αερας και Νοτιο δυτικο Λασιθι

SCS66

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημερα σε ολους.Περσι με τα μικρα μας πηγαμε χανια λουτρο και περασαμε καταπληκτικα.Φετος διαβαζοντας τα αρθρα σας λεμε να παμε λασιθι.εχουμε 15 μερες διακοπες.μας αρεσουν τα ηρεμα μερη και κυριως οι φοβερες παραλιες.που να μεινουμε;Διαβασα για ξηροκαμπο οτι ειναι ωραια αλλα μετα διαβασα οτι φυσαει.θελουμε να παμε χιονα βαι χρυση.αλλα επειδη εχουμε και 2 παιδακια 4 χρ.θελουμε να εχουμε μια βαση που η παραλια να ειναι ωραια κ ηρεμη.ευχαριστω για την βοηθεια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ξερόκαμπος=υπέροχα!
Πήγα σε ένα σημείο που έχει 2-3 παραλίες δίπλα δίπλα. Η μία (για να καταλάβουν οι γνώστες που) έχει άμμο, είναι ρηχά και έχει και φυσικό άργυλο που κάνεις πίλινγκ (ε φυσικά κάναμε, πως νομίζετε ότι διατηρούμαι έτσι; )
Για Χρυσή, δεν το συζητάμε-σχεδόν παράδεισος (γιατί ο αληθινός παράδεισος βρίσκεται εδώ που είμαι).
Θα σου πουν οι κρητικοί φίλοι λεπτομέρειες...δε τα θυμάμαι τώρα, πρέπει να ανατρέξω φωτ/φίες/χάρτες.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
http://www.travelstories.gr/%EA%F1%DE%F4%E7/20767-%EC%F5%F1%F4%EF%F3-%E7-%E6%E1%EA%F1%EF%F3.html


http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...%F3%F4%E7%ED-%E9%E5%F1%DC%F0%E5%F4%F1%E1.html

http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...E3%E7%F4%EF-%F3%F4%E7%ED-%EA%F1%E7%F4%E7.html

Δες αυτα τα λινκ και ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν
Για τη διαμονη σου και για οικονομικο τουρισμο δες το Μακρυγιαλο
Οτι απορειες εχεις στη διαθεση σου
 

SCS66

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει σχεδόν ολα τα άρθρα του forum για την Κρήτη. Εχω καταγωγή από τα Χανια. Δεν έχω πάει ποτέ ούτε στις παραλίες στο Λασίθι ούτε στο Νότιο Ηράκλειο. Τον βορρά τον αποκλείω και λογω αέρα και λόγω τιμών.Στο ερώτημα λοιπόν Νότιο Ηράκλειο ή Νοτιο Λασίθι είπαμε για Λασίθι. Εχουμε 15 μέρες στην διάθεσή μας και επομένως θεωρώ ότι είναι αρκετό να δούμε ενα νομό. Εχουμε και 2 κοριτσάκια 4 χρονώ. Αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται να είμαστε κάθε μέρα στον δρόμο. Σίγουρα θα πάμε εκδρομές αλλά όχι και κάθε μέρα. Τώρα τον Μακρύγιαλο τον είδα αλλά μου φάνηκε ότι η θάλασσα δεν είναι τόσο τρομερή. Ο Ξερόκαμπος σαν βάση μου φάνηκε καλύτερος... Είναι??? Θα μπορούσαμε να μείνουμε και σε δυό μέρη. Μιά βδομάδα κοντά στο Παλαιόκαστρο και μιά βδομάδα κοντα στον Μακρύγιαλο. Πόιά είναι η γνώμη σας. Θα ήθελα η παραλία που να μένουμε να είναι προστατευμένη από τον αέρα ώστε τουλαχιστον να έχουμε κάποιο καταφύγιο σε περίπτωση που φυσάει.Και φυσικά να είναι τρομερή παραλία!!!Πέρσι μείναμε 8 μέρες Λουτρό 2 μέρες στα Χανιά(για να πάμε Φαλάσερνα και Ελαφονήσι) και 4 μέρες Παλαιόχωρα και ευχαστηθήκαμε παντού θάλασσες! Τί μας προτείνετε?Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει σχεδόν ολα τα άρθρα του forum για την Κρήτη. Εχω καταγωγή από τα Χανια. Δεν έχω πάει ποτέ ούτε στις παραλίες στο Λασίθι ούτε στο Νότιο Ηράκλειο. Τον βορρά τον αποκλείω και λογω αέρα και λόγω τιμών.Στο ερώτημα λοιπόν Νότιο Ηράκλειο ή Νοτιο Λασίθι είπαμε για Λασίθι. Εχουμε 15 μέρες στην διάθεσή μας και επομένως θεωρώ ότι είναι αρκετό να δούμε ενα νομό. Εχουμε και 2 κοριτσάκια 4 χρονώ. Αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται να είμαστε κάθε μέρα στον δρόμο. Σίγουρα θα πάμε εκδρομές αλλά όχι και κάθε μέρα. Τώρα τον Μακρύγιαλο τον είδα αλλά μου φάνηκε ότι η θάλασσα δεν είναι τόσο τρομερή. Ο Ξερόκαμπος σαν βάση μου φάνηκε καλύτερος... Είναι??? Θα μπορούσαμε να μείνουμε και σε δυό μέρη. Μιά βδομάδα κοντά στο Παλαιόκαστρο και μιά βδομάδα κοντα στον Μακρύγιαλο. Πόιά είναι η γνώμη σας. Θα ήθελα η παραλία που να μένουμε να είναι προστατευμένη από τον αέρα ώστε τουλαχιστον να έχουμε κάποιο καταφύγιο σε περίπτωση που φυσάει.Και φυσικά να είναι τρομερή παραλία!!!Πέρσι μείναμε 8 μέρες Λουτρό 2 μέρες στα Χανιά(για να πάμε Φαλάσερνα και Ελαφονήσι) και 4 μέρες Παλαιόχωρα και ευχαστηθήκαμε παντού θάλασσες! Τί μας προτείνετε?Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Κοιτα ο Μακρυγιαλος δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ειναι για οικογενεια που θελει ηρεμια και οικονομικο τουρισμο
Η παραλια ειναι αμμωδης και δεν φυσαει συχνα, πηγαινουν συχνα οι γονεις μου και ειναι πολυ ευχαριστημενοι και απο τη ποιοτητα του φαγητου και απο τις τιμες
Σωστα σκεφτηκες να αποφυγεις το Βορρα, ο Νοτος ειναι μακραν καλλιτερος για ηρεμια , και πιο ομορφες παραλιες
Αν διαβασεις προσεκτικα τα λινκ που σου εδωσα,δες τα σχολια που γραφουν να τσεκαρεις τις παραλιες, στο χαρτη σου νομιζω οτι εισαι πληρες
Μια εκδρομη μεχρι το Βαι , τη Μονη Τοπλου, τη Σητεια, τον Αγιο Νικολαο,την Ιεραπετρα, μπορεις να κανεις αν δεις οτι φυσαει πολυ και δεν μπορεις να κανεις μπανιο, για να μη χασεις τη μερα σου
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στο Παλαίκαστρο θα μείνετε εδώ τις μισές μέρες. Δεν την πιάνουν τα μελτέμια. Διαμερίσματα κοντά στο κύμα σε μικρά συγκροτήματα ανάμεσα στους κήπους.
είναι ανάβαθη κατάλληλη και για παιδιά. εκδομές μέχρι τη Ίτανο προ βορά- Τοπλού-Ζάκρος με το μινωικό παλάτι και το φαράγγι των νεκρών.

ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΛΙΑ - Αναζήτηση Google.

τις υπόλοιπες μέρες στη νότια πλευρά, ακύρωσε τον Ξερόκαμπο για διαμονή αφού θάχεις δει ήδη τα ανατολικά παράλια, και πιάσε δυτικότερα
Αν όπως λες δεν σου αρέσει ο Μακργυαλός μήπως θάθελες ένα μπακαλόου κοντά στο Κουτσουνάρι όπου έχω μείνει, με ιδιωτική πλαζ που προστατεύεται με βράχια από τον αέρα, καθαρό βότσαλο, και δίπλα στα οικογενειακά μπακαλόους σας. Από κει μπορείται να εκδράμετε για Χρυσή/δυτικότερα μέχρι τη Μύρτο κλπ.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ κατάλληλη να μιλήσω γι αυτό το θέμα δεν είμαι (θα μου πεις τι πετάγεσαι τότε) απλά θα ήθελα να δώσω κι εγώ τη δική μου σκοπιά ως επισκέπτρια σε αυτά που ανέφερε ο καπετάνιος...Πήγα πέρσι για πρώτη φορά στη Ζάκρο (που ούτε ήξερα που έπεφτε) και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Φοβερό το φαράγγι των νεκρών και μοναδική η αίσθηση να το περπατάς πριν το ηλιοβασίλεμα και στο τέλος να φτάνεις στην Κάτω Ζάκρο και να πίνεις τον καφέ σου δίπλα στο κύμα.Και οι εκδρομές που ανέφερε ο καπετάνιος είναι πολύ ωραίες. Το Παλαίκαστρο δε με τρέλλανε αλλά πιστεύω πως έχει περισσότερες επιλογές για οικογένεια. Ο Ξερόκαμπος καλές οι παραλίες αλλά επειδή είμαι από τη Νεάπολη Λακωνίας έχω αυστηρά κριτήρια...
Οπότε θα συμφωνήσω οτι καλύτερα είναι να κινηθείτε προς Κουτσουνάρι μεριά, η παραλία είναι καλή αν κι εγώ κολύμπησα στην Αγία Φωτιά (πολύ ωραία παραλία αλλά ήταν Ιούνιος και δεν είχε πολύ κόσμο οπότε ανέβηκε κι άλλο στην εκτίμηση μου...). Χρυσή δεν πήγα δυστυχώς αλλά νομίζω πρέπει να πάτε οπωσδήποτε...εμένα εξάλλου εκεί με βλέπω το καλοκαίρι με τα οικονομικά που έχω...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλά κάνεις και τα λες. Νεάπολη Λακωνίας έχω πάει, κι έχω γνωστό από κει. Θέλω όμως να ξαναπάω πιο οργανωμένα να δω και τις γύρω περιοχές όπως Ελαφόνησο κλπ Στο Παλαίκαστρο έχει φιλική ατμόσφαιρα τα βράδια με τα γύρω καπηλιά της πλατείας
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καλά κάνεις και τα λες. Νεάπολη Λακωνίας έχω πάει, κι έχω γνωστό από κει. Θέλω όμως να ξαναπάω πιο οργανωμένα να δω και τις γύρω περιοχές όπως Ελαφόνησο κλπ Στο Παλαίκαστρο έχει φιλική ατμόσφαιρα τα βράδια με τα γύρω καπηλιά της πλατείας
Σας περιμένουμε όποτε θέλετε....έχουμε μέρη μυστικά να σας αποκαλύψουμε...
Στο Παλαίκαστρο στα ταβερνάκια δεν πήγα, πήγα όμως σε πανηγύρι και έριξα και τους χορούς μου...:haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σας περιμένουμε όποτε θέλετε....έχουμε μέρη μυστικά να σας αποκαλύψουμε...

το ξέρω, εδώ πρέπει να τάχω διαβάσει. Θέλω να δω και τη Μονεβασιά.(πήγα νύχτα κι έφυγα νύχτα, δεν είδα τίποτα) έχω και κάτι εκκρεμότητες με τους Μανιάτες, και με τους Καλαματιανούς. από το Καστέλι θα ξεμπαρκάρω. .:clap:
 

SCS66

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Ναι θα ήθελα αν έχεις κάτι υποψην σου για παλαιοκαστρο η για κουτσουνάρι να μου στείλεις Σουδιανέ. Παρότι τα παιδιά ειναι μικρά πέρσι πηγάιναμε στα Μάρμαρα απο το Λουτρό στις 10 και φεύγαμε στις 6,30! ¨Οποτε είμαστε γενικά της φοβερής θάλασσας! Το Παλαιόκαστρο δεν είναι στην θάλασσα από ότι βλέπω. Να μείνουμε στον Κουρεμένο ή μέσα στο χωριό?Δεν έχω κάτι με τον Μακρύγιαλο απλά μου φαίνεται μέτρια η θάλασσα από τις φωτογραφίες.Στο Κουτσουνάρι είναι ωραία? Δυστυχώς διακοπές πάμε από τις 15 Αυγούστου μέχρι τέλος οπότε γίνεται πάντα ψιλοχαμός οπου και να πάμε... :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom