Παλαιστίνη Χεβρώνα : η μαρτυρική πόλη της Παλαιστίνης

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχοντας δουλέψει με την εκεί LGBTQ+ κοινότητα μπορώ να πω πως η άποψη μου είναι πιο κοντά στου @tatooine . Οι άνθρωποι παλεύουν καθημερινά για τα δικαιώματα τους ακόμη και για τα νομικά κατοχυρωμένα σε μία αρκετά ομοφοβική κοινωνία. Στο Ισραήλ απλώς ως γνωστόν αγαπούν το χρήμα και οι gay φέρνουν πολύ χρήμα. Έτσι είναι κατ' ανάγκη "αποδεκτοί". Οι κοινότητα επίσης βοηθάει και πάρα πολλούς gay Παλαιστίνιους όπου κινδυνεύουν στα Παλαιστινιακά εδάφη και η ζωή τους απειλείται ακόμη και -τις περισσότερες φορές πρώτα - από τις οικογένειες τους.

Διαχρονικά το Ισραηλινό κράτος είναι ένα φασιστικό κράτος που καταπιέζει ένα λαό που έτυχε να ζει στη "γη του Ισραήλ". Οι σύμμαχοι του ήταν πάντα οι ΗΠΑ που θέλουν να έχουν έναν ισχυρό σύμμαχο στην Μέση Ανατολή και κάθε καρυδιάς φασιστοειδες που κυκλοφορεί στο Δυτικό κόσμο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η Ελλάδα, η Γαλλία και η Ιταλία είναι από τις πιο φιλιες χώρες αυτή τη στιγμή.

Από την άλλη οι Παλαιστίνιοι έκαναν λάθη και εξτρεμιστικές οργανώσεις πάντα έβαζαν εμπόδια στο δρόμο προς την ειρήνη. Κι ας μη γελιομαστε ακόμη και σε ελεύθερη κοινωνία και σε ανεξάρτητο κράτος θα υπήρχαν πολλοί Παλαιστίνιοι που θα ζούσαν καταπιεσμένοι στη χώρα τους.

Η δουλειά μου, η ζωή μου και τα ταξίδια μου στην περιοχή μου έδωσαν τη δυνατότητα να μιλήσω με δεκάδες ανθρώπους απ' όλες τις πλευρές που δεν είναι μόνο 2 όπως φαντάζεται ο μέσος άνθρωπος που έχει διαμορφώσει άποψη αποκλειστικά και μόνο από τα ΜΜΕ. Σε καμία περίπτωση ο μέσος Παλαιστίνιος δεν είναι τρομοκράτης όπως και ο μέσος Ισραηλινός δεν είναι δυνάστης. Άνθρωποι είναι όπως όλοι μας με τα καλά τους και τις αδυναμίες τους που άνετα θα ήταν δύο πολύ καλοί φίλοι αν είχαν γεννηθεί με άλλες ταυτότητες ή αν οι ηγέτες τους (πολιτικοί, θρησκευτικοί, οικονομικοί κλπ.) αποφάσιζαν πως θέλουν να είναι φίλοι.
 
Last edited:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ο δρόμος προς την ειρήνη ποιος είναι ? Να τους αδειάσουν τη γωνιά ή να πεθάνουν ήσυχα ? Διαχρονικά διαπραγματευεσαι με κάποιον ισχυρό όταν έχεις κ συ πολύ ισχυρούς άσους στο μανίκι ή όταν μπορείς να απειλήσεις μια συνθήκη η οποία θεωρείται κόκκινη γραμμή για τον άλλο.
Αλλιώς απλά θα σου σφίγγουν το χέρι κ θα γυρνάς πίσω με σπόρια ή λόγια του αέρα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο δρόμος προς την ειρήνη ποιος είναι ? Να τους αδειάσουν τη γωνιά ή να πεθάνουν ήσυχα ? Διαχρονικά διαπραγματευεσαι με κάποιον ισχυρό όταν έχεις κ συ πολύ ισχυρούς άσους στο μανίκι ή όταν μπορείς να απειλήσεις μια συνθήκη η οποία θεωρείται κόκκινη γραμμή για τον άλλο.
Αλλιώς απλά θα σου σφίγγουν το χέρι κ θα γυρνάς πίσω με σπόρια ή λόγια του αέρα
Η Χαμάς υπάρχει επειδή το Ισραήλ το κυβερνούν φασίστες όπως ο Νετανιάχου, που βρίσκονται στο τιμόνι της χώρας ακριβώς επειδή υπάρχει η Χαμάς. Φαύλος κύκλος.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αν δεν υπήρχε η Χαμάς θα τους δίνανε την ανεξαρτησία τους ?

Αν φύγει ο Νετανιάχου κ έρθει άλλος, θα τους δώσει την ανεξαρτησία?

Θα σταματήσει ποτέ η Χαμάς κ η επόμενη Χαμάς όσο δεν υπάρχει ανεξαρτησία ?

Επειδή η απάντηση σε όλα είναι ΟΧΙ, σε μερικά χρόνια πάλι θα γίνονται τα ίδια (είτε σε μικρότερη είτε σε μεγαλύτερη ένταση)

Άλλωστε ποιος υποκίνησε τη δημιουργία της Χαμάς ως αντίβαρο για την οργάνωση του Αραφάτ ? ( copy paste τις μ***ς των αμερικανων)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η Χαμάς υπάρχει επειδή το Ισραήλ το κυβερνούν φασίστες όπως ο Νετανιάχου, που βρίσκονται στο τιμόνι της χώρας ακριβώς επειδή υπάρχει η Χαμάς. Φαύλος κύκλος.
Αυτό νομίζω είναι το λάθος που κάνετε όσοι κρατάτε λογική ίσων αποστάσεων.
Ναι, η Χαμάς υπάρχει επειδή το Ισραήλ το κυβερνούν φασίστες που έχουν φτάσει την κατάσταση στα άκρα.
Όχι, το Ισραήλ δεν ακολουθεί ακραία επεκτατική πολιτική λόγω Χαμάς. Θα το έκανε ούτως ή άλλως.

Αν κάτι μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση στο Ισραήλ και που δεν το έχω δει πουθενά αλλού, είναι το πώς έχει καταφέρει να κάνει Αιθίοπες, Λετονούς, Ουκρανούς, Πολωνούς, Μαγκρέμπ και γενικά "όλες τις φυλές του Ισραήλ" να είναι πρώτα και πάνω από όλα Ισραηλινοί και Εβραίοι και δευτερευόντως το οτιδήποτε άλλο. Έχει γίνει μια ομολογουμένως καταπληκτική δουλειά στο να δημιουργηθεί εθνική και θρησκευτική συνείδηση σε ανθρώπους που πολιτισμικά 1-2 γενιές πριν θα είχαν ελάχιστα κοινά ο ένας με τον άλλο. Εικάζω ότι για να γίνει αυτό έχει πέσει κάμποσο brainwashing, θρησκευτική προπαγάνδα και εθνικισμούλης.

Το ζήτημα είναι ότι ναι, θα δεις και ανθρώπους με μετριοπαθή προσέγγιση των πραγμάτων, θα δεις ακόμα και αντιρρησίες συνείδησης, αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό θα δεις ανθρώπους που, μπορεί να είναι open-minded και προοδευτικοί σε διάφορες εκφάνσεις της ζωής τους, στο ζήτημα αυτό όμως είναι από "ναι μεν αλλά" μέχρι ένθερμοι σιωνιστές. Επειδή έχουν γαλουχηθεί από παιδιά στο ότι εκείνα τα χώματα τους ανήκουν (κι ας προέρχονται οι ίδιοι από τη Βόρεια Ευρώπη και την οποία άσχετη γωνία της Αφρικής) και πως η διεθνής κοινότητα τους χρωστάει και οφείλει να τους χρωστάει για πάντα εξαιτίας αυτών που βίωσαν οι προπαππούδες τους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Καλησπερα,ολα σωστα κι συμφωνω αλλα να κοιταμε και λιγο στην αυλη μας !τα αισχη των τουρκων{επιτηδες με μικρο το αρχικο}εναντιον των αδελφων μας Κυπριων.Και να γινουν και σχολια για τον κ.(ας πουμε)ερντογαν που κανει τον ειρηνοποιο, ξεχνωντας οτι εχει παρανομα καταλαβει εδαφη στην μαρτυρικη Κυπρο μας.
Και επίσης ας ρίχνουμε κ καμιά ματιά στα αισχη των τουρκων σε Αρμενία τώρα.Για να μη μιλήσουμε για γενοκτονίες του παρελθόντος κ να μην αναφέρουμε Ασσύριους, Αραμαίους, Έλληνες κλπ
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βρε παιδιά, δε σας εμποδίζει κανείς να γράψετε ιστορία για τα Κατεχόμενα της Κύπρου ή για το Ναγκόρνο Καραμπάχ!

Πού κολλάει η μομφή του "καλά τα λέτε, αλλά δεν αναφέρετε τους Κύπριους και τους Αρμένιους" σε μια ιστορία για την Παλαιστίνη; Από πού κι ως πού δίνεται η εντύπωση ότι επειδή η συγγραφέας της ιστορίας γράφει για τη Χεβρώνα (την οποία έχει επισκεφτεί) με αφορμή τα τρέχοντα γεγονότα αδιαφορεί για την Κύπρο και το Ναργκορνο Καραμπάχ; Πολύ ειλικρινά αδυνατώ να κατανοήσω τη συλλογιστική σας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό νομίζω είναι το λάθος που κάνετε όσοι κρατάτε λογική ίσων αποστάσεων.
Ναι, η Χαμάς υπάρχει επειδή το Ισραήλ το κυβερνούν φασίστες που έχουν φτάσει την κατάσταση στα άκρα.
Όχι, το Ισραήλ δεν ακολουθεί ακραία επεκτατική πολιτική λόγω Χαμάς. Θα το έκανε ούτως ή άλλως.

Αν κάτι μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση στο Ισραήλ και που δεν το έχω δει πουθενά αλλού, είναι το πώς έχει καταφέρει να κάνει Αιθίοπες, Λετονούς, Ουκρανούς, Πολωνούς, Μαγκρέμπ και γενικά "όλες τις φυλές του Ισραήλ" να είναι πρώτα και πάνω από όλα Ισραηλινοί και Εβραίοι και δευτερευόντως το οτιδήποτε άλλο. Έχει γίνει μια ομολογουμένως καταπληκτική δουλειά στο να δημιουργηθεί εθνική και θρησκευτική συνείδηση σε ανθρώπους που πολιτισμικά 1-2 γενιές πριν θα είχαν ελάχιστα κοινά ο ένας με τον άλλο. Εικάζω ότι για να γίνει αυτό έχει πέσει κάμποσο brainwashing, θρησκευτική προπαγάνδα και εθνικισμούλης.

Το ζήτημα είναι ότι ναι, θα δεις και ανθρώπους με μετριοπαθή προσέγγιση των πραγμάτων, θα δεις ακόμα και αντιρρησίες συνείδησης, αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό θα δεις ανθρώπους που, μπορεί να είναι open-minded και προοδευτικοί σε διάφορες εκφάνσεις της ζωής τους, στο ζήτημα αυτό όμως είναι από "ναι μεν αλλά" μέχρι ένθερμοι σιωνιστές. Επειδή έχουν γαλουχηθεί από παιδιά στο ότι εκείνα τα χώματα τους ανήκουν (κι ας προέρχονται οι ίδιοι από τη Βόρεια Ευρώπη και την οποία άσχετη γωνία της Αφρικής) και πως η διεθνής κοινότητα τους χρωστάει και οφείλει να τους χρωστάει για πάντα εξαιτίας αυτών που βίωσαν οι προπαππούδες τους.
Καταρχάς δεν κρατάω ίσες αποστάσεις. Είμαι φανατικά υπέρ ενός ανεξάρτητου Παλαιστινιακού κράτους παρόλο που είμαι άκρως διεθνιστής και κατά των συνόρων.

Κατά δεύτερον διαφωνώ πως το Ισραήλ δεν θα είχε στην εξουσία πιο μετριοπαθείς ηγέτες αν δεν υπήρχαν Χαμάς, Χεζμπολάχ κλπ. και οι πολίτες δεν είχαν το φόβο του θανάτου.

Ο κοσμακης φοβάται το θάνατο, την καταπίεση, την πείνα, τις αρρώστιες και όλα τα δεινά του πολέμου όσο τίποτα άλλο. Κι αυτό το αίσθημα του φόβου ξέρουν και το εκμεταλλεύονται πολύ καλά όσοι ηγέτες θέλουν να το εκμεταλλευτούν.

Οι Ισραηλινοί που συνομιλώ δεν συμφωνούν συνήθως με την πολιτική των κυβερνήσεων τους απέναντι στους Παλαιστίνιους (δεν κάνω και παρέα με φασίστες όμως). Επίσης ένας σημαντικός αριθμός Αράβων είναι Ισραηλινοί πολίτες όπως και αρκετοί υπερορθοδοξοι Εβραίοι είναι κατά της έννοιας του κράτους και των κοσμικών συμβόλων της χώρας.

Το ότι είμαι υπέρ μιας ανεξάρτητης Παλαιστίνης βέβαια δεν σημαίνει πως επικροτω επιθέσεις αμάχων στο Ισραήλ, ούτε υπέρ της καταπάτησης ανθρωπίνων δικαιωμάτων εντός των εδαφών που ελέγχει η Παλαιστινιακή Αρχή.

Ούτε βέβαια επιδοκιμαζω καμία από τις εκατέρωθεν διεστραμμένες απόψεις που εκφράζονται στο διαδίκτυο από φρενοβλαβεις που διψούν για αίμα. Πόσο τελειωμένος πρέπει να είσαι, πόσο να σου τα έχει φέρει η ζωή στραβά ώστε να μεταμορφωθεις σε τέρας και να ζητάς είτε το θάνατο των Ισραηλινών είτε την ισοπέδωση της Γάζας;

Φυσικά και αποδοκιμαζω και την εκδικητικότητα του Ισραήλ και τη μεροληπτικη στάση της Δύσης και την ανεκδιηγητη απόφαση να φωταγωγηθεί η Ελληνική Βουλή με τη σημαία του Ισραήλ.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεν υπήρχε η Χαμάς θα τους δίνανε την ανεξαρτησία τους ?

Αν φύγει ο Νετανιάχου κ έρθει άλλος, θα τους δώσει την ανεξαρτησία?

Θα σταματήσει ποτέ η Χαμάς κ η επόμενη Χαμάς όσο δεν υπάρχει ανεξαρτησία ?

Επειδή η απάντηση σε όλα είναι ΟΧΙ, σε μερικά χρόνια πάλι θα γίνονται τα ίδια (είτε σε μικρότερη είτε σε μεγαλύτερη ένταση)

Άλλωστε ποιος υποκίνησε τη δημιουργία της Χαμάς ως αντίβαρο για την οργάνωση του Αραφάτ ? ( copy paste τις μ***ς των αμερικανων)
Δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Πιθανολογω πως η απάντηση είναι ΟΧΙ. Δεν βρίσκω όμως το λόγο να μπω σε υποθετικές συζητήσεις. Έχω καμία ντουζίνα γνωστούς/φίλους που ζουν στην περιοχή (από διαφορετικές μεριές) και έχουν παραπάνω από 20 απόψεις συνολικά για το ποια θα ήταν η βέλτιστη λύση και πως θα μπορούσε να επιτευχθεί.

Δεν είμαι ούτε διπλωμάτης, ούτε ηγέτης κι ούτε καν έχω κάποιον από τους εμπλεκόμενους ηγέτες σε εκτίμηση. Μην περιμένεις λοιπόν από εμένα να υπερασπιστώ καμία ηγεσία και καμία πολιτική της. Θα υπερασπίζομαι πάντα τον άνθρωπο και τα θεμελιώδη δικαιώματα του.

Αν θες να βρεις να την πεις σε κάποιους ψάξε στο 41% του κολλητού του Νετανιάχου.
 
Last edited:

erodios

Member
Μηνύματα
97
Likes
327
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρε παιδιά, δε σας εμποδίζει κανείς να γράψετε ιστορία για τα Κατεχόμενα της Κύπρου ή για το Ναγκόρνο Καραμπάχ!
Συμφωνώ, ενώ με την ευκαιρία πρέπει να πω ότι προβληματίστηκα όταν το νήμα για τη Χεβρώνα πήγε με τις αναφορές σε ζητήματα λοατκι να ξεφύγει σε μια ατραπό άσχετη κατά τη γνώμη μου με το θέμα.
@fenia42 ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέχεια της εμπειρίας σου (σας) από το ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom