Αυστρία Γερμανία Ιταλία αναζητειται ομορφοτερη διαδρομη βενετια μοναχο επιστροφη απο αυστριακες αλπεις

Μηνύματα
22
Likes
2
γεια σας παιδια ειπαμε να παρουμε το αυτοκινητο την μικρη τι αλλο να καναμε αλλωστε με τοσες ταξιδιωτικες ιστοριες που διαβαζουμε δε γινετε να μη σηκωθουμε απο καρεκλες ντιβανια κλπ και να παμε μοναχο απο βενετια μεσω της επαρχιακης οδου αλλα μετα θελω να γυρισω μεσω αλλης διαδρομης δεν θελω να μπω καθολου βιεννη εχω παει παλαιοτερα θα ηθελα να δω οσο περισοτερα αλπικα τοπια γινετε οποιος μπορει ας με βοηθησει να βρω καποια καλα σημεια που αξιζει να δουμε καθως και καποιες οικονομικες λυσεις για υπνο θα μεινουμε πρωτα ο θεος επτα ημερες καθαρες θα ειναι αρκετες για αυτα που θελουμε να δουμε γιατι αμα ειναι να ειμαστε στη τρεχαλα επισης συγν για την γραφη μου αλλα το παλευω μονη μου με τον υπολογιστη το ταξιδι θα γινει απο τις 16 ιουνιου εως τις 25 περιπου ευχαριστω που με ανεχτηκατε
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
κοιτα...στις Αλπεις αυτη την εποχη θα βρεις πολυ φθηνα καταλυμματα...
σκεψου οτι εγω παω για σκι, και Αυστρια και Ιταλια (Ν.Τυρολο) βρισκω με 40-50 ευρω την βραδια δικλινο με πρωινο....την εποχη αυτη μπορει να ειναι και φθηνοτερα...

θες δηλαδη να πας Βενετια - Μοναχο - Βενετια;;; ή καταλαβα λαθος;;;

επισης: δρομοι με στροφες ;;;; επειδη εχετε παιδι....θες να τους αποφυγεις ή οχι;

μια πρωτη προταση στα γρηγορα:
αποβιβαζεσαι Βενετια
ανεβαινεις προς τα πανω...για Cortina d' Amprezzo...μην μεινετε εκει γιατι ειναι τσιμπημενο μερος...σε κανα χωριο πριν ή μετα...θαυμαζετε μαγικους Δολομιτες, εξοχη κλπ....μετα συνεχιζετε προς τα πανω....
Sillian
Lienz
Mittersil
πατε στο Kitzbuehel...
Kufstein
Rossenhaim
και φτανετε Μοναχο
μετα επιστρεφετε απο αλλου
πατε προς το περιφημο Garmish
μετα Seefeld
απο εκει για Landeck και απο Nauders μπαινετε παλι Ιταλια...
μετα προτεινω να πατε για Βορμιο (για λουτρα και σπα) και απο εκει μεσα απο το εθνικο παρκο να βγειτε Grosio, Aprica, μετα προς Trento και επιστροφη για Βενετια...

αυτα μπορω να σου πω στα γρηγορα...αλλα μιλαμε για πολυ Αλπεις , υψομετρο, εκπληκτικα τοπια, παγετωνες, και αρκετουτσικες στροφες...

τωρα το που θα μεινεις σε αυτα;;;; βασικα οπου γουσταρεις....ειδικα καλοκαιρι οι επιλογες διαμονης ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ....επιλεξτε ειδικα Αυστρια ή Ν.Τιρολο (Ιταλια) καμια φαρμα με ζωα να ξετρελαθει η μικρη...(εγω ακομα αυτα προτιμω....)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Υ.Γ. τωρα ειδα οτι μιλας για επτα ημερες....αν ειναι για τοσες, προτεινω να επικεντρωθειτε κυριως στο Ν.Τιρολο, και στνη περιοχη των Δολομιτικων Αλπεων...ειναι εκπληκτικα τα τοπια....

αν ομως πρεπει να πατε οπωσδηποτε Μοναχο, τοτε...θελει πολυ ψαξιμο...ισως να πατε απο επαρχιακο δρομο και να γυριστε απο αυτοκινητοδρομο....ή το αναποδο.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Πολύ καλές όλες οι προτάσεις έως τώρα. Από Μόναχο εγώ θα έλεγα να πάτε προς Bad Tolz και μετά δυτικά για τι κάστρο Neuschwanstein αφού θα περάσετε από το χωριό Oberammergau (όλα σπίτια είναι ζωγραφισμένα). Στην συνέχεια Innsbruck από το Seefeld και μετά στους φανταστικούς Δολομίτες…………
 
Μηνύματα
22
Likes
2
σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ

κοιτα...στις Αλπεις αυτη την εποχη θα βρεις πολυ φθηνα καταλυμματα...
σκεψου οτι εγω παω για σκι, και Αυστρια και Ιταλια (Ν.Τυρολο) βρισκω με 40-50 ευρω την βραδια δικλινο με πρωινο....την εποχη αυτη μπορει να ειναι και φθηνοτερα...

θες δηλαδη να πας Βενετια - Μοναχο - Βενετια;;; ή καταλαβα λαθος;;;

επισης: δρομοι με στροφες ;;;; επειδη εχετε παιδι....θες να τους αποφυγεις ή οχι;

μια πρωτη προταση στα γρηγορα:
αποβιβαζεσαι Βενετια
ανεβαινεις προς τα πανω...για Cortina d' Amprezzo...μην μεινετε εκει γιατι ειναι τσιμπημενο μερος...σε κανα χωριο πριν ή μετα...θαυμαζετε μαγικους Δολομιτες, εξοχη κλπ....μετα συνεχιζετε προς τα πανω....
Sillian
Lienz
Mittersil
πατε στο Kitzbuehel...
Kufstein
Rossenhaim
και φτανετε Μοναχο
μετα επιστρεφετε απο αλλου
πατε προς το περιφημο Garmish
μετα Seefeld
απο εκει για Landeck και απο Nauders μπαινετε παλι Ιταλια...
μετα προτεινω να πατε για Βορμιο (για λουτρα και σπα) και απο εκει μεσα απο το εθνικο παρκο να βγειτε Grosio, Aprica, μετα προς Trento και επιστροφη για Βενετια...

αυτα μπορω να σου πω στα γρηγορα...αλλα μιλαμε για πολυ Αλπεις , υψομετρο, εκπληκτικα τοπια, παγετωνες, και αρκετουτσικες στροφες...

τωρα το που θα μεινεις σε αυτα;;;; βασικα οπου γουσταρεις....ειδικα καλοκαιρι οι επιλογες διαμονης ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ....επιλεξτε ειδικα Αυστρια ή Ν.Τιρολο (Ιταλια) καμια φαρμα με ζωα να ξετρελαθει η μικρη...(εγω ακομα αυτα προτιμω....)
Υ.Γ. τωρα ειδα οτι μιλας για επτα ημερες....αν ειναι για τοσες, προτεινω να επικεντρωθειτε κυριως στο Ν.Τιρολο, και στνη περιοχη των Δολομιτικων Αλπεων...ειναι εκπληκτικα τα τοπια....

αν ομως πρεπει να πατε οπωσδηποτε Μοναχο, τοτε...θελει πολυ ψαξιμο...ισως να πατε απο επαρχιακο δρομο και να γυριστε απο αυτοκινητοδρομο....ή το αναποδο.
δε μπορεις να καταλαβεις ποσο με βοηθησες οσο για το μοναχο μωρε ελεγα να παω κανα δυο μερες περισοτερο για ψωνια εχω ακουσει οτι εχει πολυ καλη αγορα και με την κριση που υπαρχει ... δε ξερω λες να μη φτανουν οι μερες εσυ τι μου προτεινης να μη παω λες απο επαρχιακο για μοναχο ασε θα σε μπερδεψω τα χω λιγο χαμενα προτεινε μου κατι συγν αν σε μπερδευω
 
Μηνύματα
22
Likes
2
Πολύ καλές όλες οι προτάσεις έως τώρα. Από Μόναχο εγώ θα έλεγα να πάτε προς Bad Tolz και μετά δυτικά για τι κάστρο Neuschwanstein αφού θα περάσετε από το χωριό Oberammergau (όλα σπίτια είναι ζωγραφισμένα). Στην συνέχεια Innsbruck από το Seefeld και μετά στους φανταστικούς Δολομίτες………σε ευχαριστω και εσενα πολυ για τον κοπο που εκανες να μου απαντησεις τωρα το προβλημα ειναι ο χρονος που εχουμε στη διαθεση μας για το ταξιδι σκοπος μας ειναι να το απολαυσουμε οχι να ειμαστε συνεχεια στο τρεξιμο αν σκεφτεις κατι αλλο περιμενω ..........
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Για τσεκαρε το λιγο. Λοιπον εχουμε και λεμε:


  • Venezia
  • Udine
  • Villach*
  • Zell am See**
  • Kizbuhel*
  • Saltzburg
  • Munich
  • Garmisch Paterkirchen*
  • St Anton*
  • Innsbruck
  • Bressanone
  • Boltzano
  • Trento
  • Trevizo
  • Venezia

Με * ειναι τα λιγοτερο γνωστα μερη οπου γινονται αγωνες του παγκοσμιου πρωταθληματος σκι (πιστευω να με εννοεις... μιλαμε για τρομερα τοπια) και με ** το απιστευτο Zell am See που δεν πρεπει να το χασεις.
Αν και φαινονται πολλα μερη, δεν ειναι πολυ μακρυα μεταξυ τους και τα προλαβαινεις.

Α. και που'σε. Να κανετε διαιτα πριν πατε. Η κουζινα στη Βορεια Ιταλια δεν σου αφηνει πολλα περιθωρια να πεις ΟΧΙ.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
λινα βενη;180808 τωρα το προβλημα ειναι ο χρονος που εχουμε στη διαθεση μας για το ταξιδι σκοπος μας ειναι να το απολαυσουμε οχι να ειμαστε συνεχεια στο τρεξιμο αν σκεφτεις κατι αλλο περιμενω ..........[/quote said:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και η δική μου φιλοσοφία είναι καλύτερα λίγα και καλά. Όλα αυτά τα μέρη είναι καταπληκτικά, διάλεξε, και να είσαι σίγουρη ότι θα θες να ξαναπάς.:D Θα προσπαθήσω αυτές τις ημέρες να ανεβάσω εκδρομές που έχω κάνει σε αυτές τις περιοχές.
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω την εντυπωση οτι αυτα που ειπα εγω ειναι πολλα για επτα μερες...

το Μοναχο ως η 2η αγαπημενη μου πολη, πιστευω οτι αξιζει να παει καποιος 3-4 μερες μονο εκει...
αλλα ειναι λιγο υποκειμενικη η κριση μου...
 
Μηνύματα
22
Likes
2
τι να πω το ευχαριστω ειλικρινα ειναι λιγο με βοηθησατα τοσο πολυ ειχα καποια προβληματα με τον υπολογιστη ασε εσκασα και για αυτο δε μπορουσα να δω τις πληροφοριες σας αν ειναι δυνατον φιλε joss μπορεις να συντομευσεις λιγο την διαδρομη ποια χωρια θα μπορουσα να αποφυγω για να με φτασουν οι μερες να παω και στο μοναχο και συ κωστακη κανε το καλο ανεβασε κατι να ξεστραβωθουμε και μεις παντως ειστε ολοι λεβεντιες και παλι χιλια ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom