Γερμανία Χριστούγεννα στο Βερολίνο...

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
βερολινο 23-28-δεκεμβριου με παιδια
εχει παει κανεις τετοια εποχη;
ειναι ανοιχτα εστιατορια μουσεια κ.λ.π.;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Θα σου προτεινα να πας πρωτοχρονια. Ολος ο κοσμος στους δρομους, χαρουμενη ατμοσφαιρα ενω τα χριστουγεννα τα περνανε οικογενειακα και ειναι ολοι μεσα στα σπιτια τους.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
η εποχη που πας ειναι η καλυτερη για βερολινο!!
οι δρομοι γεματοι χριστουγεννιατικες αγορες, με καθε λογης λιχουδιες, παγοδρομια,
μικρα λουνα παρκ σε διαφορα σημεια..θα περασετε τελεια!τα μουσεια ισως ειναι κλειστα μονο ανημερα χριστουγεννα!!!τσεκαρε το απο το σαιτ του καθε μουσειου για να σαι σιγουρος!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Tα περισσοτερα και κεντρικοτερα χριστουγεννιατικα παζαρια λειτουργουν ως και την παραμονη πρωτοχρονιας ( Kaiser-Wilhelm Kirche, Gendanmermarkt και αλλα). Απο εκει και περα σκεψου οτι 24/12 = ημιαργια, 25/12 Παρασκευη = αργια, 26/12 Σαββατο αργια, 27/12 Κυριακη αργια, αρα πας μια εποχη που δεν ζεις μια πολη στην καθημερινοτητα της. Μουσεια και εστιατορια βεβαια θα βρεις ανοιχτα αλλα τιποτα αλλο. Ημουν στη Βιεννη καποια χριστουγεννα και παρολη τη γιορτινη ατμοσφαιρα ηταν σπασιμο το οτι η πολη ηταν σε υπνωση. Οι ημερομηνιες αυτες που θελεις να πας βολευουν μονο τους ξενοδοχους και τα πρακτορεια ταξιδιων κατα την ταπεινη μου γνωμη
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Tα περισσοτερα και κεντρικοτερα χριστουγεννιατικα παζαρια λειτουργουν ως και την παραμονη πρωτοχρονιας ( Kaiser-Wilhelm Kirche, Gendanmermarkt και αλλα). Απο εκει και περα σκεψου οτι 24/12 = ημιαργια, 25/12 Παρασκευη = αργια, 26/12 Σαββατο αργια, 27/12 Κυριακη αργια, αρα πας μια εποχη που δεν ζεις μια πολη στην καθημερινοτητα της. Μουσεια και εστιατορια βεβαια θα βρεις ανοιχτα αλλα τιποτα αλλο. Ημουν στη Βιεννη καποια χριστουγεννα και παρολη τη γιορτινη ατμοσφαιρα ηταν σπασιμο το οτι η πολη ηταν σε υπνωση. Οι ημερομηνιες αυτες που θελεις να πας βολευουν μονο τους ξενοδοχους και τα πρακτορεια ταξιδιων κατα την ταπεινη μου γνωμη
φιλε, αυτο που περιγραφεις το χω ζησει και εγω στην βιεννη, αλλα πρωτοχρονια..
η βιεννη ηταν οντως νεκρη πολη τοτε..δεν ηταν τιποτα ανοιχτο..
ισως ομως, στο βερολινο να μην ειναι ετσι τα πραγματα..ας μην ειμαστε αρνητικοι..ετσι κι αλλιως, τις αργιες και τις ημιαργιες δεν τις εχουν σε ολες τις πολεις οπως τις εχουμε εμεις εδω!!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ προσωπικά Χριστούγεννα στην Κεντρική Ευρωπή πολύ δύσκολα θα ξαναπάω. 24-25-26 όλοι στα σπίτια τους και τα περισσότερα αξιοθέατα και μουσεία κλειστά. Μόνο τουρίστες βλέπεις. Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά τις ημέρες της Πρωτοχρονιάς.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
φιλε, αυτο που περιγραφεις το χω ζησει και εγω στην βιεννη, αλλα πρωτοχρονια..
η βιεννη ηταν οντως νεκρη πολη τοτε..δεν ηταν τιποτα ανοιχτο..
ισως ομως, στο βερολινο να μην ειναι ετσι τα πραγματα..ας μην ειμαστε αρνητικοι..ετσι κι αλλιως, τις αργιες και τις ημιαργιες δεν τις εχουν σε ολες τις πολεις οπως τις εχουμε εμεις εδω!!!!
Εννοεις οτι στο Βερολινο τα καταστηματα ειναι ανοιχτα το σαββατοκυριακο και ανημερα τα χριστουγεννα? Δεν νομιζω. Για τους καθολικους τα χριστουγεννα ειναι καθαρα οικογενειακη γιορτη, ολοι μενουν σπιτι αυστηρα με τις οικογενειες και δεν υπαρχει θεση στο τραπεζι ουτε και για κολλητο φιλο. Βεβαια αν καποιος δεν εχει διαθεσιμες αλλες ημερομηνιες θα παει τοτε και ειναι σιγουρο οτι θα περασει ωραια, αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ να βλεπω τα μερη που επισκεπτομαι στην καθημερινοτητα τους. Ειδικα το Βερολινο που εχει μηδενικο κυκλοφοριακο.
Παντως για να καταθεσω την δικη μου εμπειρια, μου αρεσε παρα πολυ το βραδυ της παραμονης πρωτοχρονιας. Πυροτεχνηματα παντου (την επομενη μερα το πρωι που πηγαιναμε αεροδρομιο ολα τα πεζοδρομια μοιαζανε βομβαρδισμενα), ολος ο κοσμος εξω, στην πυλη του Βραδεμβουργου και στα περιξ μουσικες σκηνες και παρτυ, γενικα μια πρωτογνορη για εμας ατμοσφαιρα. Και να μην παει το μυαλο κανενος στις πρωτοχρονιατικες συναυλιες-παρωδιες της πλατειας συνταγματος με ολους τους τουρκοαλβανοπακιστανους.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γερασιμε δεν μας ειπες τι ηλικια ειναι τα παιδια σου. Το Βερολινο θελει περπατημα. Αναλογα με την ηλικια τα γουστα και τις αντοχες τους θα πρεπει να φτιαξεις ενα προγραμμα που να ευχαριστηθουν και αυτα και εσεις.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Εννοεις οτι στο Βερολινο τα καταστηματα ειναι ανοιχτα το σαββατοκυριακο και ανημερα τα χριστουγεννα? Δεν νομιζω.
μισο μισο λεπτο..φυσικα και δεν αναφερομαι στα καταστηματα, τα οποια ουδολως με ενδιαφερουν..εχουμε αλλωστε και εδω ενα σωρο απο δαυτα!
μαγαζια για φαγητο φυσικα και θα υπαρχουν-απλα λογω των εορταστικων ημερων καλυτερα να κανεις καμια κρατηση!
εγω μιλαω για τα μουσεια, τα παρκα και γενικοτερα τα αξιοθεατα..δεν νομιζω να κλεινουν 3 μερες τα χριστουγεννα στο βερολινο..
στην βιεννη οταν ειχα κανει εγω πρωτοχρονια, ηταν κλειστα ΤΑ ΠΑΝΤΑ..
οπως και να εχει και εμενα η προσωπικη μου εμπειρια απο γιορτες εξω, δεν ηταν η καλυτερη,αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα το ξαναεπιχειρουσα!!
 

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
βρηκα τα τηλεφωνα απο το διαδυκτιο και τελικα τα περισσοτερα μουσεια κ.λ.π ειναι ανοιχτα ολες τις μερες
 

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Καλησπέρα παιδια
9 και σήμερα και 24/12 πετάω για Βερολίνο, σαν την διαφήμηση των jumbo έχω καταντήσει!:lol: και όπως αντιλαμβάνεστε Χριστούγεννα θα βρίσκομαι εκεί. και ιδού η ερώτηση: μήπως γνωρίζεται αν χριστούγεννα βράδυ είναι ανοιχτά τα μαγαζιά για φαγητό και διασκέδαση στο Βερολίνο? Μήπως κάποιος από εσας έχει να μου προτείνει κάτι? ειλικρινά θα εκτιμούσα κάθε είδους πληροφορία διότι το πρακτορείο με το οποίο ταξιδεύω μου ζητάει 80€ το άτομο για δείπνο στο ξενοδοχείο. μόνο δείπνο, χωρίς μουσική, χωρίς χορό, τίποτα. ναι, ναι καλά ακούσατε 80€ το άτομο απλά για να μας ταΐσουν. έλεος. μου φαίνονται πολλά. εσείς τί λέτε?
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα!τισ ίδιες μέρες θα είμαστε στο βερολίνο,εγώ φεύγω ανήμερα τα χριστούγεννα!
να σε ρωτήσω για τον καιρό τι έχεις ακούσει;
επίσης μας απασχολεί το θέμα της γρίπης,κάποιοι λένε να κάνουν το εμβόλιο αλλά προσωπικά δεν θέλω....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.566
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom