Χιλιάδες ποδήλατα στο κέντρο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.111
Άντε και μπήκαν τα ποδήλατα... πως θα τα οδηγήσουμε? :roll: Κάνοντας σλάλομ ανάμεσα στα αυτοκίνητα στις λεωφόρους???
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
παντως εγώ το βρήκα το στύλ μου..
αυτο μου ταιριάζει!!
ω!!!!ρενατα κυκλοφορει ενα τετοιο στην πολη μου ,τον βλεπω το κυριο και τον χαιρομαι!!!!!!
εμεις παντως στην αλεξανδρουπολη εχουμε καινουργιους ποδηλατοδρομους(αλιμονο!!!!!!!) και εγω οπως και αρκετοι αλλοι το εχουμε υιοθετησει το ποδηλατο!!!!:)
 

lennondtps

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα - Erasmus!
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνγκστον
πάντως γενικά έχω την εντύπωση ότι στην ελλάδα τα ποδήλατα είναι αρκετά ακριβά

Άσε που υπάρχει τρελός ρατσισμός προς τα φθηνά ποδήλατα..

Στην Ολλανδία τι τιμές παίζουν??
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν σταματήσουμε να παρκάρουμε κυριολεκτικά όπου βρούμε, από πεζοδρόμια, μέχρι γκαράζ έως και στάθμευση πάνω σε πέρασμα για καροτσάκι μωρού ή ΑΜΕΑ ίσως και να μπορέσουμε να ευχαριστηθούμε το μέτρο αν ποτέ φυσικά εφαρμοστεί...Επίσης μην ξεχνάμε πως Ελλαδιστάν είμαστε και όχι Ολλανδία, πόσοι θα επιστρέφουν τα ποδήλατα στους σταθμούς;; Πλιάτσικο μου μυρίζεται...:rolleyes:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και συν των άλλων θα πρέπει να υπάρχει και υποδομή! Δεν νοείται ποδηλατόδρομος τα δύο χρωματιστά πλακάκια, πάνω στο πεζοδρόμιο όπου φιλοξενούν κάδους, παγκάκια και παρτέρια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ai53.tinypic.com_2lsaczd.jpg

ai52.tinypic.com_2nr3hbt.jpg


Γιατι τι εχουν αυτοι οι ποδηλατοδρομοι nenena; Μεχρι και τα οχηματα του Δημου τους προτιμουν.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ε, άμα είναι να τους προτιμούν και τα οχήματα του δήμου πάω πάσο:D
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Ναύπακτο είναι στις φώτο;νομίζω...
στην Ελλάδα το αυτοκίνητο είναι αναπόσπαστο κομμάτι του Ελληνα ,ελπίζω η ακρίβεια της βενζίνης να του αλλάξει αποψη...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Επειδή είμαι ποδηλάτης στην Αθήνα και έχετε θέσει πολλά ερωτήματα και βαριέμαι να γράφω,μπορείτε κάλλιστα να ενημερωθείτε από το παρακάτω site για ότι σας ενδιαφέρει περί ποδηλάτου.

ΠΟΔΗΛΑΤισσΕΣ.gr | Ποδήλατα στους δρόμους, στα τραίνα, στο Μετρό!

Προσωπικά χρησιμοποιώ αναδιπλούμενο (σπαστό) το οποίο το έχω παντού μαζί μου,στο supermarket,στο σπίτι,στα καφέ,στα εμπορικά καταστήματα κοκ.;)
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
παιδεσ να σασ πω και εγω επειδη πηγα περσι βαρκελωνη και μολισ γυρισα την επομενη μερα πηρα σπαστο!!! τοι εχω παντα μεσα στο αμαξι αν και δεν μενω σε μεγαλη πολη αποτε παω παρκαρω καπου χαλαρα και λιγο μακρια και μετα οργονω με το ποδηλατο !!
οσο για αυτο που θελουν να κανουν ειχε πραγματι εξω απο σταθμουσ μετρο παρκαρισμενα ποδηλατα και τα επαιρνεσ (ρωτησα καποιον ) και μου ειπε οτι ειναι για τουσ μονιμουσ κατοικουσ τησ πολησ και με πιστωτικη καρτα και με ενα ποσο το χρονο αν θθυμαμαι καλα ηταν κατω απο 100 ευρω και οτι ειχε περιορισμενο χρονο να το εχεισ 3-4 ωρεσ μετα επρεπε να το κλειδψσει σε ενα σταθμο και να επερνασ αλλο !!! οσο για την ελλαδα μασ (τι να πω με τισ πορειεσ και γενικα με ολα ) θα τα καταστρεξουμε
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χαίρετε κι από μένα!!
Επειδή τυχαίνει να μένω στην Ολλανδία το τελευταίο διάστημα ως φοιτήτρια, το ποδήλατο είναι πλέον η καθημερινότητά μου. Όπως είπαν και πολλοί φίλοι παραπάνω, οι υποδομές για τα ποδήλατα είναι όντως απίστευτες (ποδηλατόδρομοι,ειδικά φανάρια κτλ.), αλλά το πιο απίστευτο είναι η αντίληψη που έχουν προς αυτό το μέσο μεταφοράς. Το ποδήλατο προηγείται ακόμα και των πεζών, οι οδηγοί το σέβονται και οι άνθρωποι το χρησιμοποιούν για κάθε περίσταση της ζωής τους.
Σχετικά με τις τιμές.. τα μεταχειρισμένα κοστίζουν 80-200€ και από 200€ περίπου ξεκινάνε τα καινούρια και διαφοροποιούνται ανάλογα με την ποιότητα και τη μάρκα του ποδηλάτου. Υπάρχουν βέβαια και τα περίφημα κλεμμένα που με παζάρια η τιμή τους μπορεί να φθάσει και τα 15€(!!), κάτι το οποίο φυσικά δν είναι δύσκολο να βρεθεί αλλά είναι παράνομο και η αστυνομία καραδοκεί...
:rolleyes:
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Καλα το ευχαριστω ηταν ακυρο για αλλο κουμπι πηγαινα αλλα δεν πειραζει...καλο κανει :)))

Τωρα σε αυτο που ηθελα να ρωτησω εγω...πως θα τα προστατευσουμε απο το να μην κλαπουνε; μπορουμε να τους βαλουμε gps ;

Οχι εγω..ο Δημος εννοω για να ξερει που βρισκεται το καθε ποδηλατο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom