Νεπάλ Χριστούγεννα στο Νεπάλ

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Ήταν ξαφνικό και γρήγορο. Κανονίσαμε με την φίλη μου Χριστούγεννα στο Νεπάλ μέσω γραφείου. Έχει ξεναγήσεις πολλές και το πρόγραμμα είναι Κατμαντού, Ποκάρα, Πάρκο Τσιτουάν, Μπακταπούρ το κλασσικό πρόγραμμα Νεπάλ. Έχει να προτείνει κανείς τίποτα; Απ΄ότι βλέπω στο πρόγραμμα έχω αρκετές ελεύθερες ώρες, ειδικά τις πρώτες δύο μέρες στο Κατμαντού. Έχετε να μου προτείνετε κάτι που ο πακετοτουρισμός δεν το συμπεριλαμβάνει;
Έχει επισκεφθεί κάποιος Χριστούγεννα Νεπάλ να με συμβουλεύσει σε σχέση με τον καιρό;
Υπάρχει κάτι που δεν συμπεριλαμβάνεται στα συνήθης προγράμματα και θα έπρεπε να μην το χάσω;
Από νυτερινή ζωή έχει κανείς να μου προτείνει κάτι;
Συνάλλαγμα που με συμφέρει να κάνω;
Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για την βοήθεια
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωωω! Να σε συμβουλεψω δεν ξερω, αλλα θελω να σου ευχηθω πολυ καλα να περασετε!
Απο αυριο θα αρχισουν να μπαινουν οι γνωστες και θα σου πουν τα σχετικα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ο καιρός καλός. Νυχτερινή ζωή? Τα πάντα κλείνουν στις 9 εκτός απο κάτι ύποπτα που απευθύνονται σίγουρα όχι σε δύο γυναίκες αλλά σε άλλα εεεε.... κόλπα.
Κάθε Τρίτη θυσίες (ζωων) στον ναο της θεας Κάλι 1 ώρα έξω απο Κατμαντού. Επίσης επίσκεψη σε οίκο που μαζεύει τα παιδάκια τα άστεγα, να κάνεις δωρεά (θα σου στελω πμ για λεπτομέρειες)
Συνάλλαγμα όπου βρεις καλύτερη τιμή στα άφθονα ανταλλακτηρια.
υγ Κακή επιλογή το πακέτο. Το Νεπαλ το γυρίζεις και μόνος σου, άνετα και φυσικά με το μισό κόστος. Επίσης πάρε και φακό μαζί σου. Οι διακοπές ρεύματος είναι κάτι περισσότερο απο συχνές ενώ ο κίνδυνος να πατήσεις μέσα στα μαύρα σκοτάδια ακαθαρσίες αγελάδων συχνότερος.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Έρση νιώθω περίεργα. Είναι το πιο οργανωμένο ανοργάνωτο ταξίδι που θα κάνω. Φεύγω στις 21/12 και δεν έχω διάβασει τίποτε άλλο πλην των ιστοριών του site. Γενικά θα είναι το πρώτο ημιοργανωμένο ταξίδι-έτσι το χαρακτήρισαν στο γραφείο που απευθυνθήκαμε- που κάνω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πηγαινε αυριο η την Κυριακη -ανοιχτα θα ειναι -μεχρι τον ελευθερουδακη η τον Παπασωτηριου μπας και βρεις κανενα lonely planet. Τελαυταια σου ευκαιρια στα βιβλιοπωλεια του αεροδρομιου. Να εχεις κατι να διαβαζεις στην πτηση.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Ο καιρός καλός. Νυχτερινή ζωή? Τα πάντα κλείνουν στις 9 εκτός απο κάτι ύποπτα που απευθύνονται σίγουρα όχι σε δύο γυναίκες αλλά σε άλλα εεεε.... κόλπα.
Κάθε Τρίτη θυσίες (ζωων) στον ναο της θεας Κάλι 1 ώρα έξω απο Κατμαντού. Επίσης επίσκεψη σε οίκο που μαζεύει τα παιδάκια τα άστεγα, να κάνεις δωρεά (θα σου στελω πμ για λεπτομέρειες)
Συνάλλαγμα όπου βρεις καλύτερη τιμή στα άφθονα ανταλλακτηρια.
υγ Κακή επιλογή το πακέτο. Το Νεπαλ το γυρίζεις και μόνος σου, άνετα και φυσικά με το μισό κόστος. Επίσης πάρε και φακό μαζί σου. Οι διακοπές ρεύματος είναι κάτι περισσότερο απο συχνές ενώ ο κίνδυνος να πατήσεις μέσα στα μαύρα σκοτάδια ακαθαρσίες αγελάδων συχνότερος.
Δεν είχα χρόνο. Αδεια που έπρεπε να παρθεί μέσα στο 2010, υπό απόλυση κατάσταση, και τα μυαλά στα κάγκελα. Μισώ τα Χριστούγεννα, εννοώ το όλο σκηνικό, δέντρα, λαμπιόνια, κτλ. Η απόφαση ήταν της στιγμής και δεν είχαμε το χρόνο, μόνες μας να διοργανώσουμε κάτι.
Τα άλλα κόλπα θα τα πάρω αν δεν είναι επικίνδυνα. :xmas_redface:
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Δεν μένω Αθήνα. Έχω τον ταξιδιωτικό οδηγό του Lonely Planet για Κατμαντού. Ήδη είμαι σε φάση διαβάσματος
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν πεταξετε μεσω Αθηνων στο ΕΛ.ΒΕΛ εχει βιβλιοπωλειο του Παπασωτηριο. Κοιτα μηπως βρεις εκει κανενα οδηγο του Νεπαλ για να εχεις κατι να διαβαζεις στην πτηση. Αν δε βρεις εκει, τοτε σιγουρα στον Νεπαλ θα βρεις καποιον.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ασε που εχεις ελπιδα να δεις φατσα καρτα τα Ιμαλαια χιονισμενα!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ασε που εχεις ελπιδα να δεις φατσα καρτα τα Ιμαλαια χιονισμενα!
Εσυ μην παίρνεις θάρρος . Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για εσέ , εκτός απο τα Ιμαλάια. Απο τις 11 μέχρι τις 1 κάθε πρωί, η Τζαισαλμέρ έχει διακοπή ρεύματος για να δώσει ρεύμα στα γύρω χωριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.604
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom