Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Μάλλον θα παμε Χανιά με το σύζυγο για μια εβδομαδα τον Ιουλιο.
1. Πού να μείνουμε;;; Θελουμε ενα μερος ηρεμο, κοντα στην πολη των Χανιων, που να εχει θαλασσα και καμια ωραια καφετερια για το πρωινο μας, λιγα μαγαζακια. Χαλαρα πραγματα. Εαν μου πειτε και για κανενα φτηνο δωματιο, θα ειναι τελεια.
2. Γενικα τα Χανια ειναι φτηνα απο φαγητο, καφεδες κτλ;;;;
3. Το Κολυμβάρι τι λεει σαν περιοχή;

Ευχαριστώ!!
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
πέρσι το καλοκαίρι (τοτε δυστυχως δεν ήξερα για το φόρουμ)πήγα διακοπές Χανιά,και έμεινα στον Πλατανιά γιατί είχα ακούσει ότι είναι ένα πολύ ωραίο θέρετρο κοντα στην πόλη των Χανίων και την ......πάτησα.Η θάλλασα καθόλου καλή ,μόνο οταν δεν είχε κύμα μπορούσες να κολυμπήσεις,αλλά τις 6 απο τις 8 μέρες που έμεινα είχε κύμα και ήταν χάλι......φύκια ,...βούρκος.Και ενώ η αποσταση απο την πόλη χιλμ δεν ήταν μεγαλη νομίζω γύρω στα 20 χλμ,για να παω βόλτα στην πόλη ,με το λεωφορείο,γιατι δεν είχα και αμαξι,ηταν ταλαιπωρία,γιατι λόγω μεγάλης κίνησης στην είσοδο της πόλης,μερικές φορές έκανε και μία ώρα!!
Αυτά σου τα λεω γιατι το Κολυμβαρι που αναφέρεις είναι στην ιδια πλευρά,ακόμα πιο πέρα απο τον Πλατανιά ,καμια 10αρια χλμ ακόμα πιο μακρυά απο τα Χανιά.
Ευτυχώς θα πάρεις πληροφόρηση απο τα μέλη του φόρουμ που μένουν Κρήτη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
To βρισκω πολυ θετικο να ακουμε πολλες και διαφορετικες αποψεις απο ντοπιους ή απο επισκεπτες...
Οπως ξαναγραψα τα χανια ειναι ενας απο τους δημοφιλεστερους προορισμους στον εγχωριο τουρισμο....παιδια !!!! υπαρχει καποιος δημοφιλεις παραθαλασσιος προορισμος που να μη φυσαει ποτε.... η θαλασσα να μη εχει ποτε κυμα.....ουτε φυκια...να ειναι φουλ σαιζον αλλα να μην εχει προβλημα παρκινκ......( εδω θα μπορουσε και να γινει ).....να μην υπαρχει μποτιλιαρισμα....και ας ειναι επαρχιακη πολη......και ας συγκεντρωνει το μαγαλυτερο ογκο τουριστων σε ολο το νησι.......
Για το Πλατανια τωρα....ολοι συστησαμε στη Βαρσα να τον αποφυγει....γιατι ειναι καθαρα τουριστικο μερος...και εχει πολυ φασαρια....η φιλη renata ηταν σαφεστατη.......Ιουλιος και Αυγουστος ειναι ο χειροτερος μηνας για να γνωρισει καποιος το νησι μας...
Παντως θελουμε και αλλες αποψεις θετικες ή αρνητικες καμμια φορα και εμεις που ζουμε εδω μαθαινουμε απο τους ξενους.....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γειααααααα σαααααααας!!!:D
Πέντε μέρες Αθήνα, πήγα στα γραφεία του παροχέα, κι έκανα τη σύνδεση στα 16 mbps
γιατί εδώ δε σας προλαβαίνω;)

Όποιος είπε τον καπετάνιο αγεωγράφητο θα λογοδοτήσει στον εισαγγελέα:mad:
Επιμένω για το Φραγκοκάστελο,η πιο ρηχή παραλία, και θα σας φέρω ντοκουμέντα.

Μα γι΄αυτό έβαλα ένα αρθράκι "Αμάρι Ρεθύμνου" στο "Κρήτη". Μόνο σε τέτοια μέρη θα καταλάβει "Κρήτη" ο επισκέπτης. Πήγα πέρυσι πτωτομαγιά, αλλά με οδηγό το άρθρο αυτό θα το ξαναβάλω στο πρόγραμμα. Η επαρχία με μεγάλη και ποικίλη βλάστηση, και πολά νερά.
Επαφή με ντόπιους του χωριού. Καθίστε σε καφενείο κάποιου χωριού, πιάστε κουβέντα, και θα μάθετε πολλά περισότερα απ΄ότι βλέπετε. Θα ακούσετε πως μιλούν οι Κρητικοί. Γιατί φίλη μας Βάρσα, ξεκίνησε να κάνεις practice στα αγγλικά και γερμανικά σου, μπορεί σε κάποιο cafe/εστιατόριο να μη γνωρίζουν τι σημαίνει πορτοκαλάδα, όπως μου έτυχε στο καφέ/παράγκα, στην κορυφή του Μπάλου, πριν πάρουμε τον κατήφορο για την πλαζ. Δύο σερβιτόρες ευρωπαίες, προσπαθούσαν να καταλάβουν τα ελληνικά μου. Φυσικά δε μου πήγαινε στο τόπο μου να μιλήσω ξένα για να πιω καφέ. Την επομένη τους πέρασα στη εφημερίδα, γιατί δεν είναι δυνατόν, εκεί στα ψηλά περήφανα κρητικά βουνα να συμβαίνει
αυτό. Αλλά και φέτος μετά την πρωτομαγιά το συνάντησα, σε κάποιο μάλιστα παραδοσιακό χωριό στην ανατολική Κρήτη......
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γειααααααα σαααααααας!!!:D
Πέντε μέρες Αθήνα, πήγα στα γραφεία του παροχέα, κι έκανα τη σύνδεση στα 16 mbps
γιατί εδώ δε σας προλαβαίνω;)

Όποιος είπε τον καπετάνιο αγεωγράφητο θα λογοδοτήσει στον εισαγγελέα:mad:
Επιμένω για το Φραγκοκάστελο,η πιο ρηχή παραλία, και θα σας φέρω ντοκουμέντα.
Καλως ηρθες captain ετοιμαζομουν να σου στειλω pm γιατι ειχα αρχισει να ανυσηχω!!!!!
Τα ντοκουμεντα περιμενουμε τωρα:bleh::bleh::bleh::bleh:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Εγω παντως θα το επισκεφθω το νησι, βεβαια θα παω τελειως αντιθετα, στην πραγματικη ηρεμια και την απολυτη χαλαρωση.Παρεα οπως μου ειπε και η renata με την καλυτερη ανατολη που μπορω να δω απο την Κρητη.+ οτι θα δω και το μινωικο καστρο και το φαραγγι των νεκρων.Αν υπαρχουν πληροφοριες γενικα για τον νομο Λασιθιου....ειμαι ολος αυτια!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εγω παντως θα το επισκεφθω το νησι, βεβαια θα παω τελειως αντιθετα, στην πραγματικη ηρεμια και την απολυτη χαλαρωση.Παρεα οπως μου ειπε και η renata με την καλυτερη ανατολη που μπορω να δω απο την Κρητη.+ οτι θα δω και το μινωικο καστρο και το φαραγγι των νεκρων.Αν υπαρχουν πληροφοριες γενικα για τον νομο Λασιθιου....ειμαι ολος αυτια!!!
Καλως να μας ερθεις φιλε driver01 και αν περασεις απο τη πολη μου κερναω ρακομελο....Η επιλογη σου να πας Λασιθι ειναι πολυ σωστη....πληροφοριες πολλες θα δεις...στο ιδιο φορουμ στο τοπικ Ταξιδι στη Κρητη του μελους eftixia
Διαβασε προσεκτικα οτι γραψαμε....αν θελεις κατι εξτρα πληροφοριες....ειμαι στη διαθεση σου:clap::clap::clap:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
σ' ευχαριστω παρα πολυ για την προσκληση, αλλωστε ειναι γνωστο οτι ειστε απιστευτα φιλοξενοι!!!Προτεινω λοιπον το εξης....ξεκινατε ολοι, συγκεκριμενη ημερα και ωρα με την αναλογη ενδυμασια βεβαια(βλεπε μπλουζακια travelstories)εχω κλεισει ενα ταβερνακι πανω στην παραλια και κανουμε ενα απιστευτο 3κουβερτο γλεντι.Θελω πραγματικα να σας γνωρισω ολους τωρα που μου δινεται η ευκαιρια να κατεβω ΚΡΗΤΗ!!Ειδικα το "φουγαρο"....
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Ξεχασα, θα ειμαι στο νησι 15/8-29/8!!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Γειααααααα σαααααααας!!!:D
Γιατί φίλη μας Βάρσα, ξεκίνησε να κάνεις practice στα αγγλικά και γερμανικά σου, μπορεί σε κάποιο cafe/εστιατόριο να μη γνωρίζουν τι σημαίνει πορτοκαλάδα, όπως μου έτυχε στο καφέ/παράγκα, στην κορυφή του Μπάλου, πριν πάρουμε τον κατήφορο για την πλαζ.
soudiane, ειναι αυτα που με χαλανε στην χωρα μας...:( ε, δεν ειναι τουριστες μονο οι ξενοι.
Προτιμω να μιλησω με τους κρητικους που ειπες, στο Αμάρι, και να μην καταλαβαινόμαστε, αλλα τουλαχιστον θα πιάσει τοπο αυτη η επάφη μας.
Πωπω, δεν μπορειτε να φανταστειτε πως το περιμενω αυτο: να ακουσω κρητικους να μιλουν μεταξυ τους και να τους χαζευω, προσπαθωντας να καταλαβω τι λενε, να δω κρητικους να χορευουν σε καποιο γλέντι, και να παω σε ενα χωριο μη τουριστικο να δω τις αυλες και τα σπιτια... (πολυ ρομαντικη εικονα ε?:roll:)
ααα, μιας και το εφερε η κουβεντα απο 9/7 εως 16/7 υπάρχει καμια φιεστα, πανηγυρι, ή φεστιβαλ σε αυτα τα μερη:)?
 

landrew

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπερα σας, μια ερωτηση σας παρακαλω...
Εχω κλεισει στο Argo Appartments εξω απο τα Χανια και θα ηθελα να σας ρωτησω τι λεει η παραλια Γλαρος. Ειναι βαθια ή ρηχη, με αμμουδια ή οχι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.237
Μέλη
38.968
Νεότερο μέλος
παρις

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom