Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Θα το κοιτάξω γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ και ο ίδιος.. είναι προφανές πως κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μου!! :haha:
Δεν ξέρω αν πρέπει να το κοιτάξεις αλλά εγώ το θαυμάζω, είναι καλό να ξέρεις ότι όπου και να βρεθείς θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε δυσκολία μόνος, να αναμιχθεις με τους ντόπιος και να αισθάνεσαι τόσο ασφαλής με αυτό που να το κάνεις για 9 :bleh: μήνες !!!!!!
 

rerenare

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική
Κι εγω το θαυμαζω. Επιχείρησα κι εγω να κάνω ένα ταξίδι μόνη μου, με γκρουπ βέβαια, 7 ημέρες στην Ολλανδία και στο Βέλγιο. Δεν ήταν και πάρα πολύ έυκολο...Υπήρξαν ημέρες γεμάτες αλλά και στιγμές που η παρέα ήταν απαραίτητη (ας πούμε για την επιστροφή στο ξενοδοχείο τις βραδυνές ώρες). Αλλά εάν δεν έχεις σχέση ή δεν ταιριάζουν οι ημέρες της άδειάς σου με αυτές των φίλων σου δεν πρέπει να κάνεις και διακοπές;
 

giotapa

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
δραμα ξανα!
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονια, νεα ζηλανδια
να σας πω..πριν 4-5 χρονια αποφασισα να παω ινδια και νεπαλ για κανα διμηνο.τους ρωτησα ολους κανεις δεν μπορουσε οποτε εβγαλα εισιτηρια για να παω μονη ωσπου τελικα αποφασισε να ρθει και ο φιλος μου τοτε.φετος μια καλη φιλη πηγε 6 μηνες ινδια μονη της και περασε σουπερ.εγω μονο ελλαδα εχω παει χωρις παρεα και ηταν πολυ χαλαρωτικα.παντως οταν εισαι μονος σου εισαι πιο ανοιχτος γιατι ακριβως πρεπει να μιλησεις και με καναν ανθρωπο.οποτε στανταρ γνωριζεις ενα σωρο κοσμο
κι επισης παιζει και πολυ ρολο η διαθεση που εχεις τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη για μοναχικο ταξιδι
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολυ καλο τοπικ.
Επειδη λογο αποστασης και κοστους για Ιαπωνια,ειναι
δυσκολο να βρεθει φιλος/φιλη που να μπορει(ολοι θελουν αλλα...)
πιστευω οτι το μοναχικο ταξιδι θα ειναι κατι το μοναδικο,κατι το
οποιο θα σε χαλαρωσει.Χωρις την πιεση και το αγχος,κανεις οτι εχεις στο μυαλο σου
οτι ωρα θες και οπως το θες.Γενικως πιο πολλη ελευθερια.
Αλλα σιγουρα υπαρχουν στιγμες που θες να πεις δυο κουβεντες με αλλους.
Νομιζω ομως οτι και μονος/η σε ενα μερος που το θες παρα πολυ και το εχεις ονειρο
να πας,δεν θα ειναι εμποδιο
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολυ καλο τοπικ.

Αλλα σιγουρα υπαρχουν στιγμες που θες να πεις δυο κουβεντες με αλλους.
Νομιζω ομως οτι και μονος/η σε ενα μερος που το θες παρα πολυ και το εχεις ονειρο
να πας,δεν θα ειναι εμποδιο
μπράβο 64553737838329r!!!
τέτοια να ακούω να φτιάχνομαι!!!
όσο για να ανταλλάξει κουβέντες...μόνο να θέλει κανένας !!!:clap:
σιγά το εμπόδιο!!
πάμε πρόσω ολοταχώς!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
έμεινα με την εξής απορία: 9 μήνες ταξίδι??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τον γύρο του κόσμου έκανες?:)
Μπα, 6 χώρες πρόλαβα να δω όλες κι όλες!! Αλλά τις είδα καλά! :) Εκτός από την Κίνα βέβαια που θέλει από μόνη της 6μήνες!! Έμενα όσο μπορούσα περισσότερο σε κάθε χώρα αφού μ'αρέσει να τις ζω όσο περισσότερο γίνετε και να βλέπω όσο πιο πολλά μπορώ. Από 25 μέρες μέχρι 3,5 μήνες σε κάθε χώρα. Ξέρεις πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός όταν βλέπεις και κάνεις κάθε μέρα κάτι καινούργιο!! Για να κάνω το γύρω του κόσμου υπολογίζω πως θέλω γύρω στα 10 χρόνια!! :D

Πάντως πραγματικά, δεν είναι και κανένα κατόρθωμα. Στην αρχή (πριν ξεκινήσεις) μπορεί να σου φαίνεται λίγο κάπως.. "που πάω, τι θα κάνω μόνος μου, πως θα περνάω τις ώρες μου, με ποιον θα μιλάω;" αλλά όταν είσαι εκεί είναι όπως τα λέει giotapa. Είσαι ανοιχτός σε νέες εμπειρίες και γνωριμίες και γίνεσαι άλλος άνθρωπος αφού δεν έχεις τίποτα που να κάνει το μυαλό σου να γυρίζει στα πίσω!

r31134 όπως το φαντάζεσαι θα είναι και θα είναι μοναδική εμπειρία! Και αν έχεις την ανάγκη να γνωρίσεις και να μιλήσεις με κόσμο, εύκολα θα βρεις άλλους ταξιδιώτες που είναι και αυτοί μόνοι τους και ψάχνουν το ίδιο με εσένα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να κάνω μια ερώτηση; Αν τη θεωρείς αδιάκριτη μπορείς να μου το πεις, και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά: Όλο αυτό το διάστημα το οικονομικό το είχες λυμένο από πριν ή δούλευες ταυτόχρονα;
Ρωτάω επειδή και εμένα αυτό είναι το όνειρό μου, αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο οικονομικά να το πραγματοποιήσω εκτός αν έχω ταυτόχρονα κπ εποχιακή δουλειά στα μέρη που θέλω να πάω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
α ρέ mpiftekaki τι τυχερός άντρας,χαρά σε αυτή που θα σε πάρει....
με τα φορτηγά πλοία σου πώς να μην γυρνάς στο χαλαρό τον ματαιο ετούτο κόσμο..
θα με πάρεις μούτσο?:D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
να κάνω μια ερώτηση; Αν τη θεωρείς αδιάκριτη μπορείς να μου το πεις, και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά: Όλο αυτό το διάστημα το οικονομικό το είχες λυμένο από πριν ή δούλευες ταυτόχρονα;
Ρωτάω επειδή και εμένα αυτό είναι το όνειρό μου, αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο οικονομικά να το πραγματοποιήσω εκτός αν έχω ταυτόχρονα κπ εποχιακή δουλειά στα μέρη που θέλω να πάω.
Για το μεγάλο ταξίδι είχα από πριν μαζέψει χρήματα, με ότι "θυσίες" αυτό συνεπάγεται. Και μπορεί να ταξιδεύω οικονομικά, όμως αν οι συγκεκριμένες χώρες δεν ήταν τόσο φθηνές, δεν θα είχα καταφέρει να μείνω τόσο καιρό.
Το επόμενο ταξίδι (όποτε αυτό πραγματοποιηθεί) θα είναι όμως πιθανότατα με δουλειά ταυτόχρονα. Υπάρχουν 2 τρόποι: είτε να βρίσκεις δουλειά εκεί που είσαι για κάποιο διάστημα μαζεύοντας λεφτά είτε αν σου το επιτρέπει το επάγγελμα σου να κάνεις δουλειά εξ αποστάσεως το οποίο είναι και το καλύτερο γιατί ζεις σε φθηνή χώρα (υποθέτοντας πάντα πως μιλάμε για ταξίδι σε ΝΑ Ασία, Λατινική Αμερική, Ινδία, Κίνα κλπ) αλλά με υψηλό μισθό. Και βάζω και τους μισθούς της ελλάδας ως υψηλούς γιατί σίγουρα είναι καλύτεροι από τα 200 ευρώ το μήνα που παίρνει ο αντίστοιχος Βιετναμέζος (πχ).

Πολλά για όλα τα παραπάνω θέματα έχουν γραφτεί ήδη όταν είχα πρωτογράψει για το ταξίδι αυτό, όπου και εγώ αλλά και ο Yorgos είχαμε γράψει για το οικονομικό του θέματος και για δουλειές στο δρόμο. Και αν θες να πάρεις ιδέες, διάβασε τη συμβουλή του Yorgou αλλά και το mini βιογραφικό του. :D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
α ρέ mpiftekaki τι τυχερός άντρας,χαρά σε αυτή που θα σε πάρει....
με τα φορτηγά πλοία σου πώς να μην γυρνάς στο χαλαρό τον ματαιο ετούτο κόσμο..
θα με πάρεις μούτσο?:D
χαχαχαχααα! Κοίτα να δεις που έγινα και εφοπλιστής ξαφνικά!! :lol::lol:
Καλά είναι μωρέ αλλά τα βαρέθηκα! Μου φάγαν τη ζωή, όλο πρέπει να πηγαίνω για meeting με συνεργάτες, μια στη Νέα Υόρκη, μια στο Λονδίνο, μια στο Τόκιο, δεν τα μπορώ άλλο. Ζωή είναι αυτή; Σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να βάλω τον Samion να τα διαχειρίζεται! :haha:

αχ, τι καλά που θα ήτανε να το'χαμε λυμένο το οικονομικό αλλά δυστυχώς...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.460
χαχαχαχααα! Κοίτα να δεις που έγινα και εφοπλιστής ξαφνικά!! :lol::lol:
Καλά είναι μωρέ αλλά τα βαρέθηκα! Μου φάγαν τη ζωή, όλο πρέπει να πηγαίνω για meeting με συνεργάτες, μια στη Νέα Υόρκη, μια στο Λονδίνο, μια στο Τόκιο, δεν τα μπορώ άλλο. Ζωή είναι αυτή; Σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να βάλω τον Samion να τα διαχειρίζεται! :haha:

αχ, τι καλά που θα ήτανε να το'χαμε λυμένο το οικονομικό αλλά δυστυχώς...
Πούλα και πάρε αεροπλάνα......:D

Λυμένο το έχεις το οικονομικό φίλε μου, όπως κι εγώ και όλοι μας....να είσαι σίγουρος ότι οι πραγματικά φτωχοί άνθρωποι που συνάντησες στα ταξίδια σου σε έβλεπαν σαν εξωγήινο-πλούσιο-δυτικό.....δυστυχώς έτσι είναι.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Λυμένο το έχεις το οικονομικό φίλε μου, όπως κι εγώ και όλοι μας....να είσαι σίγουρος ότι οι πραγματικά φτωχοί άνθρωποι που συνάντησες στα ταξίδια σου σε έβλεπαν σαν εξωγήινο-πλούσιο-δυτικό.....δυστυχώς έτσι είναι.
Έχεις απόλυτο δίκιο GTS αν και πολλές φορές τα ξεχνάμε! Όπως λέει και o Yorgos και μόνο που έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε αυτές τις κουβέντες στο internet, ανήκουμε στην τυχερή μειοψηφία του κόσμου αυτού!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.924
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom