Χρονομερίδιο

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Όταν είχαμε παρακολουθήσει εμείς, μέσα στα ξενοδοχεία που πούλαγαν ήταν και κάποιο πάρα πολύ γνωστό της Β. Ελλάδας με πολύ δελεαστικό πακέτο. Λίγα χρόνια μετά το ξενοδοχείο άλλαξε χέρια και ο νέος ιδιοκτήτης αρνήθηκε να αναγνωρήσει τα δικαιώματα των ιδιοκτητών του timesharing. Δικαστήρια, εφημερίδες και ταλαιπωρία. Δεν έμαθα τι έγινε τελικά αλλά αυτό ήταν καθοριστικό να μην πάω στις επόμενες προσκλήσεις, μιας και ομολογουμένως είχαμε αρχίσει να το βλέπουμε κάπως πιο θετικά με αυτά που ακούγαμε.
Το αποτέλεσμα ήτανε οι δικαιούχοι χονομεριδίων να χάσουνε κάθε δικαίωμα και ακόμα να κλαίνε τα λεφτά τους. Ο νέος ιδιοκτήτης σύμφωνα με το νόμο είχε το δικαίωμα να αρνηθεί να συνεχίσει τη χρονομίσθωση. Αυτό ας το έχουνε υπόψιν όσοι ενδιαφέρονται. Τα 40-50 χρόνια που διαφημίζουν οι εταιρείες, μπορεί να μείνουν στα χαρτιά τελικά.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εγώ έχω χρονομερίδιο στην Τενερίφη, στα Κανάρια. Το συγκρότημα έχει αλλάξει δύο φορές χέρια. Ποτέ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.
Όλα λειτουργούν κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα
Τελικά είναι ότι σου έχει γράψει η τύχη, σε κάθε σου επένδυση, ή βήμα....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγώ έχω χρονομερίδιο στην Τενερίφη, στα Κανάρια. Το συγκρότημα έχει αλλάξει δύο φορές χέρια. Ποτέ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.
Όλα λειτουργούν κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα
Τελικά είναι ότι σου έχει γράψει η τύχη, σε κάθε σου επένδυση, ή βήμα....
Κι εμένα τότε στην Πορτογαλία μου είχαν φανεί πιο αξιόπιστοι.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το μακρινό 1994 παρακολουθήσαμε μια πάρα πολύ κουραστική παρουσίαση σχετικά (κοινώς μας γανώσανε τα αυτιά για πάνω από 3,5 ώρες), δεν αγοράσαμε .....
και η δική μας εμπειρία, ακριβώς τέτοια ήταν Δήμο.
Με τα οικονομικά δεδομένα που μας παρουσίασαν δεν προέκυπτε κάτι ελκυστικό
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
θα με ενδιέφερε να μάθω από όσους έχουν τέτοια χρονομερίδια τι ποσό ξόδεψαν ως πάγιο και τι πληρώνουν ετησίως για συντήρηση, εάν θέλουν να μας πουν φυσικά,και για ποιές μονάδες.. ζητάω πολλά?:)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τότε στην Ελλάδα, όταν αυτή η ιστορία ήταν στο φόρτε της, οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων, τα παραχωρούσαν σε διαφορετικές εταιρίες και γι αυτό, πολύ σωστά λέει ο Φώτης "όπου σε βρουν" (το λέει και..ευγενικά !)

Σ΄εμένα, το 1997, όταν έγινε η κρούση για αγορά σε πολύ υψηλή τιμή, ζήτησα μια μέρα προθεσμία να το σκεφτώ...Το ίδιο βράδυ συμπτωματικά, φίλος, μου διαβάζει fax από άλλη εταιρία με τι μισή τιμή, για το ίδιο διαμέρισμα !
Οταν τους ενημέρωσα, προσπάθησαν να με πείσουν, ακόμα και δίνοντάς μου δυο εβδομάδες, με την αρχική τιμή...Ανυποχώρητη ξεκίνησα να φύγω για την άλλη εταιρία και τότε δέχτηκαν κι έτσι το πήρα με τα μισά χρήματα...Ηταν καθαρά θέμα τύχης...
Από τότε όλα κυλούν ομαλά...αν εξαιρέσει κανείς τις πιέσεις, που δέχομαι κατά καιρούς, για αναβάθμιση, για points κ.λ.π., πράγματα που σημαίνουν επιπλέον έξοδα (που και αυτά, όταν τους φέρνεις αντιρρήσεις μειώνονται) και για τα οποία, φυσικά, ποτέ δεν συναινώ...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
θα με ενδιέφερε να μάθω από όσους έχουν τέτοια χρονομερίδια τι ποσό ξόδεψαν ως πάγιο και τι πληρώνουν ετησίως για συντήρηση, εάν θέλουν να μας πουν φυσικά,και για ποιές μονάδες.. ζητάω πολλά?:)
Οχι, δεν ζητάς πολλά....ούτε εφορία να ήσουν πια :bleh:

Λοιπόν, για την Πάρο τα κοινόχρηστα ετησίως είναι περίπου 150 ευρώ , αλλά επειδή βγάζει και προσφορά έως και 5ετία, ανέρχονται περίπου στα 90-100 ευρώ το χρόνο...
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, ως πάγιο...:roll:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Οχι, δεν ζητάς πολλά....ούτε εφορία να ήσουν πια :bleh:

Λοιπόν, για την Πάρο τα κοινόχρηστα ετησίως είναι περίπου 150 ευρώ , αλλά επειδή βγάζει και προσφορά έως και 5ετία, ανέρχονται περίπου στα 90-100 ευρώ το χρόνο...
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, ως πάγιο...:roll:
πάγια έξοδα αγοράς του χρονομεριδίου και χρονική διάρκεια αυτού..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
πάγια έξοδα αγοράς του χρονομεριδίου και χρονική διάρκεια αυτού..
Αν εννοείς στα πάγια έξοδα αγοράς, την αμοιβή του συμβολαιογράφου, ήταν κάτι λίγα...δεν θυμάμαι
αν εννοείς το ποσό της αγοράς, θα στο πω σε π.μ. και αφού μου τάξεις γαλακτομπούρεκο:p
η διάρκεια είναι 30 χρόνια
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Έχουν περάσει πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι πόσα χρήματα πλήρωσα.
Κάποτε, στα πρώτα 10 χρόνια είχα κάνει υπολογισμό και είδα πως είχα κάνει απόσβεση.
Πληρώνω ετησίως γύρω στις 190 λίρες αγγλίας, γιατί το συγκρότημα ανήκει σε αγγλική εταιρεία.
Κάνουν συνέχει αναβαθμίσεις εξοπλισμού, μας ενημερώνουν, αλλά ποτέ δεν μας ζήτησαν επιπλέον χρήματα. Όλα καλύπτονται από τα ετήσια κοινόχρηστα.
Η διάρκεια είναι 75 χρόνια.
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Κόστος Αγοράς & Κόστος Συντήρησης

Λοιπόν, επειδή γυρνάμε γύρω γύρω και δεν το λέμε, προσπαθώ να το πάω παρακάτω. Έχω χρονομερίδιο στην Σαντορίνη, κόκκινη περίοδο (εξήγηση: κόκκινη περίοδο σημαίνει full σαιζόν, καρδιά καλοκαιριού) & το αγόρασα το έτος 2000, στο ποσό των 2.200.000 δρχ. (μαζί με τα συμβολαιογραφικά, συνδρομή για τριετία στην RCI και πληρωμένα τα κοινόχρηστα για 1 ή 2 χρόνια - δεν θυμάμαι ακριβώς). Από άλλες περιπτώσεις που έχουν πέσει στην αντίληψή μου, η αγορά για κόκκινη περίοδο σε Ελληνικό προορισμό κυμαίνόταν πριν 2 χρόνια στο ποσόν των 8.000 - 10.000 €. (Το κόστος αγοράς είναι ένας από τους λόγους που ξεκίνησα το Θέμα). Το δε ετήσιο κόστος συντήρησης (ο άλλος λόγος που ξεκίνησα το θέμα) - κοινώς κοινόχρηστα - μου έρχονται στο ποσό των 185 € και αναπροσαρμόζονται βάσει του ετησίου τιμαρίθμου (νομίζω, έχω καιρό να διαβάσω το συμβόλαιο).
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Συμφέρουσα αγορά είναι το να αγοράσει κάποιος <μεταχειρισμένο> όπου και τον χρόνο να το σκεφτεί, δηλ. δεν λειτουργεί υπό πίεση όπως γίνεται στις παρουσιάσεις, και <δοκιμασμένο> είναι, δηλ. μπορεί να συλλέξει πληροφορίες για το συγκρότημα και τα σχετικά κόστη και σαφώς πιο φτηνό είναι από το να αγόραζε καινούργιο. Το μόνο αρνητικό είναι ίσως ότι έχει λίγο πιο ακριβά κοινόχρηστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom