απροοπτα και περιεργα

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
σας εχουν τυχει απροοπτες και περιεργες καταστασεις στα ταξιδια σας?κινδυνεψατε,χαθηκατε, μαλωσατε, παρατησατε το ταξιδι στη μεση,αρρωστησατε,συλληφθηκατε?αλλα και ευχαριστα απροοπτα ή αστειες καταστασεις ,κατι που δεν το περιμενατε γενικοτερα?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Το πιο ευχάριστο απρόοπτο που μας έτυχε είναι στο Ντουμπάι! Οταν φτάσαμε στο ξενοδοχείο ζήτησα από τον υπάλληλο να μη μας βάλει στο 2ο όροφο γιατί είχα διαβάσει στο tripadvisor ότι δεν μπορείς να κοιμηθείς γιατί από κάτω ακριβώς ήταν η ντίσκο. Είχαμε κλείσει ένα standard room. Ο υπάλληλος μας λέει να αφήσουμε τα πράματά μας και να πάμε για πρωινό γιατί δεν ήταν ακόμα η ώρα να μπούμε στο δωμάτιο (ήταν περίπου 08.00 το πρωί). Επιστρέφουμε από το πρωινό και μας λέει με χαμόγελο ως τ' αυτιά ότι επειδή είμαστε honeymooners (πού το είδε αυτό???) μας κάνει upgrade σε deluxe suite! Τσιμπιόμαστε, χασκογελάμε, λέμε ένα ευχαριστώ και ανεβαίνουμε στον τελευταίο όροφο και βλέποντας τη σουίτα απλά αναφωνήσαμε: ΟΥΑΟΥΟΥ!!!:cool: Να μην αισθανθούμε σαν βασιλιάδες κι εμείς για μια φορά???:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ενα βραδυ στην Πατονγκ στο Πουκετ,αφου με τα χιλια ζορια βρηκα να παρκαρω το παπι,ερχεται ενα κοριτσακι και μου λεει........ νο χιαρ μιστερ.
Εγω δεν εδωσα σημασια και αφου της ειπα νο προμπλεμ.... κλπ.... σηκωνομαι και φευγω.
Γυρναω μετα απο κανενα 3ωρο και βλεπω το παπι αλυσοδεμενο.
Ω θεοι του Ολυμπου τι κακο με βρηκε.
Τι να κανω??
Κακογουστη φαρσα???
Αλλα ποιος???
Λιγο πιο κατω ηταν ενα κιοσκι με ενα αστυνομο και του λεω το γεγονος.
Με παραπεμπει στο αστυνομικο τμημα αφου καταφεραμε καποια στιγμη να συνενοηθουμε.
Και που ειναι το αστυνομικο τμημα????
Περνω παπι-ταξι και παω.
Θαταν γυρω στις 2 το βραδυ.
Βρισκω τον αρμοδιο γαλονα χαμογελαστο και του λεω το και το.......... αφου περιμενα καμποση ωρα ναρθει η σειρα μου.
Του λεω γιατι μιστερ κλειδωμενο το παπι???
Μου εξηγη πως το αφησα σε διαβαση πεζων....:shock::shock::shock:
Και μου κοβει κληση με χαμογελο παντα:D
την οποια επρεπε να πληρωσω επιτοπου για να ξεκληδωθει το οχημα.
Χαου ματς????? λεω.
7 ευρω ηταν το ποσο και πνιγω την χαρα μου....

Απο μεσα μου σκεφτομαι αμα μαθενες ποσο ειναι το αντιστοιχο στην Ελλαδα θα σε πηγαινανε τεσσερις,με τα ψιλα που με βαζεις νυχτιατικα να πληρωσω.
Φυσικα διαμαρτηρομε λιγο,και μετα χωριζουν οι δρομοι μας,χαμογελοντας αμφοτεροι.

Μεχρι να γυρισω παλι με τον παπι -ταξι, μου το ειχαν ξεκληδωση,και οντως ειχε κατι γραμμες ο δρομος που και καλα επρεπε να ειχα προσεξη οτι ηταν διαβαση πεζων.
Δεν με πειραξε.
Μια εμπειρια ηταν.
Θα το θυμαμαι παντως.


Φετος στο Κο Παγκαν πηγαινα παλι οδικος σε ενα χωματοδρομο για να βρω μια παραλια,ωσπου μετα απο μια δεξια στροφη με πιανει πανικος γιατι ξαφνικα ο δρομος απο ισιος ειχε ανωφερεια τουλαχιστον 15%με 20%
Δεν εχω ξαναδει στην ζωη μου τετοια ανηφορα και μαλλον δεν θα ξαναδω ποτε.
Δεν προλαβαινα να σταματησω,κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα τερμα το γκαζι.
Ματαια ολα.
Το παπι ζοριστηκε ρεταρισε εβηξε και ξεψηχυσε στα μισα της ανηφορας.
Αρχισε να με περνει προς τα πισω ο κατηφορος φρεναριστος να τσουλαω πανω στα χαλικια του δρομου.
Δεξια και αριστερα ζουγκλα σε ενα δρομο που σπανια περναγε καποιος,και γω να δινω το δικο μου μοναδικο θεαμα μεταξυ ισοροπιας και τουμπας.
Δεν φοβηθηκα,ηξερα καποια στιγμη θα πεσω,εστω και σταματημενος η τσουλιτος.
Τελικα επεσε το παπι και τσουλισε λιγο.Δεν επαθε τιποτα.
Το ξανακατεβασα κατω και δεν το καβαλησα για να ανεβω την ανηφορα.

Την ανεβηκαμε μαζι πλαι-πλαι.Αυτο με πρωτη ταχυτητα και γω πεζος.
Αν με εβλεπε καποιος δεν θα του ειχε μεινει αντερο απο τα γελια.
Αλλα δεν υπηρχε κανεις,ουτε στο δρομο ουτε στην καταπληκτικη παραλια που εφτασα μετα.



Αυτα για την ωρα.
Γειτονισσα Αθηνα οποιος ανοιγει ενα θεμα γραφη πρωτος για καποια κατασταση που εχει βιωση.
Περιμενω τα δικα σου.;)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Φετος στο Κο Παγκαν πηγαινα παλι οδικος σε ενα χωματοδρομο για να βρω μια παραλια,ωσπου μετα απο μια δεξια στροφη με πιανει πανικος γιατι ξαφνικα ο δρομος απο ισιος ειχε ανωφερεια τουλαχιστον 15%με 20%
Μήπως, λέω μήπως, αυτό συνέβη στα ανατολικά (και βόρεια) του νησιού, κοντά στις παραλίες Mae Hat, Hat Salat, Hat Yao, Hat Chao Phao και έκανες και εσύ την εξυπνάδα να κόψεις δρόμο από τους χωματόδρομους αντί να πας πίσω στον κεντρικό και να κάνεις τον κύκλο; :bleh: Γιατί εγώ εκεί την έπαθα!! :D Χωματόδρομος, σκαμμένος από τις βροχές και με τρελή κλίση!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πολύ γέλιο!!
στο ταξίδι μου με μοτο στην τουρκία .μια απο τις διαδρομές μας πρός ικόνιο .παρακολουθούσαμε τον χάρτη μας ,απο ποιά χωρια περνάμε . ξαφνικά σταματάω ,κάνω σήμα και στους άλλους .τους δείχνω μια ταμπέλα ,που έγραφε yavaz .φτού λέω λάθος δρομο πήραμε .δεν υπάρχει αυτό το χωριό στον χάρτη ...άντε πάλι πίσω .παίρνομε έναν άλλο δρόμο ,παρακάτω πάλι αυτή η ταμπέλα .μα αλήθεια έχομε χαθεί ..ειπαμε .
το αποτέλεσμα? η λέξη αυτή σημαινε αργά στα τούρκικα και εμείς την υπολογίζαμε για κάποιο χωριό .χασαμε μισή μέρα διαδρομής να ψαχνόμαστε ,αλλα ...την ένοια της λέξης ,δεν θα την ξεχάσομε ποτέ !!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μήπως, λέω μήπως, αυτό συνέβη στα ανατολικά (και βόρεια) του νησιού, κοντά στις παραλίες Mae Hat, Hat Salat, Hat Yao, Hat Chao Phao και έκανες και εσύ την εξυπνάδα να κόψεις δρόμο από τους χωματόδρομους αντί να πας πίσω στον κεντρικό και να κάνεις τον κύκλο; :bleh: Γιατί εγώ εκεί την έπαθα!! :D Χωματόδρομος, σκαμμένος από τις βροχές και με τρελή κλίση!
Oντως mpiftex αυτο συνεβη βορεια ανατολικα πηγαινοντας στην thong nai pan yai,απο την thongsala.
H αποτομη ανηφορα ειναι λιγων μετρων αλλα με τεραστια κλιση,και παρουσιαζετε ξαφνικα μπροστα σου.
Το ιδιο φαινομενο με μεγαλες ανηφοροκατηφορες υπαρχει και φτανοντας στην Ηaadrin,αλλα με ασφαλτο.Σκετο λουνα παρκ.


Oι παραλιες που γραφεις ειναι βοειοδυτικες και ειναι ολες κουκλες!!!
Στην chao phao εμενα,και ειναι πανεμορφη.
Τα ηλιοβασιλεματα που ειδα εκει θα τα θυμαμαι για παντα.

Renata :haha: yavaz-yavaz.
Eιμαι σιγουρος οτι δεν θα το ξεχασεις ποτε.!!!
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εγω παλι οπου και αν εχω παει, δεν το γλιτωνω το απροοπτο.το τραβαει ο οργανισμος μου.
παρισι αλλαγη του χρονου στα ηλυσια πεδια εμεις και 5 εκατ αλλοι τουριστες και ντοπιοι.κανουμε την αλλαγη μας ,ανοιγουμε τις σαμπανιες μας ανταλλασουμε τις ευχες μας και παμε σιγα σιγα να φυγουμε.ξαφνικα,γινεται ενας τοσο μεγαλος συνωστισμος,σ ενα σημειο οπου ειχαν τοποθετηθει προστατευτικα καγκελα σαν και αυτα που τοποθετουν στις συναυλιες. παρολιγο να ειχαμε και θυματα.εγω την γλιτωσα παρατριχα οταν καποιος κυριος που ηταν εξω απο τα καγκελα με λυπηθηκε και με τραβηξε εξω.μετα απ αυτο ομως εχασα τη παρεα μου και ημουν πρωτη μερα στο παρισι,χωρια που ειχε και τοσο κοσμο γυρω μου οσο δεν ειχα δει ποτε στη ζωη μου ξανα.εντρομη απο το σοκ μην ξεροντας που να παω απευθηνθηκα σ εναν αστυνομικο που βρηκα μπροστα μου ο οποιος ελαχιστα βοηθησε.ευτυχως υστερα απο λιγο βρηκα την παρεα μου αλλα λειψη κατα ενα ατομο.αχισαμε το ψαξιμο,ψαχναμε απο δω ψαχναμε απο κει,τιποτα και τα κινητα δεν λειτουργουσαν λογω της υπρεφορτωσης του δικτυου.μετα απο πολυ ωρα αποφασισαμε να γυρισουμε στο ξενοδοχειο μημπως και η φιλη μας ειχε καταφερει να επιστρεψει εκει.δυστυχως επρεπε να παρουμε το μετρο κατι που μας φαινοταν βουνο λογο της πριν απο λιγη ωρα τρομαχτικης εμπειριας μας, μιας και σ αυτο επικρατουσε το χαος.εξαντλημενοι φτασαμε στο ξενοδοχειο οπου ευτυχως η φιλη μας ηταν εκει και μας περιμενε με αγωνια.ηταν καλα αλλα ειχαν αποπειραθει να της κλεψουν το κινητο και ειχαν σκιστει τα ρουχα της.μετα απ αυτο το γεγεονος ημουν ετοιμη να καταδικασω σε αποτυχια το πρωτο μου ταξιδι,αλλα πως να το κανω οταν την επομενη μερα ειχαμε προγραμματισμενη επισκεψη στην ντισνευλαντ?μολις μπηκα στο τρενακι του πητερ παν τα ξεχασα ολα.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Στο roadtrip που έκανα στην Ευρώπη με τον αδερφό μου συνέβησαν διάφορα ευτράπελα. Ένα από αυτά στην Πράγα, όπου το πρωί ξεκινάμε για Φρανκφούρτη και ψάχνουμε τρόπο να βγούμε από την πόλη και να πιάσουμε αυτοκινητόδρομο. Ο αδερφός μου με χάρτη ανά χείρας εκτελεί χρέη GPS Navigator, οπότε σε μια διχάλα φωνάζει "ΑΡΙΣΤΕΡΑ"!! Μπαίνω αριστερά, ο δρόμος κατηφορίζει, στρίβει, και να 'μαστε σε υπόγειο πάρκινγκ πολυκαταστήματος! Βγάζουμε κάρτα εισόδου κανονικά σαν κύριοι, κάνουμε τον κύκλο μέσα στα σκοτάδια και στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και ξαναβγαίνουμε έξω, ευτυχώς χωρίς να χρεωθούμε στην έξοδο.:p
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό, Αγγλία ,Έσσεξ 2/2004.Πολύ κρύο...πέτυχα -12 πρωτόγνωρο από ότι μου λεγαν και φουλ χιόνι.Αφού άντεξα το τρελό κρύο...έπρεπε για κάποιον άγνωστο λόγο να δοκιμαστώ γερά. Έτρωγα ότι και οι άλλοι , έπινα ότι και οι άλλοι....τρεις μέρες πριν επιστρέψω Ελλάδα, ανεβάζω 39,5 πυρετό ακατέβατο και όλο το πακέτο συμπτωμάτων τροφικής δηλητηρίασης......κόντεψα πραγματικά να τα φτύσω.Να πηγαίνω στο γιατρό του πανεπιστημίου και να μου λέει να το αφήσω να περάσει από μόνο του....να τους παρακαλάω να μου δώσουν ιμόντιουμ και ηλεκτρολύτες στα φαρμακεία και να μη μου δίνουν λες και τους ζητούσα μορφίνη.
Αποτέλεσμα?????/Απώλεια 3,5 κιλών υγρών σε 2 μέρες , τραγική εξάντληση, αυτοσχέδια μίγματα ηλεκτρολυτών που με σωσαν και μία ευλογημένη Ελληνίδα που βρέθηκε να ναι κόρη φαρμακοποιού και μου δωσε ιμόντιουμ.
Το μάθημά μου....ταξιδεύω με το φαρμακείο μου.
Ακούω Αγγλία και τρελαίνομαι με το σύστημα τους με τα φάρμακα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ενα απο τα ταξιδιωτικά απρόοπτα που μου έχουν συμβεί ειναι πολύ πρόσφατο.Στις 31 αυγούστου ξεκίνησα για 10ήμερες διακοπές στην Αμοργό.Το πλοιο κουνούσε τόσο πολυ που δεν αντέχαμε άλλο και κατεβηκαμε αρον-αρον στη Νάξο!!!
Το καλό είναι οτι η Ναξος μας αρεσε τόσο πολύ που αράξαμε εκει ολες τις ημέρες!!
Το άλλο καλό, ειναι οτι σήμερα που τηλεφώνησα στο ξενοδοχείο της Αιγιάλης να ρωτήσω που να στείλω τα ακυρωτικά της πρώτης νύχτας που δεν παρουσιαστηκαμε που απάντησαν (προς τιμη τους) οτι αφου ταλαιπωρήθηκαμε απο την κακοκαιρία δεν θέλουν χρήματα ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πρώτη φορά στη Ν. Υόρκη με όλη την οικογένεια. Μόλις έχουμε φτάσει στο ξενοδοχείο χαράματα. Το πρωί που ξυπνάμε, η μικρή, τότε δέκα χρονών, έχει πυρετό. Ζητάμε γιατρό και μας απαντούν από τη ρεσεψιόν οτι το σύστημα του ξενοδοχείου έχει πέσει και δε μπορούν να βρουν κανένα τηλέφωνο. "Καλά τίποτε δεν κρατάτε σε κάποια αντζέντα;" ρώτησα η αφελής. Η απάντηση ήταν λες και είχα έρθει πίσω από τα βουνά του Αφγανιστάν και τους είχα προτείνει να καταγράφουν τα τηλέφωνα με καλέμι σε βράχο. Τέλος πάντων, πήγε ο άνδρας μου να αγοράσει ένα θερμόμετρο για να τη θερμομετρήσουμε τη μικρή. Νέο πρόβλημα: μόνο σε Fareneit τα θερμόμετρα. Και δε μπορούσε να συνενοηθεί και με κανένα: κανείς δεν είχε ακουστά οτι υπήρχε και άλλου τύπου μέτρηση της θερμοκρασίας. Ο ταλαίπωρος ζητούσε κάποιον να του δώσει τον τύπο της μετατροπής. Και αυτές οι συζητήσεις γινόντουσαν σε φαρμακείο όχι σε μανάβικο. Αφού λοιπόν τον αντιμετωπίσαν σαν εξτραβαγκάντζα, αγόρασε το θερμόμετρο και γυρνώντας πίσω στο ξενοδοχείο προσπαθούσε να θυμηθεί τον τύπο μετατροπής από βαθμούς Φαρενάιτ σε Κελσίου. Ευτυχώς που είναι των θετικών επιστημών γιατί αν ήμουν μόνη μου ζήτω που καήκαμε! Έλεγξε οτι το θυμόταν σωστά από ένα θερμόμετρο που είχε ο απέναντι ουρανοξύστης που ευτυχώς είχε θέα στο δικό μας παράθυρο και προβαλε τη θερμοκρασία τόσο σε βαθμούς Κελσίου όσο και σε Φαρενάιτ. Μάθαμε λοιπόν οτι η μικρή είχε πυρετό 39,2 κελσίου. Πουθενά όμως γιατρός γιατί το σύστημα ήταν πεσμένο. Είχα αρχίσει να τα φορτώνω, ειδικά γιατί μου το έπαιζαν ανώτεροι επειδή τάχα δεν καταλάβαινα τι σημαίνει να έχει πέσει το σύστημα. (Το πρόβλημα μου φυσικά ηταν η έλειψη στην οργάνωσή τους να μην προνοούν μερικές λειτουργίες ανάγκης τις οποίες να μπορούν και να τις καλύπτουν και εκτός συστήματος). Μετά από αρκετές ώρες τελικά, αφού ανέβηκε επιτέλους το σύστημα, ήρθε και ο γιατρός. Συμπέρασμα καλού κακού άμα ταξιδεύετε σε αγγλοσαξωνικές χώρες πάρτε μαζίσας και ένα θερμόμετρο κελσίου αχρείαστο να είναι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.182
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom