμενα οδηγούνται στο κεντρικό γραφείο απωλεσθέντων...
Απο Τρίτη θα ξέρουν να μου πουν. Πάντως τους αφησα το τηλεφωνο του χώρου στον οποίο μένω ωστε να κατι βρουν να μπορούν να ενημερώσουν!!

Για τα περί αεροδρομίου κ εγω το σκεφτηκα οτι η πρασινη κορδελίτσα θα βοηθήσει αλλα σήμερα δεν ειχα το κουράγιο να το ψαξω περισσότερο.
Ας μην ξεχνάμει οτι οι υπηρεσίες λογω Κυριακώς υπολειτουργούνε και το προσωπικό ειναι το απολύτως απαραίτητο.
Παντως υπαρχει ενα τηλέφωνο για οποιον χασει κατι στο μετρό:
Lost + Found Service Center
hotline 0800224438 (kostenlos= δωρεάν)
απο το εξωτερικό +4319300022222

Aχρείαστα να είναι τα παραπάνω!

Α, να γράψω κ κάτι για την Βιέννη:
αν εδινα εναν τίτλο θα ήταν ο εξής:
Βιέννη, πόλη εσύ η υπέροχη αυτοκρατόρισσα!:clap:

Υ.Γ.: περιττό να γράψω οτι έπαθα φωτογραφικό αμοκ :haha:με αυτά τα υπεροχα ωραια που βλέπουν τα ματάκια μου και ο φωτογραφικός φακός κατ επέκταση:cool:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευτυχώς που δεν ήταν η μηχανή στη βαλίτσα σου!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.931
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ναι ευτυχώς ολα τα τιμαλφή ηταν στην χειραποσκευή και σώθηκαν!;)

πριν απο λιγο βρηκα κ το εξης σάιτ οπου συμπληρώνει κανεις στα γερμανικα η αγγλικα την φόρμα απωλειας αντικειμένου στο μετρο για να ξεκινήσουν οι σχετικές έρευνες. Τι καλά να μου το έλεγαν απο χθες οι υπαλληλοι;:D

Mungos Security + Cleaning - Lost + Found
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Θάνο λυπάμει πολύ κι εγώ για την πειπέτειά σου. Σε καταλαβαίνω και αν ήμουν εγώ θα είχα χάσει κάθε ψυχραιμία. Μπραβο σου που την διατηρείς.

Είχα κι εγώ μια απώλεια στη Βιέννη, μου υπέδειξαν το γραφεί που αναφέρεις αλλά εκεί μιλούσαν μόνο Γερμανικά κι ετσι εγκατέλειψα την προσπάθεια, καθώς το αντικείμενο ήταν μια σκέτη φωτογραφική μηχανή και δεν είχα ούτε όνομα γραμμένο επάνω.

Η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων είναι φιλικοί. Οπότε πιστεύω ότι η βαλίτσα θα ταξιδέψει χωρίς ενδιαφέρον απο κανένα, θα βρεθεί απο τις καθαρίστριες, και θα παραδοθεί στο γραφείο απωλεσθέντων. Tίποτε δεν αποκλείεται αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι το πιθανότερο σενάριο. Εγώ δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Ναι υπάρχει γραφειοκρατία στο θέμα αυτό. το έχω αντιμετωπίσει και σε άλλη πόλη. Ετσι προβέλπω ότι οι πιθανότητες είναι φυσικά να ταλαιπωρηθείς τώρα, αλά μάλλον θα βρεθεί.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία. και κοίταξε να χαρείς λίγο το υπόλοιπο ταξίδι σου, έχοντας υπ όψη ότι οχρόνος δουλεύει υπέρ σου.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Επίσης στη Βιέννη, σε παγκο ενός duty-free ξεχαστηκε ένα τσαντάκι με διάφορα μικροαντικείμενα, χωρίς διεύθυνση. Απο εδώ έγινε δήλωση και τηλεφώνημα στο γραφείο απωλεσθέντων του αεροδρομίου Βιέννης με περιγραφή για το τσαντάκι. Ηρθε συσκευασμένο σε ένα κιβωτιάκι μετά απο 4 μέρες.

Γι αυτό και λέω ότι υπάρχουν πολύ μικρές πιθανότητες να εξαφανιστεί.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Θάνο, κουράγιο, θα τη βρεις τη βαλίτσα σου! Έτσι που την παράτησες μόνη και ασυνόδευτη, το πιθανότερο είναι πως αυτή τη στιγμή που μιλάμε της εξετάζουνε τα 'σώψυχα' οι πυροτεχνουργοί...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
το πιθανότερο είναι πως αυτή τη στιγμή που μιλάμε της εξετάζουνε τα 'σώψυχα' οι πυροτεχνουργοί...
Θάνο ξέρεις τι σημαίνει ελεγχόμενη έκρηξη ε; Αυτό που κάνει τα παντελόνια χαρτοπόλεμο! :haha:
Αστειεύομαι, πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά και θα βρεθεί η βαλίτσα. Κρίμα βέβαια που περνάς την ταλαιπωρία αυτή και φαντάζομαι το άγχος. Τουλάχιστον προσπάθησε όσο δεν μπορείς να κάνεις κάτι και απλά περιμένεις, να το βγάλεις από το μυαλό σου και να απολαύσεις το ταξίδι σου!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Kαλα μα που τοχεις το μυαλο σου βρε Θανο.
Ευχομαι ολοψυχα να εχει αισιο τελος η περιπετεια σου.
Αν δεν στη φερουν στη Βιεννη,μπορει να την παραδωσουν στον Def μιας και μπορουν
να βγαλουν ακρη απο το μπλουζακι του σαιτ που εχεις μεσα.
Καλη συνεχεια στο ταξιδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.844
Μέλη
38.958
Νεότερο μέλος
Natasappdpl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom