EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Τις τελευταίες δύο φορές ανέβηκα Βερολίνο με easyjet. Σε καμία από τις δύο δεν μου είπαν κάτι φεύγοντας από Αθήνα και ποτέ δε ζύγισαν ή μέτρησαν τη βαλίτσα. Όμως..
Τη μία φορά είχα μαζί μου ένα σακ-βουαγιάζ κι ένα σάκο στην πλάτη..όλα καλά.
Την τελευταία φορά όμως στο Βερολίνο με ανάγκασαν να βάλω ένα μικρό τσαντάκι που είχα μαζί μου, μέσα στη βαλίτσα μου, γιατί λέει επιτρέπεται μόνο μία χειραποσκευή (εννοείται ότι το ξαναέβγαλα μόλις πέρασα τον έλεγχο και μάλιστα μπροστά τους).
Είναι αναλόγως με τα κέφια του υπαλλήλου τελικά, τι να πω..
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Έτσι ειναι αναλόγως σε τι υπάλληλο θα πέσεις. Πάντως με το ζύγισμα της χειραποσκευής δεν τίθεται θέμα διότι η easyjet δεν θέτει περιορισμό κιλών.
 

filenaditsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Aγία Πετρούπολη
Εγώ ταξίδεψα από Λονδίνο τα χριστούγεννα χωρίς χειραποσκευή αλλά με μιά τεράστια τσάντα ταχυδρόμου με υπολογιστή και διάφορα άλλα μέσα.
Στην ερώτηση αν έχω χειραποσκευή φυσικά απάντησα όχι και πέρασα τσέκ ιν άνετα. Απο Μιλάνο όμως τις έλεγχαν στον πόντο. Δεν μπορείς να προβλέψεις τα κέφια του υπαλλήλου μάλλον.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Γεια χαρά,

Ταξιδεύω για Παρίσι με Easyjet από Θεσσαλονίκη και θέλω να μεταφέρω στη χειραποσκευή το τρίποδο της φωτογραφικής μηχανής. Πιστεύετε ότι δεν θα μου επιτρέψουν να το πάρω μαζί μου; Έχει μήκος κλειστό 35εκ. και βάρος 1 κιλό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Γεια χαρά,

Ταξιδεύω για Παρίσι με Easyjet από Θεσσαλονίκη και θέλω να μεταφέρω στη χειραποσκευή το τρίποδο της φωτογραφικής μηχανής. Πιστεύετε ότι δεν θα μου επιτρέψουν να το πάρω μαζί μου; Έχει μήκος κλειστό 35εκ. και βάρος 1 κιλό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
νομιζω δεν θα εχεις προβλημα .. τουλαχιστον εγω δεν ειχα οσες φορες το εχω μεταφερει ;)
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Μάλλον θα το ρισκάρω. Παλιότερα έπαιρνα μίνι τρίποδα και η αλήθεια είναι ότι δεν με σταμάτησαν ποτέ, αλλά δυστυχώς τα μίνι δεν με βολεύουν καθόλου.

Σκέφτομαι αν πάω στον έλεγχο στη Θεσσαλονίκη και με σταματήσουν, να το παραδώσω στα lost and found και να το παραλάβω στην επιστροφή ως ιδιοκτήτης. Λέτε να πιάσει;
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
γιατι να μη σε αφησουν? χωραει στις διαστασεις και η easeyjet νομιζω λεει no weight restriction για τις χειραποσκευες..
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
γιατι να μη σε αφησουν? χωραει στις διαστασεις και η easeyjet νομιζω λεει no weight restriction για τις χειραποσκευες..
Γιατί νομίζω ότι κάποια αντικείμενα μπορεί να θεωρηθούν "όπλα" και να μη σου επιτρέψουν να τα πάρεις μαζί σου. Μπορεί να κάνω λάθος όμως και να προβληματίζομαι άδικα :)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Αδικα προβληματιζεσαι,στα δυο τελευταια ταξίδια μου στο εξωτερικό (Πορτογαλία & Τουρκια) ειχα στην χειραποσκευη αντιστοιχο τριποδο και δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Tί το θες καλέ το τρίποδο κι εσύ, κάνε πιο απλή τη ζωή σου
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Αδικα προβληματιζεσαι,στα δυο τελευταια ταξίδια μου στο εξωτερικό (Πορτογαλία & Τουρκια) ειχα στην χειραποσκευη αντιστοιχο τριποδο και δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα.
Ωραία :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.907
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom