Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Lorena

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάϊ
Ταξίδι-Όνειρο
Κοστα Ρικα
Αν νοικιάσετε αμάξι, κλείστε το κιόλας, υπάρχει τρομερή έλλειψη.
Διανυκτέρευση αξίζει στο Βινιάλες, στο Τρινιδάδ και στο Σιενφουέγος. Εγώ με τόσες μέρες θα πήγαινα μέχρι το Καμαγουεϊ, όσο μαγική κι αν είναι η Αβάνα. Σιγά τις πολλές ώρες στο αμάξι... Από Αβάνα για Σιενφουέγος 3, από για Τρινιδάδ 1, από εκεί για Καμαγουέι λίγες παραπάνω. Μηδεν κίνηση, μηδέν φανάρια.
Ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση.Θα τσεκαρω αυτα τα μερη αν και διαβασα οτι το Σιενφουεγος προσφέρεται και για μονομερή αν μένεις Τρινιδαδ για να αποφύγεις τις πολλες αλλαγές δωματίων , που για μενα αυτο ειναι το πιο κουραστικό σε ενα ταξιδι.Ειναι καλο να εχεις μια βάση.Οσο κοντεύει ο καιρος , ενδέχεται να ξαναχρειαστω τα φώτα σου Yorgos!
 

Lorena

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάϊ
Ταξίδι-Όνειρο
Κοστα Ρικα
Σε όλους τους προορισμούς έχω βρει μέσω airbnd casas particulares με τιμές 25 με 35 ευρώ
Γεια χαρα!
Μπορεις να μου πεις πως ακριβως κατάφερες να κλεισεις μέσω airbnb? εχω κοιτάξει κι εγω αρκετα καταλύματα αλλα οταν παω να κανω request booking , δεν μου δίνει την επιλογή , και πανω στη σελίδα γραφει "We ve determined your Location to be in Greece,We are not licensed in your country for this listing" .Αρχικα πίστεψα πως συμβαινει αυτο λόγω των καπιταλ κοντρολς αλλα δοκίμασα απο Κύπρο και Ελβετία και βγήκε το αντίστοιχο μήνυμα.Εστειλα μήνυμα στην airbnb για βοήθεια και η απάντηση τους δεν εβγαλε πολυ νοημα.Επι λέξει μου απάντησαν "Only U.S. Citizens can book with airbnb due to the U.S. Embargo" .τωρα που το ξαναδιαβαζω μου φαινεται ακομη πιο παράλογο.Θα μου ηταν πολυ χρήσιμη η δικη σου εμπειρια.
Ευχαριστω
 

Lemesos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλήσπερα φίλοι,

Ταξιδεύω για Κούβα και χρειάζομαι συμβουλή σχετικά με το προγραμμα που θα ακολουθήσω εκείνες τις μέρες.

Φθάνω Αβάνα Κυρική 1/6 (πρωι) και φεύγω Σάββατο 6/5 μεσημέρι.
Δυστιχως ξέρω οτι είναι πολυ λίγες ημέρες και προσπάθησα να βγάλω πρόγραμμα (βαση των αρθρων που δίαβασα στο forum) ούτως ώστε να δω όσα περισσότερα πράγματα που πρεπει να δει κάποιος στην Κούβα.


Κυριακή: Οδικώς στο Cienfuegos και τη νύχτα καταληγουμε στο Trinidad

Δευτέρα: Trinidad όλη μερα

Τριτη: Απ΄το πρωι El Nichio , μετα Santa Clara για να πάρουμε μια γεύση της πόλης (αν ειναι δυνατον) και τη νύχτα φθανουμε Havana

Τεταρτη: Havana

Πεμπτη: Havana

Παρασκευη: μεσημέρι αναχώρηση απο Havana




Πως βλέπετε το πρόγραμμα?



Ευχαριστω

Ανδρεας.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Με δεδομένο το πολύ μικρό διάστημα που θα είσαι στο νησί, δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές.. Εκτός αν θέλεις αντί για Trinidad να πας στο Vinalles και στο Pinar del Rio. Γούστα είναι αυτά :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά μου φαίνεται το προγραμμα για τις διαθεσιμες οντως λιγες μέρες .
Ελπιζω το ταξιδι να ειναι σε συνδυασμο με άλλη χώρα εκει κοντά , σωστά ;
 

Lemesos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Μια χαρά μου φαίνεται το προγραμμα για τις διαθεσιμες οντως λιγες μέρες .
Ελπιζω το ταξιδι να ειναι σε συνδυασμο με άλλη χώρα εκει κοντά , σωστά ;
Ναι θα το συνδιασουμε με 10 μερες στο Μεξικό
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι είναι το el nichio ?
Πρώτη φορά το ακούω .
Σαντα κλαρα να πάτε μόνο αν σας ενδιαφερει η επισκεψη στο ταφο-μαυσωλειο του Τσε Γκεβάρα . Σαν πόλη δεν αξιζει , ειδικά για εσας που εχετε τόσο λιγο χρόνο διαθεσιμο.
Επειδη κάνω πολλες φορες το Αβάνα-Τρινιδαδ ( 320 χλμ , 5 ωρες χαλαρη οδηγηση ) στο Σιενφουεγος αξιζει μια σταση για "καφε", σε 1 -2 ωρες εχετε δει το κέντρο του .
 

Lemesos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
τι είναι το el nichio ?
Πρώτη φορά το ακούω .
Σαντα κλαρα να πάτε μόνο αν σας ενδιαφερει η επισκεψη στο ταφο-μαυσωλειο του Τσε Γκεβάρα . Σαν πόλη δεν αξιζει , ειδικά για εσας που εχετε τόσο λιγο χρόνο διαθεσιμο.
Επειδη κάνω πολλες φορες το Αβάνα-Τρινιδαδ ( 320 χλμ , 5 ωρες χαλαρη οδηγηση ) στο Σιενφουεγος αξιζει μια σταση για "καφε", σε 1 -2 ωρες εχετε δει το κέντρο του .
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Το el nichio ειναι φυσικο παρκο με λιμνη και καταραχτες γυρω στη 1 ωρα βορεια του Trinidad. To βρηκα στο google και διαβασα αρκετα καλα σχολια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Το el nichio ειναι φυσικο παρκο με λιμνη και καταραχτες γυρω στη 1 ωρα βορεια του Trinidad. To βρηκα στο google και διαβασα αρκετα καλα σχολια.
el Nicho , τώρα κατάλαβα . Εχει πολλες ωραιες εκδρομες σε ποταμια και καταρακτες κοντά στο Τρινιδαδ.
Και η διαδρομη Τρινιδαδ - Σαντα κλαρα αν την κανεις απο το βουνο ειναι πολλη καλή ( χαλαρά ειναι 3 ωρες !! ) γιατι ειναι όλο στροφες και ψιλοχαλια ο δρομος , αλλά αξιζει .
 

Lemesos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
el Nicho , τώρα κατάλαβα . Εχει πολλες ωραιες εκδρομες σε ποταμια και καταρακτες κοντά στο Τρινιδαδ.
Και η διαδρομη Τρινιδαδ - Σαντα κλαρα αν την κανεις απο το βουνο ειναι πολλη καλή ( χαλαρά ειναι 3 ωρες !! ) γιατι ειναι όλο στροφες και ψιλοχαλια ο δρομος , αλλά αξιζει .
☺ ευχαριστω !

Ξερεις που μπορω να βρω τον Ελληνα ξεναγο στην Αβανα?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σου εστειλα προσωπικο μηνυμα .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom