Βέλγιο Χριστουγεννιάτικη μαγεία στο Βέλγιο!

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Χλωμό το κόβω να πετάξατε με Sabena πριν από 2 χρόνια... Έχει κλείσει από το 2001.
Επαναλειτούργησε η συγκεκριμένη εταιρεία με διαφορετικό καθεστώς και διπλή ονομασία sabena-brussels λέγεται τώρα...taver μου...δεν λέω ψέματα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επαναλειτούργησε η συγκεκριμένη εταιρεία με διαφορετικό καθεστώς και διπλή ονομασία sabena-brussels λέγεται τώρα...taver μου...δεν λέω ψέματα...
Υπάρχει σήμερα μια εταιρία που λέγεται Brussels Airlines. Όχι Sabena. Και σίγουρα όχι Sabina. Πριν τη συγχώνευσή της με τη Virgin Express (2001-2006 δηλαδή), το όνομα της εταιρίας ήταν "SN Brussels Airlines". Όχι Sabena-brussels, και δε λέγεται έτσι τώρα.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Υπάρχει σήμερα μια εταιρία που λέγεται Brussels Airlines. Όχι Sabena. Και σίγουρα όχι Sabina. Πριν τη συγχώνευσή της με τη Virgin Express (2001-2006 δηλαδή), το όνομα της εταιρίας ήταν "SN Brussels Airlines". Όχι Sabena-brussels, και δε λέγεται έτσι τώρα.
Συγγνώμη για το sabina λάθος δικό μου ορθογραφικό,ωστόσο όταν ταξιδεύαμε τα πάντα ως "χαρακτηριστικό" είχαν αυτό το όνομα-sabena-brussels-δεν ξέρω εάν τώρα έχει αλλάξει κάτι...και δεν ασχολήθηκα με το όλο θέμα να σου πω και την αλήθεια...Μα μη με μαλώνεις κιόλας...:xmas_cheesygrin:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ..

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ "ΤΕΛΕΙΑ"...

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...

ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΠΑΡΕΑ, ΜΟΝΟΙ...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΟΥΜΕ?ΠΟΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ?ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ (250ε ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ)??ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΦΤΗΝΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ??

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΧΕΙ??ΜΕΤΡΟ??ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ 'Η ΠΕΦΤΕΙ ΜΑΚΡΙΑ?? (ΓΙΑ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ - ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΠΑΣ Ε?)

ΣΟΡΡΥ ΑΜΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Καταρχήν σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Δε μας κουράζεις καθόλου!Ο ρόλος του φόρουμ αυτού είναι να μοιραζόμαστε πληροφορίες και εμπειρίες όσον αφορά το μικρόβιο των ταξιδιών!
Νομίζω πως ένα χρόνο νωρίτερα είναι αρκετά χρήματα τα 250 ευρώ για εισιτήρια.Εγώ πέταξα με Ολυμπιακή, αν θυμάμαι καλά! Να προτιμήσεις το αεροδρόμιο Zaventem απέχει μόλις 14 χιλ. από τις Βρυξέλλες.
Υπάρχει Μετρό στην πόλη, αλλά το τρένο είναι πολύ χρήσιμο για τα πέριξ...Γάνδη, Μπρυζ, Αμβέρσα που απέχουν κάποια χιλ. από τις Βρυξέλλες. Πρόκειται για πόλη που περπατιέται όμως, οπότε δε χρειάζονται λεωφορεία και μετρό συνέχεια.Εγώ έριξα πολύ πόδι!
Όσον αφορά το Άμστερνταμ, θα σου πρότεινα να το αφήσεις για άνοιξη, εποχή κατά την οποία ανθίζουν οι τουλίπες και άλλα λουλούδια. Απρίλιο και Μάιο ανοίγει ένα μαγευτικό και ανεπανάληπτο πάρκο λίγο έξω από το Άμστερνταμ, που λέγεται Keukenhof. Κάτω από το πάρκο αυτό βλέπεις τις τεράστιες φυτείες με τουλίπες από όπου προμηθεύονται τα ανθοπωλεία.
Τέλος, όσον αφορά στο ξενοδοχείο, εγώ έμεινα στο SAS Radisson 5*, το οποίο εκτός από πολυτελές, ήταν και κεντρικότατο, πράγμα που είναι στα συν για μένα!Δε ξέρω όμως πόσο κόστιζε γιατί πήγα με πρακτορείο. Φαντάζομαι όμως πως θα είναι λίγο ακριβό!
Είμαι στη διάθεσή σου για νέες απορίες!
Α...και αν μπορείς γράφε με μικρά γράμματα...για να μη σε μαλώσουν!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Απλά να συνφωνήσω και να επαυξάνω σ αυτα που είπες για Μπρυζ και Γάνδη. Πήγα το καλοκαίρι του 2006 και είχα πάθει πλάκα. Πανέμορφες πόλεις και οι 2. Στην Γάνδη είχαμε πέσει και σ ενα φεστιβαλ και γινόταν πανικός.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
λοιπόν έχω να σου πω ότι διάβασα πολύ ευχάριστα την ιστορία σου,
και θέλω να κάνω κι εγώ αυτό το ταξίδι!! (δεν τίθεται θέμα, πολλά ταξίδια θέλω να κανω..)
μου αρέσουν πολύ οι ευρωπαικές χώρες, πόλεις που έχουν κάτι από μεσαίωνα, αναγέννηση κτλ!

για το πάρκο mini europe έχω ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς!

όσο για μπρυζ και γάνδη σίγουρα είναι από τις πιο ωραίες πόλεις όχι μόνο του βελγιου, της ευρώπης θα έλεγα!
 

tsakou

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ας ετοιμαζομαστε σιγα σιγα τοτε...εχει ερθει η ωρα να παμε και μια βολτιτσα απο Βελγιο...

περιμενοντας και μια καλη προσφορα απο καμια αεροπορικη εταιρεια, γιατι τα 250 ειναι αρκετα...
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Την επόμενη Τετάρτη φεύγω για Βέλγιο και θα μείνω 5 μέρες (κόστος ειστηρίων Ολυμπιακής 150?).

Σκεφτόμουν να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στο Λουξεμβούργο αλλά βλέπω ότι είναι περίπου 3 ώρες με το τρένο και φοβάμαι ότι μπορεί να με κουράσει (όταν πας κάπου για λίγες μέρες, θες να εκμεταλεύεσαι πιο δημιουργικά τον χρόνο...).

Ίσως με αυτοκίνητο να είναι καλύτερα δεδομένου ότι μπορώ να κάνω κάποιες στάσεις...

Τι προτείνετε; Αξίζει για μια μέρα;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεταξυ Λουξεμβουργου και Μπρυζ νομιζω οτι η Μπρυζ υπερεχει καθαρα. Νομιζω αλλωστε οτι ειναι κοντυτερα στις Βρυξελλες.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Μπυζ, Γάνδη και Αμβέρσα είναι έτσι κι αλλιώς στο πρόγραμμα.
Το Λουξεμβούργο ψάχνω να δω αν τελικά θα πρέπει να επισκεφτώ ή όχι...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Το Λουξεμβούργο ψάχνω να δω αν τελικά θα πρέπει να επισκεφτώ ή όχι...
Το Λουξεμβούργο δεν αξίζει για πάνω από 5-6 ώρες.
Είναι ΤΟΣΟ μικρό που το γύρισες.
Και σε αυτές τις ώρες προλαβαίνεις να επισκεφτείς το μουσείο Ιστορίας (είναι κοντά στο παλάτι).
Συμβουλή να ανέβεις πρώτα στους πάνω ορόφους και να πάρεις το διάφανο ασανσέρ για να κατέβεις στα εκθέματα που είναι στο υπόγειο. Θα έχεις υπέροχη θέα ΟΛΟΥ του πριγκιπάτου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.403
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom